Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kasulidis Enerji Konulu Temaslarda Bulunmak Üzere Tel Aviv Ve Ramallah'a Gidecek

Kasulidis Enerji Konulu Temaslarda Bulunmak Üzere Tel Aviv Ve Ramallah'a Gidecek

Lakkotripis: "hedef Kıbrıs'ın Enerji Merkezi Haline Getirilmesi".

 
 
Kasulidis Enerji Konulu Temaslarda Bulunmak Üzere Tel Aviv Ve Ramallah'a Gidecek
DOĞAL GAZLA İLGİLİ "ARA ÇÖZÜM" KONUSU


Lefkoşa, 3 Şubat 14 (T.A.K): Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in, enerji konularında temaslarda bulunmak üzere, ilerleyen tarihlerde Tel Aviv ve Ramallah'a gideceği haber verildi.


Enerji alanında, önümüzdeki aylarda meydana gelecek olan perde arkası hazırlık faaliyetlerinin belirleyici olacağını yazan Fileleftheros gazetesi, gerek devletler, gerek de şirketler düzeyinde, enerji konusunda yeni bir ivme kazandıracak olan gelişmeler yaşanmasının beklendiğini kaydetti.


Elde ettiği bilgilere dayanarak, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in, 18 Şubat'ta Tel Aviv'i, bir gün sonra da Ramallah'ı ziyaret edeceğini yazan gazete, Kasulidis'in İsraillilerle doğal gazdan ortaklaşa istifade edilmesiyle ilgili işbirliği konuları, enerji güvenliği ve bu alanla ilgili daha geniş kapsamlı gelişmeleri ele alacağını belirtti.


Bilindiği gibi, iki hükümetin enerji konularıyla ilgili bir dizi anlaşmayı teknokratik aşamada müzakere etmekte olduğunu ve bunların Kasulidis'in ziyareti sırasında değil fakat yakında ilan edileceklerini kaydeden gazete, Kasulidis'in İsrail ziyaretinin gündeminde, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun, Haziran ayına kadar Güney Kıbrıs'a gerçekleştirmesi beklenen ziyaretiyle ilgili hazırlığın bulunacağını da kaydetti.


Kasulidis'in Filistinlilerle daha önce işbirliği memorandumu imzaladığını, ancak görüşme gündeminin üst sıralarında enerji konusunun bulunacağını kaydeden gazete, Rum kesiminin Beyrut ve Kahire'yle de irtibatta olduğunu ifade etti.


Tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB'inde faaliyette olan şirketlerin sismik araştırmalar yapmayı planladıklarını da kaydeden gazete, 12'inci parselde ise yeni bir sondaj yapılacağını yineledi.


Öte yandan, gösterilen çabaların kolay olmadığını ve zorluklar bulunduğunu kaydeden gazete, doğal gazın boru hattıyla Türkiye üzerinden taşınmasıyla ilgili senaryonun ise perde gerisinde bulunduğunu ve bu çözümün hükümetler ve şirketler tarafından muhafaza edilmekte olduğunu ekledi.


Gazete iç sayfalardan geniş yer ayırmaya devam ettiği haberinde ise, bölgenin enerji haritasındaki hareketlerin fazla olduğunu ve çeşitli müdahalelerden de ortaya çıktığı üzere, yakın zamanlarda gelişmeler yaşanmasının beklendiğini yazdı.


Elindeki bilgilere dayanarak, Amerikalıların bölge ülkelerinin tümüyle birçok temasta bulunduklarını yazan gazete, Rum kesiminin ise, Türkiye'yle ilgili oluşan olumsuz ortamdan da faydalanarak, işbirlikleri temin etmek hedefiyle hareket etmekte olduğunu kaydetti.


Öte yandan, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Güney Kıbrıs'a gerçekleştirmesi beklenen ziyaretine hazırlık yapılması amacıyla, İsrailli yetkililerin geçtiğimiz hafta Rum kesiminde bulunduklarını anlatan gazete, Mısır ve Lübnan hükümetleriyle, enerji konularındaki işbirliğinin görüşülmekte olduğunu belirtti.


Lübnan'la, MEB konularıyla da ilgili görüşmelerin sürmekte olduğunu belirten gazete, Mısır ile de Yunanistan'ın katılımıyla teknik komiteler kurulduğunu izah etti.


Haberde, Ürdün Dışişleri Bakanı'nın yakın zamanda Güney Kıbrıs'a gelmesinin beklendiği de belirtildi.


Öte yandan gazete "Sismik Araştırmalar ve Sondaj" ara başlıklı haberinde ise, Rum parsellerinde faaliyette bulunmakta olan şirketler açısından 2014-2015 yıllarında gelişmeler olacağını; şirketlerin (Eni, Total, Kogas) hali hazırda 2, 3 9, 10 ve 11 numaralı parsellerde sismik araştırmalara odaklandıklarını ekledi.


TÜRKİYE ÜZERİNDEN DOĞAL GAZ NAKLİ SENARYOSU


Gazete bu ara başlıkla yayımladığı haberinde ise, doğal gazın borularla Türkiye üzerinden nakledilmesi senaryosunun perde gerisinde olduğunu ve bunun hükümetler ve şirketler tarafından muhafaza edilmekte olduğunu yineledi.


Rum hükümetinin, Vasiliko'da bir terminal inşa edilmesinin dışında olan başka bir senaryoyu tartışmadığını açıkça ortaya koyduğunu kaydeden gazete, "bugünkü ileri sürülen işgal koşullarında", Rum kesiminin bu senaryoyu tartışmadığına dikkati çekti.


Öte yandan, doğal gazın Türkiye üzerinden nakledilmesi senaryosunun muhafaza edilmesi oyununda, birçoklarının yer almakta olduğunu belirten gazete, bu senaryonun gerçekleşmesi için, boruların Rum MEB'inden geçmesinin aşikâr olduğunu, aksi takdirde büyük risk alınacağını ekledi.


ABD Dışişleri Bakanlığı eski yetkililerinden; Turcas Enerji Holding Yönetim Kurulu üyesi Matthew Bryza'nın ise ABD Dışişleri Bakanlığı ile irtibat halinde olduğunu kaydeden gazete, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin bu senaryoya iyi gözle baktıklarını ancak bunun resmi bir tutum teşkil etmediğini belirtti.


Güney Kıbrıs'a gidip-gelen ve orada temaslarda bulunmakta olan Bryza'nın, bunu en ekonomik çözüm olarak göstermekte olduğunu da kaydeden gazete, Turcas Holding'in, Doğu Akdeniz'deki petrol araştırmaları, aynı zamanda doğal gazın oradan Türkiye'ye taşınmasına yakından ilgi göstermekte olduğunu ekledi.


LAKKOTRİPİS: "HEDEF KIBRIS'IN ENERJİ MERKEZİ HALİNE GETİRİLMESİ"


Gazeteye göre, DİKO partisinin İngiltere şubesinin geçtiğimiz Cumartesi akşamı yapılan balosuna katılan Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ise, "Kıbrıs'ın" bölgesel bir enerji merkezine dönüştürülmesinin, Enerji Bakanlığı ve hükümetin planlamalarının nihai hedefi olduğunu söyledi.


Yurt dışındaki şirketlerin, sondaj, araştırma ve doğal gaz üretimi konularında, yardımcı hizmetler sağlamak için Rum kesiminde tesisler kurmaya büyük bir ilgileri olduğunu da dile getiren Lakkotripis, Enerji Bakanlığı'nın, ekonominin iyileşmesiyle ilgili çabalarda katalizör bir rol oynamaya davet edildiğini ifade etti.


Ülkenin (ekonomik açıdan) büyük bir yara almış olabileceğini, ancak stratejik coğrafik konum, AB üyeliği sıfatı, rekabetçi vergi yapısı vb şeyler gibi, somut avantajlara sahip olduklarını ifade eden Lakkotripis, "ekonomik zorluklara rağmen, 40 yıllık Türk işgalinin unutulmaması gerektiği yanı sıra, Kıbrıs sorununun adil, işler ve yaşayabilir çözümüyle ilgili çabaları da sürdürmekle yükümlü olduklarını" ileri sürdü.


DİKO partisinin politikasına da değinen Lakkotripis, "tek egemenliğin korunması aynı zamanda Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dönüşümünün, yıllardır partinin Kıbrıs sorunundaki politikasının mihenk taşını teşkil etmekte olduğunu" anlattı.


"Kıbrıs'ın" jeostratejik avantajlarından faydalanacak olan bütünlüklü bir strateji çizilmesinin, şart olduğunu da söyleyen Lakkotripis, bunları kısaca, "AB'ye tam ve eşit katılım ile Türkiye'nin AB katılım sürecinde oynayabileceği rol, adanın MEB'inde bulunan doğal zenginlik, Türkiye'nin komşu ülkelerle olan devletlerarası ilişkilerinde süregelen farklılıklar ve Kıbrıs'ın bunlarla olan ilişkilerinin derinleşmesi, uluslar arası unsurun bölgenin enerji perspektiflerine olan yoğun ilgisi ve Kıbrıs'ın çıkarlarının uluslar arası enerji şirketleriyle olan uyumu" şeklinde sıraladı.


Simerini gazetesinde yer alan habere göre ise, baloya katılan İngiliz Muhafazakâr milletvekili Teresa Villiers ise, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in İngiltere ziyaretini oldukça başarılı olarak niteledi ve Güney Kıbrıs ile İngiltere arasındaki ortak açıklamayı da cesaret verici ve yapıcı olarak niteledi.


DOĞAL GAZLA İLGİLİ "ARA ÇÖZÜM" KONUSU


Politis gazetesinin manşetinde yer alan haberde ise, Rum Elektrik İdaresi AİK'in "ara çözümle" ilgili endişelerinin ilgili makamları düşündürmekte olduğunu yazdı.


Güney Kıbrıs'a, daha ucuza elektrik üretilmesi için doğal gaz tedarik edilmesi olarak "ara çözüm" konusunda, 11 Şubat'ta Başkanlık Sarayı'nda Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis başkanlığında bir toplantı yapılacağını yazan Politis gazetesi, AİK'in ara çözümle konusunda üstleneceği risklerle ilgili endişelerinin, toplantıda ele alınacağını kaydetti.


Yetkililerin ara çözümle ilgili istişarelerini doğrudan etkileyen ve Anastasiadis başkanlığında yapılacak toplantıda da ele alınacak bir diğer konunun ise, DEH Quantum şirketinin, İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'ın elektrik şebekelerinin, deniz altından kablolarla birbirleriyle bağlanması projesi olarak adlandırılan "Euroasia Interconnector" yatırımı olduğunu kaydeden gazete, devamla AİK'in bu konudaki görüşüne yer verdi.


Gazete, AİK'in bir yandan 7 veya 10 yıllığına doğal gaz tedarik sözleşmesi imzalamaya çağrılması, diğer taraftan da hükümet teşvikiyle elektrik kablosu yatırımının ileriye götürülmesinin, yaşayabilirliği açısından zararlı olacağını düşündüğünü izah etti.


Enerji Bakanlığı ve Rum Enerji Düzenleme Kurumu RAEK'in, AİK'in bu konudaki endişelerini belirli ölçüde sağlam bulduğunu ifade eden gazete, AİK'in, kablo yatırımının ara çözümün hayata geçirildiği dönem çalışması halinde, İsrail'den ucuz elektrik nakledilmesi olasılığı bulunduğunu, bunun ise AİK'in öldürücü bir yara almasına sebep olacağını, çünkü kurumun kendisinin ara çözümde mahsur kalmış olacağını düşünmekte olduğunu belirtti.


DEH Quantum şirketinin ise kablo hattıyla ilgili tekno-ekonomik çalışmayla ilgili son teslim tarihini (30 Ocak) kaçırdığını ve bunu yakın zamanda yapmazsa kapıları kapalı bulabileceğini kaydeden gazete, yaşanan başka bir gelişmede ise, İsrail'den sıkıştırılmış gaz (CNG) tedarik edilmesi perspektiflerinin ise, Rum Devlet Doğal Gaz İşletmesi DEFA'nın ara çözümle ilgili olarak çıktığı ihalenin maddeleri arasında yer almakta olduğunu ekledi.


(İY/KAR)                       


 
3 Şubat 2014 Pazartesi 11:46
Okunma: 766
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu