Ana Sayfa » Kıbrıs » Kaosa İzin Vermeceğiz...

Kaosa İzin Vermeceğiz...

En Sert Tedbirleri Almaktan Kaçınmayacağız..

 
 
Kaosa İzin Vermeceğiz...
Lefkoşa Fena Karıştı!
"HERKESİ SORUNUN GİDERİLMESİNDE KİŞİSELLİKTEN UZAK ORTAK AKLA DAVET EDİYORUZ"


"LTB'NİN BU DURUMA DÜŞÜRÜLMESİNE TARAF OLAN KUSUR, İHMAL VE SUÇU BULUNANLARIN KOVUŞTURULMASI SÜREÇLERİ YASAL OLARAK DEVAM EDİYOR"


Başbakan İrsen Küçük, Lefkoşa Türk Belediyesi'nde (LTB) yaşananlarla ilgili olarak, ülkenin kaosa sürüklenmesine asla izin vermeyeceklerini; halkın menfaatleri temelinde gerekli en sert tedbirleri almaktan kaçınmayacaklarını açıkladı.


Küçük, vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi sorumluluğundan kaçmayan hükümetin, LTB'ye de kayıtsız kalmadığını belirterek, Belediye Başkanı'nı, Meclis üyelerini, çalışanların sendikasını, herkesi ve her kesimi, sorunun giderilmesinde kişisellikten uzak ortak akla davet etti.


Başbakan Küçük, Lefkoşa Türk Belediyesi konusuna hükümetin bugün aldığı kararla ilgili yazılı açıklama yaptı.


"KRİZDEN ÇIKAR ELDE ETME AMACI TAŞIYAN ÇOK YÖNÜ MÜDAHALELER..."


Açıklamasında, LTB'de yaşanan mali krizin çalışanlara maaş ödenemez noktasına taşınması ve arkasından ilgili sendikanın ısrarlı tavrıyla krizin boyutlarının, gelirlerin toplanamamasının yanı sıra Lefkoşa halkının genel sağlığını tehdit aşamasına vardığını kaydeden Küçük, "Hükümetimiz, ilk günden beri tarafları uzlaşıya çağırırken, sorunun aşılması yönünde görüş ve önerilerde bulunmuş ancak krizden çıkar elde etme amacı taşıyan çok yönlü müdahaleler, olayları kaos noktasına taşımıştır" değerlendirmesi yaptı.


"AKLIN YOLU YERİNİ HEPTEN İNATLAŞMAYA BIRAKTI"


Hoş olmayan gelişmelerin, kişiselleştirilerek yasalara karşın, aklın yolunun, yerini hepten inatlaşmaya bıraktığını belirten Başbakan Küçük, Lefkoşa halkı yanında çevre sakinlerinin de çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya bulunduğunu ifade etti.


"SORUMSUZ KALAMAZDIK"


Küçük, "Hiç kimse insanımızın sağlığıyla bu denli pervasızca oynamamalı, gerekçesine bakılmaksızın bu hakkı kendinde görmemelidir. Hükümetimiz böylesi olağanüstü hal boyutuna varan vahim duruma sorumsuz kalamazdı. Kaldı ki anayasamızın 40'ıncı maddesi insan sağlığını koruma ve çevre kirletilmesinin önlenmesi görevini devlete yüklemektedir" dedi.


Başbakan Küçük, Bakanlar Kurulu'nun bugün Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu başkanlığında olağanüstü toplandığına işaret ederek, toplantıda, "LTB'de gelinen son durum ve başkent Lefkoşa'nın genel sağlık sorununun bir kez daha ele alındığını; taraflara sağduyu çağrısı tekrarlanarak LTB'nin sürdürülebilir mali yapıya kavuşmasına yardımcı olacak çözüm şeklinin ortak aklın ürünü ve yasalar çerçevesinde olabileceğinin hatırlatılması gereği duyulduğunu" kaydetti.


"TÜM İMKANLAR ZORLANARAK..."


LTB çalışanlarının mart maaşlarının, yasal tüm imkanlar zorlanarak belediye veznesine aktarıldığını ifade eden Başbakan İrsen Küçük, açıklamasında şunları belirtti:


"Başından beri demokrasiye ve sendikal yaşama son derece sabırlı davranan, sorunun giderilmesinde üzerine düşenin tümünü yapmasına rağmen sendikal hareketten aynı anlayışı göremeyen Bakanlar Kurulumuz, LTB'de sürdürülmekte olan grevin 'Toplu iş Sözleşmesi, Grev ve Referandum Yasası'nın ilgili maddesi gereği 60 gün süreyle ertelenmesi kararını vermiştir. Belediyenin krizden kurtarılmasına ekmek kapıları olduğundan, en fazla çalışanların ihtiyacı olduğu gerçeğinden hareketle, Belediye Emekçileri Sendikası'nın, Lefkoşa halkının hak ettiği beledi hizmetleri vermesini bekler, belediye gelirlerinin toplanmasına imkan sağlanması çağrısında bulunuruz. Bu noktada herkesi yasalara saygılı olmaya davet ederiz."


İHMAL VE SUÇU OLANLARİN KOVUŞTURULMASI SÜREÇLERİ


Başbakan İrsen Küçük, LTB'nin bu duruma düşürülmesine taraf olan kusur, ihmal ve suçu bulunanların kovuşturulması süreçlerinin de, yasal olarak devam ettiğini bildirdi.


Hiçbir organ ya da makamın bu yöntem dışında hareket etme imkanına sahip olmadığını vurgulayan Küçük, belediyelerin bağımsız kurumlar olduğunu ve devlet katkıları dışında başka mali imkan sağlanmasına yasal olanak bulunmadığını anlattı.


Başbakan İrsen Küçük, belediyelerin diğer harcamaları yanı sıra, çalışanlarını da ödemekle yükümlü olduğunu vurgulayarak, KKTC'nin neresinde, hangi kurumunda olursa olsun, vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi sorumluluğundan kaçmayan hükümetin, LTB'ye de kayıtsız kalmadığını belirterek, "gelinen aşamada başta LTB Başkan, Meclis üyeleri, çalışanları temsil eden sendikayı sorumlulukları gereği bir an önce göreve, herkesi, her kesimi sorunun giderilmesinde kişisellikten uzak ortak akla davet ettiklerini" açıkladı.


Küçük açıklamasında, "Hükümetimiz, sorunların çözümünde diyalog yerine çatışma kültürünün ısrarla benimsenmesine ve siyasi rant amaçlı girişim ve beklentilerle ülkemizin kaosa sürüklenmesine asla izin vermeyecek, her beklentinin üzerinde olan halkımızın yüce menfaati temelinde gerekli en sert tedbirleri almaktan kaçınmayacaktır" ifadesini de kullandı.


(GÜL/GÜR)


 
15 Mayıs 2012 Salı 18:17
Okunma: 1155
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu