Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kazamias 3'üncü Ekonomik Tedbir Paketini Açıkladı

Kazamias 3'üncü Ekonomik Tedbir Paketini Açıkladı

muhalefet Yanında Akel De Tepkili Ancak Tedbirler 15 Aralık'a Kadar Yürürlüğe Girmezse...

 
 
Kazamias 3'üncü Ekonomik Tedbir Paketini Açıkladı
Rum Maliye Bakanı Kikis Kazamis Güney Kıbrıs'ın Avrupa Destek Mekanizması'na (EFSF) girmesini engellemeye yönelik 3'üncü ekonomik tedbir paketini dün açıkladı. Pakette memur maaşlarının 2 yıl süreyle dondurulması, özel sektördeki üst kademe çalışanlarının vergi diliminin genişletilmesi ve yerli firmaların cirolarına ek vergi getirilmesi var.  

Politis "Kikis Kazamias Ekonomiyle İlgili Üçüncü Paketi Açıkladı... 'Daha Fazla Gitmez'" başlığıyla yansıttığı haberinde, Kazamias'ın üçüncü paketi açıklamak için dün düzenlediği basın toplantısında 2 yıl süreyle uygulanacak tedbirlerinin hafta başından itibaren sendikalarla görüşüleceğini söylediğini yazdı.

Habere göre memur maaşlarına iki yıl süreyle maaş ve Eşel-Mobil artışı yapılmaması tedbiri ile 2012'de 125, 2013'te de 230 milyon Euro tasarruf yapılacağını söyleyen Kazamias, bunun 2012 yılında bütçe açığının azaltılmasına ve yabancı piyasanın ve uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Güney Kıbrıs'a güveninin artırılmasına yardımcı olacağını dile getirdi.

Kazamias önerinin kabul edilmesi halinde Rum devlet memurlarının Aralık 2011'deki maaşlarını Aralık 2013'e kadar almaya devam edeceklerini belirtti ve böylece, kısa süre önce maaşlara yapılan kesintilere son verme niyeti olmadığını da göstermiş oldu.

Üzerinde çalışılan bütün tedbirlerin Rum Bakanlar Kurulu'nun onayına sunulacağını söyleyen Kazamias, tedbirlerin, Avrupa Komisyonu'nun olası yaptırımlarından kaçınılabilmesi için 15 Aralık tarihine kadar ileri götürülmelerinin şart olduğunu vurguladı. AB'nin Güney Kıbrıs'a yönelik ültimatomunda bütçe açığının 2012'de yüzde 3'ün altına düşürülmesinden söz edildiğini hatırlatan Kazamias, "Güvenilir olduğumuz konusunda ikna edebilirsek GSMH'nin yüzde 0,2'sine; rakamsal olarak 36 milyon Euro'ya denk gelen cezanın verilmesine neden kalmaz" dedi.

Özel sektörün katkısıyla (vergi) ilgili tedbiri anlatırken, bunun kademeli olacağını söyleyen Kikis Kazamias aylık maaşı 2 bin 500-3 bin 500 Euro olan özel sektör çalışanlarının maaşlarından yüzde 0,5; maaşı 3 bin 500-5 bin arası olanlardan yüzde 1 ve 5 bin Euro'nun üzerinde maaş alanlardan da yüzde 1,5 kesinti yapılacağını anlattı.

Yerli firmaların cirolarına getirilecek ek verginin yüzde 0,5'i aşmayacağını söyleyen Kazamias şirketler vergisinin artırılmasının ülke çıkarına olmadığını çünkü böyle bir şeyin; bölgesel yatırım merkezi olarak Güney Kıbrıs'ı ve geçen yıl şirketler vergisinin yüzde 60'ını ödeyen yabancı şirketleri darbeleyeceğini belirtti.

Kazamias Rum Bankalar Birliği'ne ve banka çalışanları sendikalarına da çağrı yaptı ve ekonominin ayağa kaldırılması için bankacılık alanında Hristofyas hükümetinin pratiğini izlemelerini istedi; "Aksi halde ülkenin Destek Mekanizması'na girmesine kesin gözüyle bakılması gerekir" uyarısında bulundu.

Tedbirlere karşı greve gideceklerini açıklayan 6 büyük sendika ile dün irtibat kurduğunu da açıklayan Rum Maliye Bakanı, ilan ettiği tedbirlerle birlikte, başka yapısal tedbirleri de ileri götürmekte kararlı göründü. "Daha fazla böyle gitmez. Yapısal nitelikte kurumsal karalar almak zorundayız" diyen Kazamias siyasi partilere de, Rum meclisinde bulunan KDV'nin yüzde 15'ten 17'ye çıkarılması tedbirinin de bir an önce geçirilmesi çağrısı yaptı.

TEDBİRLERE AKEL DE TEPKİLİ

Aynı gazete "Kikis, Tek Başına, Arıyor... Maliye Bakanı'nın Açıkladığı Tedbirlere Çekinceler" başlıklı haberinde Kazamias'ın açıkladığı tedbirlerin beklendiği üzere sendikalar tarafından sıcak karşılamadığını, tedbirlerin Bakanlar Kurulu'ndan geçirilecek olmasının (kanun hükmünde kararname şeklinde) yalnız muhalefetin değil AKEL'in de tepkisini çektiğini yazdı ve bunu "şaşırtıcı" olarak niteledi.

Kazamias'ın ilan ettiği tedbirlerin Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'tan da onay aldığı yolunda bilgiler bulunduğuna işaret eden gazete tedbirlere çekinceli yaklaşan muhalefet partilerinin yakın zamana kadar KDV'nin yüzde 15'ten 17'ye çıkartılması için memur maaşlarının dondurulması şartını koşmalarını hatırlattı.

Gazete tedbirlere AKEL'in de tepki gösterdiğini belirterek Meclis Grup Sözcüsü'nün dün akşam Tseri'de yaptığı konuşmada "Bizim görüşümüz, çalışanların bugüne kadar yeterince katkı yaptığı yönündedir" sözünü öne çıkardı.

Habere göre memur maaşlarının 2 yıl dondurulmasını sıcak karşılamayan AKEL, krizin göğüslenmesi için daha da katkı yapma şart ise, olabildiğince geniş görüş birliği sağlanması için diyalog yapılması gerektiği görüşünü ortaya koydu.

Alithia haberi manşetten "Ülke Son Sürat Destek Mekanizmasına Giderken AKEL Maaşların Dondurulması Konusunda Saklambaç Oynuyor... İki Yıllığına: Kamuda Maaşlar Dondurulacak, Özel Sektör Çalışanlara Olağanüstü Vergi, Yerli İşletmelere Olağanüstü Vergi" başlık ve spotlarıyla aktardı.

Kazamias'ın, ne Rum Bakanlar Kurulu ne de AKEL tarafından onaylanmayan tedbirleri açıkladığı dünkü basın toplantısında dramatik açıklamalar yaptığını belirten gazete öğretmenler başta olmak üzere sendikaların sert tepki göstereceğini belirtti.

Simerini manşet haberine "Ekonomiyi Kurtarmak İçin Kazamias Muhtırası... Partileri ve Sendikaları Ülkenin Geleceğini Düşünmeye Çağırıyor" başlığını attı.

İŞSİZLER DAĞA ÇIKTI

Fileleftheros "İşsizlere Mantar ve Salyangoz Umudu" başlıklı haberinde, işsizliğin tavan yaptığı Güney Kıbrıs'ta, 6 aylık işsizlik ödeneği alma hakkını da tüketen işsizlerin, ailelerini geçindirebilmek için umutlarını mantar ve salyangoz toplamaya bağladıklarını yazdı.

Mantar ve salyangoz toplamanın bugüne kadar hobi olarak yapıldığı Güney Kıbrıs'ta işsizlerin artık gün ağarırken dağlara hücum ettiklerini belirten gazete 4-5 kilo mantarın 140 Euro'ya satıldığı, harup toplayarak ayda bin Euro kazananlar olduğunu yazdı.

Gazete Mazotos, Agios Theodoros, Korno, Civisli ve Tersefan gibi dağ köylerinde yaşayan işsizlerin; "yabancı toplayıcıların" dağları işgal ettiğinden ve kendilerine toplayacak ne mantar ne de salyangoz bıraktıklarından şikayet ettiklerini de kaydetti.

BAZI SEBZE FİYATLARI YÜZDE 300 ARTTI

Politis "Yağışlar Fiyatları Fırlattı" başlıklı haberinde bölgede etkili olan yağışların Güney Kıbrıs'ta sebze fiyatlarını (tarla ve sera) artırdığını domates fiyatının geçen aya göre yüzde 280, salatalığın da yüzde 300 arttığını yazdı.

Gazete zam şampiyonu sebzelerin 20 Ekim ve 17 Kasım tarihlerindeki fiyatlarını yansıtan bir de tablo yayınladı, buna göre:

Ekim ayında kilosu 1,65 (tarla) ve 1,08 (sera) satılan salatalık kasım ayında 2,95 ve 2,15 Euro'ya satılırken; 1,83'ten satılan kabak 2,00; 2,72'den satılan karnabahar 3,30'dan; 1,97'den satılan biber 4,25'ten; 1,58'den satılan domates 2,79'dan ve 5,55'ten satılan fasulye de 6,21 Euro'ya satılıyor

 
19 Kasım 2011 Cumartesi 12:14
Okunma: 471
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu