Ana Sayfa » Kıbrıs » Kardeşim HER ŞEYİM

Kardeşim HER ŞEYİM

Biri henüz 16’sında diğeri ise 19 yaşında, hayatın çemberinden geçmiş iki kardeş H.K. ve A.K. Küçük yaşta sokağa atıldılar, uyuşturucu kullandılar. Aç uyudular, açıkta kaldılar ama her şeye rağmen şeytana teslim olmadılar

 
 
Kardeşim HER ŞEYİM
Duygu ALAN - Havadis
Her şey anne ve babalarının boşanmasıyla başladı. Yuvaları dağıldığında H.K. henüz dört yaşındaydı, biricik kardeşi A.K. ise yeni yeni yürüyor ancak birkaç kelime konuşabiliyordu.

Aslen Aydınlı olan babaları, anneleriyle boşandıktan sonra ardına bile bakmadan memleketine döndü. H.K. ve A.K.  annelerinde kaldı. Bir süre evlatları ile birlikte hayat mücadelesi veren anne, ekonomik durumu olmadığı gerekçesi ile H.K. ve A.K.’yı SOS Çocukköyü’ne bırakarak, kendi hayatına kaldığı yerden devam etti.

H.K. ve A.K. kardeşler, 12 yıl SOS Çocukköyü’nde kaldı. Bu süre içerisinde ikinci evliliğini gerçekleştiren anne, ekonomik durumunu düzeltti ve iki kardeşi tekrar yanına aldı. H.K. ve A.K. kardeşler için kötü kader işte o gün ağlarını örmeye başladı. Üvey babaları ile anlaşamayan iki erkek kardeş, ev içerisinde huzurluk yaşamaya başladı. Eğitimlerini yarıda bıraktı. Psikolojisi iyice bozulan H.K. ve A.K. kardeşler, üvey babaları ve annelerinin boşanmasıyla tam huzura erecekken, annelerinin başka bir kişi ile ilişki yaşaması yaşamlarına ikinci darbeyi vurdu… Aile içi huzuru bir türlü bulamayan iki erkek kardeş, yıllarca oradan oraya savruldu, durdu. Eğitimlerini yarıda kesen kardeşler, sonunda sokakta kaldı, uyuşturucunun pençesine düştü. Bir süre aç, açıkta kalan H.K. ve A.K. kardeşler, yaşadıklarını Havadis’e anlattı.

 

H.K: “Keşke hep SOS Çocukköyü’nde kalsaydık”

“Kardeşimle benim hikayemiz, ben henüz 4 yaşındayken başladı. Kardeşim, hikayemizin başını hatırlayamayacak kadar küçüktü. Ben dört yaşındayken annem ile babam boşandı ve babam memleketine döndü. Biz annemde kaldık. Bir süre sonra annem bizi bakamadığı için SOS Çocukköyü’ne verdi. Orada 12 yıl kaldık. Çok mutlu günler yaşadık. Okula gittik. Keşke ömrümüzün sonuna kadar da kalsaydık. Ancak olmadı, annem bu süre içerisinde biriyle evlendi ve bizi tekrar aldı. İşte kötü günler bu ikinci evlilikle başladı.”

 

“Üvey baba gitti, erkek arkadaş geldi”

“Üvey babamla anlaşamadık. Bize çok kötü davranıyor, psikolojik şiddet uyguluyordu. Ben daha büyük olduğum için kendimi çok ezdirmiyordum ama kardeşim küçük olduğu için benim olmadığım zamanlarda baskılara çaresiz boyun eğiyordu. Baskı baskı derken okulu bıraktık. Annemizin bu evlilikten iki çocuğu daha oldu. Her gün huzursuzluk kavga derken sonunda boşandılar. Annem iki çocuğunu üvey babama verdi. Biz annemle kalmaya devam ettik. Tam rahat bir nefes alacağız derken, annem başka bir adamla ilişki yaşamaya başladı.”

 

“Annem yıllarca bize baskı yaptı”

“Annemin erkek arkadaş durumu kardeşimde depresyona neden oldu. İkimizin psikolojisi de artık iyice bozulmuştu. Zaten okulumuzdan olmuştuk, ben de çalışıyor eve ekmek götürüyordum. Omuzlarımda yeterince yük vardı. Bir de yaşananlar sinirlerimi iyice yıprattı. Sonunda kardeşim artık annem ve sevgilisi ile yaşamak istemediğini ve SOS Çocukköyü’ne geri dönmek istediği söyledi. Ancak orası olmayınca Çağlayan Çocuk Yurdu’na gitti ve 1 yıl kadar orada kaldı. Bir yıl sonra eve döndü. Annem bize rahat vermiyor, üstümüze geliyordu. Yaklaşık 2 yıl kadar annemin bu baskılarına dayandık. Sonrasında ben askere gittim.”

 

“Annem hakkımızda olmadık iftiralar attı”

“Benim askerlik yaptığım süre içerisinde kardeşim manevi olarak boşluğa düştü. Bu sürede kardeşim annemin baskılarına maruz kalmaya devam etti. Askerden çıkınca öğrendim ki kardeşim, sabah erkenden evden çıkıyor, ertesi sabaha karşı dönüyormuş. Kardeşim sonuçta o zaman 13 yaşlarındaydı ve bu durum annemin umurunda bile değilken beni huzursuz etti. Üvey baba baskısı, evdeki huzursuzluk artık canımıza yetti. Annem de kocasını savunuyor bir baskı da o yapıyordu. Sonunda annem yapacağını yaptı ve sırf kocasıyla arası bozulmasın diye bizi çiğnedi. Polisi arayıp ben ve kardeşimle ilgili olmadık yalanlar söyledi. Bizim ona şiddet gösterdiğimizi, erkek arkadaşlarımızı kapıya getirdiğimizi hatta kendisini pazarlamaya çalıştığımızı iddia etti. Bunları duyunca şoke olduk ve annem telefonu kapattı. Biz de polis gelmeden kardeşimle evden çıktık. Çıkış o çıkış.”

 

“Devlet elimizden tutu”

“Evden ayrılınca gidecek yerimiz olmadığı için yaklaşık 3 ay sokaklarda yattık. Uyuşturucu kullandık. Sonra ikimiz de iş bulduk, paketçilik yaptık. Gündüz işler geceleri internet kafeye gider, orada sabahlardık. Sonra baktık gidişatımız iyi değil. Şöyle bir silkindik kendimize geldik ve gidip Sosyal Hizmetler Dairesi’ne başvuruda bulunduk. Bize yardım etmelerini, bizim bu hayatı istemediğimizi ama şartlar nedeniyle kötü şeyler yaşadığımızı söyledik. Daire, yardım isteğimizi olumlu karşıladı ve bizim elimizden tutu. Önce bizi Lapta’daki huzurevine yerleştirdi ve her türlü ihtiyacımızı karşıladı. Burada üç ay kadar kaldıktan sonra, Sosyal Hizmetler izmetler HDairesi, bize Girne’de bir otelde iş buldu. Biz çok şanslıydık. Devlet bize sahip çıktı ve bizde iki kardeş sırt sırta verdik. İçerisine düştüğümüz pislikten devletinde yardımıyla kurtulduk.”

 

“Artık işimiz de var, eğitimimize devam ediyoruz”

“İş yerimizin sahibi ve oradaki çalışanlar bize çok iyi davrandı. Öyle güler yüzlü insanlarla çalışmaya başlamıştık ki bu bizim için büyük şanstı. Bize barınacak yer de verdiler. Halen hem çalışıyoruz hem orada konaklıyoruz ve çok mutluyuz. Sosyal Hizmetler Dairesi’nin yardımları bu kadarla da sınırlı kalmadı. Dışarıdan bitirme sınavlarına girdik ve eğitimizi kaldığımız yerden dışarıdan girdiğimiz sınavlar ile devam ettirdik. Düştüğümüz zaman elimizden tutan devletin ve özellikle Zehra Hanım’ın, Barış Başel’in ve Selma Işıktaş Hanım’ın hakkını asla ödeyemeyiz.”

“Sokaklarda bizim gibi onlarcası var”


“Her şey bir yana hayata tutunmamın ve mücadelemin tek nedeni kardeşimdir. Birbirimize olan bağlılığımız bizi hayata bağladı. Şimdi en ufak bir olumsuzluk olsa kardeşim, ‘Bana hiç bir şey olmaz, benim arkamda abim var’ diyor. Ben de aynı manevi gücü ondan alıyorum. Ancak dediğim gibi biz şanlıydık, fakat sokaklarda bizimle aynı şansa sahip olamayan onlarca çocuk var. Sosyal Hizmetler Dairesi’nin sokak çocuklarına yönelik tam donanımlı bir tesis yapma projesi var. Dilerim proje kısa zamanda hayata geçer ve bizi kurtardıkları gibi onları da kurtarırlar. Benim şimdi iki hayalim var. Birincisi psikolog olmak ikincisi, bu projenin hayata geçirilmesidir. Bizim devletten tek isteğimiz bu proje bir an önce tamamlansın. Tamamlansın ki sokakta kalan çocukların sonu Mustafa gibi olmasın.”

 

A.K: “Artık benim de hayallerim var”

“Kelimelerin yetemeyeceği kadar zorlu ve kötü bir hayat yaşadım. Eğer ağabeyim olmasaydı belki şu an hala sokaklarda, belki de uyuşturucu batağında olurdum. Belki hayatta bile değildim. O benim her şeyim. Tabii bir de her zaman elimizden tutan kahramanlarımız var. Bizim için annemizin yapmadığını yapan Zehra abla, Selma abla ve Barış ağabeyimizin hakkını asla unutamayız. Bir zamanlar yaşamak bile istemezken, şimdi hayattan umudum hatta beklentilerim var. Artık benim de hayallerim var.”

“İlk hayalimi annem çaldı”


“Örneğin ileride bilgisayar mühendisi olmak istiyorum. Daha öncesinde ve en çok istediğim şey de bir laptopumun olması. Bu aslında ağabeyimin de arzusu. Ancak şu an için bu sadece bir hayal. Hatırlıyorum da devlet bir dönem anneme bize bakması için 750 TL maaş bağlamıştı. Annem bizim paramızla bizim hayallerimizi çaldı. O parayla gidip kendine laptop aldı. Eğlencelerde, gece gezmelerinde, erkek arkadaşları ile harcadı ama olsun. Kardeşim yanımda ya o bana yeter.”

 
29 Nisan 2012 Pazar 12:32
Okunma: 4238
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu