Ana Sayfa » Kıbrıs » Kıbrıs Barış Harekatı'nın 38. Yıl Dönümü

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 38. Yıl Dönümü

Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanı Eroğlu'na Mektup Gönderdi: ''kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 20 Temmuz 1974 Tarihinde Gerçekleştirdiği Barış Harekatı, Kıbrıs Türkü'nün Kendini Yönetme Hakkının Güvencesi Olmuş, Anavatan'ın Her Koşulda Kıbrıs Türkü'nün Yanında Olacağını Yalnızca O Gün Ortaya Koymamış, Bu Gerçeği Bugüne Ve Geleceğe De Taşımıştır''.

 
 
Kıbrıs Barış Harekatı'nın 38. Yıl Dönümü

''KIBRIS TÜRKÜ'NÜN VERDİĞİ EŞİTLİK VE ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNİN EN NADİDE ESERİ OLAN KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ, ÖRNEK BİR DEMOKRASİ VE HUKUK DEVLETİ OLARAK BUGÜN HEPİMİZ İÇİN İFTİHAR KAYNAĞIDIR''

''YAKLAŞIK ELLİ YILDIR DEVAM EDEN KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜME KAVUŞMASI,SADECE ADA'YA DEĞİL, TÜM DOĞU AKDENİZ'E İŞ BİRLİĞİ, GÜVENLİK VE REFAHIN GELMESİNİ MÜMKÜN KILACAK, ANAVATAN'IN ETKİN VE FİİLİ GARANTİSİ, VARILACAK ÇÖZÜMLE SAĞLANACAK BARIŞ VE İSTİKRARIN VAZGEÇİLMEZ UNSURU OLACAKTIR''

Ankara, 20 Temmuz 12 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 20 Temmuz 1974'te gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı'nın Kıbrıs Türkü'nün kendini yönetme hakkının güvencesi olduğunu, Anavatan Türkiye'nin her koşulda Kıbrıs Türkü'nün yanında olacağını yalnızca o gün ortaya koymadığını, bu gerçeği bugüne ve geleceğe taşıdığını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre Gül, Kıbrıs Barış Harekatı'nın 38. yıl dönümü nedeniyle Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen aracılığıyla mektup gönderdi.

Kıbrıs Türk halkının, yıllardır kararlılıkla mücadelesini verdiği milli davada, her türden baskı, terör ve sindirme hareketine rağmen yılmayacağını, meşru haklarından vazgeçmeyeceğini, varlığının sona erdirilemeyeceğini ve tarih sahnesinde hakkı olandan düşük bir konuma asla razı edilemeyeceğini en güç zamanlarda dahi ispat etmeyi bildiğini ifade eden Gül, ''Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 20 Temmuz 1974 tarihinde gerçekleştirdiği Barış Harekatı, Kıbrıs Türkü'nün kendini yönetme hakkının güvencesi olmuş, Anavatan'ın her koşulda Kıbrıs Türkü'nün yanında olacağını yalnızca o gün ortaya koymamış, bu gerçeği bugüne ve geleceğe de taşımıştır'' dedi.

Gül, barışa olan bağlılığını her vesileyle kanıtlayan Kıbrıs Türkü'nün, karşı karşıya bırakıldığı haksız kısıtlamalara rağmen demokratik olgunluğu, birlik ve dayanışma bilinci ve hukukuna sahip çıkma kararlılığıyla her türlü güçlüğün üstesinden gelebilecek kudret ve iradeye sahip olduğunu vurguladı.

İki eşit taraf arasında 2008 yılında başlatılan müzakere sürecinde, Kıbrıs Türk tarafının Eroğlu'nun liderliğinde sergilediği yapıcı ve kararlı tutuma rağmen 1 Temmuz 2012 tarihine kadar çözüme ulaşılması ve Ada'yı meşru biçimde temsil edebilecek yeni ortaklık devletinin AB Dönem Başkanlığı'nı üstlenmesinin, Rum tarafının irade eksikliği ve uzlaşmaz tutumu nedeniyle mümkün olamadığının altını çizen Gül, Eroğlu'nun son belirsiz ortamda taraflar arasındaki diyaloğun sürdürülmesine ve güven arttırıcı önlemlerin hayata geçirilmesine yönelik samimi gayretlerini desteklediklerini belirtti.

''ÇÖZÜM ÇABALARINA DESTEĞİMİZ SÜRECEK''

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin, Ada'nın ortak sahibi olan iki halkın kurucu iradesini esas alan müzakere edilmiş bir çözüm için Eroğlu'nun öncülüğünde Kıbrıs Türk tarafınca sarf edilen çabalara güçlü desteğini bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Yaklaşık elli yıldır devam eden Kıbrıs sorununun çözüme kavuşması, sadece Ada'ya değil tüm Doğu Akdeniz'e iş birliği, güvenlik ve refahın gelmesini mümkün kılacak, Anavatan'ın etkin ve fiili garantisi, varılacak çözümle sağlanacak barış ve istikrarın vazgeçilmez unsuru olacaktır.

Tarihi ve ahdi mesuliyetlerinin bilincinde olan Türkiye, daima ve her koşulda, birlik ve beraberlik içinde değerlerine sahip çıkarak milli davaya olan inancını muhafaza etmiş olan Kıbrıs Türkü'nün yanında yer alacaktır. Kıbrıs Türkü'nün verdiği eşitlik ve özgürlük mücadelesinin en nadide eseri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, örnek bir demokrasi ve hukuk devleti olarak bugün hepimiz için iftihar kaynağıdır. Kıbrıs Türk halkının hür, müreffeh, sosyal ve ekonomik açıdan da üretken ve güçlü, kendi kaderinin bugün ve gelecekte tartışmasız sahibi olarak yoluna güvenle devam etmesi ve kendi ayakları üzerinde durabilmesi Anavatan'ın en samimi arzusu ve ortak milli davamızdır. Bu yolda gerekli adımları el birliği ve kararlılıkla atıyoruz. Anavatan Türkiye'nin her alanda artan gücü, mümtaz Kıbrıs Türk halkı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin geleceği için de şüphesiz en büyük güvence olacaktır.

Bilvesile Büyük Türk Milleti ve şahsım adına Kıbrıs Türk Halkının Barış ve Özgürlük Bayramı'nı bir kez daha gönülden kutluyor, kurtuluş mücadelesinde canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükran ve saygıyla anarken, tüm Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin refah, esenlik ve mutluluğu için en iyi dileklerimi yineliyorum.''

(AA/TUĞ/HÖ)

 
20 Temmuz 2012 Cuma 12:40
Okunma: 666
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu