Ana Sayfa » Kıbrıs » Kıbrıs Müzakereleri... Cumhurbaşkanı İle Siyasi Partiler Görüşmesi Sona Erdi

Kıbrıs Müzakereleri... Cumhurbaşkanı İle Siyasi Partiler Görüşmesi Sona Erdi

Lefkoşa, 12 Ekim 11 (T.a.k): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun, Meclis'te Temsil Edilen Siyasi Partilerin Başkan Ve Temsilcileri İle Gerçekleştirdiği Görüşme Sona Erdi..

 
 
Kıbrıs Müzakereleri... Cumhurbaşkanı İle Siyasi Partiler Görüşmesi Sona Erdi

Cumhurbaşkanı'nı New York zirvesi öncesinde Kıbrıs müzakerelerindeki son durum hakkında parti liderlerine bilgi vermek amacıyla düzenlediği toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Toplantıdan sonra parti başkanları basına açıklamalarda bulundu.

DENKTAŞ

Toplantının ardından ilk açıklamayı yapan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, Cumhurbaşkanı'na Kıbrıs müzakereleriyle ilgili çekince ve düşüncelerini aktardıklarını belirterek, gelecek hafta partilerinden uzmanların, müzakereleri yürüten teknik heyetten bilgi alacaklarını söyledi.

Denktaş, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması konusunda da gerçeği öğrendiklerini, konuya ilişkin aslında Dışişleri Bakanlığı'nın bilgi sahibi olduğunu anladıklarını belirtti.

Denktaş, Kıbrıs konusundaki duruşlarında bir değişiklik olmadığını, olası bir anlaşmadan sonra çapraz oy uygulaması yapılmasına itirazlarının süreceğini, bunun hayata geçmesinin "üniter devlet" yolunda ilk adım olacağını savundu.

KÜÇÜK

UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, Denktaş'ın ardından basına yaptığı açıklamada, toplantının faydalı geçtiğini belirterek, karşılıklı görüşleri aktardıklarını, zirveden önce planlanan 19 liderler görüşmesinin 16'sının gerçekleştiğini ve New York zirvesine kadar 3 görüşmenin daha yapılacağını söyledi.

Küçük, Rum liderliğinin önerilerinin geçmişten farklı olmadığını, geçmişte sundukları önerilerle biraz oynayarak aynılarını tekrar sunduklarını söyledi.

UBP Genel Başkanı, Başbakan Küçük, Rum tarafından olumlu bir öneri gelmediğini, New York zirvesinin ardından sonuç alıcı müzakerelerin başlaması beklentisinde olduklarını ancak Rumlardan sonuç alıcı bir tavır görmediklerini söyledi.

Zirveden önce gerçekleştirilecek son 3 görüşmenin önemine işaret eden Küçük, sonuç alıcı bir zirve için kalan 3 görüşmenin de çok yapıcı geçmesi gerektiğini vurguladı.

Küçük, Cumhurbaşkanı'na desteklerinin sürdüğünü, New York'tan sonra sonuç alıcı toplantıların başlayabilmesini ve birleşik Kıbrıs'ı görmeyi dilediklerini ifade etti.

Küçük, Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması'na da değinerek, bu konuda Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı'nın Türkiye'deki müsteşarlarla çalışma yaptığını, anlaşma imzalanmazdan önce bunların ele alındığını ancak anlaşma imzalandıktan sonra anlaşmanın tam metnini ve son halini beklediklerini, bunu alır almaz da Meclis'teki siyasi partilere sunduklarını söyledi.

Konuya ilişkin süreci anlatan Başbakan, konunun şu anda Meclis komitesinde olduğunu, ardından da Meclis Genel Kurulu'na sunulacağını belirtti.

YORGANCIOĞLU

CTP - BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı'nın kendilerine son gelişmelerle ilgili bilgi aktardığını, kendilerinin de görüşlerini ortaya koyduklarını söyledi.

Kıbrıs Türk tarafının yapıcı olması gerektiğini, çünkü BM Genel Sekreteri'nin New York zirvesinin ardından taraflara rol biçeceğini kaydeden Yorgancıoğlu, "Kıbrıs Türk tarafı uzlaşmaz olmamalı" dedi.

Yorgancıoğlu, Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması konusundaki tavırlarının değişmeyeceğini, böyle konularda Kıbrıs Türkü'nün tüm siyasi temsilcilerinin karar vermesi gerektiğini ifade etti.

ERTUĞRULOĞLU

DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu ise konuşmasında, iyi bir toplantı gerçekleştirdiklerini, Kıbrıs müzakerelerinde kayda değer bir ilerleme olduğunu söylemenin kolay olmadığını belirtti.

Ertuğruloğlu, Türk tarafının olabildiğince açılımcı bir tutumda olduğunu ancak bunun tek taraflı olamayacağını, Rum tarafında bu çabaların bulunmadığını söyledi.

Bazı insanların bunu söyledikleri için kendilerine "anlaşma karşıtı" dediklerini ifade eden Ertuğruloğlu, bir anlaşma olması konusunda hemfikir olduklarını, ancak konunun bunun nasıl olacağı ve karşı tarafın bunu isteyip istemediğinde kilitlendiğini kaydetti.

Tahsin Ertuğruloğlu, Kıta Sahanlığı Sınırlandırma Anlaşması konusuna gösterilen tepkiyi doğru bulmadıklarını, bu tepkilerden dolayı ülke çıkarlarının zarar gördüğünü, yöntemde yanlışlık olmadığını, buna karşı olmanın Kıbrıs Türk çıkarlarına hizmet etmediğini belirtti.

ÇAKICI

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, "tarihi bir yolda olunduğunu söyleyerek, bunun; Türkiye'nin batıya yolculuğu olduğu, Kıbrıs Türkü'nün ise trende giden bir dondurucuda gibi durduğu" görüşünü belirtti.

Çakıcı, durumun bu haliyle sürdüğünü, toplantının yapıldığı ortamda bir "Türk Sanat Müziği Korosu" olduğunu savunarak, "Rumlar öyle kötü, böyle kötü" gibi konuşmalar yapıldığını, bu zihniyetle çözüm olamayacağını kaydetti. Milliyetçi ve ırkçı bir yaklaşım bulunduğunu söyleyen Çakıcı, bu konuşmaları yapanların "çözüm istiyoruz" dediklerini ifade ederek, "Bu samimiyetsizliktir" dedi.

Çapraz oylamanın Türk önerisiyle ortaya çıktığını belirten Çakıcı, şimdi ise önce anlaşma için ayrı, çapraz oylama için ise ikinci bir referandum öne sürüldüğünü kaydetti.

Mülkiyette Türk tarafının zaman zaman destekledikleri bir tutum sergilediğini ancak daha açılımcı olunması gerektiğini vurgulayan Çakıcı, tehlikenin farkında olunmadığını, Kıbrıs Türkü'nün kötüye gittiğini öne sürdü.

Çakıcı, aşırı milliyetçi tavırlı insanların dönüp bir de kendilerini suçladığını belirtti.

Mehmet Çakıcı, kıta sahanlığı konusunda hükümeti "içeride başka dışarıda başka" şeyler söylemekle suçladı ve Başbakan'ın bir "haberim var", bir "haberim yok" dediğini savundu. Çakıcı, bunun "taksim anlaşması" olduğunu iddia ederek, Rumların yanlış yaptıklarını ancak yanlışa, yanlışla gidilemeyeceğini öne sürdü. Çakıcı, "Yat Arap, kalk Arap tavrı da doğru değil" dedi.

AVCI

Cumhurbaşkanlığı'nda son açıklamaya yapan ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, Cumhurbaşkanı'ndan bu tür toplantıların sıklaştırılmasını istediklerini kaydederek, Kıbrıs müzakerelerine ilişkin bilgi alıp görüşlerini aktardıklarını söyledi.

Avcı, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, petrol ve doğalgaz araması başlatarak çözüm odaklı olmadığını ortaya koyduğunu belirterek, "Kıbrıs Türk tarafının çözümden kaçmasını ve Türkiye'nin çatışmaya girmesini istiyordu. Buna fırsat vermedik" dedi.

Avcı, bugün ara bölgede gerçekleştirilen ve Türk - Rum siyasi partilerin katıldığı bir toplantıda "Hristofyas'ın partisi AKEL" temsilcisinin, "Kıbrıs'ta bir devlet var. O da Kıbrıs Cumhuriyeti'dir. Federasyon bağlamında bir çözüm kabul edilemez" dediğini ve toplantıyı terk ettiğini söyledi.

Avcı, "Güney'in en büyük ikinci partisi AKEL'in federasyonu kendi içinde bile kabul etmediğini" ifade ederek, bu ve doğalgaz arama gibi tavırların çözüm sürecine karşı tavırlar olduğunu belirtti.

Turgay Avcı, Cumhurbaşkanı'na desteklerini yineleyerek, Vatandaşlık, Toprak, Güç Paylaşımı gibi konularda hassasiyetlerini anlattıklarını belirtti. Avcı, Cumhurbaşkanı ile New York öncesinde bir kez daha görüşeceklerini de söyledi.

(HÖ/SEL)

 
12 Ekim 2011 Çarşamba 23:54
Okunma: 615
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu