Ana Sayfa » Kıbrıs » Kaşif'in Kurultay Sonucuna İlişkin Basın Toplantısı (2-son)

Kaşif'in Kurultay Sonucuna İlişkin Basın Toplantısı (2-son)

"tüzük İhlal Edildi... Küçük'ün Genel Başkanlığını Onaylamıyoruz".

 
 
Kaşif'in Kurultay Sonucuna İlişkin Basın Toplantısı (2-son)

"UBP TABANI DA, HALK DA KÜÇÜK'Ü İSTEMİYOR"

"AÇIKLANAN SONUCU YARGIYA TAŞIMA KARARI ALDIK...YARGIMIZA GÜVENİYORUZ VE HUKUK SÜRECİNİ DEVAM ETTİRECEĞİZ. BUNU DURDURMANIN YOLU, GELECEK HAFTA YENİDEN SEÇİM YAPILMASIDIR"

"KARDEŞ KARDEŞLE KAVGA ETTİRİLDİ... BU PARTİMİZDE İLK"

Lefkoşa, 22 Ekim 12 (T.A.K.): Ulusal Birlik Partisi (UBP) Genel Başkan adayı, Gazimağusa Milletvekili Ahmet Kaşif, dün gerçekleştirilen parti kurultayında tüzüğün ihlal edildiğini belirterek, İrsen Küçük'ün Genel Başkanlığı'nı onaylamadıklarını ve açıklanan sonucu yargıya taşıma kararı aldıklarını açıkladı.

Kaşif, dün yapılan UBP 19. Olağan Kurultayı'nın sonucuna ilişkin Meclis Mavi Salon'da düzenlediği basın toplantısında, bazı kişilerin "kasti" olarak, "işlerine öyle geldiği için" tüzüğü yanlış yorumladıklarını belirterek, gelecek pazar günü yeniden seçim yapılması yönündeki  çağrısını yineledi.

HASSAS VE ÖNEMLİ BİR MESAJ

Kaşif, kurultay sürecinde kendisine destek veren UBP milletvekilleri Hasan Taçoy, Afet Özcafer, İlkay Kamil, Türkay Tokel, Mehmet Arif Tancer, Ergün Serdaroğlu ve Zorlu Töre ile birlikte gerçekleştirdiği basın toplantısında, kurultayda çıkan sonucun, partililerin verdiği, üzerinde durulması gereken "hassas ve önemli" bir mesaj olduğunu söyledi.

Öncelikle kurultaya katılan, kendilerine oy veren ya da vermeyen herkese teşekkür ederek söze başlayan Kaşif, "Aylardır yapılan baskılara, tehditlere, şantajlara, dıştan müdahale davetlerine ve uygulamalarına rağmen ortaya çıkan sonuç Ulusal Birlik Partililerin verdiği, üzerinde mutlaka durulması gereken hassas ve önemli bir mesajdır" dedi.

Partinin büyük çoğunluğunun kendilerini desteklediğini; halkın sempati ve desteğinin de kendilerinden yana olduğunu söyleyen Kaşif, "UBP tabanı Sayın Küçük'ü istemiyor.

Halk Küçük'ü istemiyor" ifadelerini kullandı.

"DİVAN BAŞKANI TÜZÜĞE GÖRE DEĞİL, BAŞBAKANI'NA GÖRE KARAR AÇIKLADI"

Ulusal Birlik Partisi tüzüğünün " Genel Başkan'ın seçimi ve görev süresi" yan başlıklı 28'inci maddesinin "Parti Genel Başkanı, kurultayca gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğu ile seçilir" dediğine işaret eden Kaşif, şöyle devam etti:

"Dünkü kurultaya 1427 delege ile gittik. Bu da bir adayın seçilebilmesi için 714 oy olması gerektiği anlamına geliyordu. Seçim sonucuna göre Sayın Küçük 704, ben 690 oy aldım. 8 oy da geçersiz sayıldı. Toplamda 1402 oy kullanıldı.

Tüzüğümüze göre bu seçim bir hafta sonra tekrarlanmalı idi.

Divan, net bir şekilde ortada olan bu durumu değerlendirmeli ve kardeşi kardeşle kavga ettirmek, sıkıntı yaratmak yerine  gelecek hafta genel başkanlık seçiminin yineleneceğini açıklamalıydı.

Ancak seçimle değil, daha önce kendi aramızda vardığımız centilmenlik anlaşması ile Genel Kurul'un onayına sunularak göreve başlayan Divan'ın Başkanı, bakan arkadaşımız, tüzüğe göre değil Başbakanı'na göre bir karar açıkladı."

"...İTİRAZIMIZI YAPTIK"

Divan'da bulunan iki üyenin  tüzük gereği seçimin bir hafta sonra yapılması gerektiğini belirttiğini, kendilerinin de sayım sonucu belli olur olmaz gerekli itirazı yaptıklarını anımsatan Kaşif, "Televizyon ekranlarından gelişmeleri izleyen partililerimizin ifadelerine göre Sayın Divan Başkanı da önce seçimin gelecek haftaya kalacağına ilişkin ifadeler kullandı ama sonra Başbakan baskı yapınca kararını onun istediği şekilde değiştirmiş oldu" şeklinde konuştu.

Bazı partililerin "bilerek, kasti olarak, işlerine öyle geldiği için" tüzüğü yanlış yorumladığı ve yanlış örnekler verdiklerini  kaydeden Kaşif, şunları söyledi:

"Tüzüğümüz ikiden fazla adaylı yarışlarda bir adayın ilk haftadan kazanması için delege sayısının salt çoğunluğunun aşılmasını düzenliyorsa, neden 'iki aday olduğunda bu kural uygulanmaz' deniliyor; anlamak mümkün değildir...

Belli ki tüzüğümüz seçime iki aday da katılsa bunların arasındaki oy farkı dünkü gibi çok azsa ve katılmayan sayısı salt çoğunluk sağlanması oranını yükseltiyorsa, delegeye bir hafta sonra oyunu tekrar kullanma ve parti genel başkanını tartışmasız olarak belirleme, güçlü bir şekilde o makama taşıma şansını tanıyor. Ama eğer delege bir hafta düşündükten sonra bile az farkla herhangi bir aday lehine tercih yapıyorsa o zaman kazanan Genel Başkanlığı üstlenir."

"DELEGENİN YÜZDE 50'Sİ, TABAN VE HALKIN EN AZ YÜZDE 80'İYİZ"

Kaşif, "anti demokratik" olarak nitelediği dünkü seçimde, aradaki oy farkının 14; katılmayan üye sayısının ise 25 olduğunu ve katılmayanların kurultay sonucunu etkileyebilecek sayıda olduğunu ifade ederek, "Dün oy kullanan parti delegesinin yüzde 50'siyiz. Parti tabanı ve halkın ise en az yüzde yüzde 80'iyiz. Kendi keyfimiz öyle istedi diye değil,  bu halka, UBP tabanına karşı sorumluluğumuz gereği buradayız" dedi.

"TÜZÜK İHLAL EDİLDİ; KÜÇÜK'ÜN GENEL BAŞKANLIĞINI ONAYLAMIYORUZ"

Kaşif,  "Net bir şekilde vurguluyoruz; tüzüğümüz ihlal edildiğinden dolayı Sayın İrsen Küçük'ün Genel Başkanlığı'nı onaylamıyoruz" diyerek, gelecek pazar günü yeniden seçim yapılması taleplerini yineledi.

Gereken önlem alınarak 12.00-17.00 saatleri arasında oy kullanılması ve hemen ardından oy sayımı yapılarak neticenin açıklanmasını isteyen Kaşif, "Eğer huzur içinde, birlik-beraberliğin sağlandığı bir UBP isteniyorsa yapılması gereken budur" dedi.

"Hodri meydan" çağrısını da yineleyen Kaşif, "Delegemize gidelim, sonucu kesin bir şekilde belirleyip sıkıntılardan kurtulalım. Neden kaçıyorlar? Bir korkusu mu var Sayın Küçük'ün, yoksa yarattıkları 'biz %70'le kazanacağız, bize boyun eğiniz yoksa işten atılırsınız, işe almayız, borcunuzu silmeyiz, kredi vermeyiz, şu bizi ister onları istemez, şu biz seçilmezsek UBP'yi cezalandıracak' havasının dağılmasından ve seçimi kaybetmekten mi korkuyorlar..."ifadelerini kullandı.

"KARARLIYIZ...MÜCADELEMİZİ UBP'DEN KOPMADAN SÜRDÜRECEĞİZ..."

Kaşif, "Eğer koltuk değil parti önemli ise seçimden kaçmanın bir anlamı yok" dedi.

Siyasi mücadelelerini UBP'den kopmadan; halkın, UBP tabanının istemi yerine gelene kadar devam ettirme yönündeki kararlılıklarını vurgulayan Kaşif, konuyu yargıya taşıma kararı aldıklarını açıkladı.

Kaşif şunları kaydetti:

"KONUYU YARGIYA TAŞIMA KARARI ALDIK"

"Hukukçularımız gereken itirazları divana yaptı. Bunun neticesinin 48 saat içinde bize bildirileceği ifade edildi. Ancak biz baskılar sonucu Divan'in tüzüğü yanlış yorumlamaya devam edebileceği endişesi ile konuyu yargıya taşıma kararını almış durumdayız.

Hukukçularımız gereken çalışmaları başlatmışlardır ve bizlere 'tüzük nettir. Gelecek hafta seçim yapılmalıdır, aksi takdirde genel başkanlık seçiminin açıklanan sonucu yargı tarafından geçersiz ilan edilir' diyorlar.

Biz yargımıza güveniyoruz ve hukuk sürecini devam ettireceğiz. Bunu durdurmanın yolu, gelecek hafta pazar günü yeniden genel başkanlık seçimi yapılmasıdır."

"KARDEŞ KARDEŞLE KAVGA ETTİRİLDİ...BU PARTİMİZDE İLKTİR"

"UBP'de parti içi demokrasinin kalmadığını; Türkiye makamlarını kendi çıkarları uğruna kullanarak istismar eden, baskı ve tehditle kendi partilisini bile sindirmeye çalışan anlayışın partide hegemonya kurmaya çalıştığını" ileri süren Kaşif, "Dün gece kardeş kardeşle kavga ettirilmiştir.Bu parti tarihimizde bir ilktir. Yaşananlar bizi derinden üzmüştür" şeklinde konuştu.

Kaşif, partililere sakin olmaları, sevgiden ve  saygıdan uzaklaşmamaları, Bayram'a düşmanlık değil kardeşlik duygularıyla girmek için üzerlerine düşeni yapmaları çağrısında da bulunduğu basın toplantısında şu ifadelere yer verdi:

"Bunun tek sorumlusu aşırı iktidar hırsı ön plana çıkan; dostluk, arkadaşlık, sevgi, saygı, vefa gibi kavramlardan uzaklaşan Sayın Küçük'tür. Biz UBP'de sevgiyi, saygıyı hakim kılmak için yola çıktık. Adaletten, haktan, hukuktan yanayız. Tüm insanlarımıza, UBP'li olsun olmasın aynı anlayışla yaklaşacağız.

Biz değil, UBP kazanmalı, halk kazanmalı, hak eden kazanmalı.

UBP tabanının, halkın gönlünün Genel Başkanlığı'nı biz kazandık...Bu çok önemlidir. Sayın Küçük bilmeli ki zorla güzellik olmaz. Zor oyunu bozar. UBP küçülmemeli. Haydi tekrar seçime...Biz hazırız.

UBP bu sıkıntı ile yoluna devam edemez. Eğer hatada ısrar edilirse halk UBP'ye çok ağır bir bedel ödetebilir. Bizler asla efendilikten, yasalardan, tüzüklerden, demokratik siyasi ve hukuksal mücadeleden ayrılmayacağız."

(ÖK/GUR)

 
22 Ekim 2012 Pazartesi 17:48
Okunma: 623
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu