Ana Sayfa » Kıbrıs » Kamu-sen Genel Kurulu (3-son)

Kamu-sen Genel Kurulu (3-son)

Küçük: "ekonomideki Gelişmelerden Halkın Tüm Kesimlerinin Hemen Olumlu Etkilenmesini Beklemek Acelecilik Olur".

 
 
Kamu-sen Genel Kurulu (3-son)
TATAR: "KKTC'NİN BAŞI DİK VE ÖZGÜR DURABİLMESİ İÇİN BİRTAKIM FEDAKARLIKLAR ŞART"


Lefkoşa, 5 Mayıs 12 (T.A.K.) Başbakan İrsen Küçük, ekonomideki gelişmelerden halkın tüm kesimlerinin hemen olumlu etkilenmesini beklemenin acelecilik olacağını belirterek, beklentilerin gerçekleşmesi halinde refahın halkın her kesimine dağılacağını belirtti.


Lefkoşa Türk Belediyesi'nde yaşanan sorunlara da değinen Küçük, sorunun sadece bir borçlanma sorunu olmadığını ve bazı tedbirlerin alınmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.


Başbakan İrsen Küçük, Kamu-Sen Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, kendilerinin, mevcut hükümetin ülkedeki sıkıntılarla baş edemeyerek, erken seçime gitmesi sonrasında iktidara geldiklerine işaret ederek, çarkların yeniden dönmesi, ekonominin düzelmesi ve halkın refahı için bazı tedbirler almak durumunda kaldıklarını söyledi.


Bazı sıkıntıların da kaçınılmaz olduğunu kaydeden Küçük, eşel-mobil'i sadece 1 yıllığına ertelediklerini ve 2011'de yüzde 3'lük artık verildiğini belirtti. Eşel-mobil'in bu yıl yine serbest bırakıldığını ifade eden Küçük, hayat pahalılığını belirleme kriterlerinin da uzun zaman önce sendikalarla varılan uzlaşıyla belirlendiğine dikkat çekti.


Küçük, hayat pahalılığının, her zaman olduğu gibi DPÖ tarafından demokratik ve bağımsız bir şekilde hesaplandığını belirterek, saygı duyulmasını istedi.


EKONOMİYE DÖNÜK ELEŞTİRİLER


Başbakan Küçük, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı'nın hükümete dönük eleştirilerine de değinerek, "Popülizm yapıyor. Yıllarca ana muhalefet konumunda kalmış bir partinin, küçülmüş yapısını sürdürmenin ezikliği içindedir. Böyle popülizm yaparak bir yere varması mümkün değildir" dedi.


Küçük, Çakıcı'nın, "GSMH büyüdü ama benim cebime düşmedi" yönündeki sözlerini "Senin cebine, benim cebime düştüğü gibi gani ganisi düştü. Maaşımı biliyorum. Sen de maaşını biliyorsun" şeklinde yanıtladı.


KIBRIS MÜZAKERELERİ


Başbakan Küçük, Kıbrıs müzakerelerine de değinerek, "Çapraz Oy"un, sorunun ana unsuru olarak kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.


Çözüm istemeyen Rum tarafının bildik tutumunu "Çapraz Oy"la bir kere daha ortaya koyduğunu kaydeden Küçük, siyasi partilerin, Kıbrıs meselesinde sorunun esasına dönmesi gerektiğini belirtti. Küçük, "Çözüm ve Kıbrıs'taki haklarımızı almak istiyorsak, Kıbrıs davasını ve Kıbrıs meselesini, adadaki Tük çıkarlarına ve ortak haklarımıza sahip çıkmak gerekir" dedi.


Küçük, sıkışan Güney Kıbrıs'ın ekonomik ve siyasi sıkıntılarını unutturmak ve saptırmak için denizde petrol ve gaz aramaya başladığına işaret ederek, Rum tarafının her zaman olduğu gibi Kıbrıs Türkü'nün haklarını göz ardı edip, kendi iç politikalarına alet ettiğini söyledi.


Başbakan Küçük, Rum tarafının, çözüm konusunda samimi ise masada gerekli katkıyı ortaya koyması gerektiğini kaydetti.


 
 
TATAR


Maliye Bakanı Ersin Tatar da çalışmalarını yakından takip ettiği sendikalarla diyalog kurmaya her zaman hazır olduğunu söyledi.


Tatar, sendikaların toplu sözleşme görüşmeleriyle ilgili ziyaretinde bazı yanlış anlaşılmalar yaşandığını belirterek, "Pazartesi, salı veya çarşamba günü saat 09.00'da sendikalarla görüşmeye hazırım" dedi.


KKTC'nin başı dik ve özgür durabilmesi için birtakım fedakarlıkların da şart olduğunu kaydeden Tatar, kendi hükümet dönemlerinde de bu fedakarlıkların yapıldığını ve çok olumlu sonuçlar aldıklarını belirtti. Tatar, alınan tedbirlerden dolayı mali ve genel gelirlerde çok önemli artışlar olduğunu, bütçe açıklarının da çok mantıklı bir noktaya geldiğini söyledi.


Ersin Tatar, fedakarlık ve özverilerin, herkesin geleceği için şart olduğunu belirtti. Tatar, ekonomiye güven ve istikrarın gelmesiyle ekonomik faaliyetlerin artması ve bu pastadan çalışanlara da daha fazla pay vermeyi kendilerinin arzu ettiğini ancak ülkeyi, popülizmle değil ekonomik akılla yönetmek gerektiğini ifade etti.


Güney Kıbrıs ekonomisinin de popülizm yüzünden çok zor durumda kaldığını kaydeden Tatar, KKTC'nin ise makro ekonomik açıdan çok iyi bir noktada olduğunu ve bu büyümenin devam etmesi halinde durumun çok daha iyi olacağını belirtti.


ÜNVERDİ


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi ise, çalışmalarını takdir ettiği Kamu-Sen'in hem çalışanını, hem de ülkesinin haklarını savunan sendikalardan biri olduğunu söyledi.


Kayıt dışı yaşamla ilgili mücadelenin büyük bir başarıyla yürütüldüğünü belirten Ünverdi, adil, verimli ve sürdürülebilir bir çalışma hayatı kurma yönündeki çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.


Ünverdi, çalışma hayatında sosyal güvenceye de büyük önem verdiklerini belirterek, getirdikleri vergi affıyla tüm çalışanları sosyal güvenlik şemsiyesi altında toplamaya çalıştıklarını belirtti.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ünverdi, işsizlik konusunda da çalışmalar başlattıklarını ve 500 gencin işe girmesi için çok yoğun çalışmalarda bulunduklarını kaydetti.


Kadın sorunlarına çözüm bulma adına Kadın Çalışmaları Dairesi'ni hayata geçirdiklerini kaydeden Ünverdi, dairede, istismara uğrayan ya da ekonomik sıkıntı içindeki kadınlara çözüm üretmeye çalıştıklarını belirtti.


YORGANCIOĞLU


CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ise, ülkenin birçok sorunu bulunduğunu söyledi. Ekonomide, demokraside, sosyal devlet anlayışında, yasaların uygulanmasında ve devlet yapısındaki sorunların herkes tarafından dillendirildiğine işaret eden Yorgancıoğlu, GSMH'nın arttığını söyleyen hükümetin orta sınıfın yavaş yavaş eridiğini göz ardı ettiğini savundu.


Sosyal adaletin olmadığı bir ülkede kalkınmadan söz edilemeyeceğini kaydeden Yorgancıoğlu, sorunları çözebilmek için konuşma ve algının şart olduğunu söyledi. Yorgancıoğlu, sendikal hakların elde edilmesi için kavga verilmesinin, kayıt dışılığın önüne geçmeye de katkı koyduğunu ifade etti.


Yorgancıoğlu, ülkeyi ve belediyeleri batıranların hesap vermesi gerektiğini belirtti.


Kıbrıs konusuna da değinen Yorgancıoğlu, çözümün sağlanmaması halinde Kıbrıs Türkü'nün dünyadan soyutlanmasının sona ermeyeceğini belirtti. Çözümün göz ardı edilmemesi gerektiğini kaydeden Yorgancıoğlu, çözümün sadece Kıbrıs Türkü için değil, Türkiye için de gerektiğini söyledi.


Özkan Yorgancıoğlu, devam eden müzakereler konusunda meclis ile siyasi partilerin yeterince bilgilendirilmediğini ileri sürerek, müzakerelerde daha fazla zaman kaybetmemek gerektiğini belirtti.


ÇAKICI


TDP Milletvekili Mehmet Çakıcı ise, sendikaların toplu sözleşme için bakanla diyalog kurmaya çalıştığını ancak konuşacak bakan bulamadığını savundu. Hükümetin yerli üretim ve sanayiciden yana olmadığını iddia eden Çakıcı, bir ekonominin ithalatla büyümesinin mümkün olmadığını unutmamak gerektiğini belirtti.


Çakıcı, hükümetin kamu çalışanlarının haklarını en çok gasp eden hükümet ünvanını kazandığını ileri sürerek, din adamlarının dahi sokağa döküldüğü bir dönemden sorumlu olan hükümetin, mecliste de çoğunluğu bir başka partiyi parçalayarak elde ettiğini savundu.


Hükümetin sadece bir avuç bankacının çıkarını düşündüğünü iddia eden Çakıcı, halkın fakir olduğunu ve ülkede yoksulluğun hakim olduğunu ileri sürdü.


Çakıcı, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nu da eleştirerek, çözüm vaadi vererek seçilen cumhurbaşkanının müzakere eder gibi yaparak halkı 2 yıl oyaladığını iddia etti.


DENKTAŞ


DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ise, ülkede yaşanan sorunların, iyi yönetilmeme ve diyalogsuzluktan kaynaklandığını ileri sürdü.


Denktaş, hükümetin zorlayarak halkın istemediği bir takım uygulamaları hayata geçirmeye çalıştığını iddia ederek, dünyanın verdiği destekten dolayı hastalığını dahi Kıbrıs Türkü ile paylaşmak istemeyen Rum halkının çözüm için ne kadar zorlanabileceğini sorgulamak gerektiğini söyledi.


Ekonominin, ambargoların kalkması halinde kendi ayakları üzerinde durabileceğini belirten Denktaş, demokrasinin de ülkede oturtulması gerektiğini kaydetti. Denktaş, halk iradesinin mecliste yansıyabilmesi için erken seçimin şart olduğunu savundu.


ARSLAN


Türkiye Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan da, Kamu-Sen ile Hak-İş arasındaki işbirliğine vurgu yaparak uzun süredir devam eden bu güçlü ilişkiden dolayı Kamu-Sen'in Hak-İş ailesinin içinde özel bir yeri olduğunu söyledi.


Hak-İş ve faaliyetleri hakkında bilgi veren Arslan, Kamu-Sen ile işbirliği içinde gerek hizmet içi eğitim, gerekse gençler için bir dizi proje hazırladıklarını kaydetti. Arslan, Kamu-Sen'in uluslararası arenada yer alması için Rumların yarattığı bildik zihniyeti kırmaya çalıştıklarını ifade etti.


Mahmut Arslan, demokrasi, temel hak ve hürriyetler ve sendikal haklar konusunda oldukça hassas olup, onlardan yana tavır ortaya koyan Hak-İş'in, 28 Şubat döneminde de tüm baskılara rağmen aynı şekilde dik durduğunu ve demokrasi dışı karanlık ilişkiler içine girmediğini belirtti.


Arslan, birlikte hareket edilebilmesi halinde KKTC'nin sorunlarını çözebilecek demokratik alt yapı ve gerekli donanıma sahip olduğunu kaydetti.


Türk halkıyla Kıbrıs Türk halkı arasındaki ilişkilerini bozmaya çalışan bazı kesimler bulunduğunu dile getiren Arslan, bunlara fırsat vermemek gerektiğini söyledi.


KAPTAN


KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan ise, konuşmasında, ülkedeki sorunları çözme yönünde hiçbir adım atılmadığını ileri sürerek, eşitlik ve adaletin olmadığı yerde huzurdan söz etmenin mümkün olmadığını söyledi.


Ülkenin düze çıkabilmesi için herkesin fedakarlıkta bulunması gerektiğini kaydeden Kaptan, ülkedeki pahalılık konusunda hükümete ve yönetenlere büyük görev düştüğünü kaydetti.


(FEZ/HA) FOTOĞRAFLI


 
5 Mayıs 2012 Cumartesi 16:12
Okunma: 568
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu