Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Keravnos'un Adaylığı Reddetmesi İle Merkez Partiler İttifakında Çatlak Oluştu

Keravnos'un Adaylığı Reddetmesi İle Merkez Partiler İttifakında Çatlak Oluştu

Bir Sonraki Tercih Lillikas, Akel-diko Yorgacis'i Düşünüyor.

 
 
Keravnos'un   Adaylığı Reddetmesi İle Merkez Partiler İttifakında Çatlak Oluştu

Lefkoşa, 29 Mayıs 12 (T.A.K.): Rum tarafında 2013 Şubatı'nda yapılacak başkanlık seçimlerinde ortak aday çıkarmak için çalışan merkez sağ ve sol partilerin uzlaştığı Rum Maliye eski bakanlarından Makis Keravnos, kendisine götürülen teklifi geri çevirdi. Keravnos'un bu tavrından sonra merkez partilerin yarınki toplantılarının, işbirliklerinin geleceği açısından belirleyici olacağı bildirildi.

Fileleftheros "Merkezde Mavrellis Mi Lillikas Mı İkilemi... Keravnos, Çabanın İtibarına Verip Veriştirerek Gitti" başlıklı haberinde merkez sağ ve sol partilerin en baskın adayı Makis Keravnos'un, yaptığı basit bir açıklama ile merkez partilerin perspektifinin itibarını eleştirerek adıyla alakalı senaryo edebiyatını kapattığını yazdı.

Keravnos'un, dün öğleden sonra uzun süre görüştüğü DİKO Başkanı'na yönelik mektubunda ise çok daha ağır bir dil kullandığını belirten gazete Keravnos'un kararından sonra merkez ittifakta çatlak meydana geldiğini; DİKO Yürütme Bürosu, EDEK Siyasi Bürosu ve EURO.KO Siyasi Komitesi'nin bugün öğleden sonra yapacakları toplantının, merkez işbirliğinin geleceği açısından belirleyici olacağını yazdı.

Gazete partilerin birbirlerinden farklı yaklaşımlar sergilediklerine işaret ederek DİKO Başkanı Marios Karoyan'ın Hristos Mavrellis'i tercih ettiğini, EDEK için ağırlıklı ismin Yorgos Lillikas olduğuna işaret etti.

Habere göre Keravnos'un adaylıkla ilgili kararını netleştirmesinin ardından DİKO, EDEK, EURO.KO ve Ekologlar ve Çevreciler Hareketi'nin yarınki (Çarşamba) toplantılarında her şeye sıfırdan başlaması gerekiyor.

Aday adayı olarak isimleri masaya konulan ikisi daha -Rum Merkez Bankası eski Başkanı Hristodulos Hristodulu ve DİSİ'li Avrupa Milletvekili Eleni Theoharus- kendi istekleriyle görüşme dışı kaldı. Hristodulu merkez partilerin Rum yönetimi başkan adaylığını ne istediğini ne de ilgi gösterdiğini açıkladı.

Gazete bu gelişmelerin, önlerindeki seçenekler konusunda parti liderlerinin hissettiği baskıyı daha da artırdığına, her birinin başka tercihlere yönelmekte olduğu yolundaki bilgilerin de artmakta olduğuna dikkat çekti, özetle şunları yazdı:

"Hafta sonu yaşanan baş döndürücü gelişmelerden sonra Marios Karoyan için birinci tercih Maliye eski Bakanı Hristos Mavrellis'tir çünkü Mavrellis'le, AKEL'le dahi uzlaşabileceği umudunu koruyor. DİKO Meclis grubu bugün toplanıyor. Parti yetkilileri Yorgos Lillikas'a ikinci tercih olarak sıcak bakmasına karşın Karoyan Lillikas'ı istemiyor.

Lillikas, bundan sonra atacağı adımlara bugünkü Siyasi Büro toplantısında karar verecek olan EDEK'te de öncelik kazandı.

EURO.KO'da dün başlayan ancak başkanı Şilluris'in Rumpuy onuruna verilen yemeğe katılması dolayısıyla tamamlanamayan toplantısında; merkez partilerin işbirliğini AKEL'i de kapsayacak şekilde genişletmesini kabul edip etmediği konusu ile, mevcut şartlar altında EURO.KO için en uygun adayın Yorgos Lillikas olduğu konuları ele alındı. Dünkü toplantıda konuşan hiçbir parti yetkilisi AKEL'le işbirliğinden yana tavır koymazken, partinin kararı bugün gerçekleşecek yeni toplantıda netleşecek.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ise Makis Keravnos'un 4 merkez partinin ortak adayı olarak ifşa edilmesi ve Keravnos'un bunu reddetmesiyle hafta sonu cereyan edenlerden rahatsızlık belirtti. Hareket, kendi mantığında gizli gündemler ve perde gerisi görüşmeler olmadığına dikkat çekerek diğer partileri netlik ve şeffaflık göstermeye çağırdı."

AKEL-DİKO YORGACİS'İ DÜŞÜNÜYOR

Alithia "AKEL-DİKO: Şimdi De Yorgacis" başlıklı haberinde Marios Karoyan'ın AKEL'e; AKEL-DİKO işbirliğine gidilirse, Nikolas Papadopulos'un  Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a ve AKEL'e saldırılarını sürdürmesi halinde Papadopulos'u "kesmekte" kararlı olduğunu ilettiğini bildirdi.

Makis Keravnos'un merkez partilerin ortak adayı olmasını reddetmesinden sonra Karoyan'ın; 4 partinin ittifakı bağlarından kurtulması yolunun açıldığını belirten gazete AKEL'den üst düzeyli bir yetkilinin Alithia'ya söylediklerine yer verdi.

Gazeteye göre adı belirtilmeyen yetkili, son 24 saat içerisinde AKEL'de, Marios Karoyan ve adamları arasında  sürekli zemin kazanmakta olan yeni senaryonun; DİKO'nun mazeretler bularak 3 ağırlığı (AKEL'li kaynağın EDEK, EURO.KO ve Ekologlar için kullandığı ifade böyleydi) geride bırakarak  AKEL'le; Sayıştay Başkanı Hristalla Yorgacis'in adaylığında tango yapmasıyla ilgili olduğunu söyledi.

Gazete aynı kaynağa dayanarak AKEL'in halen-çok dikkatli ve tamamen perde gerisinde- Marios Karoyan'a, bu senaryo üzerinde çalışması ve somut bir yol haritasıyla yeniden gelmesine yeşil ışık yaktığını da yazdı.

Habere göre AKEL'li kaynak; AKEL'in Karoyan'a; tek bir şart koştuğunu, bunun da "Tasos'cu kanadın ve özellikle bu kanadın başkanı Nikolas Papadoulos'un ağzını kapatması ve Hristofyas hükümetine ve AKEL'e eleştiri yağdırmaktan vazgeçmesi" olduğunu söyledi.

Gazete Karoyan'ın AKEL'le "Ya partinin kararlarında disiplinli olacak (Nikolas Papadopulos) veya Yorgos Kolokasidis ve Zaharias Kulias'ın başına gelenleri yaşayacak" dediğini de haberine ekledi.

(ŞA/KAR)

 
29 Mayıs 2012 Salı 11:49
Okunma: 350
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)