Ana Sayfa » Kıbrıs » Kaşif, 11. Uluslararası Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası'na katıldı

Kaşif, 11. Uluslararası Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası'na katıldı

Kaşif, Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın davetiyle 11. Uluslararası Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurasına katılmak üzere İstanbul’da bulunuyor.

 
 
Kaşif, 11. Uluslararası Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası'na katıldı
Uluslararası niteliğe sahip olan Şûrada, 25 Bakan Yuvarlak Masa Toplantısı’nda “Ulaşım ve İletişimin Geleceği” masaya yatırdı. Şûraya üst düzey devlet yetkililerin yanı sıra yerli yabancı çok sayıda sektör temsilcisi, akademisyen, uzman ve sivil toplum kuruluşları da katıldı.

TC Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın gerçekleştirildiği bu etkinlik hakkında verilen bilgilerde “Özellikle dünyanın çevresinde döndüğü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme alanlarında yaşanan baş döndürücü gelişmeler konuşuluyor.

Şura “Herkes için Ulaşım ve Hızlı Erişim” temasıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenleniyor. 7 Eylül’e kadar sürecek Şura’nın açılışında Türkiye Kültür Bakanlığı Halk Dansları gösterisi sundu. Daha sonra Türkiye Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de katılarak konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Bakan Kaşif öğle yemeğinde Bakan Yıldırım ile bir araya geldi. Program kapsamında farklı ülkeden 25 Bakan ve Bakan yardımcısı yuvarlak masa toplantısında bir araya gelerek belirledikleri konularda konuşma yaptı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif yuvarlak masa toplantısında yaptığı konuşmasında, Bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki baş döndürücü gelişmeler yaşandığını belirterek, özellikle bilgisayar temelli, bilgi ve iletişim teknolojileri kapsamında değerlendirilebilecek yazılım ve donanımın önemi gün geçtikçe arttığını kaydetti.

İletişim teknolojisi alanındaki gelişmelerin, bilginin etkin bir şekilde ve hızla iletilmesine olanak sağladığını kaydeden Bakan Kaşif, hizmet sektörünün ekonomik gelişmenin itici gücü haline gelmesiyle en büyük paya sahip olan iletişim alt sektörü, bilgi teknolojileri ile birlikte değerlendirildiğinde, ortaya muazzam sonuçlar çıktığının görüldüğünü dile getirdi.

İletişim sektörüne yapılan yatırımların ulusal ekonomilerin gelişme boyutunu ve ekonomideki tüm sektörleri etkileyecek nitelikte olduğunu kaydeden Bakan Kaşif, bilgi ve iletişim teknolojilerine yapılan yatırımların getirisinin yüksek olduğunu fark eden ülkelerin ekonomi ve kalkınma politikalarında öncelikli sıraya iletişim sektörünü aldıklarının altını çizdi.

Son 20 yılda, bilgi ve iletişim sektöründe yer alan firmaların çok hızlı bir şekilde yükseldiği ve ülke ekonomisinde çok büyük paylara sahip olduğunu, rahatlıkla görülebildiğini dile getirdi.

Bakan Kaşif, bilgi ve iletişim teknolojilerinin, gerek sosyal, gerekse iş hayatı için, vazgeçilmez bir kavram haline geldiğini belirterek, “bir ülkenin, diğer ülkeler üzerinde etkisi, yalnızca teknolojik anlamdaki gücüyle değil, teknolojinin beraberinde, ekonomik anlamda da güçlü olmasına bağlıdır” dedi.

Bakan Kaşif, iletişim çağında, ülkelerin; büyüme, rekabet etme, istihdam sağlama, dünya ekonomisinde pay sahibi olmaları, iletişim ve teknoloji alanında sahip oldukları üstünlüğe bağlı olduğunun altını çizdi.

Avrupa Birliği tarafından başlatılan, “Bilgi Toplumuna Dönüş” çalışmaları ve dünyada iletişim teknolojilerin öneminin, her geçen gün arttığını kaydeden Kaşif, iletişim çağında, bilgi ve hizmet ürünlerinin önem kazanarak, maddi üretim, yerini düşünce üretimine bıraktığını belirtti.

Kaşif, KKTC'nin gelişimini ve değişimini gerçekleştirmesi, daha güçlü ve büyüyen bir ekonominin oluşması, daha yüksek istihdam oranına ulaşılması, daha kaliteli eğitim ve sağlık hizmetlerinin sunulabilmesi için bilgi ve iletişim teknolojileri çok önemli fırsatlar sunduğunu kaydetti.

KKTC’nin Bilgi ve İletişim sektörünün, elektronik, bilgisayar ve telekomünikasyon komponentlerini, kendi kaynaklarıyla ve ülke sınırları içinde üretebilecek, insan kaynağı olduğu inancını dile getiren Bakan Kaşif, çok hızlı ve planlı hareket etmek gerektiğini belirtti.

Devletin düzenleyici ve destekleyici rolünün, önemli ve yönlendirici olduğunu belirten Bakan Kaşif, “bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı kadar, üretimine yönelik çabaların, ülkemizin özellikle bugünlerde, ihtiyacı olan işgücü kazanımını ve kalkınmayı destekleyeceği kanaatindeyim” dedi.

Bakan Kaşif, iletişim Teknolojileri konusunda İnovasyon ve Araştırma/Geliştirme çalışmalarına gereken önemin verilmesi gerektiğini kaydetti. Şuraya katılan ülkelerin güçlü desteği ile Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde İletişim Teknolojilerinin geliştirilmesi konusunda güçlü bir işbirliği temelinin atılmasına vesile olacağı inancını dile getirdi.

Bakan Kaşif’e İstanbul’daki temaslarında Müsteşarı Suat Yeldener, Bakanlık Müdürü Hasan Arkol, Limanlar Dairesi Müdürü Serdar Canaltay eşlik ediyor. Bakan Kaşif temaslarını tamamlamasının ardından ayni gün KKTC’ye dönecek.

 
5 Eylül 2013 Perşembe 16:49
Okunma: 1517
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu