Ana Sayfa » Kıbrıs » Kamuda HP ödeneği uygulaması bir yıl süreyle durduruldu

Kamuda HP ödeneği uygulaması bir yıl süreyle durduruldu

Maliye Bakanı Zeren Mungan, 2016-2018 Ekonomik Programa yönelik çalışmaların başlatıldığını, çatısının belirlendiğini ifade ederek, KKTC'nin, önündeki 3 yıllık programı planlayacağını vurguladı.

 
 
Kamuda HP ödeneği uygulaması bir yıl süreyle durduruldu

 

 (T.A.K): 

Mungan, programın mali yapısıyla ilgili Türkiye ile istişarede bulunacaklarını ifade ederek, kaynak elde ettikleri Türkiye ile de bu planlamayı paylaşacaklarını kaydetti.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, hayat pahalılığı ödeneği uygulamasının bir yıl süreyle durdurulmasını öngören 5 yasa tasarısını oyçokluğuyla onayladı.

Genel Kurul buna göre, Kamu Görevlileri Yasasının Hayat Pahalılığı Ödeneği Hakkını Düzenleyen 25. Maddesinin Uygulanmasının Durdurulmasına ilişkin (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısı, Öğretmenler Yasasının Hayat Pahalılığı Ödeneği Hakkını Düzenleyen 53. Maddesinin Uygulanmasının Durdurulmasına ilişkin (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısı, Güvenlik Kamu Görevlileri Yasasının Hayat Pahalılığı Ödeneği Hakkını Düzenleyen 28. Maddesinin Uygulanmasının Durdurulmasına ilişkin (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısı, Atatürk Öğretmen Akademisi Kuruluş Yasasında Hayat Pahalılığı Ödeneği Hakkını Düzenleyen 36. Maddesinin Uygulanmasının Durdurulmasına ilişkin (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısı ve Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasasında Hayat Pahalılığı Ödeneği Hakkını Düzenleyen 9. Maddesinin Uygulanmasının Durdurulmasına ilişkin (Geçici Kurallar) Yasa Tasarısını oyçokluğu ile kabul etti.

Buna göre hayat pahalılığı ödeneği bir yıl süre ile durduruldu.

MUNGAN

Maliye Bakanı Zeren Mungan, kararnamelerin görüşülmesi sırasında söz alarak, 2015 yılında hayat pahalılığı uygulamasına yönelik yeni bir yöntem bulabilmek için kanun gücünde kararname çıkardıklarını anlattı.

Kararnameleri çıkarırken 2015 yılı için yasalardaki hayat pahalılığı uygulaması maddesini dondurduklarını, ancak bunun alt gelir grublarına yönelik uygulanacağını ve 2011 sonrası istihdam edilenlere yönelik ek bir katkı yapmayı öngördüklerini anlatan Mungan, 2015 yılı Ocak maaşının artışlı verildiğini kaydetti.

Mungan, burada beklentinin daha dengeli artış sağlamak ve alt baremlere refah artışı payı vermek olduğunu söyledi.

Milletvekillerinin "hayat pahalılığı hakkı donduruldu bundan sonra ne olacak? sorularına karşı uygulamanın ortada olduğunu, 2011'de uygulanan hayat pahalılığı dondurulmasının da kararname ile yapıldığını, maaş düzenlemesi içermediğini ifade eden Mungan, bugün yapılanla hiçbir yakınlığı olmadığını kaydetti.

Bütçe gelirlerinin bir kısmının net gider olduğunu ifade eden Mungan, maaşlarda kısıtlama yapmadıklarını, kısıtlamanın bürokrasi giderlerinde olduğunu ifade ederek, gelirleri artırmak için kayıt dışı ekonominin kayıt altına alınması ve ekonominin büyütülmesi gerektiğini, bunun çalışmalarını da sürdürdüklerini vurguladı.

Kamu-Net ve Maliye ile ilgili bir takım aksamalar olduğunu, bunun Türksat üzerinden aksadığını ancak çalışmaları sürdürdüklerini ifade eden Mungan, kapsamlı bir mücadele ortaya koyduklarını, kira stopajını yüzde 10 yaptıklarını, bunu çok yakın takibe aldıklarını ve bir önceki yıla göre yüzde 45 artış sağladıklarını, KDV gelirlerini yüzde 40 düzeyde artırdıklarını anlattı.

Özel sektördeki insanların hakkını korumada önemli bir yer tutan paye konusunda çalışmalar yaptıklarını, artık herkesin asgari ücretli gösterilemediğini anlatan Mungan, servet niteliği taşıyan unsurların da üzerine gittiklerini ve gideceklerini kaydetti.

Mali düzenlemelerle ilgili çalışmalara da değinen Mungan, taksitli ödemelerde sorunlar yaşandığını, bu yüzden bunların da yakın takibe alınacağını kaydetti.

Ülkede adalet olgusunun yaygınlaştırılması için çalışmalar yaptıklarını da ifade eden Mungan, geçen yıl kurumlar vergisinde yüzde 26, gelir vergisinde yüzde 21, KDV'de yüzde 20 üzerinde artış olduğunu söyledi.

Sigortalılara artış verilmemesi konusunda yapılan eleştiriye de değinen Mungan, sosyal sigortanın bir fon olduğunu, sosyal sigortalılara devletin maaş ödemediğini ifade ederek, bu fonun geliştrilmesi gerektiğini, burayı devletin yönetmediğini, bu yüzden hayat pahalılığı kararnamesinden etkilenmediğini, hayat pahalılığı ne ise onu aldığını anlattı.

Mungan, kayıt dışı ekonomi ile mücadelenin soluksuz bir şekilde sürdürülmesi gerektiğini ifade ederek, bunun yanında ekonominin büyütülmesi gerektiğini de kaydetti.

EKONOMİK PROGRAM

Maliye Bakanı Zeren Mungan, 2016-2018 Mali Yıl Ekonomik Programına yönelik çalışmaların başlatıldığını, çatısının belirlendiğini ifade ederek KKTC'nin önündeki 3 yıllık programı planlayacağını vurguladı.

Mungan, programın mali yapısıyla ilgili Türkiye ile istişarede bulunacaklarını ifade ederek, kaynak elde ettikleri Türkiye ile de planlamayı paylaşacaklarını kaydetti.

Havalimanı ile ilgili tartışmalara da değinen Mungan, Maliyenin havalimanından elde edilecek gelirin peşinde olduğunu, ancak işletme hakkı devrinin bir önceki hükümete ait olduğunu ifade etti.

Mungan, sözleşmede, şirketin 25 yıl boyunca elde edeceği gelirlerden devletin sorumluluğu bulunduğunu, bu çerçevede maliye olarak gelirleri son kuruşuna kadar takip edeceklerini kaydetti, devletten kaynaklanan bir problemden yatırımın gecikmesi halinde ise devletin gelir alamadığını kaydetti.

Mungan, 2015 yılında faizlerden başlamak üzere borçların ödenmeye başlanacağını da ifade ederek, bunun 3 yıllık programda da yer alacağını söyledi.

Maliye Bakanı Mungan'ın konuşmasının ardından Genel Kurul, yasa tasarılarını madde madde görüşerek oyçokluğu ile onayladı. Yasalar, 1 Ocak 2015 - 31 Aralık 2015 tarihleri arasını kapsayacak.

Yasa tasarılarının onaylanmasının ardından Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu toplantısı tamamladı. Meclis Başkanı Sibel Siber, bir sonraki birleşimin 19 Şubat Perşembe saat 10.00'da olacağını ifade ederek, oturumu kapattı.

 

 
16 Şubat 2015 Pazartesi 14:47
Okunma: 1032
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu