Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Keravnos'a Göre Ekonomik Krizin Sorumlusu Hristofyas

Keravnos'a Göre Ekonomik Krizin Sorumlusu Hristofyas

Lefkoşa, 2 Mart 13 (T.a.k.): Rum Ortodoks Kilisesi'nin Büyük Hissedarı Olduğu "helenic Bank" İcra Kurulu Başkanı (Ceo'su) Makis Keravnos, Güney Kıbrıs'ın Yunan Borcunun Kesilmesine Hiçbir Karşılık Talep Etmeden Katılma Yönündeki Siyasi Kararı Nedeniyle Rum Yönetimi Eski Başkanı Dimitris Hristofyas'ı Suçladı..

 
 
Keravnos'a Göre Ekonomik Krizin Sorumlusu Hristofyas
Simerini'nin "Tıraşlama Konusunda Hristofyas'a Sorumluluk" başlıklı haberine göre Güney Kıbrıs'ın para finans sisteminin yaşadığı sorunların tek sorumlusunun Yunan tahvillerinin kesilmesi kararını alanlar olduğunu belirten Keravnos, bu karar sonucunda bankaların yüzde 50 oranında zarar gördüğünü, GSYİH'nın yüzde 30'u oranında darbelendiğini, yani Güney Kıbrıs'ta ekonomik krize neden olduğunu belirtti.


Keravnos, eski Başkan Dimitris Hristofyas tarafından Ekim 2011'de alınan kararın siyasi olarak göğüslenmesi gerektiğini de belirtti ve "Ulusal Güvenlik Konseyi" üyesi olarak Anastasiadis hükümetine "AB'nin Kıbrıs'a karşı haksız kararını göğüslemesini" önereceğini açıkladı.


Yeni hükümetin, ekonominin temeli diye nitelediği Rum bankalarının itibarını iade edecek politika ve eylemler üzerine odaklanmasını isteyen Keravnos, mevduatlarda kesintiye gidilmesi tartışmalarına da değindi ve "Böyle bir şey tartışma konusu bile yapılmamalı. Hiçbir sonuç getirmeyecek, hiçbir sorunu da çözmeyecek. Euro bölgesinin tamamı için oku yaydan çıkartacak ve yıkım verileriyle kötü bir emsal olacak. Bu konuda yapılacak yorumlarda çok dikkatli olunmalı" dedi.


Fileleftheros haberi "Keravnos: Mevduatların Tıraşlanması Tartışma Konusu Bile Yapılmamalı" başlığıyla aktarırken, "Alman Die Welt'in Röportajında Komisyon'un Mevduatları Tıraşlamayı İncelediği İddiaları" başlıklı haberinde ise Alman Die Welt'in, Avrupa Komisyonu'nun Güney Kıbrıs için mevduatların kesilmesi senaryoları üzerinde çalıştığını haber verdiğini yazdı.


Habere göre Die Welt, Avrupa Komisyonu'nun gizli belgesine atıfta bulunarak, Güney Kıbrıs memorandumuyla ilgili üç senaryo üzerinde çalışıldığını, ilk senaryoda mevduatların kesilmesinin öngörüldüğünü, bundan 100 bin Euro ve üzerindeki banka yatırımlarının etkileneceğini belirtti.


İkinci senaryoda; alacakların kesilmesi ve bununla birlikte 2020'ye kadar özelleştirme programı ve şirketler vergisinin yüzde 10'dan 12,5'e çıkartılması öngörülüyor.


Habere göre üçüncü ve son senaryoda ise Rum bankalarının doğrudan Avrupa Destek Fonu tarafından desteklenmesi öngörülüyor ancak bunun uygulanması siyasi açıdan imkânsız görülüyor, çünkü Güney Kıbrıs için uygulanması halinde diğer ülkelerin de istemesi bekleniyor.


(ŞA/GUR)


 
2 Mart 2013 Cumartesi 12:25
Okunma: 672
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler