Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kıbrıs Sorunu çalışmaları tam gaz...

Kıbrıs Sorunu çalışmaları tam gaz...

Rum tarafındaki genel seçimler yaklaştıkça Kıbrıs sorunu ve ekonomi merkezli çatışmalar da şiddetleniyor.

 
 
Kıbrıs Sorunu çalışmaları tam gaz...
Ana muhalefet (DİSİ) Başkanı Nikos Anastasiadis'in Cumartesi günü RİK'e (Rum radyosu) mülakatında Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ı Kıbrıs sorunundaki icraatlarından dolayı eleştirmesi üzerine Rum Sözcü Stefanos Stefanu ve AKEL'in eleştirilerine hedef oldu.

DİKO, iki büyük partiyi kutuplaşma yaratmakla suçlarken, EDEK; halkın çıkarlarına zarar veren her şeyle savaşmaya hazır olduğunu, EURO.KO başka tavizlere izin verilmemesi gerektiğini, Ekologlar ise herkesin sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini açıkladı.

Alithia; "Seçim Öncesi Çatışmaların Merkezinde Kıbrıs Sorunu ve Ekonomi... Halkın Oyunu Almak İçin Herkes Herkese Karşı" başlıklı haberinde, Anastasiadis'in Rum radyosuna mülakatında "Başkan olsaydım Hristofyas'ın müzakere koyduğu önerileri koymazdım, bütün siyasi partilerle istişare ederdim" dediğini yazdı.

ANASTASİADİS: "BEN BAŞKAN OLSAYDIM..."

Habere göre Anastasiadis, Hristofyas'ın Kıbrıs sorunundaki kötü icraatlarının olguları çıkmaza ve gerilemeye sürüklediğini; hükümetteki ortaklarını hoşnutsuz etmemek için konuyu kararlılıkla göğüslemediğini söyledi.

Hristofyas'ı, DİSİ'nin Rum Ulusal Konseyi'ne sunduğu; müzakere prosedürünün genişletilmesi önerisini benimsememekle de suçlayan Anastasiadis, "Başkan olsaydım, Başkan Hristofyas'ın kimseye bilgi vermeden müzakere masasına koyduğu önerileri sunmazdım, bunu hiçbir başkan yapmaz" ifadesini kullandı.

Hristofyas'ın dönüşümlü başkanlık önerisine de karşı çıkan Anastasiadis, Hristofyas'ın; KKTC'deki eski Rum mallarını "gasp edenleri" kullanıcı olarak tanımakla da suçladı.

"Kıbrıs sorununun çözümünün gecikmesi bizim tarafın aleyhinedir" diyen Anastasiadis şunları da söyledi:

"Türkiye'nin işgal bölgelerinde egemen olması, Kıbrıslı Türklerin yavaş yavaş orayı terk edip, Kıbrıslı vatandaşlar olarak haklarını talep ederek özgür bölgelere gelmeleri tehlikesi barizdir. Yani Türkler Kuzey'de egemen oluyor ve Güney'i kontrolleri altında tutuyor".

Anastasiadis, Hristofyas hükümetini Güney Kıbrıs'ın küresel ekonomik kriz dolayısıyla tehlikede olmadığını söyleyerek, buna karşı zamanında tedbir almamakla ve bugün Rum tarafındaki işsizliğin coşmasına neden olmakla da suçladı.

STEFANU DİSİ'Yİ DÖNMEKLE SUÇLADI

Anastasiadis'in eleştirilerine yanıt Rum Sözcü Stefanos Stefanu'dan geldi.

DİSİ'yi Kıbrıs sorunundaki çelişkilerini ve dönüşünü gizlemek maksadıyla, tezler ortaya koymaksızın eleştiri ve suçlama yolunu seçmekle suçlayan Stefanu, "Daha önce Başkan'ın politikalarını eleştirenleri suçlayan ve onları gerçekçi olmaya çağıran Anastasiadis birkaç aydır, DİSİ'nin değişimi çerçevesinde, önceki tezlerini terk etmekle kalmadı, eleştirdiklerinin bir adım ötesine geçti" dedi.

Stefanu, DİSİ'yi; Rum tarafının tarihi uzlaşısı olan iki bölgeli iki toplumlu federasyona tamamen karşı olanlara yeniden yaklaşmakla ve onları aday listesine koymakla suçladı.

Stefanu Rum yönetiminin rezerv altınlarının satılmasına 2010 yılında, Merkez Bankası Başkanı Athanasios Orfanidis'in isteği üzerine karar verildiğini söyledi ve "Merkez Bankası, kendi hakkı olan bir konuda karar verdiğinde her şey tamam da hükümetin düşünce yapmaya hakkı var mı yok mu?" diye sordu.

AKEL Basın Sözcüsü Stavros Evagoru, partisinin hükümetteki ortağı DİKO'yu AKEL'in ve DİSİ'nin aşırı tezler ortaya koyduklarını öne çıkarmakla suçladı. DİSİ'nin özelleştirmelerden, çalışanların menfaatlerinde kesintilerden söz eden, kâr ve kazançtan vergi alınmasına karşı çıkan neo - liberal tezler ortaya koyduğunu, ancak AKEL'in karma ekonomik kalkınma tezleri ortaya koyduğunu söyleyerek, DİKO'nun, ortağı olduğu hükümetin benimsediği karma ekonomik kalkınma tezlerini aşırı bulmasına üzüldüklerini söyledi.

DİKO Başkanı Marios Karoyan; seçim sonuçlarının, DİKO'nun düzenleyicilik rolünü teyit edeceğini ve beklenmekte olan kritik siyasi gelişmelerin öncüsü haline geleceğini söyledi. İki büyük parti AKEL ve DİSİ'yi "fanatizm hedefleyen kutuplaşma ortamı yaratmakla" suçlayan Karoyan bunun, "Kıbrıs'ın ve halkının karşı karşıya bulunduğu büyük sorunlara siyasi uzlaşı ve sosyal birliktelik temelinde çözüm aranmasına olanak tanımadığını anlattı.

EDEK Başkanı Yannakis Omiru, "Halkın çıkarlarına karşı olan her düzenle çatışmaya hazırız. Güvenilir devlet, rekabetçilik ve sıkı denetim mekanizmasıyla işleyen piyasa istiyoruz"  dedi.

EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris, Kıbrıs sorununda başka tavizlere izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Yaklaşmakta olan Haziran ayı ışığı altında, tehlikenin bariz olduğu görüşünü ortaya koyan Şilluris "Kimisi susuyor veya müsamaha gösteriyor, çoğu da Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını almasından önce Kıbrıs sorununda bir sona varılması yönünde çalışıyor" dedi, şunları ekledi:

"ANKARA ANASTASİADİS'İN ÖNERİLERİNİ VE HRİSTOFYAS'IN HEDİYELERİNİ KABUL EDERSE..."

"Bugün Kıbrıs'ın ve Kıbrıs Helenizminin geleceğine ilişkin tehlike; Anastasiadis'in; güçsüz merkezi hükümet, genişletilmiş konferans ve yeni öğrendiğimiz dönüşümlü başbakanlık önerilerinin Türkiye tarafından kabul edilmesidir. Sayın Anastasiadis'in bu önerileri; Hristofyas'ın yerleşiklerin kalması, dönüşümlü başkanlık, ağırlıklı oy, mallarımızı gasp edenlerin kullanıcı olarak tanınması ve göçmen mallarımızı yasal sahiplerine vermek yerine bunları kullanacak olan Reas Estate şirketleri oluşturulması hediyelerine ilave niteliktedir. Anastasiadis'in önerileri ve Hristofyas'ın hediyeleri siyasi patlayıcı bir terkip oluşturuyor. Bunları Ankara'nın kabul etmesi halinde Kıbrıs Cumhuriyeti havaya uçacak."

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ise, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ı; diyalog aracılığıyla herkesin ekonomi konusundaki sorumluluklarını üstlenmesi için bütün siyasi partileri toplamaya çağırdı.

Fileleftheros haberi; "Pindaru'ya (DİSİ) Çifte Saldırı... Hükümet ve AKEL Kıbrıs Sorunundaki Sözlerinden Dolayı Anastasiadis'e Saldırdı... Hükümet Değişim Görüyor ve DİSİ'den Özür Dilemesini İstiyor", "Kıbrıs Sorununda DİSİ'nin Önerilerine ve Hristofyas'ın Hediyelerine Saldırı... Şilluris'ten Eleştiriler", "Karoyan Kutuplaşma Oyunu Görüyor... DİKO'nun Rolünün Güçleneceğinden İyimser" başlıklarıyla aktardı.

DİKO'LU BAKANLARA DİKO'DAN ELEŞTİRİ

Öte yandan Simerini; "DİKO Bakanlarına Karşı Sert Eleştiriler... Seçim Kampanyasına Katılmamaları Nedeniyle İçten Eleştiri" başlıklı haberinde, Hristofyas koalisyon hükümetindeki AKEL'li bakanlar partiye oy toplamak için koştururken; DİKO'lu bakanlar Markos Kiprianu, Hristos Patsalidis ve Andonis Pashalidis'in DİKO'nun seçim kampanyalarına katılmadıkları için kendi partilerince eleştirildiğini bildirdi.

Habere göre Marios Karoyan, DİKO'lu bakanları Cumartesi sabahı topladı ve kendilerinden; AKEL'li mevkidaşlarının yaptığı gibi onların da DİKO'ya oy toplamak için faaliyette bulunmalarını istedi.

 

 
9 Mayıs 2011 Pazartesi 14:24
Okunma: 920
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu