Ana Sayfa » Kıbrıs » "Kıbrıs 2015", Barış Arayışlarının Yeniden Tasarlanmasını Önerdi

"Kıbrıs 2015", Barış Arayışlarının Yeniden Tasarlanmasını Önerdi

"Kıbrıs'ta Anlamlı Bir Değişim Ancak Halkın Barış Sürecine Etkin Bir Şekilde Dahil Edilmesiyle Mümkün Olacak".

 
 

Lefkoşa, 21 Kasım 12 (T.A.K.): "Kıbrıs 2015" İnisiyatifi, Kıbrıs sorununa çözüm arayışlarının yeniden tasarlanmasının şart olduğunu belirterek, 5 temel ilkenin müzakere çerçevesine dahil edilmesini önerdi.

İnisiyatiften yapılan açıklamada, şu anda barış müzakerelerinin çıkmaza girdiğinin bir gerçek olduğu belirtilerek, son 4 yılda Kıbrıslıların sürece katılım idealine ulaşılamadığı, dolayısıyla tarafların müzakere yoluyla varılacak bir çözümden uzak olduğu bu durumda anlaşma çerçevesinin yeniden değerlendirilmesi gerektiği kaydedildi.

"Barış sürecini yeniden canlandırmak için şu ana dek sağlanmış yakınlaşmalar temelinde, gerçek bir katılımcı süreci benimseyen yeni bir yaklaşımın resmi olarak kabul edilmesini ve uygulanmasını" öneren inisiyatif, bu yeni yaklaşımın hem yeni bir Kıbrıs'ın inşasına, hem de bölgesel istikrara ve refaha katı koyacağını belirtti.

Kıbrıs 2015 İnisiyatifi'nin müzakere çerçevesine dahil edilmesini önerdiği 5 temel ilke şöyle açıklandı:

"İRLANDA'DAKİ KATILIMCI SÜREÇ"

1. Birden fazla alternatif üretip değerlendirerek, görüşmelerdeki mevcut çıkmazları çözebilecek etkin bir sürecin geliştirilmesi... İki taraf arasındaki mevcut kutuplaşmanın yaratıcı ve akılcı bir yolla çözülebilmesi için böyle bir süreç mutlaka şarttır. Uyuşmazlıkların üçüncü tarafların hakemlik yolu ile çözülmesi umut verici bir yöntem olarak görünse de, Kıbrıslıların kendi sorunlarını çözme kapasitelerinin artırılması, varılacak anlaşma sonrasında toplumlara yardımcı olacağı için uzun vadede çok daha etkin bir yaklaşımdır. Bu bağlamda, Kuzey İrlanda'da katılımcı bir süreç izlenerek varılan barış anlaşması Kıbrıs için hem cesaret verici hem de yol gösterici bir örnektir.

"HALKIN KATILIMI VE SAHİPLENME"

2. Halkın katılımını sağlayacak mekanizmalar geliştirerek liderler ve toplum arasında çift yönlü iletişim kurmak ve böylece barış sürecinin halk tarafından sahiplenmesi. Hem çözüm arayışı süresince, hem de çözüm sonrası dönemde uzun vadeli siyasi istikrarın sağlanması için tek mümkün yol sosyal sahiplenmedir. Ancak, bu yalnızca toplumun, şeffaf bir şekilde yürütülen barış sürecine etkin şekilde katılımıyla gerçekleşebilir. Sosyal sahiplenme sağlanmadığı takdirde, taraflar arası karşılıklı suçlamalar, gerçeklerin çarpıtılması ve aşırı davranışlar galip gelmeye devam edecektir.

"YETKİLENDİRİLMİŞ TEMSİLCİLERCE KOMİTE ÇALIŞMALARI"

3. Barış sürecine görüşülmekte olan yerel unsurların yanısıra, uluslararası bir boyutun da dahil edilmesi. Kıbrıs barış sürecinin, güvenlik ve garantilerin sağlanması gibi birçok karmaşık konuyu içeren uluslararası boyutu, müzakerelerde sona bırakılması halinde yeterli ön çalışma yapılmadan oldukça kritik sonuçlara neden olabilir. Uluslararası anlaşmalar konusundaki en iyi uygulamalar göstermektedir ki, uluslararası konferanslar ve benzeri 'zirve diplomasisi' yöntemleri uygulanmadan önce mutlaka yetkilendirilmiş temsilciler tarafından komite çalışmaları yapılmalıdır. Ayni yöntem Kıbrıs barış müzakereleri sürecinde de uygulanmalıdır.

"GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER"

4. Güven Artırıcı Önlemlerin (GAÖ) resmi barış müzakereleri sürecine daha net bir şekilde dahil edilerek en üst düzeyde etkili olmalarının sağlanması ve böylece göz ardı edilmelerinin engellenmesi. Toplumsal yakınlaşmanın geliştirilmesi ve toplumlararası uzlaşmanın teşvik edilmesi ileride bir siyasi anlaşmanın sağlanması için oldukça temel bir gerekliliktir. Dolayısıyla, GAÖ'ler 'asıl' müzakereler gücünü kaybettiği zaman yalnızca destek amaçlı bir 'can simidi' olarak görülmemelidir.

"İNCELEME VE DENETİM MEKANİZMASI"

5. Barış sürecinde yukarıda belirtilen ilkelere ne derece bağlı kalındığını ölçüp değerlendirmek için bir inceleme ve denetim mekanizmasının kurulması. İlkelere bağlılığı ölçebilecek bağımsız bir mekanizma olmaması halinde, en iyi şekilde tasarlanmış bir barış süreci bile süregelmiş siyasi alışkanlıklar ve kişisel gündemler nedeniyle zaman içerisinde başarısızlığa uğrayacaktır. Görüşmelerde gelinen bu durağan dönem bizlere hem bir tehdit hem de bir fırsat ortaya koymaktadır. Her ne kadar barış görüşmelerinin Şubat 2013'te yapılacak seçimler sonrası yeniden başlanması öngörülse de, barış sürecinin yeniden anlamlı bir şekilde tasarlanmaması halinde, bu çıkmazın aşılmasını beklenemez. Kıbrıs'ta anlamlı bir değişim ancak halkın barış sürecine etkin bir şekilde dahil edilmesiyle mümkün olacaktır."

(GÜL/GUR)

 
21 Kasım 2012 Çarşamba 12:57
Okunma: 627
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu