Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kıbrıs Sorunu 37 yıl daha çözülmez!

Kıbrıs Sorunu 37 yıl daha çözülmez!

Apostolidis isimli Rum'un, İngiliz Orams çiftinin Lapta'daki evini yıktırmak maksadıyla açtığı davada avukatlığını yapan Konstantinos Kandunas, "21 Aralık'tan sonra Titina Loizidu (1995) öncesi döneme geri döneceğiz, göçmenler tapuları ellerinde olmasına rağmen hiçbir şey yapamayacaklar" dedi.

 
 
Kıbrıs Sorunu 37 yıl daha çözülmez!
Kandunas: 21 Aralık'tan Sonra 1995 Öncesi Döneme Geri Döneceğiz" başlığıyla yansıttığı haberde, Konstantinos Kandunas'ın Rum tarafında yayın yapan SuperSport FM'e dün katılarak, Taşınmaz Mal Komisyonu'nun (TMK) KKTC'de eski malı bulunan Rumlardan başvuru kabul etmek için son tarih olan 21 Aralık 2011 itibarıyla olacaklarla ilgili söylediklerine yer verdi.

Habere göre Kandunas, "21 Aralık'ta; göçmenlerin, tapuları ellerinde olduğu halde hiçbir şey yapamadıkları 1995 öncesi döneme geri döneceğiz" dedi, şunları söyledi:

"Size soruyorum; 1974'ten 1995'e, Titina Loizidu kararı çıkana kadar elinde mal koçanı (tapusu) olan bir göçmen ne yapabiliyordu, hiçbir şey... E, bu durumda 21 Aralık'tan sonra o dönemlere geri döneceğiz. Yani koçanın olacak, hiç kimse sana gayrı menkulün senin değil diyemeyecek ama işgal bölgelerine gidecek ve Türkiye'nin, gayrı menkulünü istediğine verebildiğini, üzerine inşaat yapılabildiğini görecek ve hiçbir şey yapamayacaksın."

"YORUMLANACAK KONU OLDUĞUNDA BUNU BİR SİYASETÇİ YERİNE BAŞSAVCININ YAPMASI TERCİH EDİLİR"

Rum Sözcü Stefanos Stefanu'nun, "Uluslararası hukuka göre göçmenlerin mallarına ilişkin haklarına halel gelmez" açıklamasını da yorumlayan Kandunas şunları söyledi:

"Uluslararası hukukun değeri, uluslararası mahkemelerde uygulanabilmesidir. Uluslararası hukuk, birilerinin açıklama yapıp istediğini söyleyebilmesi için değildir. İşgal altındaki mülkler konusunda yetkili olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'dir (AİHM). Mahkeme de 'insan haklarını talep etmek isteyenleriniz önce bu komisyona başvurmalı' dedi.

Kimse başvurmak zorunda değil, hiçbir mahkeme insanları başvurmaya veya başvurmamaya teşvik etmez. Sadece, insan haklarını talep etmek isteyenin Komisyon'a başvurması gerektiğini, tatmin olmaması halinde, kararı temyize götürebileceğini söyler. Yine tatmin olmazsa o zaman AİHM yolu açılır. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, Başsavcı da olan avukatı vardır ve yorumlanacak konu olduğunda bunu bir siyasetçi yerine Başsavcı'nın yapması tercih edilir."

Kandunas, Stefanu'nun "Mülkiyet sorununa çözüm mahkemelerde değil Kıbrıs sorununun çözümüyle bulunacak" sözüne ise şu yorumu getirdi:

"SİYASİLER ÇÖZÜM BULMADAN 37 YIL GEÇTİ, BU HIZLA GİDERSE 37 YIL DAHA ÇÖZÜM BULAMAZLAR"

"Siyasiler çözüm bulmadan halen 37 yıl geçti ve bu hızda gidilirse bir 37 yıl daha çözüm bulamazlar. Halk, 'eğer'lere ve 'belki'lere dayanamaz. Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ve Titina Loizidu davasının tutumu, mülkiyetin toplu değil bireysel hak olduğudur. Hükümet şimdi de geliyor ve göçmen olmayanların aksine benim mülkümü, ben başka bir tedbir almak istesem bile, istediği gibi müzakere edebileceğini mi söylüyor?

Elbette mülkiyet, sonunda, muhtemelen, olguların bugün geldiği noktaya bakarak, çözüm olmayacağına inansam da, bir sözde çözümle düzenlenecek... Her halükârda mülkiyet bireysel haktır ve - siyasi olduğu v.b. gibi - başka türlü yorumlansa da bu özelliğini; yani her kişinin bireysel hakkı olduğunu ortadan kaldırmaz."

TMK'da bulunan bir başvurunun sonuçlanmasının ne kadar zaman alabileceği sorusuna da muhatap olan Konstantinos Kandunas, "AİHM'in bir içtihatı vardır: Buna göre bir yargı süreci, 7 yıl tamamlanmazsa o zaman başvuru sahibi AİHM'e gidebilir ve o zaman da hata yüzünden hükümsüz kalan yargılama addedilir" dedi.

"KIBRIS VEYA HERHANGİ BAŞKA BİR DEVLET İSTİMLAK ETTİĞİ MALA GERÇEK DEĞERİNİ ÖDÜYOR MU Kİ..."

Konstantinos Kandunas'a; "TMK'nın Rumlara çok cüzi paralar verdiği" yolunda Rum tarafında var olan tartışmalar da hatırlatıldı. Sözüne "Bu argümanın ciddiyetten yoksun olduğu görüşündeyim" diye başlayan Kandunas devamla şunları söyledi:

"En basiti, bir kişi Komisyon'a gittiğinde kendisine gayrı menkulünün gerçek değerini vereceğini beklemez. Kıbrıs Cumhuriyeti veya herhangi başka bir devlet, bir gayrı menkulü istimlâk ettiğinde mal sahibine gayrı menkulün gerçek değerini mi öder? Dolayısıyla beklenen; Türklerin Komisyon aracılığıyla gayrı menkulün gerçek değerini vermemesidir. Unutmayınız ki şu ana kadar, geçen yıl Mart ayında çıkan Dimopulos davası kararı ile Komisyon'un meşruiyet kazanması nedeniyle; bu davaları talepkar şekilde yürütecek avukatlar henüz hiçbir davayı kazanma fırsatı bulamadı. Bugüne kadar verilen bütün kararlar, mal sahiplerinin haklarını olabildiği ölçüde fazla talep etme niyetiyle açılan davalar değildi. Başvuranlar ya kendi başlarına veya bir Kıbrıslı Türk avukatla birlikte gidip; fazla talepte bulunmadan pazarlık yapan kişilerdi. Dolayısıyla, rakamlar bunlar..."

 
11 Haziran 2011 Cumartesi 17:28
Okunma: 685
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu