Ana Sayfa » Dünya » Karadağ Müslümanları Devlet Tarafından Resmen Tanındı

Karadağ Müslümanları Devlet Tarafından Resmen Tanındı

karadağ'da Kadınlar, İmzalanan Protokolle Başörtülü Olarak Resmi Kurumlarda Çalışma Hakkı Elde Etti

 
 
Karadağ Müslümanları Devlet Tarafından Resmen Tanındı
Karadağ Başbakanı İgor Lukşiç ve Karadağ İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Rifat Feyziç tarafından imzalanan protokol ile ülkede yaşayan Müslümanlar resmen tanındı ve hakları güvence altına alındı.  

Karadağ Başbakanı İgor Lukşiç ve Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Feyziç ile Türkiye Diyaneti'nin Karadağ Din İşleri Koordinatörü Tevfik Yücesoy'un katılımı ile ülkede yaşayan Müslümanların resmen tanınmasını ve haklarının güvence altına alınmasını öngören protokolün imza töreni düzenlendi.

İmzalanan protokol ile ülkede yaşayan Müslümanlar resmen tanındı ve hakları güvence altına alındı.

Karadağ Başbakanı İgor Lukşiç, törende yaptığı açıklamada, imzalanan bu anlaşmanın ülkesinin Avrupa ile entegrasyonun bir gereği olduğunu belirterek, ''Bu anlaşma aynı zamanda Karadağ Cumhuriyeti'nin kendi ülkesi içindeki kültürel zenginliklere verdiği değerin ve hoşgörü anlayışının ifadesidir'' dedi.

Karadağ İslam Birliği Başkanı Feyziç de törenin ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkedeki Müslümanlar için tarihi bir gün yaşadıklarını vurguladı. İmzalanan bu anlaşma ile evrensel insan haklarının bir gereği olarak ülkedeki Müslümanların haklarının devlet güvencesi altına alındığına dikkati çeken Feyziç, şöyle konuştu:

''Karadağ İslam Birliği ve Karadağ'da yaşayan Müslümanlar, Karadağ devleti için doğu ve batı arasında bir köprü özelliği taşıyor. Bizler asırlarca bu coğrafyada yaşamaktayız ve bizler hiçbir zaman şikayet eden, problem çıkaran olmadık, bilakis bu devlete olumlu katkılar sunduk. Bu anlaşma aynı zamanda bizim bu devletin bir parçası olduğumuzu göstermesi açısından da önem arzetmektedir. Karadağ'da atılan bu adımla diğer ülkelere de örnek teşkil edecek bir anlaşma gerçeklemiş oldu. Karadağ vatandaşları olarak bunun haklı gururunu yaşamaktayız.''

''ANLAŞMADA İSLAM BİRLİĞİ'NİN DEVAMLILIĞINA VURGU YAPILDI''

Rifat Feyziç, bu anlaşmayı kendileri için ayrıca önemli kılan bir başka olayın da Karadağ İslam Birliği'nin ''devamlılığına'' vurgu yapılması olduğunu dile getirdi.

''Bu antlaşmanın imzalanması ile Karadağ'daki İslam Birliği'nin bir devamlılığı tanınmış oldu'' diyen Feyziç, şöyle konuştu:

''Antlaşmada, bizim devamlılığımıza vurgu yapılmakta ve aynı zamanda 'Hilafet' ile olan ilişkimiz, İstanbul'daki Şeyh-ul İslam ile olan bağımız, Berlin Kongresi ve sonraki Karadağ'da İslam Birliği'nin devamlılığına işaret edildi. 1905'te İslam bu topraklarda resmi olarak tanındı, fakat dün imzalanan antlaşmanın daha da büyük önemi bulunuyor. Çünkü İslam, bu defa bağımsız Karadağ Devleti'nde resmi din olarak tanındı.''

Feyziç, Karadağ hükümeti ile Karadağ İslam Birliği arasında varılamayan anlaşmada, Türkiye Diyaneti'nin ''hakem'' olarak tanındığını ve bunun da kendilerini çok mutlu ettiğini ifade ederek, ''Bu antlaşmanın sağlanmasında büyük katkı Türkiye'nindir. Bu katkı, Türkiye'yle yıllardır var olan çok iyi ilişkilerimizin göstergesidir'' dedi.

''Türkiye Diyaneti 'nihai hakem mercii' olarak kabul edildi''

Karadağ Başbakanı İgor Lukşiç ve Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Feyziç tarafından imzalanan 25 maddelik protokolde, Karadağ İslam Birliği'nin dini idarecilerini özgürce seçmesi garanti altına alındı.

Karadağ Devleti'nin Karadağ vatandaşlarının dini yaşam ve ibadet özgürlüğünü garanti ettiği anlaşmada, resmi tatiller dışında Karadağ Müslümanlarına, Ramazan ve Kurban bayramlarında üçer gün izin hakları tanındı.

Cuma namazına gitmek isteyen Müslümanların cuma namazı saatinde işten muaf tutulmalarının da sağlandığı anlaşmada, bütün resmi kurumlara Karadağ İslam Birliğinin her yılın başında İslami dini günleri bildirmesi ve bütün kurumların da bu tarihlerde Müslüman öğrencilere veya çalışanlara izin vermesi güvence altına alındı.

Anlaşmada ayrıca daha önce el konulan vakıf mallarının da iadesine olanak sağlandı. Anlaşmanın 12'nci maddesinde, karşılıklı kurulacak komisyonlarca daha önce el konulan vakıf mallarının tespitinin yapılması ve bunların İslam Birliğine iade edilmesi, iadesi mümkün olmayanların da bedelinin ödenmesi ile ilgili çalışma gerçekleştirilmesine karar verildi.

Karadağ İslam Birliğinin çözemediği hususlarda Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ''nihai hakem mercii'' olarak kabul edildiği anlaşmada, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sunacağı çözüm önerisinin Karadağ devleti tarafından kabul edileceği kaydedildi.

''BAŞÖRTÜLÜLER DEVLET KURUMLARINDA ÇALIŞABİLECEK''

Anlaşmada, ayrıca dinleri gereği başörtülü kadınların, ''yüzleri belli olması şartıyla'', devlet kurumlarına resim verme ve her türlü resmi belge alma hakkına sahip oldukları vurgulandı. Yine başörtülü kadınların, bu kıyafetleriyle devletin her türlü kurum ve kuruluşlarında çalışma ve hizmet alma hakları bulunduğu ve hiçbir şekilde ikinci sınıf vatandaş muamelesine tabi tutulamayacakları güvence altına alındı.

KARADAĞ, YAHUDİLERLE DE BENZER ANLAŞMA İMZALAYACAK

Bu arada, geçen yıl Haziran ayında Vatikan'da benzer bir anlaşmaya imza atan ve Karadağ Katolik Kilisesi ile ilişkilerini düzenleyen Karadağ Başbakanı İgor Lukşiç, Yahudi Birliği Başkanı Yaşa Alfandari ile de aynı şekilde bir anlaşma imzalayacak.

Lukşiç, ''devletin Ortodoks kilisesiyle ne zaman benzer bir anlaşma imzalayacağı sorusu'' üzerine, bunun için biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu ve bu durumun diğer dinlerden daha karışık olduğunu söyledi.

625 bin kişinin yaşadığı Karadağ'da, Müslümanlar nüfusun yaklaşık yüzde 20'sini oluşturuyor.

 
31 Ocak 2012 Salı 18:39
Okunma: 676
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu