Ana Sayfa » Kıbrıs » Kıbrıs Etrafında "Güvenlik Kalkanı"...

Kıbrıs Etrafında "Güvenlik Kalkanı"...

Rusya "Kuzey Filosu"nu Akdeniz'e İndiriyor

 
 
Kıbrıs Etrafında
Türkiye'nin Kıbrıs Adası'nın güneyinde ve kuzeyinde iki ayrı tatbikat yaptığı, Rusya'nın "Amiral Kuzdecov" uçak gemisi önderliğindeki 6 gemiden oluşan Kuzey Filosu'nu Akdeniz'e göndereceği, İsrail savaş uçaklarının da önümüzdeki çarşamba günü Kıbrıs üzerinde uçacağı haber verildi.  

Simerini haberi "Rusya ve İsrail'den Kıbrıs Çevresinde Güvenlik Kalkanı... Türk Tehditlerine Karşı Denizden ve Havadan (Güvenlik) 'Şemsiyesi... Rus Filosu Geliyor, İsrail Uçakları Uçuyor" başlığıyla manşete çekti.

Türkiye'nin, Güney Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon aramaları konusundaki uyarılarını tırmandırdığını yazan gazete bu arada Rusya ve İsrail'in ise Ada çevresinde güvenlik kalkanı oluşturmakta olduğu yorumunu yapan gazete Moskova'nın, "Amiral Kuzdeçov" uçak gemisi önderliğindeki 6 parça gemiden oluşan Kuzey Filosu'nu Cebelitarık Boğazı'ndan geçirerek Doğu Akdeniz'e göndereceğini resmen açıkladığını yazdı.

Gazete Gazprom isimli Rus petrol şirketinin sözde Rum ve İsrail MEB'lerindeki hidrokarbon aramalarını üstlenen Amerikan Noble Energy şirketi ile işbirliği yapmakta olduğuna işaret ederek bu nedenle Rus filosunun bölgedeki varlığının boyut kazanmakta olduğunu belirtti.

Edindiği bilgilere dayanarak İsrail'in iki savaş uçağının da 4 Ekim Çarşamba günü Kıbrıs üzerinde uçuş yapacağını kaydeden gazete İsrail savaş uçaklarının RMMO'nun Baf'taki "Andreas Papandreu Hava Üssü"ne iniş yapmalarının ihtimal dâhilinde olduğuna işaret etti.

Gazete Rum askeri gözlemcilerin, İsrail'in; gerekli mesajları vermek maksadıyla savaş uçaklarını Kıbrıs Adası üzerinde uçmasının Türkiye'ye gerekli mesajı verme (Rum yönetimi ile müştereken başlattıkları deneme sondajlarını durdurmayacakları) maksadını taşıdığını değerlendirdiklerini yazdı.

Habere göre İsrail savaş uçaklarına Rum hava limanlarına iniş yapma izni verilip verilmediği sorulan Rum Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Efthimios Flurencos, şu ana kadar böyle bir siyasi karar alınmadığını söyledi. Rum Bakan "Bu başka bir düzeyde, Dışişleri Bakanlığı ve Başkanlık düzeyinde görüşülecek. Ulaştırma Bakanlığı siyasi liderliğin çizeceği politikayı izleyecek" dedi.

Türk savaş uçaklarının dün Kıbrıs (Ağrotur) üzerinden 12'nci parsele doğru uçtuğunu "Ada üzerinde uçan İsrail savaş uçakları yüzünden parsele yaklaşamayıp uzaklaştıklarını" savunan gazete Türk uçaklarının dünkü sortisinin; İsrail uçaklarının önceki gün Mersin sahillerine kadar yaklaşmalarına cevap niteliğinde olduğun yorumunu yaptı.

Habere göre Rum Ulaştırma Bakanı Efthimios Flurencos Türk uçaklarının "Güney Kıbrıs üzerinde hava trafik kurallarını ihlal ettiğini" savunarak, yetkili bakanlık aracılığıyla bu durumu şikayet ettiklerini söyledi. Flurencos "sabah bir gazetecinin sorusu üzerine izah etmeye çalıştığım gibi; Türk savaş uçakları ulusal hava sahamıza işgal bölgeleri üzerinde gerçekleştirdikleri ihlaller dışında, özgür bölgeler üzerinde ihlalde bulunmuyorlar" ifadesini kullandı.

Öte yandan Rum Sözcü Stefanos Stefanu Türk uçaklarının zaman zaman 12'nci parsel üzerinde uçtuğunu ancak bahse konu bölgenin uluslar arası sular olması dolayısıyla yasak olmadığını söyledi.

Stefanu "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bağladığı ve hidrokarbon araştırmaları yapmakta olduğu bölgede ne Türk sismik araştırma gemisi Koca Pirî Reis ne de söz konusu bölgede ona eşlik eden diğer gemiler tarafından herhangi bir ihlal olmamıştır" ifadesini kullandı.

Rum sözcü, Güney Kıbrıs'ın Türkiye'yi BM Güvenlik Konseyi'ne şikayet etmesi konusunu da değerlendirdi ve meselenin, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın siyasi parti başkanlarıyla gerçekleştirdiği görüşmede de gündeme getirildiğini, beklenmekte olan "Ulusal Konsey" toplantısında da görüşüleceğini açıkladı.

Politis "Türklerden Karanlık Tatbikatlar... Savaş Gemileri Kıbrıs'ın Kuzey ve Güneyinde Ayrı Ayrı Tatbikatlar Yapıyor... Keşif Uçağından Platform Üzerinde Yeni Uçuş" başlığıyla manşete çektiği haberinde Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki askerî varlığını artırdığını, şu anda Ada'nın Kuzey ve Güney denizlerinde iki tatbikat icra etmekte olduğunu yazdı.

Türkiye'nin Kıbrıs'ın kuzey deniz bölgesinde icra edilen tatbikatın arama-kurtarma nitelikli olduğunu yazan gazete Rum askeri çevrelerine dayanarak Ada'nın güneyinde icra edilen tatbikatın ise daha kapsamlı olduğunu, her iki tatbikatın da geceleri icra ettiğini ve 2'şer saat sürdüğünü yazdı.

Gazete Türk keşif uçağının, Ercan Havaalanı'na daimi konuşlandırıldığını ve dün Noble Energy şirketinin 12'nci parselde deneme sondajı yapan platformu üzerinde uçtuğunu da haberine ekledi.

Aynı gazete "Ruslar da Geliyor" başlıklı haberinde Rusların da hemen önümüzdeki günlerde Doğu Akdeniz'de varlık göstereceğini yazdı.

Rus İtar Tass Ajansı'na dayanarak Rusya'nın kasım ayı içerisinde, "Amiral Kuzdencov" uçak gemisi önderliğindeki Kuzey Filosu'nu Akdeniz'e göndereceğini belirten gazete Kuzey Filosu'nun Akdeniz'e inmesinin doğalgaz veya Türkiye'nin "neden olduğu gerginlik" ile alakalı olmadığına işaret etti.

Gazeteye göre Rus filosu önümüzdeki üç ay boyunca Akdeniz'de kalacak olması Moskova'nın, Arap ülkelerindeki değişimler de dâhil, Doğu Akdeniz'deki gelişmeleri yakından izlemek istediğini gösteriyor.

Gazete Rus filosunun komutanının Itar Tas Ajansı'na; uçak gemisinin beraberinde çok sayıda savaş uçağı, bir denizaltı ve bir miktar gemi ile 19 Kasım'da Kuzeydoğu Atlantik ve Akdeniz'i kapsayacak üç aylık bir geziye çıkacağını, bu misyonun hedefinin "devriye ve savaş destek" olduğunu söylediğini vurguladı.

Politis Kuzey Filosu'nun Gazprom şirketinin perde gerisinde, 12'nci parseldeki hidrokarbon rezervlerine ilgi gösterdiği bir dönemde bölgeye geleceğine işaret ederek "Amerikan uçak gemisi de birkaç gün önce Kıbrıs'ın güneybatısında hareket ettiğine, bir hafta önce de Amerikan denizaltı keşif uçağının 12'nci parsel civarında sortiler yaptığına dikkat çekmek isteriz" ifadesine yer verdi.

Fileleftheros "Limasol Açıklarında Tatbikatlar... Kıbrıs-Platform Arasındaki Bölgede Türk Gösterisi" başlıklı manşet haberinde Türkiye'nin son günlerde Limasol açıklarında icra ettiği tatbikatlarla güç gösterisi yaptığını, "Lefkoşa FIR Hattı" içerisindeki NOTAM ilan ederek bağladığı bölgelerde askerî tatbikatlar icra ettiğini yazdı.

Gazete Türkiye'nin iki NOTAM yayınlayarak; Limasol burnu ile Noble'ın platformunun ortasındaki bir bölge ile Akama'dan Apostolos Andreas'a (Zafer Burnu) kadar olan bölgeleri tatbikat maksatlı kapattığını yazdı.

Haberde Limasol-platform arasındaki bölgede bu akşam saat 22.00'de icra edilecek tatbikatın İsrail'i Körfez'e, Güneybatı Avrupa'ya ve Pasifik'e bağlayan hava koridorunu da etkilediği de belirtildi.

Koca Pirî Reis'in önümüzdeki saatlerde sözde "Rum MEB'i"nden ayrılacağını ve muhtemelen Mağusa Limanı'na gideceğini belirten gazete 12'nci parseldeki platformda çalışmaların normal şekilde ilerlediğini, kararlaştırılan derinliğe ulaşılacak son aşama sondajlarının da Pazartesi itibarıyla devam etmesinin beklendiğini yazdı.

Gazete Noble Energy şirketi yetkililerinin Türk "tahriklerinden" duydukları rahatsızlığı halen çeşitli şekillerde ABD hükümetine ilettiklerini de haberine ekledi.

(ŞA/GÜR)


TAK
 
1 Ekim 2011 Cumartesi 15:52
Okunma: 634
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu