Ana Sayfa » Kıbrıs » Kıbrıs Konusu

Kıbrıs Konusu

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Halk Konseyi'ni  Kıbrıs Konusunda Bilgilendirdi..

 
 
Kıbrıs Konusu
Sayıştay Başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda Cumhurbaşkanı net ve önemli mesajlar verdi, takvimli bir al-ver sürecine işaret etti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, görüşme sürecinin tıkanmasından değil ilerlemesinden ve bir sonuca bağlanmasından yana olduğunu, bunun için takvimli bir al-ver süreci üzerinde durulduğunu vurguladı.


Eroğlu, "Bırakıldığı yerden hiç bir şey olmamış gibi devam edilmesinden yana değiliz. Hiç bir şey olmamış gibi davranırsak tıkanıklık sürecek ve statüko devam ettirilerek Rum tarafı bundan fayda sağlamayı sürdürecek. Bu "al/ver sürecinin" sonunda ise garantörlerin de katılacağı dörtlü veya beşli bir toplantıya hazır olduğumuzu da her vesile ile ortaya koymaktayız" dedi. .


Cumhurbaşkanı Eroğlu, gelinen noktada, Rum tarafı samimi bir şekilde anlaşma istiyorsa ilgili ülkelere ve Birleşmiş Milletler'e büyük görev düştüğüne işaret ederek, "Rum tarafı takvimli al-ver sürecine girmesi için teşvik edilmesi şart" dedi.


Eroğlu, "Rum tarafına 1974 öncesine dönülemeyeceği, Kıbrıs'taki gerçeklerin göz ardı edilmesinin, Kıbrıs Türk Halkı'nı daha fazla mağdur durumda bırakmanın yanlış olacağı, eğer süreç bir sonuca gitmiyorsa kendilerinin yeni bir durum değerlendirmesi yaparak, yeni adımlar atabileceklerini ifade etmeleri lazım. Yani mevcut kalıplar dışında düşünmeleri gerekir.Tabii bunun için de içte güçlü olmamız şart" ifadelerini kullandı. .


Cumhurbaşkanı, içte bazı konularda görüş ayrılıkları olsa da ana konularda geniş bir uzlaşı içinde olunması gerektiği mesajını da verdi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, "İçte güçlü ve birlik olunması Kıbrıs Türk tarafının elini masada güçlü kılar" dedi.


Eroğlu, Kıbrıs sorununun özüne yönelik görüşmelerin Greentree, New York, zirvesinden sonra durma noktasına geldiğini belirterek bunun nedenlerini de bir kez daha ortaya koydu..


Eroğlu, "Greentree'ye 4 "hayır"la gelen Rum Lider Hristofyas bu tutumunu orada da sürdürmüş, Bir zaman takvimine, hakemliğe,arabuluculuğa ve garantörlerin de katılacağı çok taraflı bir toplantıya karşı çıkmıştır. Kıbrıs'a döndüğünde ise bu retçi tutumundan gerilemediğini gururla açıklamaktan çekinmemiştir" dedi.


Eroğlu, Rum başkanlık seçimlerinin yapılacağı Şubat 2013 tarihine kadar, Türk tarafının önerisiyle bu dönemin boşuna harcanmaması için her iki tarafta günlük yaşamı iyileştirmeye ve güven yaratmaya yönelik Teknik Komite çalışmalarının başlatıldığını anlattı.


Rum tarafının Kıbrıs sorununun özüne yönelik görüşmelerde sergilediği ayak sürüme yaklaşımını komitelerde de sürdürdüğüne vurgu yapan Eroğlu, Bazı komitelerde sınırlı da olsa ilerleme kaydedilmesine karşın çok daha aktif olabilecek diğer konularda sorunlarla karşılaşılmakta olduğunu kaydetti.


Eroğlu konuşması sırasında başarı sağlanamayan teknik komite çalışmalarına birkaç örnekte de verdi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.


Eroğlu, "Anavatan Türkiye'yle işbirliği içerisinde haklarımızı korumakta kararlıyız. Bu karalılığımızı kendi topraklarımızda ve Kıbrıs Adası etrafındaki sularda kendi araştırma ve kazılarımızı yapmak suretiyle sürdüreceğiz" dedi..


Geçişler konusunda ise Rum tarafının Lefke- Aplıç kapısının açılmasını engelleme yaklaşımının sürdüğünü belirten Eroğlu, son zamanlarda geçişlerde yaşanan zorluklarda önemli bir artışın olduğu ve bunun BM Barış Gücü yetkilileriyle ele alındığını kaydetti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Kıbrıs Türk tarafı olarak biz teknik komiteler ve güven yaratıcı önlemlerin kapsamlı bir uzlaşının yerine geçemeyeceğinin bilinci içindeyiz. Bu nedenle kapsamlı müzakerelerin başlamasına yönelik olarak gerek yöntem gerekse öze yönelik çalışmalar yapmaktayız. Ancak benim her zaman vurguladığım gibi kapsamlı çözüm sadece bir tarafın istemesi ve bu konuda çaba göstermesiyle elde edilemez" diye konuştu.


Rum tarafının bir seçim sürecine girildiğini ve Kıbrıs konusunun da seçime endekslendiğini yineleyen Eroğlu, "Şubat ayında yapılacak Rum Başkanlık seçimlerinin ardından Kıbrıs konusunda bir ileriye yöneliş olup olmayacağı belli olacak" dedi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum başkanlık seçimi ile ilgili şu ifadeleri kullandı:


"Bugüne kadar 6 Rum lider değişmiş, ancak politikalarında kayda değer bir değişiklik olmamıştır. Seçilecek olan 7'nci liderin sadece lider değişikliğiyle sınırlı kalmayacağı, bir politika değişikliğine de yol açacağını ümit etmekteyiz"


Eroğlu, Rum başkan adayı Anastasiades'in seçim kampanyası esnasında söyledikleri ve ortağı ile imzalamış olduğu protokolün kafalarda ciddi soru işaretleri yarattığı ve görüşmelerin geleceği açısından pek fazla ümit bırakmadığını da ifade etti.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, sonuç alıcı görüşmeler yapılabilmesi için;


- Belirli bir zaman takvimi,
- Anlamlı müzakereler ve
- Bunun sonunda garantörlerin de katılacağı bir sürecin elzem olduğunun açıkca ortada olduğunu vurguladı.


Konuşmasında uluslar arası topluluğa özelde ise Avrupa Birliği'ne seslenen Cumhurbaşkanı Eroğlu, 48 yıldır haksız yere ve 1960 Anlaşmalarının lafzına ve ruhuna aykırı olarak tanınan Rum Yönetimine bu durumun ilanihaye devam edemeyeceğinin söylenmesini ve uzlaşmaz yoldan dönmesi konusunda teşvik edilmesini istedi.


Eroğlu, "Verdiğiniz bu nimetleri Kıbrıslı Türkler aleyhine uluslararası alanda bir silah olarak kullanmalarının önüne geçiniz. İzolasyonları kaldırmak suretiyle onları bu konuda cesaretlendiriniz. Bunu yapmakla aynı zamanda sonuç alıcı müzakerelerin başta gelen koşullarından birisi olan eşit zemin yaratılmasına da yardımcı olacaksınız" dedi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu konuşmasının sonunda, halktan; devlete ve kurumlara olan desteğini aynı güç ve kararlılıkla sürdürmelerini de istedi.

 
8 Aralık 2012 Cumartesi 12:45
Okunma: 595
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)