Ana Sayfa » Kıbrıs » Kaşif: Ercan projesi değişecek

Kaşif: Ercan projesi değişecek

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, bir önceki hükümet döneminde ihaleye çıkılan Ercan Havaalanı ile ilgili projenin “havaalanı küçülten bir proje” olduğunu söyledi

 
 
Kaşif: Ercan projesi değişecek

 

Havadis- Baykan Gürses Özdağ

 

ERCAN İHALESİ:  Kaşif, Ercan ile ilgili projenin devam ettiğini ancak “karşılıklı iki terminal” mantığı ile hazırlanan projenin havaalanının büyümesini engellediğini söyledi. Kaşif, “Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir proje yok” dedi

BELKİ SENEYE: Bir önceki hükümet döneminde ihale kararı alınan Akıncılar- Lefkoşa yolunun bu yıl başlamasının mümkün olmadığını belirten Kaşif, çalışmaların devam ettiğini, geçiş hükümetinin karar aldığını ancak projeyi dahi çizdirmediğini belirtti

YARGI BEKLENİYOR: Karayolları Dairesi’nde “kayıp 6 ton katran” ile ilgili konuşan Kaşif, “Sayıştay Rapor hazırlıyor. Bu rapor benim için çok önemli. Bu konunun takipçisi olacağım ve raporla birlikte gerekeni yapacağım” dedi


Baykan GÜRSES ÖZDAĞ
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, Akıncılar-Haspolat yolu projesinin büyük ve güzel bir proje olduğunu söyleyerek, söz konusu projenin hayata geçmesi için çalışma içinde olduklarını söyledi.
Kaşif, bu konuda girişimde bulunanlara teşekkür ederken, projenin hayat bulmasının sanıldığı kadar kolay olmadığını görüşünü ortaya koydu.
“Girişim yapıldı demek, proje bitti demek değildir” diyen Kaşif, söz konusu çalışmaların yapılmasının belli zaman dilimine ihtiyaç duyulduğu anlamına geldiğine işaret etti. Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, Akıncılar-Haspolat yolunun bu yıl başlama imkânı bulunmadığını da söyledi.
Ercan Havalimanı projesi ile ilgili de konuşan Bakan Kaşif, Projede tıkanma olmadığını ancak sıkıntılı bir durumun olduğunu söyleyerek, teknik olarak iki terminal binasının karşılıklı olarak olmasının dünyada kabul gören bir plan olmadığını anlattı.
Kaşif, bu projenin hatalı olmadığını ancak Ercan’ın gelişmesini de daraltacak bir proje olduğunun da altını çizdi.

“Devletteki işler söylemle olmuyor”
Soru: Akıncılar yolu projesi ne aşamada? Bu proje neden hayat bulmadı?
Kaşif: Sıkıntı yok. Devletteki işler sadece söylemle olmuyor. Devlet işleri siyasilerin söylemleri ile olsaydı ve her söylediğimiz de anında yapılabilmiş olsaydı, çok daha güzel şeyler olurdu. Ama söylenen hadise büyük bir projedir. Akıncılar-Haspolat bağlantısı büyük bir proje ve çok da güzel bir projedir. Bu girişimi yaptıkları için teşekkür ederiz. Girişim yapıldı demek, proje bitti, kaynak ayrıldı, yarın yapılacak diye bir olay yok. Yıllardır söylenen Taşpınar yolunu kimse unutmasın. Kaç yıldır söyleniyordu.  8-9 kilometrelik bir yoldu. Geldiğimde bu yol yapılacak dedim ve proje ürettik. Fakat kaynak olarak sadece kötü olacak kısma bir kaynak bulabildik. Sadece 4 buçuk kilometresi için kaynak bulabildik. Yarın itibari ile Karayolları ihale dosyasını bitiriyor, ihale komisyonuna dosyayı gönderiyoruz. Ama ona gelene kadar kaynak buldum deniyor. Kaynak acaba bulundu denirken, kaynak elbette bulunur. Ama proje hazırlamadan, keşif bedeli çıkmadan kilometre belli olmadan kaç paralık kaynak bulunacak.

“Bakanlık bünyesinde hazır bir proje yok”
Soru: Siz bir proje bulmadığınızı mı söylüyorsunuz?
Kaşif: Halen daha proje yok. Karayollarında bir yeni yol yapımı için önce Şehircilik ve Karayolları tarafından önce güzergah belirlenir. Bu belirlendikten sonra, bu güzergahta eğer kamu veya kişisel mallar varsa kamulaştırmanın nasıl yapılacağı kararlaştırılır. Bu belli olduktan sonra haritacılar, yolun projelendirmesini yapar. Bunlar yapıldıktan sonra da yolun maliyeti hesaplanır ve yazılar yazılır. Bu yolun yapılması için şu kadar kaynağa ihtiyaç vardır denilir ve bu talep ediliri.

Soru: Bu prosedür işletilmedi mi yani?
Kaşif: Bu prosedür şu an, geçilecek yol da biliyorsunuz askeri bölgedir. Askeri bölge ile elbette görüşüldü, sözlü olarak görüşmeler yapıldı, yazışmalar da yapıldı. Şu an askerden son onay bekleniyor. Son onay geldikten sonra proje bölümüne başlayacağız. Proje bittikten sonra keşif ile maliyet ortaya çıkacak. Maliyet de ortaya çıkınca blokesi talep edilecek ve ihaleye çıkılacak.

“Akıncılar yolu için kilometre netleşmediği için gerekli kaynak bilinmiyor”
Soru: Ne kadar kaynak gerekiyor?
Kaşif: Şimdi daha kilometre netleşmediği için belli değil. Düz olunca farklı, biraz virajlı olunca farklı olacak.

“Akıncılar yolu ile ilgili proje yok, sadece söylem var”
Soru: Kaynak bulunduğu söyleniyor.
Kaşif: Bunun yapımını üstleneceğiz diyenler olabilir, Türkiye hiçbir zaman bizi kırmadı. Altyapımız için her türlü desteği vermeye devam ediyor. Biz bunun kaynağını sağlarız diyen kişilere veya kurumlara karşı şu kadar kaynak lazımdır deme noktasında değiliz. Lütfen bunları bilelim. “ben yaptıydım, söylediydim veya hazırladıydım” demekle olmaz. Söylemle hazırlık olmaz. Yemek lafla pişmez. Bize bırakılan bir proje yok, söylem var. Geçici hükümetin halka verdiği sözü yerine getirmek için de uğraşıyoruz.

“Akıncılar yolunun bu yıl içinde başlaması mümkün değil”
Soru: Bir tarih öngörüyor musunuz?
Kaşif: Bu yıl içinde başlaması biraz zor. Gerçekçi konuşalım. Geçici hükümet değil, ondan önceki hükümet döneminde ihale edilen 4 büyük proje var. Daha ikisi fiilen başladı. Diğer ikisi ihale edilmesine rağmen başlamadı. Lefke-Güzelyurt duble yolu başladı. Lefkoşa-Kuzey Çevre yolu başladı. Burada hala sorunlar var. Başlanmayanlar da İskele-Bahçelerden Çayırova duble yol devamı, Alsancak’a gidip de oradan devam edecek yoldur.

“Kaybolan 6 ton kadran ve mazotun soruşturması Sayıştay’ın gündeminde”
Soru: Karayolları Dairesi’nde 6 ton kadran ve mazotun kaybolması konusunda siz soruşturma yürütüyor musunuz?
Kaşif: Benim yapmama gerek yok. Sayıştay’ın araştırma ve inceleme yapığı bir konuda benim bir şey yapmama gerek yok. Benden çok önce olmuş bir olaydır bu. Benden önce başlatılan bir araştırmada benim müdahil olmam mümkün değildir. Sayıştay raporu çıktıktan sonra buna göre gerekli davranışımız ne ise onu yapacağız.

“İki terminal binasının karşılıklı olması dünyanın hiçbir yerinde yok”
Soru: Ercan Havalimanı’nda ilgili şirkete hala yer tahsis edilmedi. Bu konu ile ilgili projede bir sıkıntı mı yaşanıyor. Neden bu tahsis gerçekleşmedi?
Kaşif: Projede tıkanma yok. İhaleye çıkılan proje tünel geçit ile karşı tarafa terminal binasının yapımı yani güney kısmının yapımıydı. Sıkıntımız şöyle, teknik olarak iki terminal binası karşılıklı olarak dünyanın hiçbir yerinde görmedim. İki terminal binasının arasında da iki tane pist olacak projeye göre…
Araya yapılacak iki tane pist elbette ki, uçakların inip kalkışı içindir. Teknik adamların bana anlattığına göre bu şekilde uygulanırsa pistlerden biri ancak tax-free olarak kullanılabilecek. Çünkü iniş yapan bir uçağın karşı aprona geçmesi lazım.

“Ercan Projesi, Ercan’ın gelişmesini daraltacak bir proje”
Soru: Projede hatalı bir durum mu var?
Kaşif: Hatalı değil de Ercan’ın gelişmesini de daraltacak bir proje… Yani ileride kalıcı bir anlaşma olursa, o süreçte inen uçak sayısı itibari ile iki pist sayısı bize yetmezse bir üçüncü pist yapma şansımız yok.

Soru: Bu neden projede öngörülemedi?
Kaşif: Bilmiyorum. İstanbul’da eskiden Atatürk Havalimanında iki-üç tane pist vardı, yeterliydi. Şimdi pist sayısı arttı. Şimdi yeni bir iniş pisti yaptılar. İstanbul’a Sabiha Gökçen yapıldı, o da yetmedi şimdi üçüncü bir havalimanı yapılıyor. Bizim ikinci bir havaalanı yapacak, ya da geliştirecek, Geçitkale var ama tam teşekküllü modern bir havaalanı Ercan’da olacak.

Soru: İlgili şirket ne diyor bu konuda?
Kaşif: İlgili şirketin yazılı olarak görüşü, teknik olarak bu böyle muhakkak ki olabilir. Telleme bitmek üzere. Emniyet tellemesi bitmek üzere, biz askerle de anlaşıldı, kademe kademe çekilecekler ve terminal ile pist yapımına başlayacağız. Ama dediğim sıkıntıları göz önünde bulundurarak hareket edeceğiz. Şirket de diyor ki, eğer böyle bir şey olacaksa proje değişmeyecek. Aynı o geçitlerde maliyet farkı olursa o maliyet farkı neyse aynı tutarda yeni bina eklenecek. Bizim önerdiğimiz binaların. Mesela yeni itfaiye binası isteyeceğiz. Şu anki mevcut yapısı ile bunu götürmemiz mümkün değil.

Soru: Bu sıkıntıdan dolayı mı proje tam anlamıyla hayata geçmiyor?
Kaşif: Yeri askerin oradan kalkması sıkıntısı vardı, bu aşıldı. Aştığımız için tellemeyi başlattık. Karşıda da İstanbul Havayollarının hangarı vardı, onu da aştık. Sıkıntıların hepsi aşıldı. Eğer bu teknik olaylar ihaleye çıkılırken, hukuki olarak sorunlar yaratmayacaksa, ihalenin proje uygulanmasının bu şekilde uygulanmasına hukuki sorun çıkarmayacaksa bu tarafa hemen başlayabilir. Hukuki sorun çıkacaksa ihaleye çıkılan bunu uygulayacaktır. Biz şu an mevcut uygulanacakmış gibi hareket ediyoruz.

 

 
10 Haziran 2014 Salı 12:56
Okunma: 1711
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu