Ana Sayfa » Kıbrıs » Kamu-sen Yetkilileri,Korahan'ı Ziyaret Etti

Kamu-sen Yetkilileri,Korahan'ı Ziyaret Etti

Kamu-sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş Ve Beraberindeki Heyet, Sayıştay Başkanı Osman Korahan'ı Ziyaret Ederek, Korahan'ın Yaptığı Açıklamaya Ve Sayıştay'ın Tam Bağımsız Şekilde Çalışması Gerektiği Düşüncesine Destek Belirtti.

 
 
Kamu-sen Yetkilileri,Korahan'ı Ziyaret Etti
Kamu-Sen Genel Başkanı Mehmet Özkardaş ve beraberindeki heyet, Sayıştay Başkanı Osman Korahan’ı ziyaret ederek, Korahan’ın yaptığı açıklamaya ve Sayıştay’ın tam bağımsız şekilde çalışması gerektiği düşüncesine destek belirtti. Özkardaş, Sayıştaylığın mali ve idari yönden tam bağımsızlığa kavuşabilmesi için yasal düzenlemelerin yapılmasını talep ettiklerini ifade ederek, ülkedeki yolsuzluk, haksızlık ve usulsüzlüklerin ancak bu şekilde en aza indirilebileceğine inanç belirtti.

Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş ziyarette yaptığı konuşmada, Korahan’ın geçen günlerde basına yaptığı açıklamanın Kıbrıs Türk halkının düşüncelerini yansıtan çok cesur, yerinde tespitler olduğuna işaret ederek, ülkede adaleti, Kıbrıs Türk halkının ve devletin çıkarlarını koruyacak, bağımsız, beklentisiz bürokratlara ihtiyaç olduğunu kaydetti.

“SAYIŞTAY TAM BAĞIMSIZ OLMALI”

Sayıştaylık makamının ülke için çok önemli olduğuna işaret eden Özkardaş, dünyanın birçok gelişmiş ve demokrasinin işlediği ülkesinde böylesi denetim mekanizmalarının tam bağımsız olduğuna dikkat çekti. Özkardaş, bizim ülkemizde de Sayıştay’ın tam bağımsız olması gerektiğini vurguladı.

Sayıştaylık kadrolarının yıllardır yetersiz bırakıldığını, teşkilat ve kadro yasasının güncellenmediğini, denetim mekanizması olan denetçilerin sayısının kısıtlı tutularak, Sayıştaylığın bir yerde yürütme tarafından “bağlandığını” savunan Özkardaş, “Sayıştaylık eğer mali yönden bir yerlere bağlıysa, personel istihdamı yapılırken denetlediği yerin iznine tabiyse, o zaman Sayıştay’ın tam bağımsızlığından söz etmek mümkün değildir” dedi.

Kamu-Sen’in yıllarca Sayıştaylık makamının tam bağımsız olması, kadrolarının, teşkilat yasasının güncelleştirilerek, günün koşullarına göre yapılandırılmasını talep ettiklerini ifade eden Özkardaş, “sizin bu haklı taleplerinizi sendika olarak destekliyoruz” dedi.

Halkın Sayıştaylık makamına sahip çıktığını gördüğünü belirten Özkardaş, “hükümete siyasi partilere, eğer bu ülkenin kurtuluşunu istiyorlarsa, bu ülkedeki hırsızlıkların, rüşvetin, yolsuzlukların son bulmasını, en aza indirilmesini istiyorlarsa sizin açıklamalarına kulak vermelerini lazım. Sayıştaylığın tam bağımsız olması için,
Meclise yasa teklifleri götürülmesi lazım. Biz üzerimize düşeni yapmaya ve size destek olamaya devam edeceğiz” dedi.

KORAHAN

Sayıştay Başkanı Osman Korahan da, demokrasilerin, demokratik sistemlerin en önemli unsurunun parlamentolar olduğuna işaret ederek, parlamentoların bütçe vasıtasıyla hükümetlere gelirlerin toplanması ve harcamaların yapılması yetkisi verdiğini, bu yetkinin verilmesinden sonra, yetkinin amacının uygulanıp, uygulanmadığının denetlenmesi görevinin tüm dünyada Sayıştay tarafından yapıldığını anlattı.

“YAPISI GÜÇLENDİRİLMELİ, TARAFSIZ VE TAM BAĞIMSIZ OLMALI”

Bu sebeple Sayıştayların yapısının hem güçlendirilmesi, hem tarafsız olması, hem de tam bağımsız olmasının sağlanması gerektiğini vurgulayan Korahan, “Sayıştay bağımsız olmalı çünkü yürütmeyi de denetleniyor. Yürütme denetlenirken, yürütmeye bağımlı bir Sayıştay görevini yerine getiremiyor izlenimi de doğurur. Bu birbiriyle ilişkilidir” dedi.

Eğer bütçesi bağımsız olan, kadroları boşalan bir Sayıştay varsa ve Sayıştay eğer yürütmeden, hükümetten yetki almadan kadrolarını doldurabiliyorsa o zaman bağımsızlığının sağlanabileceğine işaret eden Korahan şöyle devam etti:

“Bütçe hakkı denilen bir şey vardır. Demokratik sistemlerde, her vatandaş ödemiş olduğu verginin nereye harcandığını bilme hakkına sahiptir. Buna bütçe hakkı denir. Eğer Sayıştay tam bağımsız bir şekilde bunların denetimini yapıp nereye harcandığının bilgisini vermezse, bu hakkın da yerine getirilmesi söz konusu olmaz.

Ülke olarak Sayıştay’ı tam bağımsız hale getirip, denetimi etkin bir hale getirmemiz lazım. Sayıştay’ın hem vatandaşın bütçe hakkı beklentisini karşılamak, hem de yürütmeyi tam anlamıyla denetlenmesi lazım.”
Yasa taslağı hazırlamakta olduklarını, Sayıştay’ın tam bağımsızlığı konusunda hükümetten bir hassasiyet görmeyi umduklarını ifade eden Korahan, devletin bu yönünün de tamamlanarak, daha güzel günlere adım atılmasını temenni etti.
 
7 Şubat 2012 Salı 12:07
Okunma: 595
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu