Ana Sayfa » Kıbrıs » Kıbrıs AB Derneği Yeni Yönetim Kurulu Çalışmalarını Üç Ana Alan Olarak Belirledi

Kıbrıs AB Derneği Yeni Yönetim Kurulu Çalışmalarını Üç Ana Alan Olarak Belirledi

Kıbrıs Avrupa Birliği Derneği (Kab) Yeni Yönetim Kurulunun, Genel Kurullarının Dilek Ve Temenniler Bölümünü Dikkate Alarak Faaliyetlerini Araştırma; Yorum, Öneri Ve Eylemler İle Proje Başlıklarıyla Üç Alan Olarak Belirlediği Bildirildi.

 
 
Kıbrıs AB Derneği Yeni Yönetim Kurulu Çalışmalarını Üç Ana Alan Olarak Belirledi
KAB Yönetim Kurulu, Kıbrıs Sorununun, Birçok Sorunu Yaratan Veya Olumsuz Etkileyen Kaynak Olduğunu Savunarak, Sorunun Çözümü İçin Azami Gayret Gösterilmeye Devam Edilmesini İstedi.

Konuyla İlgili Olarak Bugün Yapılan Yazılı Açıklamada, Ana Alanlardan İlki Olan Araştırma; "Bilgi Akışını Ve Farkındalığı Geliştirme Amacı İle Kab Süratli Değişim Ve Gelişmelerin Yaşandığı Dünyamızda, Gerek Ab'de Gerekse Uluslararası Ve Yerel Konular Üzerine Tarihi Ve Güncel Araştırmalar Yaparak Bunları Toplumla Paylaşmak" Olarak Tanımladı.

Açıklamada, Kab'ın Üç Ana Çalışma Alanından İkincisi Olarak Belirlediği Yorum, Öneri Ve Eylemler İse; "Kab Uluslararası Ve Kıbrıs Sorununun Çözümü İle İlgili Ve Diğer Yerel Olayları Ve Gelişmeleri Takip Ederek Yorumlayacak, Görüş Ve Öneriler Geliştirecek Ve Bunları İç Ve Dış Kamuoyları Ve Uluslararası Kurumlarla Paylaşacak, Gerekli Gördüğü Eylemleri Düzenlemek Ve Katılmak" Olarak İfade Edildi.

Ana Çalışma Alanının Üçüncüsü Olanak Projeler Bölümünün Sınırları Da, "Kab, Geçmişteki Proje Tecrübe Ve Deneyimlerine Dayanarak Çeşitli Finansman Kaynakları Ve Profesyonel Bir Ekiple Birlikte Geliştirilecek, Kıbrıs Sorununun Çözümüne, Demokrasi, İnsan Hakları, Özgürlük Ve Eşitliğe Destek Verecek Projelerin Tasarlanıp Uygulanmasına Devam Edecektir" Şeklinde Çizildi.

KAB Açıklamasında, Kıbrıs Ab Derneği'nin Belirlediği Üç Ana Faaliyet Alanında Her Türlü Eylem, Yöntemle İletişim Aracı Kullanarak Lobi Ve Bilgilendirme Çalışmaları Yürüteceği Vurgulanarak, Kab'ın Kıbrıs Sorunu Üzerinde Geçmişte Yaptığı Analiz Ve Fikirlerinin Yerindeliğinin Zaman İçinde Doğrulandığı Savunuldu.
yazılı Açıklamada, İlerici Bir Sivil Toplum Örgütü Olarak Kab Yönetim Kurulu'nun Katılımcı Demokrasi, Hukukun Üstünlüğü, Güçler Ayrımını Benimsediği, Bu Kavramların Modern Toplumlar İçin Hayati Unsurlar Olduğu Kaydedildi.
kab'ın İnsan Hak Ve Özgürlüklerinin Savunulması Ve İlerletilmesi İçin Kaynaklarını Seferber Ettiği Belirtilen Açıklamada, Özgür İradeli Sivil Toplum Örgütlerinin Dünyada Olduğu Gibi Kıbrıs'ta Da Öncü Ve Girişimci Gruplar Olduğu Kaydedildi.

Açıklamada, Kab'ın Savunduğu Ve Altını Çizdiği Diğer Görüşler İse Özetle Şöyle Sıralandı:
"İlerici Dünya Görüşünün Bir Parçası Olarak Kab, Toplumsal, Cinsiyet Eşitliği, Çeşitlilik Ve Göç Konuları İle İlgili Ön Yargı, Ayrımcılık Ve Şövenizme Karşı Çıkar. Üzücü De Olsa Varolan Benzeri Ayrımcılıkların Farkında Olarak Bunların Giderilmesi İçin Çalışmalarda Bulunur.

Yukarda Bahsi Gecen Hususların Giderilmesinin Yanında Basın Özgürlüğü Ve Yolsuzluğa Karşı Mücadele Etmek İçin En Temel Araçlardan Biri De Bilgiye Erişimdir. Bu Doğrultuda Kab, Bilgiye Erişim Hakkını Evrensel Bir İnsan Hakkı Olarak Savunur Ve Sahip Çıkar.

KAB, AB'de Yaşanan Ekonomik Sorunlardan Bağımsız Olarak, Ab Temel Değerlerinin Geçerliliğini Sürdürdüğüne Kuvvetle İnanmaktadır. Bu Bağlamda Kıbrıs'ın Kuzeyinde Ab Müktesebatına Uyum Süreci Süratlendirilmelidir. Ab'ye Uyumlaşma, Daha Adaletli Gelir Dağılımını Sağlayacak, Ekonomik, Siyasi Ve Demokratik Yaşam Kalitesini Yükseltecektir.

KAB, Sürdürülebilir Bir Doğa Bilinci İle Doğayı Koruyucu Tüm Adımları Destekler Ve İleriye Taşır.
kab, Evrensel Değerlerin Hakim Olacağı Daha Yaşanabilir Bir Dünya Yaratılması İçin Küresel Düşünüp Yerel Olarak Etkin Olma İlkesini Benimser.

Kıbrıs'ta Ve Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Alanında Bulunan Veya Bulunması Muhtemel Doğal Kaynaklar, Ekolojik Dengeleri De Dikkate Alarak Kullanılmalıdır. Bu Kaynaklar Taraflar Arasında Sürtüşme Yaratma Yerine, Çözümü Kolaylaştırıcı Bir Dinamiğe Dönüştürülmelidir.

KAB, Kıbrıslı Türklerin Toplumsal Varlığını Sürdürmesinin Hayati Önem Taşıdığını Vurgular Ve Bu Amaca Yönelik Çalışmaları Ve Alınacak Önlemleri Destekler.

KAB Yönetim Kurulu, Birçok Sorunumuzu Yaratan Veya Olumsuz Etkileyen Kaynağın Kıbrıs Sorunu Olduğu Ve Çözümü İçin Azami Gayretin Gösterilmeye Devam Edilmesi Gerektiğini Bir Kez Daha Vurgular."
 
4 Ocak 2012 Çarşamba 14:17
Okunma: 722
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu