Ana Sayfa » Kıbrıs » Karar kısa sürede açıklanacak!

Karar kısa sürede açıklanacak!

UBP Kurultay Davası ile ilgili olarak son dönemeç olan davanın esasına ilişkin istinaf davası saat 9'da başladı...Yüksek mahkeme tarafları dinledi. Davayı karar için süresiz erteledi ancak bu sürenin uzun olmayacağı belirtildi.

 
 
Karar kısa sürede açıklanacak!
Başbakan İrsen Küçük'ün, Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nin Ulusal Birlik Partisi (UBP) Kurultayı'nın yinelenmesi veya Genel Başkanlık için ikinci tur seçime gidilmesine yönelik istinafını bugün görüşen Yargıtay Hukuk Mahkemesi olarak oturum yapan Yüksek Mahkeme, karar için süresiz ertelendi.


Yargıtay Hukuk Mahkemesi Başkanı Narin Şefik Ferdi'nin istinaf davasının esasına ilişkin duruşmanın ardından karar için Mahkeme'yi süresiz ertelemesi sonrasında Başbakan İrsen Küçük'ün avukatı Ergin Ulunay bu gibi davalarda karar için süresiz ertelemenin fazla uzun olmayacağına işaret ederek, bu sürenin 10-15 gün olabileceğini belirtti.


Narin Şefik Ferdi, Hüseyin Besimoğlu ile Mehmet Türker'den oluşan Yargıtay Hukuk Mahkemesi, bugün, Başbakan İrsen Küçük'ün istinaf ettiği Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nin 21 Ekim 2012 tarihinde yapılan Kurultayı ile ilgili kararını esastan görüştü.


Duruşmada, Başbakan Küçük'ün Avukatı Ergin Ulunay, Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nin verdiği UBP Kurultayı'nın sonuçlanmadığı, Kurultay'ın yinelenmesi, genel başkanlık seçiminde ikinci tura girilmesi kararına yönelik istinaf nedenlerini 20 madde altında ortaya koydu.


Ulunay'ın alt mahkemenin kararına yönelik istinaf gerekçelerini ortaya koymasından sonra söz alan UBP genel başkan adaylarından Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif'in Avukatı Fuat Veziroğlu istinaf gerekçelerine karşı savunmasını yaparak, Yargıtay Hukuk Mahkemesi olarak oturum yapan Yüksek Mahkeme'den istinaf talebini ret etmesini istedi.


ULUNAY


Ergin Ulunay istinaf gerekçelerini özetle, Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nin yetkilerini aştığını; iç hukuk yollarının tüketilmediğini; tüm eylem ve işlemlerin hukuka uygun olarak yapılması gerektiği, bu bağlamda da kararın Siyasi Partiler Yasası'nın amir hükmüne aykırılık içerdiğini; siyasi partilerin özerk olduğu ve özerk alana sahip olduğunu; siyasi konularda Mahkeme'nin Mahkeme ilamı ve hükmü vermesinin doğru olmadığını; siyasi konularda İngiltere'de bu tür kararlar verilmediğini; alt mahkemenin 10 gün sınırlamasıyla anayasal hak olan 42 günlük istinaf hakkının ihlal edildiğini; sivil (kişisel) haklar ile siyasal hakların hukuk anlamında da farklı olması gerekliliğine işaret ederek, Yargıtay Hukuk Mahkemesi'nden alt Mahkeme'nin kararını bu olgular ışığında sonuçlandırmasını talep etti.


VEZİROĞLU


UBP genel başkan adayı Ahmet Kaşif'in avukatı Fuat Veziroğlu ise istinafın yersiz olduğu, herhangi bir mahkemenin hukuk dışına çıkıldığı her yerde karar verebileceğini, istinaf gerekçesi olarak ortaya konan başlıkların geçersiz olduğunu belirtti.


Veziroğlu, Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nin kararının hukuken ve UBP Tüzüğü'ne göre geçerli olduğunu anlatarak, istinaf gerekçelerinin tümünün doğru ve geçerli olmadığını ileri sürdü.


Veziroğlu, alt mahkeme kararına karşı istinafa gidenlerin kararın 10 gün içinde Kurultay'ın tekrarlanması kısmına takıldığını, bunun anlaşılır olmadığını çünkü Tüzüğün de salt çoğunluk sağlanmaması halinde seçimin bir hafta sonra yapılmasını emrettiğini bu nedenle Mahkeme'nin 10 günlük süresine itiraz etmenin anlamsız olduğunu savundu.


Fuat Veziroğlu, istinaf davasında Yüksek Mahkeme'nin alt Mahkeme'nin kararını bozması halinde bir itirazları olmayacağını, bunun son nokta anlamına geldiğini ancak, kararı bozmaması halinde Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nin verdiği genel başkanlık ikinci tur seçiminin 10 gün içinde yapılır kararı konusunu da değerlendirmesi ve buna göre bir karar üretmesi gerektiğini söyledi.


Veziroğlu, Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nin kararının yerinde olduğunu, istinaf gerekçelerinin kabul edilmemesi gerektiğini belirtirken Yargıtay Hukuk Mahkemesi olarak oturum yapan Yüksek Mahkeme'den istinafın ret edilmesini istedi.


Yargıtay Hukuk Mahkemesi bu görüşmeden sonra karar için duruşmayı süresiz erteledi.
 
14 Ocak 2013 Pazartesi 10:43
Okunma: 2165
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA