Ana Sayfa » Kıbrıs » Kayalp "köklü Çözüm Bulunmadan Dere Yatağındaki Set Kaldırılamaz" Dedi Ve Güçbirliği Çağrısı Yaptı

Kayalp "köklü Çözüm Bulunmadan Dere Yatağındaki Set Kaldırılamaz" Dedi Ve Güçbirliği Çağrısı Yaptı

Lefkoşa, 24 Ocak 13 (T.a.k.): GaziMağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, "gaziMağusa'daki Doğal Yaşamın Felakete Sürüklemesini Engellemek İçin GaziMağusa Belediyesi'nin Lefkoşa'dan Gelen Dere Yatağını Tıkamak Zorunda Kalmasını, İlgili Devlet Birimlerinin Önemsizleştirmeye Ve Sözde Tespitlerle Konuyu Geçiştirmeye Çalıştığını" İddia Ederek, "köklü Çözüm Bulunmadan Dere Yatağındaki Set Kaldırılamaz" Dedi. Kayalp, Güçbirliği Çağrısı Da Yaptı..

 
 
Kayalp

Kayalp, yaptığı yazılı açıklamada, köklü çözümler üretmeyen ilgili devlet birimlerinin, kirli suların Gazimağusa'ya doğru akışını sağlamanın yollarını aradıklarını ileri sürerek, şunları dile getirdi:

"Tek dertleri kendilerine göre hatırlı kişilerin arazilerini korumaktır ve sorunu çözmeden dere yatağının önündeki seti kaldırmak istemektedirler. Lağımlı suların önünü kesmek için dere yatağının önünü kesmemizden sonra devleti yönetenler sözde kontroller yaparak Gazimağusa'ya akan suyun kirlilik taşımadığı tespit ettiklerini bugün kamuoyuna yaptıkları açıklamadan öğrenmiş bulunmaktayız.

Haspolat'tan Gazimağusa yönüne gelen derelere kontrolsüz olarak bırakılan vidanjör atıkları, mezbaha atıkları ve eksik arıtılmış sular, Köprü Barajı'na, oradan da Gazimağusa'ya akışı devam etmektedir. Bu akışın devam ettiği ortamda elde kesin tahlil sonuçları olmadan Gazimağusa Beldiyesi'nin dere yatağına yaptığı kritik müdahaleyi gereksiz bir iş gibi değerlendirmek en hafif deyimle iş bilmezliktir.

Haspolat Arıtma Tesisi'ne yapılacak ek üniteler Şubat ayı sonunda devreye girecektir. Ek üniteler devreye girene kadar bu tesisten çıkan sular eksik artırılıyor ve kirlilik derecesi çok yüksek demektir. Bunun yanında, yetkililer ve ilgili çevre örgütlerinin teslim ettiği gerçeğe göre; her gün dere yatağına 600 ton peynir altı suyu, mezbaha artığı ve vidanjör atıkları dökülmektedir. Uzun zamandır devam eden bu durum Köprü barajını tamamen kirletmiş durumdadır. Bunun yanında, bizlere yeni ulaşan bilgiye göre, Lefkoşa'daki kriz döneminde aylarca Devpa önündeki pomba istasyonunun arızalı olması nedeniyle dere yatağına binlerce ton lağım suyunun aktığı ve bu suların yönünün de Gazimağusa olduğudur.

İlgili devlet birimlerinin üstünkörü yaptıkları tespitlerin bir an doğru olduğunu varsayarsak ve  Haspolat Arıtma Tesisi'nden çıkan suyun insan sağlığı için tehdit oluşturacak kadar kirli olmadığını kabul etsek bile, kontrolsüz bir şekilde bu suya karışan zararlı atıklar sürekli olarak dere yatağına bırakılmaktadır." Gazimağusa Belediye Başkanı Kayalp, gerçek önlerinde dururken, insan sağlığını riske atmalarının beklenmemesi gerektiğini belirterek, durum devam ederse hem Gazimağusa kentinde hem de "Natura 2000" kapsamındaki göllerde geriye dönüşsüz tahribata yol açılacağını kaydetti. Kayalp, şöyle devam etti:

"Uzun bir süredir devam eden lağım suları konusunu çözmek yerine, Gazimağusa'yı daha büyük bir felakete sürüklemek için akıl almaz işler yapıldığını söylemiştik. Bu görüşümüzdeki haklılığımız, devlet yetkililerinin 'Gazimağusa Belediyesi'nin dereye yaptığı set gereksizdir, su kirli değildir' dediğini gördükten daha iyi anlaşılmaktadır. Sorumluluk sahibi olması gerekenlere bir kez daha sorumluluklarını hatırlatırız. Yetkililerin, konuyu ciddiyetle ele alarak Lefkoşa'dan kentimize doğru akan her türlü kirliliğin köklü çözümünü bulması devleti yönetmenin bir gereğidir. Bizler, Gazimağusa'yı bu felaketten korumak adına kentimize akan suyu engellemek için her türlü çabayı ortaya koyacağımızdan kimsenin kuşku duymaması gerekmektedir. Tüm çevre örgütleri ve konuya duyarlılığı olan herkesi bu mücadeleye destek olmaya ve bu badire atlatılana kadar güç birliği yapmaya çağırırım."

(HA)

 

 
24 Ocak 2013 Perşembe 17:56
Okunma: 887
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu