Ana Sayfa » Kıbrıs » Kıbrıs Rum kesimi AB üyeliğinden atılabilir

Kıbrıs Rum kesimi AB üyeliğinden atılabilir

Rum Kesimi Parlamentosu’nun kurtarma paketini reddetmesinin ardından Euro Grubu, ülkenin AB’den çıkarılmasını görüşüyor

 
 
Kıbrıs Rum kesimi AB üyeliğinden atılabilir
Rum Kesimi Parlamentosu’nun kurtarma paketini reddetmesinin ardından Euro Grubu, ülkenin AB’den çıkarılmasını görüşüyor
KIB­RIS Rum yö­ne­ti­mi, AB ve Rus­ya ile ül­ke­yi için­de bu­lun­du­ğu du­rum­dan kur­tar­mak için gö­rüş­me- ­ler yü­rü­tür­ken, Eu­ro Böl­ge­si Ça­lış­ma Gru­bu ara­sın­da ya­pı­lan bir gö­rüş­me­de de Gü­ney Kıb­rı­s’­ın Av­ru­pa Bir­li­ği (AB) üye­li­ğin­den çı­kı­şı ma­sa­ya ya­tı­rıl­dı. Gö­rüş­me­de, böl­ge­yi ola­sı Kıb­rıs eko­no­mi­si­nin çö­kü­şün­den izo­le et­mek ama­cıy­la uy­gu­la­ma­ya kon­ma­sı plan­la­nan ser­ma­ye kon­trol­le­ri tar­tı­şıl­dı. Kıb­rıs gö­rüş­me­ye ka­tıl­ma­yı red­de­der­ken, söz ko­nu­su ka­rar, Kıb­rıs Par­la­men­to­su­’nun çok duy­gu­sal dav­ran­dı­ğı yö­nün­de yo­rum­la­ra ne­den ol­du.

Bir yet­ki­li, G. Kıb­rı­s’­ın Eu­ro Böl­ge­si­’n­den ay­rıl­ma­sı ko­nu­sun­da açık gö­rüş­me yap­ma öne­ri­sin­de bu­lun­du. Kıb­rı­s’­ın çö­kü­şe doğ­ru gi­den iki bü­yük ban­ka­sı ile ül­ke­nin Eu­ro Böl­ge­si­’n­den ay­rıl­ma­sı ola­sı­lı­ğı ko­nu­sun­da da bir çö­züm ge­liş­ti­ril­me­si ge­rek­ti­ği­ne dik­kat çek­ildi.

Av­ru­pa ek­ti­ği­ni bi­çi­yor

Bir çı­kış ol­ma­sı du­ru­mun­da, ge­ri ka­lan Eu­ro Böl­ge­si ül­ke­le­ri­nin fon­la­rı ko­ru­mak ve so­ru­nun Yu­na­nis­ta­n’­a bu­laş­ma­sı­nı en­gel­le­mek ama­cıy­la adım atıl­ma­sı ge­rek­ti­ği­ni ifa­de edildi.
Bu ara­da TBMM Dı­şiş­le­ri Ko­mis­yo­nu Baş­ka­nı Vol­kan Boz­kır, twit­ter he­sa­bın­dan, so­nun­da Kıb­rıs Rum Ke­si­mi­’nin her­kes ta­ra­fın­dan “fe­da­” edi­le­cek bir ko­num­da ka­la­bi­le­ce­ği­ni, o za­man “kö­tü­lük ya­pa­nın ya­nın­da kar kal­ma­z” ata­sö­zü hak­lı çı­ka­ca­ğı uya­rı­sın­da bu­lun­du. Boz­kır, açık­la­ma­sı­na şöy­le de­vam et­ti:

“G. Kıb­rıs, KKTC’­nin hak­kı­nı yi­ye­rek AB üye­si, Eu­ro Böl­ge­si üye­si, AB Dö­nem baş­ka­nı olur­ken ke­yif alan AB ül­ke­le­ri şim­di ek­tik­le­ri­ni bi­çe­cek. Tür­ki­ye ve KKTC’­nin ge­liş­me­le­ri ya­ki­nen iz­le­me­si ve de­ği­şik se­nar­yo­la­ra gö­re stra­te­ji­ler üret­me­si önem arz edi­yor. Bu da ya­pı­lı­yor.”

sözcü

 
22 Mart 2013 Cuma 08:58
Okunma: 3269
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu