Ana Sayfa » Kıbrıs » Kaşif Ve Avukatları Mahkeme Kararını Değerlendirdi (2-son)

Kaşif Ve Avukatları Mahkeme Kararını Değerlendirdi (2-son)

Kaşif: "artık Mahkeme Süreci Bitsin. Ülkede Büyük Sıkıntılar Var. Ülke Sorunlarına Dönelim".

 
 
Kaşif Ve Avukatları Mahkeme Kararını Değerlendirdi (2-son)
VEZİROĞLU: "İLK GÜNDEN BERİ HEDEFLEDİĞİMİZ NOKTAYA ULAŞTIK"


"KARARIN İCRASI DURDURULMAZSA 10 GÜN İÇİNDE İKİNCİ TUR KAÇINILMAZ"


Lefkoşa, 3 Ocak 13 (T.A.K.): Ulusal Birlik Partisi (UBP)'nin 21 Ekim 2012 tarihindeki 19. Olağan Kurultayı'nda genel başkan adayı olan Gazimağusa milletvekili Ahmet Kaşif "Mahkeme sürecinin artık bitmesi ve ülke sorunlarının çözümü için uğraş verilmesi" çağrısı yaptı.


Kaşif'in avukatı Fuat Veziroğlu ise kararı, "İlk günden beri hedeflediğimiz noktaya ulaştık" diye yorumladı.


Kaşif ve avukatları, Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nin UBP kurultayıyla ilgili kararının açıklanmasının ardından basın toplantısı düzenledi. Avukat Fuat Veziroğlu'nun ofisindeki basın toplantısında Kaşif'i destekleyen UBP milletvekilleri de hazır bulundu.


"KÜÇÜK'ÜN GENEL BAŞKAN İLAN EDİLMESİ TÜZÜĞE AYKIRI BULUNDU"


Avukat Fuat Veziroğlu, Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nin bu seferki kararının ara emrinden daha basit bir hukuki çerçevede ve bulguların daha az olduğunu belirterek, "Her şey adaylardan biri kazandı mı kazanmadı mı noktasında toplandığı için daha kısa, basit ve açık olmuştur" dedi.


Mahkeme'nin açıkladığı kararı dinlediği ve not aldığı bilgilerle anlatan Veziroğlu, şöyle konuştu:


"Mahkeme, 21 Ekim 2012'de toplanan UBP Kurultayı'nda adaylardan İrsen Küçük'ün genel başkan seçildiği yolunda alınan ve ilan edilen kararın parti tüzüğüne aykırı olduğuna karar vermiştir. Yani bu karar geçersizdir, meşru değildir anlamındadır.


Yine mahkeme,  İrsen Küçük'ün genel başkan seçildiğine dair kurultay kararını iptal etmiştir.


Mahkeme, 10 gün içinde ve 21 Ekim kurultayına katılan aynı delege yapısıyla ikinci turun yapılmasına karar vermiştir."


Avukat Veziroğlu, davalı tarafın "bazı delegelerin değiştiği ve ikinci tur yapılacak olsa bile yeni delegelerin gitmesi gerektiğini" iddia ettiğini kaydederek, Mahkeme'nin bunları kabul etmediğini söyledi.


"İLK GÜNDEN BERİ HEDEFLEDİĞİMİZ NOKTAYA ULAŞTIK"


"Netice olarak ilk günden beri hedeflediğimiz noktaya ulaşmış bulunuyoruz" diyen Veziroğlu, davayı açarkenki amaçlarının, Kurultay'daki kararın gayrı meşruluğu ve ikinci turun yapılması gerektiği noktasında olduğunu belirtti.


21 Ekim'deki Kurultay'da kimsenin seçilmediğini ve 28 Ekim'de ikinci tur yapılması gerektiğini ancak buna hukuka aykırı şekilde divan kararıyla engel olunduğunu ifade eden Avukat Fuat Veziroğlu, şöyle devam etti:


"Mahkeme 10 gün içinde yeniden ikinci tur yapılmalıdır derken hukuken bu ikinci tur, 28 Ekim'de yapılmış gibi muamele görecektir. Aynı delege yapısıyla hatta Mahkeme kararında belirtilmemekle beraber, tüzük ve hukuk gereği aynı divan başkanlığıyla ve aynı iki adayla yapılması gerekir. Bize göre delege yapısı, divan başkanlığı ve adaylar değişemez. İrsen bey ve Ahmet bey dışında biri 'ben de adayım' diye ortaya çıkamaz. Yarış ikisi arasında olacaktır."


İSTİNAFA GİDİLİRSE NELER OLUR?


İrsen Küçük'ün istinafa gitmesi halinde neler olacağıyla ilgili soruları da yanıtlayan Avukat Fuat Veziroğlu, "Ya istinaf edilir hemen ve 10 günlük süre dolmadan İstinaf Mahkemesi toplanır kararını verir. Ya da eğer süre yetişmezse Yüksek Mahkeme 10 günlük süreyi uzatabilir. 10 gün yerine 15 gün diyebilir. Ben bu iki ihtimalden birini görüyorum. Yüksek Mahkeme'nin yetkisindedir. Bizim yorum yapmamız doğru değil, sadece ihtimalleri söyleyebiliriz" dedi.


"KARARIN İCRASI DURDURULMAZSA 10 GÜN İÇİNDE İKİNCİ TUR KAÇINILMAZ"


Avukat Fuat Veziroğlu, Lefkoşa Kaza Mahkemesi veya Yüksek Mahkeme'nin, verilen kararın icrasını durdurma kararı vermediği sürece 10 gün içinde UBP Kurultayı'nda başkanlık seçiminin ikinci turunun yapılmasının hukuken kaçınılmaz olduğunu söyledi.


10 günlük sürenin kendiliğinden durmayacağını, karşı taraf başvurursa ve mahkeme de ek süre verirse, kısa süre için alt mahkemenin kararının istinaf neticesine kadar dondurulabileceğini ifade eden Veziroğlu, Mahkeme'nin dava masraflarını davalılara yüklediğini anımsattı.


"UBP'DEN DAVA MASRAFI TALEP ETMEYCEĞİZ"


Avukat Veziroğlu, hukuken mecbur oldukları için UBP tüzel kişiliğini de dava ettiklerini hatırlatarak, "Mahkeme kararına rağmen UBP tüzel kişiliğinden herhangi bir dava masrafı talep edilmeyecektir. Partiye ilişkin kararın bu kısmını icra etmeyeceğiz" dedi.


Veziroğlu, bir soru üzerine, "dava masraflarının bütün davalılara şamil olduğunu" belirterek "Ben istersem dava masraflarını Savaş Atakan ve Zorlu Töre'den de alabilirim. Çünkü onlar da davalıdır" demesi gülüşmelere yol açtı. Zorlu Töre bunun üzerine "Biz davacıyı haklı bulduk" dedi. Veziroğlu da, Mahkeme kararında divan üyeliği yapan bu iki kişiyle ilgili hüküm yoksa, kararın bu kısmını istinaf edebileceğini de belirterek esprisini sürdürdü.


"TAŞ PATLASA 3-5 BİN TL"


Avukat Fuat Veziroğlu, "Davanın tüm masrafı tahminen ne kadardır?" sorusuna "Onu mukayyit tespit eder. Mühim bir miktar değil. Taş patlasa, 3-5 bin TL'yi geçmez" karşılığını verdi.


"Sizin masraflarınız ne kadardır?" sorusuna karşılık ise Veziroğlu, "İşte Mahkeme'nin dava masrafları dediği odur" dedi.


KAŞİF: "MAHKEME SÜRECİ BİTSİN, HALKIN SORUNLARINA BAKALIM"


UBP kurultayında başkan adayı olan UBP Gazimağusa milletvekili Ahmet Kaşif ise bir soru üzerine parti içi demokratik bir süreç yaşandığını, hakkını aramak için herkesin hukuka başvurabileceğini kendisinin de hakkını aramak için hukuka başvurduğunu söyledi.


Davaya müdahil olan avukatlarına, kendisini destekleyen milletvekillerine ve UBP'lilere teşekkür eden Kaşif, yargının aldığı kararlara uyulmayacaksa, yargıya güvenin sarsılacağını kaydetti.


Kaşif, işin başından beri yargıya güvenlerinin sonsuz olduğunu ve alınacak her türlü karara kesinlikle uyacaklarını söylediklerini hatırlatarak, "Partimizi mahkemelerde artık yeter koşturttuğumuz. Artık yargı da karar verdiğine göre bu süreci bir an önce tamamlayalım ve artık ülke sorunlarına dönelim. Çünkü ülkemizde hakikaten büyük sorunlar var" dedi.


(GÜL/HY) FOTOĞRAFLI


 
3 Ocak 2013 Perşembe 14:14
Okunma: 543
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu