Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Karoyan'la ıı. hrisostomos arasında "derin çatlak"

Karoyan'la ıı. hrisostomos arasında "derin çatlak"

Karoyan, ıı. hrisostomos'u, diko'yu el altından yönetmeye çalışmak ve önderliğine soyunmakla suçladı

 
 
Karoyan'la ıı. hrisostomos arasında
II. HRİSOSTOMOS: "DİKO LİDERLERİ KOLTUK VE MEVKİ PEŞİNDE KOŞUYOR. MİLLİ CEPHEDE MÜCADELE ETTİĞİNİ GÖRSEM MUTLU OLURDUM"

Rum Meclis Başkanlığı seçimleri öncesi ve sonucu dolayısıyla DİKO Başkanı Marios Karoyan İle Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos arasındaki ilişkilerde "derin çatlak" meydana geldi.

Karoyan, II. Hrisostomos'a ne "el altından yöneten" ne "öncü"; hiçbir rol tanımadığını söylerken, II. Hrisostomos, böyle bir rol istemediği yanıtını verdi ancak DİKO liderliğini; sadece koltuklarla, makamlarla ve iltimaslarla ilgilenmekle suçladı.

Alithia haberi; "Tepkiler... Karoyan - Başpiskopos İlişkilerinde Derin Çatlak... DİKO Başkanı İle Kilise Başı Arasında Dün Benzeri Görülmemiş Anlaşmazlık Vuku Buldu; Etkileri Şimdilik Bilinmiyor" başlık ve spotlarıyla manşete çekti.

Gazete, "DİKO tarihinde ilk kez parti liderliği Kıbrıs Kilisesi'nin başı ile çatışmaya giriyor, bu; önceden kestirilemez etkileri gündeme getiriyor. DİKO üst düzeyli yetkilileri, Karoyan'ın Başpiskopos'a karşı tavrı konusunda kaygı ve endişe belirtiyor, Karoyan'ı partiyi dağılmaya sürüklemekle suçluyor" vurgusu yaptı.

Habere göre Karoyan, önceki gece Rum devlet televizyonu RİK'in bir programına katılarak; II. Hrisostomos'u DİKO'yu el altından yönetmeye çalışmakla ve meclis başkanlığı adaylığı aleyhine istişarelerde bulunmakla suçladı. II. Hrisostomos'a DİKO'da ne el altından yönetme, ne önderlik; hiçbir rol tanımadığını söyleyen Marios Karoyan, genel seçimler öncesinde garip, karmakarışık temaslar yapıldığına işret etti ancak şu anda, daha fazlasını açıklama yapma zamanı olmadığını söyledi.

Gazete, DİSİ ve EDEK'i işaret ederek, "Bazıları DİKO'da anlaşmazlık yaratmaya çalıştı ancak başaramadı" diyen Karoyan'ın, (eski) Başkan Vekili Yorgos Kolokasidis'in milletvekillerini döneklik yapmaya teşvik etmesini benzeri görülmemiş bir şey olarak niteleyip; Zaharias Kulias'ı da; yeni meclis başkanı Yannakis Omiru'nun döneklik ürünü olmasına katkı koymakla suçladığını yazdı.

Habere göre II. Hrisostomos da, Karoyan'a aynı sert üslupla yanıt verdi, Karoyan'ı ve etrafındakileri sadece koltuk, makam ve adam kayırmakla ilgilenmekle suçladı. DİKO'yu yönetmeye veya yönlendirmeye çalıştığı suçlamalarını kesin bir dille reddeden II. Hrisostomos, "DİKO ne sağ, ne sol ne de merkez partidir. DİKO vatansever partidir" dedi, şunları söyledi:

"Tam da darbeden ve istiladan sonra, vatansever parti olarak direnişi canlı tutmak ve zamanın hükümetinin vatanımızı sürüklediği; darbeyi ve istilayı getiren yokuş aşağı gidişata fren koymak için kuruldu. Demokratik Parti buydu ve biz; liderlerinin makam ve koltuk peşinde koştuğunu değil partinin milli cephelerde mücadele ettiğini görmekten mutlu olacağız. DİKO, makam ve koltuk maksadıyla kurulmadı."

Garip toplantılardan ve kendisinin de iştiraki ile yeni bir siyasi oluşum kurulmasından söz eden haberlerin hatırlatılması üzerine ise II. Hrisostomos, ne cemaatler ne de tuhaf toplantılar olduğunu söyledi. Kendisinin her zaman net olduğunu, Başpiskoposluk görevini üstlendiği ilk günden beridir; kapısını herkese açık tutacağını, herkese aynı gözle bakacağını ve birini diğerinden ayırmayacağını söylediğini hatırlattı.

Meclis başkanlığı seçimleri öncesinde kendisiyle görüşmeye gidenleri kendisinin mi davet ettiği sorulduğunda ise olumsuz yanıt verdi ve "Kimseyi davet etmiyorum. Geliyorlar çünkü isteyenin benimle kolayca görüşebileceğini biliyorlar. Gelenle görüşürüm. Kimseyi reddetmem" dedi.

Gazete şunları da yazdı:

"Karoyan ve Başpiskopos'un açıklamaları, artık iki tarafı benzeri görülmemiş bir çatışma ve tam bir kopma noktasına getirdi, bu da partiyi dağılmaya sürüklüyor ve DİKO taraftarlarının büyük bölümünün Başpiskopos'un görüş ve tezlerine katılmasını gündeme getiriyor.

Parti Sözcüsü Fotis Fotiu, söylenmesi gerekenlerin halen söylendiğini, daha fazlasının, zamanı geldiğinde söyleneceğini söyledi. Karoyan da, zamanı geldiğinde daha fazlasını açıklayacağını ifade etti. Gazetemizin irtibata geçtiği DİKO yetkilileri, Başpiskopos'un söyledikleri hakkında açıklama yapmaktan kaçındı. Ancak bazıları; sürtüşmenin ne partinin ne de Karoyan'ın hayrına olacağını vurguladı. DİKO'lu bir yetkili 'zamanı geldiğinde ben de konuşacağım. Ağzımdan çıkacak olanlar, bazılarına; kaçacak delik arattıracak' dedi."

Politis de haberi; "Zaharias Kulias'ın Oyunu Garip Toplantılar Belirledi... Marios Belgelerle Başpiskopos'a Karşı... II. Hrisostomos Parti İçi Muhalefeti Rolünde... DİKO'nun İdeolojisi Yok" başlığıyla manşete çekti.

Gazete, DİKO Başkanı Karoyan'ın elinde, II. Hrisostomos'un meclis başkanlığı seçimi konusunda oynadığı role ilişkin belge ve doküman bulunduğunu, RİK'te konuşurken; Kulias'ın oyunun arkasında II. Hrisostomos'un da aralarında bulunduğu karmakarışık güçler olduğundan emin göründüğünü yazdı.

Karoyan'ın çalışma arkadaşlarının Politis'e, Karoyan'ın elinde bazı somut bilgi ve belgeler bulunduğunu, karar verdiğinde bunları açıklayacağını söylediğine işaret eden gazete, II. Hrisostomos'un, kendisine yönelik suçlamalardan kurtulmaya çalışmak yerine partinin ideolojik çerçevesini de belirleyerek, DİKO'daki gelişmelere doğrudan karıştığını yazdı.

Habere göre II. Hrisostomos, "DİKO'nun sağ, sol veya merkez ideolojisi yok. Vatansever partidir. Yetkililerinin koltuk ve makam peşinde koştuğunu değil, DİKO'nun milli cephelerde mücadele ettiğini görmek beni mutlu ederdi" ifadelerini kullandı.

Fileleftheros; "Karoyan İki Yeni Cephe Açtı ve Bunları İdame Ettiriyor... Omiru'nun Seçilmesinin 'Temizliğini' Sorguluyor ve Başpiskopos'u Suçluyor" başlıklı haberinde, Karoyan'ın; DİKO'nun içişlerine karışmakla suçladığı II. Hrisostomos'a ve Omiru'nun Rum meclis başkanlığına seçilmesinin döneklik ürünü olduğunu söyleyerek, Omiru'nun başkanı olduğu EDEK partisine cephe açtığını yazdı.

Karoyan'ın ve II. Hrisostomos'un birbirlerine yönelik suçlamalarına yer veren gazete, EDEK'in; Karoyan'ın ilgili açıklamasını, "partisinin iç sorunlarını ihraç etme çabası" olarak nitelediğini yazdı.

Haravgi haberi; "Başpiskopos Hazretleri ve DİKO İlişkilerinde Bulutlar... Karoyan II. Hrisostomos'a Partisinde Hiçbir El Altından Yönetme Rolü Tanımıyor" başlığıyla aktardı.

Simerini; "DİKO - Başpiskopos İlişkileri Hrisostomos'un Müdahaleleri Yüzünden Bozuldu" başlığını kullandı.

 

 
11 Haziran 2011 Cumartesi 15:59
Okunma: 685
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu