Ana Sayfa » Kıbrıs » Kanser Tarama Kampanyası Devam Ediyor...

Kanser Tarama Kampanyası Devam Ediyor...

Kadınlara Pap - Smear, Erkeklere De Psa Tetkiki Yapılacak.

 
 
Kanser Tarama Kampanyası Devam Ediyor...

FAYDALI: "KANSER TARAMA KAMPANYASINDA, KANSER VAKALARI PRE-KANSERÖZ DÖNEMDE TESPİT EDİLEBİLECEK VE TEDAVİ BAŞLATILABİLECEK"

"SAĞLIK HARİTASININ OLUŞMASI, BİZLERE DAHA GERÇEKÇİ BİR SAĞLIK POLİTİKASI GELİŞTİRME YÖNÜNDE OLANAK SAĞLAYACAK"

"AİLENİN GENOGRAMIYLA SOY GEÇMİŞİNDEKİ HASTALIKLARIN SAPTANMASI HEDEFLENDİ"

KOCAİSMAİL: "ERKEN TEŞHİSİN HAYAT KURTARDIĞI BİLİNCİ YERLEŞMELİ"

Lefkoşa, 4 Nisan 12 (T.A.K.): Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ve Kanser Hastalarına Yardım Derneği işbirliğinde 2 Nisan'da başlayan kanser tarama kampanyası devam ediyor.

Lefke'den Dipkarpaz'a ülkenin tümünü kapsayan ve 27 Nisan tarihine kadar devam edecek geleneksel tarama kampanyasında, kadınlara Pap - Smear, erkeklere de PSA tetkiki yapılacak.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı bugün düzenlediği basın toplantısında, kanser haftasında yapılacak etkinlikler ve geçmiş taramaların sonuçları hakkında ayrıntılı bilgi verdi.

Sağlık Bakanlığı'nda yer alan basın toplantısında, Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail ve Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Başhekimi Kezban Akyön de hazır bulundu.

PAP SMEAR VE PSA TETKİKLERİ YAPILACAK

Hatice Faydalı, kampanyada özellikle üreme çağına gelmiş kadınlar için rahim ağzı kanseri ve erkeklerde prostat kanserinin erken teşhisinin önemine dikkat çekileceğini, toplumda kansere karşı farkındalık yaratılmaya çalışılacağını belirtti.

Sağlık Bakanlığı ile sivil toplum kuruluşları arasında gerçekleştirilen işbirliği çalışmalarına örnek olan kanser tarama kampanyasında kanser vakalarının Pre-Kanseröz (kanser öncesi lezyonlar) dönemde tespit edilebildiğini ve tedavinin başlatılabildiğini ifade eden Faydalı, özellikle risk grupları içerisinde yer alan kişilerin senede bir kanser taramalarına katılmasının önemli olduğunu kaydetti.

PSA- Semear tetkiklerinin basit ve hasta için çok kolay olan bir yöntemle, yani kan tetkikleri ile yapılabilecek taramalar olduğunu ifade eden Hatice Faydalı, "Özellikle risk gurubunda olan yurttaşlarımızın ihmal etmeden böylesine basit ve kolay tetkikleri yaptırmak için taramalara katılması, kanserin erken teşhis edilebilmesi açısından önemlidir" dedi.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Faydalı, kanserin erken teşhis edilmesiyle hem insan hayatını korumanın, hem de ülkedeki kanser harcamalarının aşağıya çekilmesinin mümkün olabileceğine işaret etti.

Geçen yıl yapılan kanser taramasıyla ilgili rakamları da açıklayan Faydalı, 806 PSA taramasında 46 patolojik bulguya rastlandığını, taramaya katılanların sayısında  artış olmakla birlikte patolojik bulgu sayısında da ciddi bir artış olduğunu kaydetti. Faydalı, bulgu sayısında yüzde 3.3'den 5.7'ye artış olduğunu da vurguladı.

PAP-SMEAR TARAMASINDA PATOLOJİK BULGU SAYISINDA DÜŞÜŞ VAR

Yine geçen yıl yapılan 556 Pap-Smear taramasındaysa 16 patolojik bulguya rastlandığına dikkat çeken Faydalı, "Pap-Smer taramasına katılanların sayısında artış olmasına rağmen, patolojik bulgu sayısında azalma görülmüştür. Bu durum bakanlığımızca olumlu karşılanmaktadır. Bakanlığımız bu bulguları uzmanlara sevk etmiştir. Buradan da anlaşılacağı gibi, taramaya katılan yurttaşlar erken teşhisle bir anlamda kansere karşı bir adım öne geçmiştir" dedi.

SAĞLIK HARİTASI PROJESİ...

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi'nin Şubat 2011'de toplumdaki sağlık ve hastalıklarla ilgili durumun tespiti amacıyla Sağlık Haritası Projesi kapsamında "Aile Hemşireliği Projesi" adı altında ev ziyaretleri başlattığını anlatan Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Faydalı, pilot bölge olarak Serdarlı, Esentepe ve Dörtyol'un seçildiğini belirtti.

Bölgedeki sağlık merkezlerinde görev yapan 'Aile Hemşireliği' konusunda eğitim almış hemşirelerin ev ziyaretleri yaparak ziyaret ettikleri evde yaşayan bireylerden sağlık durumlarıyla ilgili geniş kapsamlı bilgi aldıklarını anlatan Faydalı, bu bilgilerle kronik ve genetik hastalıklara yönelik durumun saptandığını kaydetti.

"Ailenin genogramı çıkarılarak soy geçmişinde var olan hastalıkların saptanması hedeflendi ve bu kapsamda nüfusun dağılımı, yaş oranları, öğrenim durumları, sosyal güvenceleri ve sağlıkla ilgili verilere ulaşıldı" diyen Faydalı, şöyle devam etti:

"Evde yaşayan gebe, çocuk, ergen, yetişkin ve yaşlı bireylerin risk altındaki sağlık durumlarının saptanması ve var olan sağlık problemleriyle ilgili verilerin bir araya getirilmesi için formlar doldurulmuştur."

Dairelerinin "Sağlık hizmetlerinde başarıya ulaşmak hizmet verilen toplumu tanıma ile başlar" prensibinden yola çıkarak böylesi önemli bir projeyi hayata geçirmek için yoğun bir çalışma sürdürdüğünü ifade eden Faydalı, benzeri çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Aile hemşireliği projesinde ortaya çıkan verilerle hangi bölgede hangi hastalıkların yoğunlukta olduğu, hangi kanser türlerinin aile içerisinde var olduğu ile ilgili bilgiler elde edildiğini söyleyen Faydalı, bölgelerde en çok rastlanan hastalıklara yönelik uzmanlar tarafından sağlık eğitimleri başlatılmak suretiyle halkın eğitilmesi için çalışmalar başlatıldığını kaydetti.

ESENTEPE...

Aile hemşireliği kapsamında pilot bölge seçilen Esentepe'de 1070 kişiye ulaşıldığını ve tarama gerçekleştirildiğini anlatan Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı, "Yani bir başka ifadeyle, bölgede sürekli ikamet eden hane halkının tümüne ulaşıldı. Ulaşılan kişilerin yüzde 51'i kadın, yüzde 49'u da erkektir. Kadın sayısı 541, Erkek sayısıysa 529.Taramada, Esentepe halkının yüzde 1'i meme, yüzde 1'i tiroit ve yüzde 0,5'i de lösemi kanseri teşhisi aldığı saptanmıştır. Daha düşük oranlardaysa cilt, mesane ve lenf kanserleri saptandı" dedi.

SOY GEÇMİŞİNE GÖRE EN YÜKSEK ORAN YÜZDE 14'LE AKCİĞER KANSERİ...

Çıkarılan genogram sonuçlarına göre, soy geçmişlerine bakıldığında ilk sırada yüzde 14'lük oranla akciğer kanserinin görüldüğüne dikkat çeken Faydalı, ikinci sırada yüzde 6 ile meme kanseri, üçüncü sırada yüzde 3,3 oranıyla gırtlak kanseri, dördüncü sırada yüzde 3 ile mide/ özefagus (yemek borusu)/ prostat ve lösemi kanseri, beşinci sırada ise yüzde 2 oranıyla bağırsak kanserinin görüldüğünü belirtti.

NEREDEYSE NÜFUSUN YARISININ SOY GEÇMİŞİNDE KANSER VAR...

Taramalarda, bölge halkının yüzde 49,7'sinin soy geçmişinde kanser olduğunun ortaya çıktığına dikkat çeken Faydalı, taramada ayrıca her 2 kişide birinin soyunda kanser hastalığı olduğunun saptandığını kaydetti.

Faydalı taramada, Esentepe halkının yüzde 42,3'ünün hayatı boyunca sigara kullandığını, fakat hali hazırda Esentepe'de yaşayan halkın yüzde 27''inin sigara kullanıcısı olduğunun görüldüğünü söyledi.

Faydalı şöyle devam etti:

"Esentepe'de yaşayan halkın yüzde 13,2'si sigarayı kullandıktan sonra bıraktı. Yüzde 2'si de sigarayı bıraktıktan sonra tekrar başladı. Yüzde 57,8'i ise hayatlarında hiç sigara kullanmadı."

SERDARLI

Taramalarda Serdarlı'da yaşayan halkın da dörtte birine tekabül eden 240 kişiye ulaşıldığını anlatan Faydalı, 240 kişide ön plana çıkan kanser türlerinin meme, cilt ve rahim kanseri olduğuna işaret etti.

SOY GEÇMİŞİNE GÖRE İLK SIRADA MEME KANSERİ...

Yapılan genogram sonucuna göre Serdarlı'da soy geçmişine bakıldığında ön sırada bulunan kanser çeşitlerinde meme kanseri, lösemi, cilt ve kemik kanser türlerinin ön plana çıktığının  saptandığını ifade eden Faydalı, Serdarlı'da ulaşılan kişilerin yüzde 15'inin soy geçmişinde herhangi bir kanser hastalığı olduğunun ortaya çıktığını vurguladı.

DÖRTYOL...

Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Hatice Faydalı, Dörtyol'da ise halkın yaklaşık 1/5'ine tekabül eden 211 kişiye ulaşıldığını, bu kişilerde ön plana çıkan kanser türlerinin akciğer ve rahim kanseri olduğunu anlatarak şöyle devam etti:

"Yapılan genogram sonucuna göre, Dörtyol'da soy geçmişlere bakıldığında kanser çeşitlerinde Akciğer, Mide, Rahim, Meme, Bağırsak, Mesane, Prostat, Lösemi, Pankreas ve Kadın Yumurtalık (over)  kanser türlerinin ön plana çıktığını saptadık. Ulaşılan 211 kişinin yüzde 1,8'inin soy geçmişinde her hangi bir kanser hastalığı olduğu ortaya çıkmıştır."

KANSER DAĞILIMI KONUSUNDA BİLGİ VERECEK

Yapılan taramalar sonrasında, bölgelerde kanser dağılımı konusunda bilgi edinilip toplumun sağlık haritasının oluşturulmasının sağlanacağını vurgulayan Faydalı, "Sağlık haritasının oluşması, bizlere daha gerçekçi bir sağlık politikası geliştirme yönünde olanak sağlayacaktır" dedi.

Saptanan sağlık sorunları ve halkın ihtiyacı doğrultusunda halk sağlığı eğitimlerinin  başlatıldığını söyleyen Faydalı, şöyle devam etti:

"Bu kapsamda tansiyon, şekeri, kalp hastalıkları, tiroit ve sağlıklı beslenme gibi konularında halk eğitilmiştir. Kanser ve birçok hastalığın etkeni olan tütün ve tütün ürünlerinin kullanımını caydırmak maksadıyla, bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerine devam edildi.

Çeşitli reklam filmleri hazırlanarak Televizyon kanallarında yayınlanması sağlanmıştır.

Kanser hastası olup yatağa bağımlı olarak yaşayan hastalara bakım konusunda ve bakımı sağlayan ailelere ile bakıcılara "Evde Bakım" kursu verilmiştir.

Taramalar sonrasında patolojik bulgular saptandıktan sonra, erken teşhis ve tedavi için gerekli yönlendirmeler yapılmaya devam edecektir."

Faydalı konuşması sonunda, tüm vatandaşlara taramalara katılmaları çağrısında bulunarak, "kanserden değil, geç kalmaktan korkun" dedi.

KOCAİSMAİL

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail de, kanser tarama kampanyalarının Sağlık Bakanlığı işbirliğinde 1998 yılından bu yana yapıldığına işaret ederek, taramaların kanserin erken teşhis edilmesinde çok önemli olduğunu vurguladı.

Vatandaşlarda kanserde erken teşhiste hayatın kurulabileceği bilincinin iyice yerleşmesi gerektiğini vurgulayan Kocaismail, tüm vatandaşlara taramalara katılmaları çağrısında bulundu.

Kocaismail, kanser taramaları konusundaki işbirliğinin devam etmesini temenni etti.

TARAMA PROGRAMI

Kadınlarda Pap-Smear; erkeklerde ise PSA tetkiki gerçekleştirilecek kampanya, sağlık merkezi ve hastanelerde mesai saatleri içinde yapılacak.

Kampanya çerçevesinde tarama yapılacak yerler şöyle:

"Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi, Güzelyurt Sağlık Merkezi, Geçitkale Sağlık Merkezi, İnönü Sağlık Merkezi, Serdarlı Sağlık Merkezi, Akdoğan Sağlık Merkezi, Maraş Sağlık Merkezi, İskele Sağlık Merkezi ve Yenierenköy Sağlık Merkezi, Lapta Sağlık Merkezi, Lefke Sağlık Merkezi, Değirmenlik Sağlık Merkezi, Mehmetçik Sağlık Merkezi, Dipkarpaz Sağlık Merkezi, Esentepe Sağlık Merkezi ile Girne Dr. Akçiçek, Gazimağusa ve Cengiz Topel hastaneleri."

Kanser tarama kampanyasının programı ise şöyle:

SMEAR TARAMASI:

Pazartesi; İnönü Sağlık Merkezi (Dr. Olgun Akalpler), Maraş Semt Polikliniği (Dr. Salih Kavaz),Gazimağusa Devlet Hastanesi (Dr. Ahmet Özdeş), Girne Dr. Akçiçek Hastanesi (Dr. Raif Hızal),

Salı; Güzelyurt Sağlık Merkezi (Dr. Erkut Öner), Değirmenlik Sağlık Merkezi(Dr. Erdem Pınar)

Çarşamba; Serdarlı Sağlık Merkezi (Dr. Olgun Akalpler), İskele Sağlık Merkezi (Dr. Salih Kavaz),

Perşembe; Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi (Dr. Erdem Pınar), Akdoğan Sağlık Merkezi (Dr. Olgun Akalpler), Yenierenköy Sağlık Merkezi (Dr. Salih Kavaz), Cengiz Topel Hastanesi (Dr.Erkut Öner)

Cuma; Geçitkale Sağlık Merkezi (Dr. Salih Kavaz)."

Erkeklere yönelik PSA TARAMASI'nın programı da şöyle:

Salı; Güzelyurt Sağlık Merkezi, Lefke Sağlık Merkezi, Gazimağusa Devlet Hastanesi,

Çarşamba; Maraş Semt Polikliniği,

Perşembe; Akdoğan Sağlık Merkezi, Değirmenlik Sağlık Merkezi, Geçitkale Sağlık Merkezi, İnönü Sağlık Merkezi Serdarlı Sağlık Merkezi, Dipkarpaz Sağlık Merkezi, İskele Sağlık Merkezi, Lefkoşa Kentsel Sağlık Merkezi, Mehmetçik Sağlık Merkezi, Yenierenköy Sağlık Merkezi, Cengiz Topel Hastanesi;

Cuma; Lapta Sağlık Merkezi, Esentepe Sağlık Merkezi, Girne Dr. Akçiçek Hastanesi.

(TUĞ/GÜR) FOTOĞRAFLI

 
4 Nisan 2012 Çarşamba 14:41
Okunma: 724
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu