Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "Kıbrıs (Rum) Havayolları" Şirketi "yeniden Yapılanıyor"...

"Kıbrıs (Rum) Havayolları" Şirketi "yeniden Yapılanıyor"...

Kabin Ekibi Sandüviçle İdare Edecek, Maaşlarda Yüzde 5 İle Yüzde 19 Arasında Kesinti Yapılacak, 247 Çalışana Yol Verilecek, 12 Uçaktan 2'si Elden Çıkartılacak.

 
 

Lefkoşa, 24 Mayıs 12 (T.A.K.): "Kıbrıs (Rum) Havayolları" Şirketi tarafından hazırlanan şirketi kurtarma planı maaşlarda büyük kesintiyi, işten çıkarmaları ve hizmetlerin (yiyecek servisi) kaldırılmasını öngörüyor. Yeni planı şirket "kurtarma", sendikalar "çaresizlik" planı olarak nitelerken pilotlar dinamik eylem tehdidinde bulunuyor.

Alithia, şirket tarafından hazırlanan "2012 Yeniden Yapılanma Planı"nı ele geçirdi ve "Kıbrıs Havayolları... Bilinmeze Uçuş... Bütün Kurtarma Planı, İki Uçak ve 247 Çalışan Gidiyor... Personele Meyve, Sebze ve Peynire Son... Uçuş Görevlilerine Sandüviç, Pilotlara Yemek. Birçok Hizmet Seyahatlerine De Son" başlık ve spotlarıyla manşete taşıdı.

Gazete sendikaların, şirket tarafından hazırlanan yeni 2012 yeniden yapılanma planını uygulanamaz ve dengesiz görmesine karşın planın resmi ve masada olduğunu, şirketin bundan sonraki sürecinin pusulası olacağını yazdı.

Gazete, şirketin 2011'de 50,5 milyon Euro zarar ettiğini ancak Rum Yönetimi'nin; Türkiye tarafından uygulanan ambargo dolayısıyla gerçekleştirilen fazla uçuşların ilave maliyetleri için şirkete mali destek vermesi ile zararın 19 milyon Euro dolayına çekildiğini yazdı.

Şirketin 2012'ye ilişkin ilk bütçesi 28 milyon 250 bin Euro zarar öngörürken, revize edilmiş bütçesinde öngörülen zararın 43 milyon 644 bin Euro olduğuna dikkat çeken gazete, şirketin Ryanair'ın Baf'a; Transaero'nun da Rusya'nın çeşitli yerlerinden Larnaka'ya seferlerinden olumsuz etkileneceğinin öngörüldüğünü yazdı.

BU YIL ZARAR, GELECEK İKİ YIL KÂR

Habere göre şirket 2012 yılı içerisinde alacağı kesinti tedbirleriyle zararını 19 milyon 970 bin Euro seviyesinde tutmayı hedefliyor. Bu rakama; içten çıkartılacak şirket personeline verilecek ve yaklaşık 17 milyon Euro olması beklenen tazminatlar dâhil değil.  Bu da eklendiğinde bu yıl için öngörülen zarar 36 milyon 970 bin Euro olacak. Buna karşın şirket, 2013'te 400 bin, 2014'te de 4 milyon 945 bin Euro kara geçeceğini öngörüyor. (Gazete bu öngörüyü ünlemle "!"yansıttı)

Şirket "2012 yeniden yapılanma programında" giderlerini azaltmak ve gelirlerini artırmak maksadıyla alacağı tedbirlere ilişkin detaylı veriler ortaya koydu. Bunlar; uçuş güzergâh ağında değişiklikler, satışları artıracak tedbirlerle ilgili. Şirket ayrıca 2013'te ve 2014'te yolcu trafiğinin ve uçuşların yüzde 3 oranında artacağını değerlendiriyor.

Rum havayolları şirketi gelirlerini artırmak maksadıyla şu tedbirleri de alacak:

"Yolcu hareketi teşvik edilecek.  A319 ve A320 tipi uçaklardaki koltuklar artırılacak bu şekilde yıllık gelirin 2 milyon 683 bin Euro artırılması hedefleniyor. Ticari hizmetler; lokanta tipi hizmetler, yeni menü ve yeni şaraplarla, daha iyi yemekle, v.b. artırılacak. Bunlardan da yıllık 520 bin Euro gelir bekleniyor. Yardımcı gelirler.  Enformasyon, ürün satış, araç kiralama, v.b. sistemlerinde değişiklik yapılacak, bundan yıllık 7 milyon 142 bin Euro bekleniyor.

Amsterdam, Frankfurt ve Viyana'dan Kıbrıs'a uçuşlarda, yiyecek servisi üçüncü taraflar yerine şirket tarafından yapılacak, böylece 206 bin Euro tasarruf öngörülüyor. Yakıt tüketimi azaltılarak 975 bin Euro tasarruf edilecek. Yer hizmetleri giderlerinde 100 bin, yer kiralama sistemi giderlerinden de 50 bin Euro tasarruf hedefleniyor.  Enformasyon sisteminin iyileştirilmesinden beklenen yıllık tasarruf tutarı 159 bin Euro, uçuş sırasında müşterilere dağıtılan gazetelerin sayısı azaltılarak yıllık 141 bin Euro ve şirketin çeşitli kira giderlerinde kesinti ile yıllık 79 bin Euro tasarruf edilecek.

KABİN EKİBİ SANDÜVİÇLE İDARE EDECEK

Şirket yolcularına sunduğu yiyecek hizmetlerini iyileştirmeyi öngörüyor ancak bu pilotlar ve diğer uçuş ekibi için geçerli değil. Kabin ekibi bugünkü gibi lüks değil ekonomi sınıfına verilen yiyecek veya sandüviçle yetinecek. Pilotlar ve yardımcılarına ise businnes class yolcularına verilen yemekten verilecek. Bu şekilde 105 bin Euro tasarruf öngörülüyor. Dahası personele meyve, sebze ve peynir tabağı verilmeyerek 56 bin Euro tasarruf edilecek. Kurallara göre uçuş sırasında zehirlenme tehlikesi dikkate alınarak kaptan pilot ve yardımcıları aynı yemeği yemiyor.

247 ÇALIŞANA YOL VERİLECEK, 12 UÇAKTAN 2'Sİ ELDEN ÇIKARTILACAK

2012'de Kıbrıs havayollarının uçuş filosundan 2 uçak çıkacak, filodaki uçak sayısı 12'den 10'a inecek. Buna bağlı olarak da 247 personel işten çıkartılacak. Bugün şirkette çalışmakta olan toplam 128 pilottan 14'ü işten çıkartılarak yıllık harcamadan 1 milyon 735 bin Euro tasarruf edilecek. 283 kabin ekibi (hostes) 116 kişi azaltılarak yıllık 3 milyon 644 bin Euro tasarruf edilecek. 132 mühendisten 24'ü; 497 ofis görevlisinden 93'ü işten çıkartılacak. Şirketin; İngiltere, Yunanistan, Fransa ve İtalya'daki ofislerinde çalışan personelin maaş ve menfaatleri azaltılacak böylece yıllık toplam 850 bin Euro tasarruf edilecek. 247 personelin işten çıkartılması şirkete yıllık olarak yaklaşık 7 milyon Euro tasarruf sağlayacak.

MAAŞLARDA YÜZDE 5 İLE YÜZDE 19 ARASINDA KESİNTİ

Şirketin alacağı diğer tedbirlerle (maaş, ödenek, ek mesai, v.b.) birlikte yıllık 17 milyon Euro kadar tasarruf öngörülüyor. Plana göre kesintiler, alınan maaşa göre yüzde 5 ile yüzde 19 arasında değişecek. Planda pilotların idame ödeneğinde yüzde 40 oranında kesinti yapılarak 914 bin Euro tasarruf öngörülüyor.  Pilotların geceleme ödeneğinde yapılacak kesintiyle 111 bin Euro daha tasarruf edilecek. Ek mesailer kaleminden de 204 bin Euro tasarruf hedefleniyor. Hastalık izinlerinin ödeneksiz hale getirilmesi, yiyecek ödeneği, risk ödeneği ve teknisyen ödeneklerinin kaldırılması gibi bir dizi tedbirle yıllık 1 milyon 946 bin Euro tasarruf edilecek. Bunların dışında, ileride boş kadro açılırsa yeni personel alımı da öngörülüyor ancak yeni işe alınacak personelin maaş baremlerinin, menfaatlerinin ve şirket tarafından verilen emeklilik katkılarının azaltılması hedefleniyor."

PİLOTLAR: "MEZAR TAŞI"

Gazete haberinin "Kıbrıs Havayollarının Yeniden Yapılandırma Planı 'Mezar Taşı'" başlıklı bölümünde ise şirket pilotlarının bu yeni planı "Kıbrıs Havayolları'na mezar taşı" nitelemesinde bulunarak reddettiklerini bildirdi.

Gazete pilotların, planı reddetmelerinin ardından dinamik tedbirlere başvurmalarının (grev, v.b.) beklendiğine dikkat çekti.

(ŞA/HÖ)

 
24 Mayıs 2012 Perşembe 13:08
Okunma: 533
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu