Ana Sayfa » Kıbrıs » Kapitalist Sistemin Direkt Saldırısı Altındayız

Kapitalist Sistemin Direkt Saldırısı Altındayız

Ktoeös: "Kapitalist Sistemin Direkt Saldırısı Altındayız... Sınıflar Mücadelesinin Parçasıyız, Parçası Olmaya Devam Edeceğiz"

 
 
Kapitalist Sistemin Direkt Saldırısı Altındayız
Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinin hedefinin sistem ve rejim olduğunu savunarak, KTOEÖS'ün bu mücadelenin parçası olduğunu ve olmaya devam edeceğini bildirdi.  

KTOEÖS bugün düzenlediği basın toplantısında, yaşanan son gelişmeleri değerlendirerek, kendi duruşlarını kamuoyuyla paylaştı.

KTOEÖS Genel Sekreteri Mehmet Taşker, "kapitalist sistemin direkt saldırısı altında olduklarını, sınıf mücadelesinin gerekleri doğrultusunda polisle çatışmadan çekinmeyeceklerini, ancak sınıf mücadelesi çerçevesinde yaşanacak çatışmanın bugün manipüle edilerek yansıtılmaya çalışıldığı gibi polisle çeteleşmeye benzer bir çatışma olmayacağını" söyledi.

Taşker bir soru üzerine, KTOEÖS'ün sınıflar mücadelesinin her aşamasında olduğunu ve olmaya devam edeceğini de belirtti.

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel ise, dün yaşanan ve kendisini "fiili olarak yargısız cezalandırmaya dönen" tutuklama süreci ve son dönemde yaşananları değerlendirdi.

Gökçebel, ortada suç ve suçlama olmadan, ifade vermeye yönelik davete katılmayacağı yönünde bir cevap vermeden önceden alınan tutuklama kararıyla yapılmak istenenin yargısız infaz kurumu aracılığıyla halkın gözünde varoluş mücadelesi içinde yer alanları mahkum etme olduğunu savundu.

Gökçebel, "tüm kurum ve yaşam şekliyle yok edilmek istenen" Kıbrıs Türk toplumunun verdiği demokratik ve meşru mücadelenin varoluş mücadelesi olduğunu anlatarak, mücadelenin, "ömrünü tamamlayan" rejimin saldırısı altında olduğunu öne sürdü.

Tahir Gökçebel, "polis ve yargının kullanılarak hiçbir demokratik devlette olmayacak bir şekilde" tutuklanmalarının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, "Suç işlemişsek (ki işlemedik), yerimiz belli. 'İfade vermeye gelmeyeceğiz' demedik" şeklinde konuştu.

Mahkemeden derdest emri çıkararak kendisini tutuklayan ve bir gece hücrede bırakanların sabahleyin önüne yazılı olarak kabul eder misin etmez misin sorusunu soran bir yazı koyarak, serbest bıraktıklarını anlatan Gökçebel, bunun insanların baskı altına alınması olduğunu savundu.

Gökçebel, yapılanların, meşru varoluş mücadelesini sürdüren insanları terörize etmek olduğunu ileri sürerek, olayın "siyasi bir zorbalık olduğunu" iddia etti.

Tahir Gökçebel, Kıbrıs'ta verilen meşru ve demokratik mücadelenin hedefinin, sistem ve rejimi değiştirme olduğunu öne sürerek, bu mücadelenin kesintisiz süreceğini ifade etti.

Gökçebel, bu mücadele sürecinde dün yaşanan tutuklanma olayı süresince kendisine ve doğal olarak mücadeleye destek veren Sendikal Platform üyesi tüm sendikalar, sivil toplum örgütü yönetici ve üyeleriyle halka ve kendi sendikasının üyelerine teşekkür etti.

Tahir Gökçebel, "meşru ve demokratik olarak sürdürülen mücadelede eksen değiştirilerek, hedefi salt polisle çatışmak olan bir anlayışa izin vermeyeceklerini" de kaydetti.

YAZILI AÇIKLAMA

Basın toplantısında daha sonra KTOEÖS Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan yazılı açıklama Eğitim Sekreteri Ozan Çölü tarafından okundu.

"Faşizm ve Polis Devletinin Gölgesinde" başlıklı yazılı açıklamada, Kıbrıs Türk toplumunun her anlamda kuşatıldığı öne sürülerek, "bugün beyinlerdeki ablukanın kaldırılması"; Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) çalışanlarının; Lefke bölgesi insanlarının verdiği mücadelenin; DAÜ'nün yanında olma zamanı olduğu kaydedildi.

Açıklamada, aynı zamanda bugün, eğitimde özelleştirmeye karşı durma, toplumsal varoluşa sahip çıkma günü olduğu belirtilerek, "1974 sonrası yaratılan ganimetçi, yandaşçı, yağmacı, rejimin ömrünü doldurduğu" iddia edildi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) Hükümeti'nin, ülkede yaşanan ve Kıbrıs Türkü'nün "yok oluşunu hazırlayan" politikalarının sonuçlarının birer birer günlük yaşantıda herkesin görebileceği şekilde ortaya çıktığı iddia edilen açıklamada, "Toplumumuzun her kesiminde, her kurumunda bunu hissetmeye başladık" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, son dönemde "özelleştirme" adı altındaki çok uluslu sermayeye karşı yükseltilmeye çalışılan direnişin, hukuku da kendi çıkarlarına alet ederek, şiddet uygulamalarıyla durdurulmaya çalışıldığı da iddia edildi.

"Bu durum aslında bir polis ve asker devleti tarafından yönetildiğimizi bütün çıplaklığı ile ortaya koymaktadır" denilen açıklamada, "dün gerçekleştirilen bir operasyonla KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel'in hakkında hiçbir hukuki dayanak gösterilmeden tutuklama emri çıkarıldığı" savunuldu.

Yazılı açıklamada, "bu operasyona" KTOEÖS ile Sendikal Platform içerisindeki sendika ve derneklerin örnek bir dayanışma göstererek karşı çıktığı kaydedilerek, "Bu direniş karşısında operasyon gerçek amacına ulaşamamıştır" denildi.

 
24 Haziran 2011 Cuma 21:21
Okunma: 863
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu