Ana Sayfa » Kıbrıs » Kamu'da Reform Yasası

Kamu'da Reform Yasası

Kuzey Kıbrıs'ta Kamu Yönetimine Dinamizm Ve Etkinlik Getirmek Amacıyla Yeni Bir "kamu Görevlileri Yasası" Hazırlanıyor. başbakan İrsen Küçük, Yeni Yasanın, Kamunun Hesap Verebilirliğini Ve Verimliliğini Artıracağını; Duyulan Memnuniyetsizliği De Önemli Ölçüde Ortadan Kaldıracağını Açıkladı..

 
 
Kamu'da Reform  Yasası

"Kamu Görevlileri Yasası" köklü bir reforma uğruyor. Avrupa Birliği uyum çalışmaları kapsamında hazırlığı yapılan yeni yasal çalışmayla kamu yönetimi yeniden yapılandırılacak.

Kamu Görevlileri Yasa taslağı hakkında açıklama yapan Başbakan İrsen Küçük, mevcut yasanın kamu yönetiminin ihtiyaç duyduğu dinamizmi ve etkinliği sunamaz hale geldiğini söyledi.

Başbakan Küçük, yeni Kamu Görevlileri Yasa Taslağı'nın, temelde, siyasi takdire dayalı üçlü kararname atamalarının kapsamının daraltılacağı; çalışanla çalışmayanın birbirinden ayırt edilerek çalışanın ödüllendirileceği; insan kaynaklarının etkin yönetiminde önemli paya sahip yer değiştirmelerin mümkün kılınacağı yeni bir personel yönetimi anlayışının getirilmesi amacıyla hazırlandığını vurguladı...


Başbakan Küçük, yasanın gerek mevcut, gerekse  yeni istihdam edilecek kamu görevlilerini kapsayacağını dile getirirken, mevcut çalışanların yeni yasaya intibaklarının kazanılmış haklara halel gelmeden geçici maddeler ile düzenlendiğini ve reform inisiyatifinin yürüyebilmesini sağlamayı amaçladığını söyledi.

Başbakan Küçük'ün açıklamasına göre yeni yasada kamu görevlileri hizmet sınıfı 3'ten 6'ya çıkartıldı.

Buna göre kamu görevlileri "Üst Kademe Yöneticileri Sınıfı, Yöneticilik Hizmetleri Sınıfı, Genel Kamu Hizmetleri Sınıfı, Mesleki ve Teknik Hizmetler Sınıfı, Yardımcı Genel Kamu Hizmetleri Sınıfı, Yardımcı Mesleki ve Teknik Hizmet Sınıfı" başlıkları altında görevlendirilecek.

Başbakan Küçük, böylece kurumlar arası yer değiştirmelerin büyük ölçüde kolaylaştırılacağını, insan kaynaklarından etkin istifade edilebileceğini ve kamuya gereksiz istihdamın önüne geçilebileceğini ifade etti.

Taslakla, ortaokul mezuniyeti gerektiren aşçılık ve garsonluk, araç sürücülüğü, araç bakım ve onarım, teknisyen yardımcılığı, odacı ve şoför gibi hizmet sınıflarının kaldırıldığını belirten Başbakan İrsen Küçük, devletin bu tür işlerini İş Yasası altında istihdam edilecek işçiler eliyle veya hizmet alımıyla yürüteceğini anlattı.

Başbakan Küçük, yeni yasanın, kamu görevlilerinin atanma ve terfi süreçlerine ilgili kurum temsilcilerinin de müdahil olabileceği Sınav Kurulları düzenlemesini getirdiğini bildirdi.

Kamu Görevlileri Yasa Taslağı'nda kamu görevlilerinin izin ve hastalık raporları sürelerinde azalma öngörülürken, doğum öncesi ve sonrası izin süreleri ise uzuyor.

Yani yasaya göre üst kademe yöneticileri sınıfının kapsamı  müsteşarlar ve Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri ile sınırlandırılırken, diğer tüm yöneticilerin atamaları Kamu Hizmeti Komisyonu eliyle yapılacak.

 
18 Haziran 2011 Cumartesi 21:10
Okunma: 942
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu