Ana Sayfa » Kıbrıs » Kayıtdışı Ekonomi İle Mücadele Projesi

Kayıtdışı Ekonomi İle Mücadele Projesi

Küçük: "ülke Sorunlarının Sadece Kamuda Çözülmesi Mümkün Değil; Ülke Ekonomisi İçin Kamuyla Özel Kuruluşlar Arasında İşbirliği Ve Ortak Çalışmalar Yürütülmeli".

 
 
Kayıtdışı Ekonomi İle Mücadele Projesi
"KAYIT DIŞILIĞIN TESPİTİ, ÜZERİNE GİDİLMESİ, ALTERNATİF ÇÖZÜMLER ÜRETİLMESİ ÖNEMLİ VE GEREKLİ"


ÇERKEZ: "HÜKÜMETLE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ...E-KKTC YAŞAMA GEÇİRİLİNCE YAPILAN BU ÇALIŞMALARIN TAM ANLAMIYLA MEYVELERİNİ ALINMAYA BAŞLAYACAĞIZ"


Lefkoşa, 7 Ağustos 12 (T.A.K.): Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) tarafından yürütülen "Kayıtdışı Ekonomi ile Mücadele Projesi" kapsamında, Başbakanlık ve KTTO arasında işbirliği protokolü imzalandı.


Proje çerçevesinde Oda ve ilgili kamu kurumları arasında bilgi alışverişi ve işbirliğini amaçlayan protokole, Başbakan İrsen Küçük ve KTTO Başkanı Günay Çerkez imza koydu.


KTTO Konferans Salonu'nda yer alan imza törenine, Başbakan İrsen Küçük yanında, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun,  Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, ilgili bürokratlar ve Oda yetkilileri katıldı.


KTTO Başkanı Günay Çerkez'in açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte, projede görev alan DAÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Besimler'in sunumunun ardından Başbakan İrsen Küçük konuşma yaptı ve protokolün imzalanmasına geçildi. Protokolün imzalanmasından sonra Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile Maliye Bakanı Ersin Tatar da söz alarak konuşma yaptı.


BAŞBAKAN KÜÇÜK


Protokol imza töreninde konuşan Başbakan İrsen Küçük, ülke sorunlarının sadece kamuda çözülmesi ve kamuya bırakılmasının mümkün olmadığını; ülke ekonomisi için görev bölümü yapılarak, kamuyla özel kuruluşlar arasında işbirliği ve ortak çalışmalar yürütülmesi gerektiğini vurguladı.


Kayıt dışılığın, özellikle küçük ölçekli ülkelerde çok daha olumsuz sonuçlar yarattığına işaret eden Küçük, ancak geçmişten gelen bazı alışkanlıkların göz ardı edilmemesi; ülkede kayıt dışılığın belli oranlarda devam etmesinin doğal karşılanması gerektiği çünkü geçmiş yıllarda, sömürge dönemi gibi  bazı süreçlerde özellikle toplum ve işadamlarının buna teşvik edildiğini anlattı.


Başbakan Küçük, ancak gelinen aşamada, ülke gelirlerine tümüyle sahip çıkılması gerektiğine işaret ederek ülkede kayıt dışılığın tespiti, üzerine gidilmesi, alternatif çözümler üretilmesinin önemli ve gerekli olduğuna vurgu yaptı. Bu çerçevede Oda'nın ortaya koyduğu çalışmayla ilgili güzel bir sunum izlediğini de dile getiren Küçük, bu çalışmaya katkı koyan oda yetkilileri ile bürokratlara da teşekkür ederek bu çalışanın kamu-özel arasında işbirliğine örnek olmasını diledi.


ÇERKEZ


KTTO Başkanı Günay Çerkez de konuşmasında, Oda olarak, ekonomiyi ileriye götürmek, halkın refahını yükseltmek amaçları doğrultusunda yıllardır ekonomiyle ilgili çalışmalar yürüttüklerine işaret ederek kayıt dışı ekonomiyle mücadele projelerinin de bunlardan biri olduğunu anlattı.


Bu konuda hazırladıkları ön raporu şubat ayında kamuoyuyla paylaştıklarını anımsatan Çerkez, bu kapsamda haziran ayında başlattıkları çalışmalarıyla ilgili de bilgiler aktardı.


Hiçbir sivil toplum örgütünün hükümetin önünde olamayacağını veya yerine alamayacağını ancak tek başına da olunamayacağını dolayısıyla bilgi ve işbirliğinin önemli; gerekli  olduğunu ifade eden Çerkez, hükümetle işbirliğine hazır olduklarını vurguladı.


Çerkez, e-kktc'nin yaşama geçirilmesinin gerekliliğine de  dikkat çekerek ancak o zaman yapılan bu çalışmaların tam anlamıyla meyvelerinin alınmaya başlanabileceğini söyledi.


BESİMLER


DAÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Besimler ise projeyle ilgili sunumunda, çalışmalarıyla ilgili detaylı bilgiler aktardı.


Kayıt dışı ekonominin toplumsal bir sorun olduğu dolayısıyla toplumsal yaklaşımla çözüm bulunabileceğine işaret eden Besimler, 4 aşamalı çalışmalarıyla ilgili beklentilerini de ortaya koydu ve projeyi 2013'ün kasım sonunda tamamlamayı planladıklarını kaydetti.


ATUN


Protokolün imzalanmasından sonra söz alan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ise, öncelikle Oda'yı çalışmasından dolayı kutlayarak hükümetin kayıt dışı ekonomiyle mücadele konusundaki kararlılığını yineledi.


Bu çalışmayı ulusal bir proje olarak değerlendirmek gerektiğini ifade eden Atun, sivil toplum örgütlerinin özellikle denetim mekanizmasına etkin şekilde katılmasının önemine işaret etti.


Atun, bu çerçevede,  Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Yüksek Kurulu oluşturulması önerisinde de bulundu.


TATAR


Maliye Bakanı Ersin Tatar da, kayıt dışılığın önlenebilmesi için etkin bir devlet gerektiğine işaret ederek etkin denetimin şart olduğunu ve ilgili birimlerin de üzerlerine düşen görevleri yerine getirtmesinin kaçınılmaz olduğunu anlattı.


Vergi Dairesi'nin de yeni binasına geçmesi ve mevcut imkanlarının da artırılmasıyla çalışmalarını daha etkin yürüteceğine inanç belirten Tatar, ardından da e-devletin hayata geçirileceğini kaydetti.


Özel kurum-kuruluşlara da önemli görevler düştüğünü ifade eden Tatar, etkin işbirliğinin gerekliliği üzerinde durdu.


Tatar, "tüm bunlar için irade lazım. Bunu da bizler ortaya koyacağız ve birbirimize güveneceğiz. Herkes de kendine düşeni yapacak" şeklinde konuştu.


İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ


Başbakanlık ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) arasında imzalanan ve KTTO tarafından yürütülen "Kayıtdışı Ekonomi ile Mücadele Projesi" kapsamında KTTO ile ilgili kamu kurum ve kuruluşları arasında işbirliği ve koordinasyonun sağlanmasına ilişkin hususları  düzenleyen protokolün amacı şöyle:


" 'Kayıtdışı Ekonomi ile Mücadele Projesi' çalışmalarında görev alacak yürütücü ve uzmanlara Proje çerçevesinde ihtiyaç duyulan istatistiklerin sağlanması, bilgi alışverişinde bulunma, işbirliği ve değerlendirmeler yapmak."


Protokole göre, KTTO bünyesinde projenin yürütülmesinde değerlendirme ve yönlendirmelerde bulunmak üzere  7 (yedi) kişiden oluşturulacak komitede Başbakanlığın belirleyeceği 2 (iki) üst kademe yöneticisi de yer alacak.


(ÖK/GÜR)  FOTOĞRAFLI


 
7 Ağustos 2012 Salı 19:27
Okunma: 793
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu