Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kıbrıs Müzakereleri

Kıbrıs Müzakereleri

"BM'nin Çok Taraflı Konferans Çerçevesi Belli"

 
 
Kıbrıs Müzakereleri
Kıbrıs müzakereleri kapsamında mart sonuna kadar tarafların müzakere masasında bulunacak temel konularının BM tarafından  şimdiden belirlendiği ifade edildi.  

Alithia gazetesi "Yedi Diken ve Bir Çizgi" başlığıyla manşete çektiği  haberde, bu konuların yedi başlıktan oluştuğunu yazdı.

Çok taraflı konferans toplanması sürecinin belirsiz olduğunu ancak BM'nin bu konuda istekli olduğunu ve olayları bu sürece doğru itmeyi isteyeceğini kaydeden gazete, nihai al-ver için üst düzey bir görüşme yapılmasının imkânsız duruma gelmesi halinde çözüm sürecinin nasıl ele alınacağı konusunda somut bir strateji hazırlamadığı için konferans toplanmasının BM'nin tek net tercihi olduğunu yazdı.

Genel Sekreter Ban'ın, çok taraflı bir konferansın başarısızlığa mahkûm olduğu değerlendirmesine varması halinde liderleri ve uluslararası oyuncuları konferansa davet etmeyebileceğini ifade eden gazete, Hristofyas'ın ise "ortaya koyduğu tüm koşullar yerine getirildiği takdirde ve sadece uluslararası konferansa katılacağını net bir şekilde ortaya koyduğunu" belirtti.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, çok taraflı konferansa değil, sadece uluslararası konferansa katılacaklarını çeşitli şekillerde ortaya koyduklarını yineleyen gazete, uluslararası konferanstan kastedilen şeyin "BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi, garantör güçler, AB, Kıbrıs Cumhuriyeti ve iki toplumun katılacağı bir konferans" olduğunu belirtti.

"ÇERÇEVE"

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in Avustralya ziyareti  ve tarafların mülkiyetle ilgili veri teatisi nedeniyle  önümüzdeki iki hafta içerisinde ciddi bir müzakere olmasının beklenmediğini yazan gazete, BM ile iki liderin, mart sonuna kadar görüş birlikleri mantığında ele alınmaları gereken temel konuların farkında olduklarını yazdı.

Bunların 7 zor başlıktan ve "toprak çizgisinden" ibaret olduğunu ifade eden gazete, 7 başlığın Kıbrıs sorununun 3 temel (yönetim, mülkiyet, AB) boyutuyla bağlantılı olduğunu belirtti.

"YÜRÜTME"

Bunun ele alınması gereken ilk zor konu olduğunu yazan gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun New York'ta gerçekleştirilen üçlü görüşmede; "federasyon başkanlarının vatandaşlar tarafından değil senato aracılığıyla seçilmesi için çapraz oyun kabul edilmesine dair" bir öneride bulunduğunu ileri sürdü.

Önerinin yeterli olmadığını ve birçok boşluk olduğunu kaydeden gazete, BM'nin müzakere masasına konulması için bunu değiştirdiğini ifade etti.

"MÜLKLERİN İADESİ"

Mülkiyet konusunun toprak konusuyla ilişkilendirilmekte olduğunu yazan gazete, mülklerin iadesiyle ilgili kriterler geliştirildiğini ancak bunlar üzerinde mutabakata varılmadığını belirtti.

"MÜLK TAKASI"

Mülklerin iadesiyle birlikte bu başlığın da çözülmesi zor bir konu olarak müzakere masasında kaldığını ifade eden gazete, tarafların mülklerin takasıyla ilgili öneriler sunduklarını ve bu önerilerden birinin mülklerin kentsel anlamda kalkınmasıyla alakalı olduğunu dile getirdi.

Gazete, mülklerin tazminiyle ilgili konularda ise, hem BM hem de tarafların tazminat konularını düzenleyebilecek anlayış ve mekanizmalar bulunduğunu düşündüklerini kaydetti.

"YERLEŞİKLER"

Rum tarafınca "yerleşikler" olarak adlandırılan TC kökenliler konusunun Yönetim başlığına dâhil olduğunu kaydeden gazete, bunun ayarlanmasının tamamen Kıbrıs Türk tarafının KKTC'deki nüfusla ilgili güvenilir bilgiler vermesine bağlı olduğunu öne sürdü.

Bu çeşit bilgilerin verildiğinden bahsedildiğini yazan gazete, BM'nin kısa zaman önce KKTC'de yapılan nüfus sayımını güvenilir olarak kabul ettiğini ifade etti.

"EGEMENLİK"

Federasyonun ve devletçiklerin egemenliği konusunun ise açıkta kaldığını belirten gazete, Hristofyas ile Talat arasında bu konuda neredeyse sözlü olarak 2010 yılının Ocak ayında anlaşmaya varıldığını anımsattı.

Üzerinde mutabakata varılanların kayda geçirilmediğini yazan gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, egemenliğin ve (egemenliğin) devletçikleri ilgilendiren kalıntılarının ikinci Cumhurbaşkanı Talat'ın bıraktığı "çeyizde" bulunduğunu düşünmediğini savundu.

"DIŞ İLİŞKİLER"

Bu konudaki problemin, Kıbrıs Türk tarafının kendi kurucu devletçiğinin uluslararası anlaşmalar imzalaması isteğinde ısrarcı olmasından kaynaklandığını yazan gazete, Rum tarafının ise kurucu devletçiklerin sadece ticaret ve kültürel alanlarda anlaşmalar yapabileceğinde ısrar ettiğini ekledi.

"BİRİNCİL HUKUK"

Gazete buradaki problemin ise, Kıbrıs Türk tarafının, müzakere masasında gerçekleştirilen herhangi bir anlaşmanın AB'nin birincil hukuku yani AB müktesebatını bir parçası olmasına dair talebinden kaynaklandığını belirtti.

"HARİTA ÜZERİNDE BİR ÇİZGİ"

Tarafların, toprak konusuyla ilgili somut verilerin ve konunun harita üzerinde tartışılmasının yalnızca çözüm sürecinin sonunda olabileceğini kanıtladıklarını iddia eden gazete, BM'nin iki kurucu devletçiği harita üzerinde ayıracak olan çizginin; sadece çok taraflı bir konferans sırasında çizilebileceğini düşündüğünü yazdı.

BM çevrelerinin egemenlik, dış ilişkiler, uluslararası hukuk ve TC kökenliler konularını çözülmesi zor konular olarak kabul etmediklerini yazan gazete, geriye kalan üç başlığa, toprak konusuyla birlikte mart ayı sonuna kadar daha çok önem verileceğini ekledi.
 
6 Şubat 2012 Pazartesi 12:38
Okunma: 535
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu