Ana Sayfa » Kıbrıs » Kıbrıs Müzakereleri...

Kıbrıs Müzakereleri...

Dışişleri Bakanı Özgürgün: "müzakerelerde Bir Sonuç Alınacağını Düşünüyoruz. 1 Temmuz'a Kadar Olan İnancımız Halen Sürüyor.".

 
 
Kıbrıs Müzakereleri...

"ÇOK TARAFLI TOPLANTI ÇAĞRISI BEKLİYORUZ. ÇAĞRI YAPILMAMASI DURUMUNDA MÜZAKERE SÜRECİNİN SONUNA GELİNDİĞİNİN AÇIKLIKLA ORTAYA KONULMASINI BEKLİYORUZ"

"KIBRIS TÜRK TARAFI, MÜZAKERE MASASINA HAPSEDİLEREK, İZOLASYON ALTINDA YAŞAMAYA MAHKUM EDİLMEYİ KABUL ETMEYECEK"

"B PLANSIZ DEVLET OLMAZ"

İİT NEZDİNDE CİDDE'DE TEMSİLCİLİK AÇILIYOR

Lefkoşa, 10 Nisan 12 (T.A.K./Emir Ertorun): Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk tarafının, BM Genel Sekreteri'nin yapacağı değerlendirmede, olguları objektif bir şekilde ortaya koyarak adadaki iki tarafın ve garantör devletlerin katılacağı çok taraflı toplantı için çağrı yapmasını beklediğini belirterek, "Genel Sekreter'in çok taraflı toplantı çağırmaması durumunda müzakere sürecinin sonuna gelindiğini, bu zeminde uzlaşıya varmanın mümkün olmadığını açıklıkla ortaya koymasını bekliyoruz" dedi.

Özgürgün, Genel Sekreter'in birçok kez müzakerelerin "ilanihaye devam edemeyeceğini ve müzakerelerde son aşamaya geldiğini" söylediğini, şimdi tüm bu sözlerin sarf edilmemiş gibi sürecin olduğu şekilde devam etmesini önermenin kaçınılmaz olarak Genel Sekreter'in kredibilitesine zarar vereceğine işaret ederek, Kıbrıs Türk tarafının, müzakere masasına hapsedilerek, izolasyon altında yaşamaya mahkum edilmeyi kabul etmeyeceğini vurguladı.

Kıbrıs'ta hep müzakerelerden sonuç alınacağını ve bir çözüme ulaşılacağını düşündüklerini, ancak herkesin olduğunu gibi kendilerinin de bir alternatifi ve "B Planı" olduğunu belirten Özgürgün, "Müzakerelerde bir sonuç alınacağını düşünüyoruz. 1 Temmuz'a kadar olan inancımız halen sürüyor. Çok taraflı bir konferans çağrısı bekliyoruz. O noktaya kadar da biz B planından bahsetmek istemiyoruz. Ama B plansız değil devlet, insan bile olmaz" diye konuştu.

Özgürgün, KKTC'nin İslam İşbirliği Teşkilatı nezdinde Cidde'de daimi temsilcilik açacağını, buna da büyük önem verdiklerini ifade ederek, uzun süredir süren çalışmaların Teşkilat Genel Sekreteri Ekmelettin İhsanoğlu'nun açıklamasıyla artık sona geldiğini ortaya koyduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs müzakere süreci, Cidde'de açılması için çalışmalar yapılan temsilcilik ve diğer dış konularla ilgili TAK'a açıklamalarda bulundu.

Özgürgün, Kıbrıs müzakerelerinde iki liderin en son 29 Mart tarihinde bir araya geldiklerini ve bu görüşme sonrasında başka bir görüşmenin belirlenmediğini anımsatarak, her iki tarafın; BM Genel Sekreteri'nin sürecin geleceğini belirleyeceği ve Nisan ayı sonunda yapacağı değerlendirmeyi beklediğini kaydetti.

Özgürgün, Kıbrıs Türk tarafı olarak BM Genel Sekreterinin objektif bir şekilde raporunda adadaki gelişmeleri ortaya koymasını ve her iki tarafın ile garantör ülkelerin katılacağı çok taraflı bir uluslararası konferans çağrısı yapmasını beklediklerini kaydetti.

"1 TEMMUZ'A YÖNELİK İNANÇ SÜRÜYOR"

Kıbrıs Türk tarafı olarak geriye kalan uzlaşılmaz konuların bu toplantıda aşılabileceğini ifade eden Özgürgün, 1 Temmuz öncesi soruna bir çözüm bulunabileceğine yönelik inancının sürdüğünü söyledi.

Genel Sekreter'in çok taraflı toplantıyı çağırmaması durumunda; müzakere sürecinin sonuna gelindiği bir zeminin ortaya çıkacağını ve böyle bir zeminde de uzlaşıya varmanın beklenmediğinin açıkça ortaya çıkacağını belirten Özgürgün, Genel Sekreter'in birçok kez müzakerelerin "sonsuza dek devam edemeyeceğini ve son aşamaya gelindiğini" söylediğini anımsatarak, "Şimdi bu sözler hiç söylenmemiş gibi farz ederek, sürecin olduğu gibi devam etmesini söylemek BM Genel Sekreteri'nin kredibilitesine de çok büyük zarar verir... Kıbrıs Türk tarafı müzakere masasına hapsedilerek, izolasyonlar altında yaşamaya bu şekilde yaşamaya devam etmeyecektir" dedi.

"MÜZAKERELERDEN SONUÇ BEKLİYORUZ AMA B PLANIMIZ VAR"

Özgürgün, Kıbrıs'ta hep müzakerelerden sonuç alınacağını ve bir çözüme ulaşılacağını düşündüklerini, ancak herkesin olduğunu gibi kendilerinin de bir alternatifi ve "B Planı" olduğunu belirterek, "Müzakerelerde bir sonuç alınacağını düşünüyoruz. 1 Temmuz'a kadar olan inancımız halen sürüyor. Çok taraflı bir konferans çağrısı bekliyoruz. O noktaya kadar da biz B planından bahsetmek istemiyoruz. Ama değil B Plansız devlet, insan bile olmaz" diye konuştu.

Özgürgün, Kıbrıs Türk tarafının yıllardır "bir çözüm olur" amacıyla müzakereleri sürdürdüğünü, ancak görüşme sürecinin öyle bir noktaya geldiğini ifade ederek şunları söyledi:

"RUM TARAFI MÜZAKERELERİ AVANTAJ OLARAK GÖRÜYOR"

"Sanki Rum tarafı bu görüşme sürecini ne kadar devam ettirirsem izolasyon ve baskı altında tutarsam o kadar lehimedir deyip çözüme yanaşmıyor. Tabii ki tanınmış devlet, imkanlar, olanaklar, her türlü imkanı kullanma tek başınalığı, Kıbrıslı Türklerin hiçbir etkisi olmadan...

Bunları da bir avantaj olarak görüyor ve diyor ki; 'ben ne kadar devam edersem, zaten Kıbrıslı Türkler içerisinde de bazı aksi aykırı sesler çıkıyor, bunlar bir şekilde içten de yarın parçalanabilir, bu zamana bağlıdır, bu yüzden sabırla bekleyeyim' politikası var. Bunları yıllar içerisinde de çok denediler, Kıbrıs Türklerini birbirlerine düşürme politikasını.

Rumların istediği yol; Kıbrıslı Türkleri azınlık statüsü ile yönetimde çok kısıtlı bir-iki belediye veya bir bakanlık gibi bir iki temsiliyet vermektir. Ama hiçbir şekilde etkinliğin ve yönetimin eşitlik hakkının Türklere verilmeyeceği bir yöntemdir, çözümdür önerileri. Bunu kabul etmediği için Kıbrıs Türk tarafı, yıllardır bu görüşmeler sürüyor. Şimdi de öyle bir noktaya geldik ki, bunları kabul etmediğimiz sürece de hiçbir şekilde anlaşma olamayacağını görüyoruz.

O zaman eşitlik temelinde bir çözümün olamayacağı net olarak ortaya çıktığı halde bunu BM'nin ortaya koymaması, hala daha bir şekilde bunu sürdürme niyeti olursa 1 Temmuz'dan sonra o zaman mutlaka bizim de atacağımız adımlar olduğunu söylüyoruz, mutlaka olacaktır. Ama bu bizim anlaşmaya olan inancımızı hiç bir şekilde hala daha bugün bile korumamızı engellemiyor."

"B PLANINDAN ŞU ANDA SÖZ ETMEK DOĞRU DEĞİL"

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, B planından şu aşamada söz etmenin doğru olmadığını, ancak BM Genel Sekreteri'nin Nisan ayı sonunda yayınlayacağı raporunda uluslararası çoklu konferans çağrısı yapmaması durumunda ve umudun kesilmesi durumunda 1 Temmuz'a gelmeye bile gerek kalmayabileceğini ama beklemek gerektiğini ifade ederek, "B planı mutlaka vardır, yoktur diye bahsetmiyor değiliz. Niyet anlaşmaktır, anlaşma niyetiyle masadaysanız ve B planından bahsedersiniz o zaman anlaşma niyetiniz yoktur, dolayısıyla samimiyetiniz sorgulanır."

Özgürgün, Kıbrıs Türk tarafının Genel Sekreter'in yapacağı değerlendirmede olguları objektif bir şekilde ortaya koyarak adadaki iki tarafın ve garantör devletlerin katılacağı çok taraflı toplantı için çağrı yapmasını beklediğini, burada geriye kalan uzlaşmazlık noktalarının bu toplantıda aşılarak 1 Temmuz öncesi bir çözüm bulunabileceğine olan inancını sürdürdüğünü yineleyerek, şunları kaydetti:

"KIBRIS TÜRK TARAFI MAHKUM EDİLMEYİ KABUL ETMEYECEK"

"Genel Sekreter'in çok taraflı toplantı çağırmaması durumunda ise müzakere sürecinin sonuna gelindiğini, bu zeminde uzlaşıya varmanın mümkün olmadığını açıklıkla ortaya koymasını bekliyoruz.

Genel Sekreter birçok kez müzakerelerin ilanihaye devam edemeyeceğini ve müzakerelerde son aşamaya geldiğini söylemiştir. Şimdi tüm bu sözler sarf edilmemiş gibi sürecin olduğu şekilde devam etmesini önermek kaçınılmaz olarak Genel Sekreter'in kredibilitesine zarar verecektir.

Kıbrıs Türk tarafı, müzakere masasına hapsedilerek, izolasyon altında yaşamaya mahkum edilmeyi kabul etmeyecektir."

"1 TEMMUZ'A KADAR ÇABA SARFETMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Dışişleri Bakanı Özgürgün, Rum liderliğinin her zaman olduğu gibi bir yandan çözümsüzlüğe oynadığını, diğer yandan da bunun sorumluluğunu Türk tarafına yüklemeye çalıştığını belirterek, Kıbrıs Türk tarafının 1 Temmuz tarihine kadar çözüme ulaşılabilmesi için samimiyetle çaba sarf etmeye devam edeceğini kaydetti.

Ancak çözümün Rum tarafının tutumu nedeniyle mümkün olmadığının görülmesi halinde tabii ki başta izolasyon hususu olmak üzere Kıbrıs Türk halkının karşı karşıya bulunduğu haksızlıkların aşılması için çabalarını yoğunlaştıracaklarını ifade eden Özgürgün, haklarının korunması için atacakları adımlar konusunda başta Rum liderliği olmak üzere kimseye hesap verme durumunda olmadıklarını vurguladı.

"ALTERNATİFSİZ DEĞİLİZ"

Özgürgün, şöyle devam etti:

"Öncelikli tercihimiz; Kıbrıs sorununun çözümü yoluyla adadaki eşit haklarımızın korunmasıdır. Ancak, alternatifsiz de değiliz. Kıbrıs Türk halkını alternatifsiz sananlar ve bu anlayışla hareket edenler büyük bir yanılgı içerisindedir.

Halkımızın geleceğini teminat altına almak için Anavatan Türkiye'nin de tam desteğiyle gerekli adımları atmaktan kaçınmayacağımızı herkes bilmelidir."

Dışişleri Bakanı Özgürgün, Kıbrıs Türk halkının bir köşeye sıkıştırılamayacağını, yanında Türkiye'nin olduğunu, ancak Rumların, eşit bir statüde Türk tarafıyla müzakere masasında görüşme yaparken, diğer taraftan da hiç bir alanda nefes almaması için çalıştığını ve engellemelerde bulunduğunu belirterek, bunun Rumların ne kadar samimiyetsiz olduğunu gösterdiğini kaydetti.

CİDDE'DE TEMSİLCİLİK AÇILIYOR

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Cidde'de KKTC'nin daimi bir temsilcilik açması için uzun süredir çalışmalar yaptığını, bu konuda İslam İşbirliği Teşkilatı'nın da desteği bulunduğunu belirterek, bu konuda önemli ilerlemeler sağlandığını kaydetti.

Gözlemci üye ülke olarak KKTC'nin bu konuda hakkı olduğunu işaret eden Özgürgün, Rumların da buna da müdahale etmeye çalıştığını, konunun "KKTC'de Yatırım" konulu forumda ele alınacağını kaydetti.

Özgürgün, Cidde'de Daimi Temsilcilik konusunun olgunlaştığını ve en kısa zamanda faaliyete gireceğini ifade ederek, KKTC'nin son 2 yılda 3'ü Avrupa'da olmak üzere 4 temsilcilik açtığını kaydetti.

İslam İşbirliği Teşkilatı nezdinde açılacak temsilciliğe de büyük önem verdiklerini ifade eden Özgürgün, uzun süredir süren çalışmaların Teşkilat Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun açıklamasıyla artık sona geldiğini ortaya koyduğunu kaydetti.

"ÇÖZÜMÜ ENGELLEYECEK AÇIKLAMALARDAN KAÇINILMALI"

Özgürgün, bugün Rum gazetelerinde çıkan "Rusya vatandaşlarına KKTC'den mal almayın çağrısı" yaptığı haberlerini ise "tebessümle karşıladığını" söyledi.

Özgürgün, bu açıklamanın Rusya Federasyonu'nun Kıbrıs sorununda yıllardır sürdürmekte olduğu Rum yanlısı tutum çerçevesinde yapıldığını ifade ederek, "Rum uzlaşmazlığını körükleyen bu tarz yaklaşımların, çözüm çabalarına ciddi darbe vurduğu aşikardır" dedi.

Güvenlik Konseyi Daimi üyesi olan Rusya'nın müzakere sürecinde içinde bulundukları bu kritik aşamada bu kadar sorumsuz bir yaklaşım sergilemesinin düşündürücü ve üzüntü verici olduğunu vurgulayan Özgürgün, KKTC'den mal alınması hususunda dün olmadığı gibi bugün de herhangi yasal bir sıkıntı bulunmadığına dikkat çekti.

Özgürgün, esasen gayrı yasal olanın KKTC değil, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti olduğunu iddia eden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olduğunu işaret ederek, Rusya'nın yaptığı bu "talihsiz açıklamayı" kınadı.

Dışişleri Bakanı Özgürgün, Rum uzlaşmazlığını cesaretlendirmenin yanında Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına darbe vuracak bu tarz "talihsiz ve sorumsuz açıklamalardan" kaçınılması çağrısında da bulundu.

(EMR/HÖ) FOTOĞRAFLI

 
10 Nisan 2012 Salı 17:43
Okunma: 584
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu