Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kıbrıs Müzakereleri Dün De Devam Etti... Rum Basını; "müzakereler Karartmada" Yorumu Yaptı...

Kıbrıs Müzakereleri Dün De Devam Etti... Rum Basını; "müzakereler Karartmada" Yorumu Yaptı...

Yarın Adaya Dönecek Olan Downer, Pazartesi Hristofyas'la Görüşecek.

 
 
Kıbrıs Müzakereleri Dün De Devam Etti... Rum Basını;

Lefkoşa, 30 Temmuz 11 (T.A.K): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, yoğunlaştırılmış Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde dün yeniden bir araya geldi.

Fileleftheros gazetesi "Müzakerelere Karartma" başlıklı haberinde, BM'nin kemerleri sıktığını ve doğrudan müzakereler sürecine karartma uygulamaya çalıştığını yazdı.

Türk tarafının, müzakerelerle ilgili Rum basınındaki sızdırmalar üzerine yaptığı açıklamalardan sonra, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'ın dünkü görüşmede liderlere süreçteki gizliliğin önemini yeniden vurguladığını belirten gazete, Buttenheim'ın görüşmeden sonraki açıklamalarına da yer verdi.

Yoğunlaştırılmış müzakereler çerçevesinde gerçekleştirilen dünkü ikinci görüşmenin, yaklaşık dört saat sürdüğünü kaydeden gazete, tam günlük görüşmeler yapılmasıyla ilgili başlangıçtaki düşüncenin benimsenemiyor göründüğünü belirtti.

Dünkü görüşmede "Yönetim ve Güç Paylaşımının" ele alındığını anımsatan gazete, görüşmelerin tamamlanamamasından dolayı 2 Ağustosta da buna devam edileceğini ifade etti.

Bu başlığın 5 Ağustos'ta da görüşüleceğini kaydeden gazete, yapılan planlamaya göre Yönetim başlığına dört tam günlük görüşme ayrılacağını hatırlattı.

Önümüzdeki Salı günü gerçekleştirilecek olan görüşmede, yurt dışından yarın adaya dönecek olan BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in de katılacağını haber veren gazete, Downer'in Pazartesi akşamüzeri Rum lider Hristofyas'la bir araya geleceğini bildirdi.

Haravgi ise "Yoğunlaştırılmış Müzakerelerde Yürütme Gücüyle İlgili Öneriler" başlığıyla verdiği haberinde, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun dünkü görüşmeye yürütme gücüyle ilgili önerilerle gitmesinin beklendiğini yazdı.

Müzakerelere uygulanan karartma yüzünden, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun bu önerileri sunup sunmadığının ve bunların ne öngördüğünün bilinmediğini kaydeden gazete, TC Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın yapmış olduğu "kışkırtıcı" açıklamaların, Kıbrıs Türk tarafının sabit görüşlerinde hiçbir şeyin değişmediğini düşünülmesine yol açtığını ifade etti.

Gazeteye göre Bağış, yaptığı açıklamada "Kıbrıs'ta iki devlet olduğunu" söyledi.

Politis gazetesi ise "Memnuniyet ve Karartma... Yoğunlaştırılmış Görüşmelerin İkincisi de Verimli" başlıklarıyla verdiği haberinde, BM'nin Kıbrıs sorunuyla ilgili yoğunlaştırılmış müzakereler sürecinden memnun olduğunu yazdı.

"Siyasi ortamın kötüleşmesine rağmen, müzakerelerin önceden belirlenmiş programı izlediğini; sonuçların da hayal kırıklığı yaratan şekilde olmadığını" ifade eden gazete, BM'den bir kaynağın, ne görüşüldüğüyle ilgili ayrıntıya girmeden gazeteye; "dünkü ikinci görüşmenin de verimli geçtiğini söylediğini" bildirdi.

Dünkü görüşmenin ardından ne Cumhurbaşkanı Eroğlu, ne de Rum lider Hristofyas'ın müzakerelerle ilgili açıklama yapmadıklarını kaydeden gazete, BM'nin, üzerinde mutabakata vardıkları şeylerin korunması gerektiğinde ısrarcı olduğunu ekledi.

Alithia ise "Sızdırmalar Çok Fazla Rahatsız Etti" başlıklı haberinde, BM'nin dün yoğunlaştırılmış müzakerelerin birincisinin ardından gerçekleşen basına sızdırmalarla ilgili hoşnutsuzluğunu ifade ettiğini bildirdi ve Özel Temsilci Buttenheim'ım açıklamalarına yer verdi.

BM'nin yoğunlaştırılmış müzakereler döneminde karartma taktiğine sahip olduğunu yazan gazete, BM'nin; vatandaşların bilgilendirilmesinin liderlerin hassas konularda esneklik göstermelerine müsaade etmediği düşüncesinde olduğunu ifade etti.

Şu an Anayasal konular üzerinde yapılan görüşmenin "federal devletin egemenliğiyle" ilgili meselelerle alakalı olduğunu yazan gazete, ister müzakereleri ileriye götüren; ister taraflardan birinin tutumunun sertleşmesine yol açan olası yeni önerilerin açıklanması halinde, siyasi bedelin çok ağır olacağını ve bu durumun olası görüş birliklerini engelleyeceğini savundu.

Gazete, diplomatik kaynaklara dayanarak, BM'nin sızdırmalarla ilgili en büyük endişesinin "Toprak" başlığıyla ilgili olduğunu kaydetti ve bunun sebebini "Kıbrıslı Türkler bir harita temelinde müzakere etmeye ikna edilir ve sonuca varılmadan önce müzakere tutanakları kamuoyuna açıklanırsa; o zaman Sayın Eroğlu kendi toplumu içerisinde tepkiyle karşılaşabilir" şeklinde açıkladı.

Haberde, BM ve muhtemel arabulucuların, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Mari'deki Deniz Üssü'nde meydana gelen patlamadan sonra karşı karşıya kaldığı siyasi krizin; yoğunlaştırılmış müzakereleri nasıl etkileyeceği konusunda oldukça endişeli olduklarından şüphe edilmediğini de yazdı.

Patlamadan sonraki ilk günlerde, uluslararası unsurun düşüncesinin Hristofyas'ın iç cephedeki birçok problemi aşmayı başaracağı şeklinde olduğunu ifade eden gazete, ancak şu an, gerek hükümet aşamasında yaşanan karışıklık, gerek halk ile siyasi güçlerin Hristofyas'a yönelik güven eksikliğinin yarattığı belirsizlikle; bu değerlendirmenin hissedilir ölçüde değiştiğini ekledi.

Kıbrıs sürecini takip eden diplomatların, muhataplarıyla görüşmelerinde artık müzakerelerin esasına değinmediklerini ifade eden gazete, diplomatları Rum iç cephesindeki kriz konusunun ilgilendirdiğini kaydetti.

Simerini ise "Eroğlu Sızdırmaları Şikâyet Etti... BM Onu Dinledi ve Görüşünü Benimsedi" başlıklarıyla verdiği haberinde, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun dünkü görüşmede Rum tarafının müzakerelerle ilgili sızdırmaları konusunda şikâyette bulunduğunu ileri sürdü ve devamla Buttenheim'ın ilgili açıklamalarına yer verdi.

Hristofyas ile Eroğlu'nun "bir sen, bir ben oyunu oynuyor" göründükleri yorumunda da bulunan gazete, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın TC Başbakanı Erdoğan'ın açıklamalarıyla ilgili şikâyetinin ardından, dün de Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun sızdırmalarla ilgili şikâyette bulunduğunu savundu.

Haberde, yoğunlaştırılmış müzakerelerdeki problemlerin bitmek bilmediği; dünkü ikinci görüşmede de bunun devam ettiği ifade edildi.

Elde ettiği bilgilere dayanarak, liderlerin dünkü görüşmede Yönetim ve Güç Paylaşımının "yakıcı" konularını ele aldıklarını haber veren gazete, bu konuların iç cephede anlaşmazlıklar meydana getiren dönüşümlü başkanlık ve ağırlıklı oyla ilgili olduklarını belirtti.

Gazete, tam gün yapılması kararlaştırılan görüşmenin kısa sürmesine de değindi.

(İY/ŞEB)                  

 
30 Temmuz 2011 Cumartesi 15:44
Okunma: 620
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu