Ana Sayfa » Dünya » Kayıp Şahıslar Komitesi Türk Üyesi Gülden Küçük:

Kayıp Şahıslar Komitesi Türk Üyesi Gülden Küçük:

''kayıplarla İlgili Haberler Yapılırken İyice Araştırılmalı''.

 
 
Kayıp Şahıslar Komitesi Türk Üyesi Gülden Küçük:
''TÜRKİYE 2011'DE 100 BİN DOLAR BAĞIŞ YAPTI''


''KAZILARIN MALİYET HESABI KOLAY DEĞİL''


''BİR KİŞİNİN DNA'SI VEYA KİMLİKLENDİRMESİ KAÇA MAL OLUR DİYE BİR SORUYU CEVAPLAMAK MÜMKÜN DEĞİL''


Lefkoşa, 12 Nisan 12 (T.A.K): Kıbrıs'ta Türk ve Rum kayıpların akıbetini araştıran Kayıp Şahıslar Komitesi'nin Türk üyesi Gülden Plümer Küçük, kayıplarla ilgili haberler yapılırken iyi araştırma yapılarak yazılması gerektiğini, konuyla ilgili haberlerin kayıp ailelerini endişe ve meraka soktuğunu söyledi.


Gülden Plümer Küçük, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, kayıpların belirlenmesi çalışmasının her safhasının zor ve çok maliyetli bir çalışma olduğunu vurguladı.


Küçük, Kıbrıs'taki kayıpların kimlik tespitine yönelik DNA'ların belirlenmesi safhasında, ilgili laboratuvarla yaşanan sorunlar konusunda basında  ''spekülatif haberlerler'' çıktığını, sorunun aşılmasına yönelik görüşmeler sürerken bununla ilgili açıklama yapmayacağını belirtti.


Küçük, kayıp şahıslarla ilgili çalışmaların hızlandırılmış bir şekilde devam ettiğini, çalışmaların dört safhasının olduğunu, safhalardan birinin kazılar olduğunu ve kazıları hızlandırdıklarını, iki toplumlu 8-9 kazı ekibi olduğunu; 6 ekibin KKTC'de, diğerlerinin de Güney Kıbrıs'ta çalıştığını söyledi.


Antropoloji laboratuvarının da iki katına çıkarılarak hızlandırıldığını anlatan Küçük, DNA safhasında, çalıştıkları laboratuvarla bir takım sorunları olduğunu, bu sorunları çözmeye çalıştıklarını kaydetti.


Gülden Plümer Küçük, ''Gönlümüzde çözümlemek yatıyor ama eğer çözümleyemezsek, bu arada ihaleye çıkıldı, başka bir laboratuvarla çalışacağız. Bunlar bize ait bir laboratuvar değildir. Kayıp Şahıslar Komitesi'ne hizmet veren laboratuvardır'' dedi.


Görüşmeler devam ettiği sürece, laboratuvarla yaşanan sorun hakkında açıklama yapmayacağını kaydeden Küçük, açılan ihalenin kapandığını, bir haftaya kadar sonuçların açıklanmasını beklediklerini bildirdi.


PROJENİN BÜTÇESİ


Komitenin bütçesinin en büyük mali sponsorunun Avrupa Birliği (AB) olduğunu, her yıl için 3 milyon dolar verdiğini, bütçe hazırlandığını, BM'nin Gelişim Programlarını yürüten kuruluşu UNDP'den bu konuda hizmet aldıklarını ve UNDP'nin Komite'den yüzde 6 komisyon aldığını anlatan Küçük, hazırlanan bütçeye BM programları ve uluslararası standartlara göre teftişler yapıldığını belirtti.


Türk ve Rum üyelerin ofislerinin ise kendi devletleri tarafından finanse edildiğini ve kendi devletlerinin kontrolü altında olduğunu kaydeden Küçük, bütçeye, Türkiye ve değişik ülkelerden bağışlar da yapıldığını ifade etti.


Dünyadaki mali kriz nedeniyle 2011'de pek bağış alamadıklarını, ancak Türkiye'nin geçen yıl komiteye 100 bin dolar bağış yaptığını belirten Küçük, Türkiye'nin yaptığı bağışın geçen yılki en önemli bağış olduğunu söyledi. Küçük, bağışların Kayıp Şahıslar Komitesi'nin giderleri için kullanıldığını belirtti.


''MALİYET HER VAKAYA GÖRE DEĞİŞİYOR"


''Bir DNA'nın belirlenmesinin maliyetinin ne kadar olduğuna'' ilişkin bir soru üzerine Küçük, bir DNA'nın belirlenmesi maliyetin her bir vaka için çok farklı olduğuna işaret ederek, ''Bir kere bu çok pahalı bir proje. Her safhası pahalı, kazı safhası bile'' dedi.


Bu konuda örnek veren Küçük, Taşkentli kayıp Türklerin belirlenmesi için 8-10 kişi ile ilk kazı yerinin 1.5 sene kazıldığını, 1.5 senede kayıpların çıkarılmasının maliyetini hesaplanmanın kolay olmadığını söyledi.


Her vakayı ayrı ayrı hesaplamak gerektiğini ifade eden Küçük, ''Bir kuyu için 3 ay çalışabiliriz. Şu anda Kuzey Kıbrıs'ta Beşparmak Dağlarında, 32 kişi için bir yer araştırıyoruz, bir senedir kazıyoruz. Bu kazıların bile maliyetleri her vaka için değişebilir. Bazı kazılar bir haftada bitebilir'' dedi.


Kazılarda maliyet öngörmenin kolay olmadığını, çünkü neyle karşılaşılacağının bilinmediğini, çıkarılan kalıntıların Lefkoşa ara bölgedeki iki toplumlu antropoloji laboratuvarında analiz edildiğini, bazı kemiklerin çok karışık olduğunu, analizinin 6 ayı bulduğunu anlatan Küçük, çok karışık bir vakada bir insan için 6 veya 8 DNA istenebildiğini, her birinin bir maliyeti olduğunu belirtti. Küçük, ''Bir kişinin DNA'sı veya kimliklendirmesi kaça mal olur diye bir soruyu cevaplamak mümkün değil'' diye konuştu.


Kayıplar Komitesin'in 1963-1964 ve 1974 olaylarında kaybolan 1970 kişiyi aramak için anlaştığını, resmi listede 502 Kıbrıslı Türk, 1468 de Kıbrıslı Rum bulunduğunu belirten Gülden Plümer Küçük, Komite'nin 1981'de kurulduğunu, tarafların 1995'de kayıp listelerinin sayısında anlaştığını kaydetti.


TANIKLAR GİZLİ


2006'da Kayıp Şahılar Komitesi'nin Türk üyesi olarak atandığını aktaran Küçük, kayıp şahısların gömü yerlerinin tespitinin, tanık olan insanların kendilerine verdiği bilgilere dayandığını, ayrıca her kaybın vaka dosyası olduğunu anlattı.


Kayıp sayılarında anlaşıldıktan sonra, her aileden, ''son nerede görüldü, nereye gitti, nasıl kayboldu'' diye bilgilerin toplanarak vaka dosyalarının yapıldığını, bu bilgilerin görevlilere verilerek, bölgelerde araştırma yapıldığını, kazı yerlerinin saptandığını kaydeden Küçük, tüm tanıklara gizliklik verildiğini, hiç birinin adının kayıtlara geçirilmediğini söyledi.


Kayıplarla ilgili yapılan haberlerde hassas davranılması gereğine işaret eden Küçük, ''Bütün bu haberler, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum kayıp ailelerini endişelendiren haberlerdir, meraka sokan haberlerdir. Bu haberler yapılırken iyice araştırılmalı ve doğrular yazılmalı'' ifadesini kullandı.


(AA/AK/GÜR)


 
12 Nisan 2012 Perşembe 11:48
Okunma: 996
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu