Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kıbrıs Müzakerelerinin Dünkü Gündeminde Doğalgaz Arama Çalışmaları Da Vardı...

Kıbrıs Müzakerelerinin Dünkü Gündeminde Doğalgaz Arama Çalışmaları Da Vardı...

Lefkoşa, 24 Ağustos 11 (T.a.k): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu İle Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Yaz Tatili İçin Verilen Kısa Aranın Ardından, Dün Kıbrıs Müzakereleri Çerçevesinde Yeniden Bir Araya Geldiler..

 
 
Kıbrıs Müzakerelerinin Dünkü Gündeminde Doğalgaz Arama Çalışmaları Da Vardı...

Haberi; "Bizi Tehdit Etmeyin... Görüşmelerde Doğal Gaza İlişkin Gerilim Var Ama Kızgınlık Yok - Görüş Birlikleri Yok" başlıklarıyla veren Politis, dünkü tam gün liderler görüşmesinde, Güney Kıbrıs'ın sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi"nde (MEB) gerçekleştireceğini açıkladığı doğalgaz arama çalışmaları konusunun da ele alındığını bildirdi.

İki tarafın da, kendi bakış açısıyla, sözü edilen konunun müzakerelerin yoğunlaştırılmış faslına olumsuz etkilerini vurguladıklarını yazan gazete, diplomatik kaynaklara dayanarak, konunun iki tarafça da gündeme getirildiğini kaydetti.

Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın, gerek Türkiye'nin "tehditkâr hallerinin", gerek Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay'ın "kışkırtıcı açıklamalarının", çözüm bulma çabaları açısından destekleyici olamayacağını vurguladığını ifade eden gazete, Hristofyas'ın yine Özersay'ın yapmış olduğu açıklamalara atıfta bulunarak, Kıbrıs Türk tarafının tavrına özel atıfta bulunduğunu belirtti.

Gazeteye göre Hristofyas, Ekim ayı sonlarında New York'ta gerçekleştirilmesi beklenen görüşme ışığında; Kıbrıs Türk tarafınca kullanılmış olan üslup ve hitap tonunun kabul edilemez olduğunu, aynı zamanda BM Genel Sekreteri Ban'ın kendilerinden istedikleriyle uyuşmadığını ileri sürdü.

Gazeteye göre Hristofyas bu çerçevede, Güney Kıbrıs'ın sözde MEB'inde enerji rezervleri bulunması ihtimalinin; Kıbrıs Türk tarafı için çözüme yönelik hareket etmesi için mantıken ilave bir teşvik oluşturması gerektiğine işaret etti ve adanın doğal zenginliklerinden ortaya çıkacak kazançların adanın tüm yasal sakinlerine ait olduğunu yineledi.

Rum yönetiminin, uluslararası yasalar çerçevesinde hareket ettiğini ifade eden Hristofyas, Moskova ile ABD Dışişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili "destekleyici" görüşlerine gönderme yaptı.

Yine aynı bilgilere dayanarak, enerji araştırmalarının başlaması hususunda Kıbrıs Türk tarafının kendi görüşlerini ortaya koyduğunu ifade eden gazete, Kıbrıs Türk tarafının; araştırmalar için seçilen konjonktürün müzakere sürecini sabote ettiğine işaret ettiğini kaydetti.

Gazete, Kıbrıs Türk tarafının "Kıbrıs'ın MEB'iyle" ilgili kendi görüşlerini tekrarladığını ve MEB'in Kıbrıslı Türklerin yokluğunda belirlenmesinin "yeniden birleşmiş bir Kıbrıs'ın ortaklaşa planlanması hedefine zarar verdiğini ve Kıbrıslı Türklerin egemenlik haklarının ihlalini teşkil ettiğini savunduğunu" ekledi.

Gazeteye göre, ileri sürülen "tehditler" konusunda ise Kıbrıs Türk tarafı; Özersay'ın ilgili açıklamasında çeviri hatası yapıldığına atıfta bulunarak, böyle bir konunun (tehdit konusu) ortada bulunmadığını ancak enerji araştırmalarıyla ilgili olarak tepki göstermemesi ve bunları yorumlamamasının kendisinden beklenmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.

Elde edinilen bilgilere dayanarak, dünkü görüşmenin gergin geçtiğini ancak durumun tehlikeli bir hal almadığını ifade eden gazete, BM'nin ortaya çıkan anlaşmazlıklara müdahale etmediğini ve tarafların yatışmasını izlemekle yetindiğini aktardı.

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın ve BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi, BM Misyon Şefi Lisa Buttenheim'ın doğalgaz arama çalışmaları hakkında görüşme sonrasında açıklama yapmadıklarını ekledi.

"GÖRÜŞ BİRLİKLERİ YOK"

Dünkü liderler görüşmesinin olağan gündemine bakıldığında ise, tarafların "Yönetim ve Güç Paylaşımı"yla ilgili fikir teatisinde bulunduklarını ve uzlaşma noktaları bulmak amacıyla birbirlerinin görüşlerini yorumladıklarını bildiren gazete, liderlerin temsilcileri Özersay ile Yakovu'nun, liderlerin önümüzdeki Cuma günü gündemdeki bir sonraki konuyu ele almaları için "Yönetim ve Güç Paylaşımı" başlığıyla ilgili görüşmeyi tamamlamak amacıyla; bu "akşamüzeri" bir araya geleceklerini belirtti.

Mülkiyet ve Toprak başlıklarının, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'ın de hazır bulunacağı ifade edilen Cuma günkü liderler görüşmesinde ele alınmaya başlayacağını yazan gazete, Toprak başlığının liderler arasında ilk kez görüşüleceğine dikkati çekti.

Simerini ise; "Yönetim Başlığı Kapanmaya Gidiyor" başlıklı haberinde, liderlerin müzakere masasına geri döndüklerini yazdı ve ileri sürülen Türk "tehditlerinin" gölgesinde BM Genel Sekreteri'nin ortaya koyduğu zaman takvimine yetişmeye çalıştıkları yorumunda bulundu.

Gazete, "diğer seferlerde olduğu gibi" dünkü görüşmede problemler yaşanmadığını ekledi.

"UFUKTA HİÇBİR İLERLEME İŞARETİ YOK"

Fileleftheros ise; "Ufukta Hiçbir İlerleme İşareti Yok... Liderler Yönetimde Sonuca Varmadan Mülkiyet - Toprak'ta İlerliyor" başlıklı haberinde, Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin görüşülmekte olan başlıkta birtakım sonuçlara ulaşılacağına dair "görünürde en ufak bir umut veren şey bulunmadığı" yorumunu yaptı.

Liderlerin dün yaptıkları görüşmenin, "Yönetim ve Güç Paylaşımı"yla "hiç yeni bir şey vermediğini" ve tarafların geçmişteki görüşlerine "yapışıp kaldıklarını" kaydeden gazete, liderlerin temsilcileri Özersay ile Yakovu'nun bugün yapacakları görüşmede; tarafların anlaşmazlıkları arasında köprü kurmaya çalışacaklarını, öte yandan bunun günden güne daha zor bir hale geldiğini savundu.

Gazete, Kıbrıs Türk tarafının "hiç yerinden kıpırdamamakla kalmayıp", müzakere sürecini; eğer başarırsa taleplerinin karşılanmasını beklediği uluslararası bir konferansa sevk etmek için, süreçte ilerleme yaşanmamasını garanti altına almaya çalıştığını iddia etti.

Alithia ise; "Güç Başlığını Kapamayı Temsilcilerine Devrettiler... Hristofyas ile Eroğlu Cuma Günü Geriye Kalan Başlıkların Görüşmesine Başlıyor" başlıklı haberinde, elde ettiği bilgilere dayanarak, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın dünkü görüşmede Cumhurbaşkanı Eroğlu'na "Ankara'nın taktiğinin; üzerinde mutabakata varılmış bir çözüm bulunması çabalarına katkıda bulunmadığını söylediğinden" söz edildiğini yazdı.

Bu arada, Hristofyas'ın müzakere heyetinde, Rum Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Nikos Emiliyu'nun bulunmadığını ifade eden gazete, Emiliyu'nun Mari'deki patlama dolayısıyla açığa alınmasının ardından müzakere heyetinden ayrıldığını anımsattı.

Gazete; Hristofyas'a, yakın çalışma arkadaşları Yorgos Yakovu ve Tumazos Çelepis'in eşlik ettiklerini bildirdi.

Haravgi ise; "Liderler Yönetimle Devam Ettiler" başlıklı haberinde, liderlerin görüşecekleri bir sonraki başlığa Cuma günkü görüşmede karar verileceğini yazdı.

(İY/SEL)

 
24 Ağustos 2011 Çarşamba 14:00
Okunma: 862
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu