Ana Sayfa » Kıbrıs » Khk Başkanı Uğural'dan Açıklama...

Khk Başkanı Uğural'dan Açıklama...

"sahtekarlıkla İlgili Hakkında Ceza Davası Açılmış Bulunan Komisyon Üyesinin Khk Toplantılarına Katılmasının Ahlaki Ve Hukuki Sakıncaları Dikkate Alınarak Toplantı Yapılamıyor".

 
 
Khk Başkanı Uğural'dan Açıklama...
Lefkoşa, 28 Kasım 12 (T.A.K.): Kamu Hizmeti Komisyonu(KHK) Başkanı Çetin Uğural, "sahtekarlıkla ilgili hakkında ceza davası açılmış bulunan komisyon üyesinin KHK toplantılarına  katılmasının ahlaki ve hukuki sakıncaları dikkate alınarak toplantı yapılamadığını" savunarak, "KHK'daki sıkıntı hükümetin bilgisinde olmasına rağmen, bu tür yetkilerin verilmesiyle topun KHK'ya atılmaya çalışılmasını da doğru ve iyi niyetli bulmuyoruz" dedi.


Uğural yaptığı yazılı açıklamada, sakıncalı durumun giderilerek Komisyonun yeniden toplantı yapabilir duruma gelmesiyle, atamaların da önünün açılmış olacağını kaydetti.


Uğural açıklamasında şöyle dedi:


"22 Eylül'de yapılan öğretmen sınavları sonrasında sınav sonuçlarına yönelik ciddi itiraz ve iddialar yapılmıştı. Aynı günlerde bir Komisyon Üyesi ve Sınav İşleri Müdürü, Polis Genel Müdürlüğü tarafından tutuklanarak sorgulanmış ve her ikisi hakkında da ceza davası açılmıştı.


İsnat olunan suçlar, Kurultaya yönelik sahte imza ile sahte belge düzenleyerek tedavüle sürmeydi ve aynı kişilerin yapılan sınavlara da sahtekarlık bulaştırmış olabilecekleri güçlü ihtimali dikkate alınmış olmalı ki öğretmen sınavları da polis soruşturmasına dahil edilmişti.


Bu durumda, öğretmen bekleyen okullardaki eksikliğe, geçici öğretmen atamalarıyla, geçici çözüm gündeme geldi. Bakanlık geçici öğretmen atamaları için bir sınav yapacağını açıklarken, başlatılan geçici atamalarına da ara vermeden devam edince öğretmen adayları haklı olarak buna tepki koydu. Bakanlığın yapacağı sınava duyulan güvensizlik de buna eklenince, bakanlık sınavına ciddi sayıda öğretmen adayı boykot uyguladı. Öğretmen sendikalarının buraya kadarki süreçte öğretmen adaylarına destek tavrı anlaşılır idi.


Okullardaki öğretmen boşluğu sıkıntısının aşılması için KHK da, geneline itiraz edilmemiş olan branşlardaki sınav sonuçlarını kesinleştirip, atama işlemlerini tamamlayarak, öğretmen adaylarının ve öğretmen sendikalarının geçici öğretmen atamalarına gösterdiği tepkiye bir ara çözüm ile yardımcı olmaya çalıştı; ancak, geneline itirazda bulunulan branşlarda ortaya konan iddiaların dayandırıldığı olağan dışı sınav sonuçlarının bulgularıyla ilgili uzman görüşü alınması için, bu durumda olan 6 branşın sınav sonuçlarını onaylamayarak, kesinleştirilmesini erteledi. Komisyonun bu toplantısı ile öğretmen mülakatları, hakkında ceza davası açılan üyenin artık Komisyona gelmeyeceği bilgisinin Cumhurbaşkanı'ndan alınması üzerine yapılmıştı ve bu üye söz konusu toplantı ile mülakatlara katılmamıştı.


Ancak mülakat ve atamaların tamamlanmasından sonra görevi başına dönen sahte evrak ve sahte imza sanığı Komisyon üyesi, ertelenen 6 branşın da sınav sonuçlarının kesinleştirilmesi için, kendisiyle birlikte hareket eden iki üye ile beraber, yazılı gündem talebinde bulundu ve bunu bir şekilde orta eğitim öğretmenlerinin sendika başkanına duyurdu.


Sınavlarına hile karıştırıldığının somut bulguları olan bu altı branşla ilgili sınav sonuçlarının kesinleştirilmesinin hukuk dışı olacağı kendisine günlerce ve defalarca anlatılmasına ve konuyu anlamış olmasına rağmen, bu altı branş dışındakiler gibi ve onlardan farkları yokmuş gibi, bu altı branşın da sınav sonuçlarının kesinleştirilmesi görüşünde ısrarını sürdürdü. Devamında da sınav sonuçları şüpheli adaylarla birlikte Cumhurbaşkanı ve bazı siyasi partileri ziyaret ederek destek talebinde bulundu... Ancak, sahtekarlıkla ilgili hakkında ceza davası açılmış bulunan komisyon üyesinin katılacağı bir toplantının ahlaki ve hukuki sakıncaları dikkate alınarak toplantı yapılamayınca da Komisyon kilitlenmiş oldu.


Şimdi ise ilköğretimle ilgili alınan 10 ilave ilkokul öğretmeni atama yetkisi çerçevesinde Komisyonun toplanarak karar vermesi ve atamaları yapması gündeme geldi ve aynı ahlaki ve hukuki sakıncaların devam etmekte olması nedeniyle toplantı yapılamayacağı, ilgili adaylara sendika yetkililerine ve hükümete izah edilmiştir.


KHK'daki sıkıntı hükümetin bilgisinde olmasına rağmen, bu tür yetkilerin verilmesiyle topun KHK'ya atılmaya çalışılmasını da doğru ve iyi niyetli bulmuyoruz.


Kişisel ve zümresel çıkarlara odaklanarak, ciddi suçlamalardan zanlı bir üyenin KHK'nın saygınlığına ve yapılacak atamaların hukuki geçerliliğine halel getirebilecek gelişmelere yol açılmamasına hepimizin dikkat etmesi gerekir. Atanacak öğretmenlerimizle ilgili kararın alınmasında ve mülakatlarının yapılmasında, evrak ve imza sahtekarlığı sanığı bir üyenin de yer alması ayıbını hiçbir genç öğretmenimizin hak etmediğini düşünüyoruz.


Söz konusu 10 öğretmenin atanması önündeki gerçek engelin, ahlaki ve hukuki açılardan Komisyon'un çalışamaz duruma düşürülmüş olması olduğu gözden kaçmamalıdır. Ancak bu sakıncalı durumun giderilerek Komisyonun yeniden toplantı yapabilir duruma gelmesiyle, bu atamaların da önü açılmış olacaktır.


Öğretmen adaylarımızın hak arayışında bu bilgi ve gerçekleri de dikkate alarak mücadelelerini şekillendirmelerini ve toplum hayatımıza önemli tarihi katkıları ile saygın bir yere sahip olan öğretmen sendikalarımızın yöneticilerinin de öğretmen adaylarımıza bu çerçevede destek vererek yol göstermelerini tavsiye ederiz."


(ŞEB/HÖ)


 
28 Kasım 2012 Çarşamba 14:06
Okunma: 1317
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu