Ana Sayfa » Kıbrıs » Kamuya Köklü Değişiklikler Geliyor

Kamuya Köklü Değişiklikler Geliyor

Kamu Reformu Çalışmaları Çerçevesinde Hazırlanan "kamu Görevlileri Yasa Tasarısı", Kamudaki Binlerce Personeli Ve Halkı Yakından İlgilendiren Bir Dizi Yenilikler Getiriyor. .

 
 
Kamuya Köklü Değişiklikler Geliyor
Tasarı, üçlü kararnameyle atamaları daraltırken, hizmet sınıflarına yeni düzenlemeler içeriyor.


Tasarıyla kamu görevlilerinin istihdamı, atanması ve terfilerinde de yenilikler gündemde.


İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulu'nca onaylanarak Meclis'e sevk edilen Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı hakkında bilgi verdi.


Çavuşoğlu'nun açıklamasına göre; istihdamlar, atamalar ve terfilerde yenilikler içeren yasa tasarısında hizmet sınıfları, kamu görevlilerinin yer değiştirmelerini kolaylaştıracak şekilde basitleştirildi.


Tasarıyla üçlü kararnamelerin kapsamı daraltıldı. Müdürler artık Kamu Hizmeti Komisyonu'nca atanacak.


Çavuşoğlu, sadece Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlıkların en üst amiri olan müsteşarlarının üçlü kararnameyle atanacağını belirtti.


Tasarıyla getirilen yeniliklerden biri de "siyasi danışman" kadroları.


Sözleşmeli olacak siyasi danışmanlar, Başbakan ve bakanlarca atanacak. Başbakan, "Siyasi baş danışman ve iki siyasi danışman"; bakanlar ise ikişer siyasi danışman istihdam edebilecek. Siyasi danışmanların görevleri başbakan ve bakanla birlikte sona erecek.


Yönetici atamalarının liyakata dayandırıldığı yasa tasarısında kamu görevi dışındaki kişilerin de yönetici atanmasına olanak verildi.


Yapılan bir değişiklikle, kamu görevlilerinin değerlendirilmesi ve ödüllendirme, performansa dayandırıldı. Tasarıda performansa geniş yer veriliyor.


Çavuşoğlu, "tasarı performansa dayalı yönetim anlayışının geliştirilmesi ve performans değerlendirme sonuçlarının ödül-ceza ile ilişkilendirilmesini de içeriyor" dedi.


Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı'nda, kamudaki hizmet sınıfları, derece ve kadroların değiştirilmesi de öngörülüyor.


Tasarıda 6 ana hizmet sınıfı "üst kademe yöneticileri, yöneticilik hizmetleri, mesleki ve teknik hizmetler, genel kamu hizmetleri, yardımcı mesleki ve teknik hizmetler ve yardımcı genel kamu hizmetleri" olarak isimlendirildi.


Tasarıyla, kamu görevlilerini bağlayan yasaklara "kamu görevinden ayrıldıktan sonra istihdam yasağı" da eklendi.


Buna göre, kamu görevlisi, kamu görevinden ayrıldığı iki yıl zarfında, kamuda görevli olduğu son hizmet yılı boyunca birinci derecede denetimini yürüttüğü şirketler ya da diğer kuruluşlar tarafından yönetici ya da danışman pozisyonunda istihdam edilemeyecek.


İzin haklarının yeniden düzenlendiği tasarıda, hamilelik ve doğum izni süreleri de değişti.


Buna göre halen 42 gün doğum öncesi, 42 gün de doğum sonrası olan izinler; doğum öncesi 6; doğum sonrası da 10 haftaya yükseltiliyor.


Tasarıda hastalık ve mazeret izinleri de ayrıntılı şekilde yeniden düzenlendi.


Tasarı, hayat pahalılığı ödeneğinin 6 ayda bir maaşlara yansıtılmasını da öngörüyor.


 
7 Kasım 2011 Pazartesi 12:24
Okunma: 652
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu