Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kara Para Aklanması Konusu Yeniden Gündeme Geliyor...

Kara Para Aklanması Konusu Yeniden Gündeme Geliyor...

Troyka Ve Euro Grubu Memoranduma Ek Şartlar Getiriyor....

 
 
Kara Para Aklanması Konusu Yeniden Gündeme Geliyor...
MOODY'S HEYETİ EKONOMİYLE İLGİLİ BİLGİ TOPLAMAK İÇİN GÜNEY KIBRIS'TA...


KASULİDİS: "EURO'DAN ÇIKIŞ İHTİMALİNİ CİDDİ ANLAMDA GÖZDEN GEÇİRDİK"


ANASTASİADİS DÜN ULUSAL EKONOMİ KONSEYİ İLE GÖRÜŞTÜ


MALİYE BAKANLIĞININ YENİ GENELGESİ... TİCARİ DENGE AÇIĞINDA AZALMA...


Lefkoşa, 11 Mayıs 13 (T.A.K): Rum kesimi ile Troyka arasında mutabakata varılan memoranduma, önümüzdeki pazartesi günü Euro grubu tarafından ek şartlar getirileceği haber verildi.


Fileleftheros gazetesi "Kara Para Aklanması Konusunu Yeniden Gündeme Getiriyorlar" başlıklı haberinde, Troyka ile Euro grubunun ortaya bazı şartlar koyarak, kara para aklanması konusunu yeniden gündeme getirdiklerini ve bunların ek şartlar olarak memoranduma dahil edilmelerini isteyeceklerini haber verdi.


Euro Grubu'nun pazartesi günü gerçekleştireceği ve Rum kesimine, kredi sözleşmesinin 3 milyar Euro tutarındaki ilk diliminin ödemesinin yapılmasına karar verileceği toplantısında, Troyka'nın kara parayla ilgili raporunun da görüşüleceğini yazan gazete, raporun Brüksel'e gönderildiğini ve hafta sonu inceleneceğini belirtti.


Raporda, Şirketler Mukayyitliğinin prosedürlerinin iyileştirilmesi için bazı önlemler alınmasının talep edilmekte olduğunu yazan gazete, bankacılık sektörü aracılığıyla, mevduat transferi ve yatırımının denetlenmesi işlemlerinde de bazı önlemler alınmasının talep edilmekte olduğu ifade edildi.


Gazete raporda, Rum kesimindeki mevcut yasaların, daha iyi bir şekilde uygulanmaları için, tavsiyelere ihtiyacı olduğunun düşünülmekte olduğu da belirtildi.


Raporun, Avrupa Komisyonu'nun "MoneyVal" Komitesi ile İtalyan "Deloitte" kurumunun kısa zaman önce tamamlanan raporlarının sonuçlarının özetini teşkil etmekte olduğunu da kaydeden gazete, Rum kesiminin belgede kendi ifadelerini kullandığı konusunun gündeme gelmemesi için; bizzat Troyka tarafından hazırlandığına işaret etti.


Gazete, yetkili bir kaynağa da dayanarak, MoneyVal ve Deloitte'nin raporlarının Brüksel'e olduğu gibi yollanmadığını, çünkü bu raporlarda kontrole tabi tutulan bankacılık kurumları ve diğer yerler hakkında hassas unsurlar bulunmakta olduğunu belirtti.


Memoranduma ek şartlar getirilmesinde, Uluslararası Para Fonu (IMF)'nin başrol oynamakta olduğunu yazan gazete, IMF'nin, Rum kamu borcuna yapacağı katkının serbest bırakılması kararı için önümüzdeki çarşamba günü toplanacağını; 1 milyar Euro tutarında olması beklenen bu katkının, Rum kesimine ayda 87 milyon Euro'luk taksitlerle verileceğini ekledi.


Haberini iç sayfalardan "Kara Para Konusunda Ek Önlemler" başlığıyla yayımlamaya devam eden gazete, Troyka'nın Euro grubu toplantısı için Brüksel'e yolladığı 3 sayfalık raporda, Rum kesiminde, kara para aklanmasının önüne geçilmesi çalışmalarının iyileştirilmesi önlemlerinin uygulanması için, bir dizi tavsiyenin yer aldığını haber verdi.


Elde ettiği bilgilere dayanarak, 3 sayfalık raporun Euro grubunun bütün üyelerine dağıtılacağını ve Euro grubunun pazartesi yapacağı toplantısında ele alınacağını yineleyen gazete, 3 sayfalık belgede yer alan tavsiyelerin, ek şartlar olarak memoranduma dahil edilmesinin istenmesinin beklendiğini ekledi.


MOODY'S HEYETİ GÜNEY KIBRIS'TA


Rum bankacılık sektörünün, dünden itibaren, Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's tarafından mercek altına alındığını a haber veren gazete, Moody's heyetinin Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelerde bulunduğunu yazdı.


Moody's heyetinin, Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis ve bakanlıktaki çeşitli müdürlerle bir araya geldiğini kaydeden gazete, heyetin temasları sırasında, Rum ekonomisinin durumu ve perspektifleriyle ilgili bilgi topladığını ekledi.


Alithia ise haberinde, Moodys'in yeni bir değerlendirme öncesinde, Rum ekonomisiyle ilgili bilgi toplamak için Güney Kıbrıs'ta temaslarda bulunmakta olduğunu yazdı.


KASULİDİS: "EURO'DAN ÇIKIŞ İHTİMALİNİ CİDDİ ANLAMDA GÖZDEN GEÇİRDİK"


Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Güney Kıbrıs'ın, Euro para biriminden çıkma olasılığını, geçmişte, ciddi anlamda gözden geçirdiğini açıkladı.


Fileleftheros gazetesinin haberine göre, ABD temasları çerçevesinde, "Washington Post'a" demeç veren Kasulidis, Rum ekonomisinin kurtarılmasıyla ilgili olarak Euro grubu tarafından önerilen ilk kurtarma paketinin Rum Meclisi tarafından reddedilmesinin akabinde, siyasi parti başkanlarının, en az 48 saat boyunca Euro bölgesinden çıkış ihtimalini gözden geçirdiklerini anlattı.


Bütün alternatif çözümleri düşünmeleri gerektiğini dile getiren Kasulidis, Euro bölgesinden çıkış fikrinin kabul edilmemesinin sebeplerinden birinin, Kıbrıs lirasının yüzde 40 oranında değer kaybetmesini öngören tahminler olduğunu; bunun büyük ölçüde ithalata dayanan ekonomiyi yok edeceğini sözlerine ekledi.


ANASTASİADİS ULUSAL EKONOMİ KONSEYİ İLE GÖRÜŞTÜ


Simerini gazetesi de "Ekonomi Konseyi İşe Başlıyor" başlığıyla manşetten yayımladığı haberinde, Rum hükümetinin, memorandumun uygulanmasına ve Rum kesimine kredi veren ülkelerle mutabakata varılan şeylere uyulmasına odaklanmakta olduğunu yazdı.


Rum kesimiyle ilgili programın hayata geçirilmesinin izlenmesi rolünün verildiği bakanlar komitesi, aynı zamanda koordinasyon görevine sahip olan teknokratlar grubu kurulmasının ardından, Ulusal Ekonomi Konseyi'nin de işe başlayacağını kaydeden gazete, Ekonomi Konseyi'nin, dün akşam üzeri, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis başkanlığında, Başkanlık konutunda bir toplantı yaptığını haber verdi.


Toplantı çerçevesinde, ekonominin durumuyla ilgili görüş alışverişinde bulunulduğunu belirten gazete, Ekonomi Konseyi'nin, gelişmelerde daha aktif bir rol oynayarak, görevini nasıl yerine getireceğinin de toplantıda ele alındığını ifade etti.


Hükümetin amacının, Ekonomi Konseyi üyelerinin bilgilerinden azami ölçüde faydalanmak olduğunu kaydeden gazete, üyelerin, kurulacak olan çalışma grupları vasıtasıyla ekonominin çeşitli parametreleri hakkında önerilerde bulunmaya davet edildiklerini anlattı.


Gazeteye göre, toplantının ardından açıklamada bulunan Nobel ödüllü Rum ekonomist ve Ulusal Ekonomi Başkanı Hristoforos Pissaridis ise, bankacılık sistemi, enerji sektörü, maliye politikası, kalkınma programları ve benzeri şeylerin inceleneceğini anlattı.


Hedeflerinin daha kapsamlı araştırmalar yapmak olduğunu ve siyasi iradeye ekonomiyle ilgili kararlar almak için yardım etmek amacıyla, raporlarının bilgilere ve kanıtlara dayanacağını belirten Pissaridis, gözden geçirecekleri konuların, ekonominin tüm alanlarını kapsayacağını sözlerine ekledi.


MALİYE BAKANLIĞININ 11'İNCİ GENELGESİNDE DEĞİŞİKLİK YOK


Bankalardaki sermayenin dolaşımıyla ilgili kısıtlayıcı önlemlerin gevşetilmesi konusunda, Maliye Bakanlığı tarafından dün yayımlanan 11'inci genelgenin, bir öncekiyle aynı olduğunu haber veren Alithia ise, yapılacak işlemlerdeki kısıtlamaların aynı kaldığını belirtti.


Yeni genelgenin 17 Mayıs'a kadar geçerli olacağını, bununla birlikte 12'inci genelgenin bu tarihten önce yayımlanmasının ihtimal dahilinde bulunduğunu da kaydeden gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, Merkez Bankası ile Maliye Bakanlığının, kısıtlamalarda daha fazla gevşemeye gidilmesiyle ilgili önerilerine yanıt beklemekte olduğunu ifade etti.


Önerilerin geçtiğimiz perşembe günü Troyka'ya gönderildiğini ancak düne kadar herhangi bir yanıt alınamadığını anlatan gazete, bunun ise 11'inci genelgenin bir öncekiyle aynı şekilde yayımlanmasına sebep olduğunu ekledi.


YABANCI BANKALAR


Dün yabancı bankalarla ilgili 2'inci bir genelge yayınlandığını da yazan gazete, bu genelgeye, belirli koşullar altında, kısıtlayıcı önlemlerden muaf tutulabilmeleri amacıyla, genelgede yer alan şartlara uyan bankaların listesinin eklendiğini belirtti.


Gazete listede yer alan bankaların "BLOM Bank SAL, Lebanon and Gulf Bank SAL, OJSC Promsvyazbank ve Russian Commercial Bank" olduklarını yazdı.


TİCARİ DENGE AÇIĞINDA AZALMA... KRİZ İTHALATI VURDU


Rum kesiminin ticari denge açığının, 2013 yılının ilk 3 ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre, 246 milyon Euro civarında gerilediği haber verildi.


Ticari dengedeki açığın 2012 yılının ilk 3 ayında 1,07 milyar Euro olduğunu anımsatan Fileleftheros, bu rakamın 2013 ilk ayında ise 246 milyon Euro gerileyerek, 830,52 milyon Euro'ya ulaştığını kaydetti.


Ekonomik krizin ithalatı vurduğu belirtilen haberde, ithalatın önemli ölçüde kısıtlandığı, ihracatın da aynı dönem içerisinde arttığı ifade edildi.


(İY/HÖ)


 
11 Mayıs 2013 Cumartesi 11:34
Okunma: 609
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu