Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kayıpların Kimlik Tespit Hızı İkiye Katlanıyor

Kayıpların Kimlik Tespit Hızı İkiye Katlanıyor

Askeri Bölgelerde Kazılar.

 
 
Kayıpların Kimlik Tespit Hızı İkiye Katlanıyor
Lefkoşa, 24 Şubat 13 (T.A.K): Kayıp Şahıslar Komitesi'nin yürüttüğü "kayıpların kimlik tespiti ve naaşların ailelere teslim edilmesi" çalışmalarının hızının, daha önceki çalışmalara göre ikiye katlandığı bildirildi.


Simerini gazetesi "Efkarla Ölmeyecekler... Kayıpların Kimlik Tespiti İkiye Katlanıyor... 40 Kimlik Tespiti Daha Bekleniyor" başlıklarıyla verdiği haberinde, Kayıp Şahıslar Komitesi Kıbrıslı Rum Üyesi Aristos Aristotelus'un, kayıpların kimlik tespiti ve naaşların ailelere teslimi çalışmalarının ikiye katlanması hedefine yaklaştıklarını ifade ettiğini kaydetti.


Gazete, Aristotelus'un bu yeni gelişmeyi, büyük oranda, birkaç ay önce Kayıp Şahıslar Komitesi ile Bosna'daki Uluslararası Kayıp Şahıslar Komisyonu (ICMP) arasında başlayan yeni işbirliğine bağladığını yazdı. İlk başka Bosna ile yapılan anlaşmanın büyük tepkilere neden olduğunu ve konuya müdahil bazı örgütlerin, kemiklerin Kıbrıs dışında bir laboratuara götürülmesinin tüm sürece olumsuz etkileri olacağı yönünde görüş ortaya koyduğunu hatırlatan Aristotelus, bugünkü neticelerin, bunun tam aksine işaret ettiğini belirtti.


Aristotelus'un "Bugün, ortalama kimlik tespiti ve kayıp naaşlarının ailelere teslimi ortalaması 50 kişi civarındadır. İnanıyorum ki, bu ortalama en kısa zamanda ikiye katlanacak" şekildeki ifadelerini aktaran gazete, Bosna laboratuarıyla işbirliği kurulmasının ardından 10-12 kaybın kimlik tespitinin yapıldığı ve naaşlarının ailelerine teslim edildiği bilgisini verdi.


Habere göre, yapılan işin getirisi ve önemine kıyasla işbirliği maliyetinin minimum olduğunu belirten Aristotelus, kimlik tespitinin, sonuçların kalitesi ve güvenilirliği etkilenmeden hızlı bir ritimle gerçekleşmesinin önemine işaret etti.


40 KİMLİK TESPİTİ DAHA BEKLENİYOR


Gazete, kimlik tespiti programının faaliyet göstermeye başladığı ilk andan bugüne kadar ailelere yaklaşık 350 kayıbın teslim edildiğini; 30-40 kaybın kimlik tespitinin son aşamasında bulunulduğunu yazdı.


Gazeteye göre, şu anda 2'si güneyde, 6'sı da kuzeyde olmak üzere toplam 8 kazı ekibi çeşitli bölgelerde çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Aristotelus, programın gidişatından çok memnun olduklarını ifade etti.


LİBYA'DAN ÖRGÜTLER GELİYOR


Aristotelus ayrıca, çalışma şekillerini takip etmek üzere, Libya'dan kemik kalıntılarının kimlik tespitiyle ilgilenen bazı örgütlerin yakın zamanda adaya gelmesinin beklendiğini belirtti.


AB fonundan ödenekler alınmasına katkı koyarak, çabalarını destekleyen Güney Kıbrıs'ın Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) Milletvekillerine teşekkürlerini sunan Aristotelus, Rum Yönetimi'nin başına geçecek yeni liderliğe de kimlik tespiti programını, ekonomik krizden ötürü yapılan kesintilerin dışında bırakma çağrısı yaptı.


KOMİTE DÜZEYİNDE KIBRISLI TÜRK VE RUMLARIN İLİŞKİLERİ


"Kayıp Şahılar Komitesi düzeyindeki Kıbrıs Türk ve Rumların ilişkileri olmasaydı, bu sonuç mümkün olmazdı" şekilde konuşan Aristotelus, Kayıp Şahıslar Komitesi'nin, birçok ülke için bir model olarak faaliyet gösterdiğini belirtti. Aristotelus, "Bu bir güven yaratıcı önlem modelidir" dedi.


Aristotelus, işbirliği düzeyinin çok yüksek olduğuna işaret ederek, BM Genel Sekreteri'nin sık sık buna atıfta bulunmasının ve AB'nin çalışmayı "selamlayıp", ekonomik olarak desteklemesinin bir tesadüf olmadığını söyledi.


Çalışmayı finanse eden tüm müdahil taraflara, faaliyetlerin kesintisiz bir şekilde sürmesini sağlayacak şekilde hareket etmeleri çağrısında bulunan Aristotelus, verilen her bir kuruş için teferruatlı denetlemelerin yapıldığı teyidinde bulundu.


YAKOVU'NUN DEĞERLENDİRMESİ


Simerini gazetesinin "Askeri Bölgelerde Kazılar" başlığıyla verdiği haberinde ise, Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu'nun, kimlik tespiti ve naaşların ailelere tesliminin son aylarda hızla ilerlediği yönündeki açıklamasına yer verildi.


Gazeteye konuşan Yakovu, bu ilerlemenin Bosna laboratuarıyla yapılan işbirliğinden kaynaklandığına işaret ederek, Türklerin, kayıp kemik kalıntılarının bulunduğu bilgisinin olduğu askeri bölgelerde de kazılar yapılmasına izin vermesini beklediklerini ifade etti.


ASKERİ BÖLGELERDE KAZILAR


Haravgi gazetesi ise "Askeri Bölgelerde De Kazılar... Geçmişe Göre Teslim İki Kat" başlıklarıyla verdiği haberinde, Türkiye ve Türk ordusunun, Kayıp Şahıslar Komitesi'nin KKTC'deki askeri bölgelerde kazı yapmasına izin vermeyi reddetmesinin programı zorlaştırdığını ve sınırlandırdığını belirterek, yaklaşık bir ay önce bu konuda bir "umut penceresinin" açıldığını, bunun bir "kapıya" dönüşmesinin umut edildiğini yazdı.


"İşgal makamlarının" ilk kez bir askeri bölgede, "Kondemenos"da (Kılıçaslan) araştırma yapılmasına izin verdiğini ileri süren gazete, bu kazılardan bazı neticeler elde edildiğini ancak "bilinen sebeplerden" ötürü konuyla ilgili ayrıntı verilemediğini savundu.


Habere göre, gazeteye konuşan Aristotelus, bölgeyle ilgili verilen bilgilerin "güçlü" olduğunu ve sadece "akıllıca icraatlarla" sonuçlanabileceğinden söz etti.


İKİYE KATLANDI


Haravgi'de yer alan habere göre, çalışmaların hızına vurgu yapan Aristotelus, kayıp şahısların naaşlarının ailelere tesliminin, geçmişe göre ikiye katlanacağını, hatta bundan da fazla olacağını dile getirdi.


Bunun, her şeyin normal bir şekilde gitmesine bağlı olduğunu da söyleyen Aristotelus, şu an için bir sorununun bulunmadığını belirtti.


Aristotelus, kazı ve kayıpların kimlik tespiti sürecinin çok iyi bir noktada bulunduğuna da vurgu yaptı.


İSTATİSTİK VERİLER


Gazete ayrıca 2013 Ocak ayına kadar olan istatistik verilerinin bir özetini aktardı.


Bin 464 Kıbrıslı Rum kayıp, 494 da Kıbrıslı Türk kaybın var olduğu yönünde genel bir bilgi aktaran gazete, Kayıp Şahıslar Komitesi Antropoloji Laboratuarı tarafından 924 bireysel kemik kalıntısı teslim alındığını belirtti.


Gazete, 685 defin alanının incelenerek, kazıldığını ve bu alanların 436'sında insan kemik kalıntılarına rastlanmadığını aktardı.


Kayıp Şahıslar Komitesi Antropoloji Laboratuarı'nda analizin ilk aşaması olarak 599 bireysel kemik kalıntısının, analizin son aşaması olarak da 215 bireysel kemik kalıntısının analiz edildiğini yazan gazete, 816 iskelet örneğinin (kemik parçaları) genetik analizi için ICMP'ye gönderildiğini ve ICMP tarafından 285 genetik analiz yapıldığını yazdı.


Gazete, 280'i Kıbrıslı Rum, 67'si de Kıbrıslı Türk olmak üzere toplam 347 kayıp şahsın kimlik tespitinin yapıldığını ve naaşların ailelere teslim edildiğini aktardı.


"ZAMAN ÖNEMLİ"


Simerini gazetesine göre "Tüm Kıbrıs Beyan Edilmemiş Esirler ve Kayıp Yakınları Örgütü" Başkanı Nikos Seryidis ise, kimlik tespiti sürecine ilişkin memnuniyetini dile getirdi.


Zamanın, bazı aileler için büyük önemi olduğuna dikkat çeken Seryidis, 80 yaşın üzerindeki kayıp kayınlarının bulunduğunu belirtti.


(HC/FEZ)


 
24 Şubat 2013 Pazar 11:55
Okunma: 652
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu