Ana Sayfa » Kıbrıs » Kıbrıs sorununda flas gelişme

Kıbrıs sorununda flas gelişme

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Lider Nikos Anastasiadis 25 Kasım Pazartesi günü saat 18.30'da görüşecek

 
 
Kıbrıs sorununda flas gelişme
Kıbrıs'ın iki lideri bir araya geliyor. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Lider Nikos Anastasiadis 25 Kasım Pazartesi günü saat 18.30'da görüşecek
Fileleftheros gazetesi "Hemen Randevu Ayarlandı... Anastasiadis'ten Eroğlu'na Mektup, Pazartesi Görüşecekler- Downer'siz Uzlaşmalar" başlıklarıyla manşetten yayımladığı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile görüşeceğini duyurdu.


Görüşmeyi gayri resmi olarak niteleyen ve bu görüşmeyle ilgili inisiyatifin Anastasiadis'e ait olduğunu iddia eden gazete, Anastasiadis'in dün Cumhurbaşkanı Eroğlu'na mektup gönderdiğini, Eroğlu'nun da daveti kabul ettiğini öne sürdü.


Hedeflenen şeyin, ortak açıklamanın içeriğiyle ilgili anlaşmazlıklar arasında köprü kurulması olduğunu, çünkü iki aylık görüşmenin akabinde, Kıbrıs Türk tarafının ileri sürülen tavrı yüzünden anlaşmaya varılmasına dair perspektiflerin ortaya çıkmadığını yazan gazete, görüşmeye dair uzlaşmanın BM haricinde gerçekleştiğini belirtti.


Gazete, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'ın, liderlerin Pazartesi yapacakları görüşmenin ayarlanmasından sonra, dün akşam Rum müzakereci Andreas Mavroyannis tarafından telefonla bilgilendirildiğini de haber verdi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, Rum Yönetimi eski Başkanı Glafkos Klerides'in vefatına ilişkin taziyelerini bildirmek için, geçtiğimiz Pazar günü Anastasiadis ile irtibata geçmesiyle, Eroğlu ile ilk sohbetin de yapıldığını anlatan gazete, Anastasiadis'in bu görüşmede Eroğlu'na, görüşmek için buluşmaları gerektiğini söylediğini ve inisiyatif aldığını belirtti.


Anastasiadis ile çalışma arkadaşları arasında dün gece Rum Başkanlık konutunda bir görüşme yapıldığını ve Eroğlu'na bir davet mektubu gönderilmesiyle ilgili faaliyetlerin kesinleştirildiğini kaydeden gazete, "yetkili bir kaynağa" dayanarak, bu hareketlerin Rum kesiminin tutumunun değiştiği veya ortak açıklamanın içeriği konusunda farklılık gösterdiği anlamına gelmediğini ekledi.


Gazete, "Buzları Kırmak İçin Randevu... Anastasiadis'in İnisiyatifiyle Eroğlu'yla Pazartesi Görüşme" başlıklarıyla iç sayfadan yayımlamaya devam ettiği haberinde, liderlerin görüşmesinin dün akşam ayarlandığını ve görüşmenin BM olmadan gerçekleşeceğini yazdı.


Görüşmenin Pazartesi akşamüzeri 18,30'da, ara bölgedeki Chateau Status restorantta gerçekleşeceğini belirten gazete, görüşmeye taraflardan 4'er kişinin katılacağını ifade etti.


Gazete, meselenin görüşmeden ne çıkacağı ve bunun üçüncü şahıslar tarafından nasıl algılanacağı olduğuna da dikkati çekti.


Var olan çeşitli bilgilerden, son iki aydır gerçekleştirilen görüşmelerde uzlaşma olanağı görülmediğinin net olduğu yorumunu yapan gazete, Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Osman Ertuğ ile Rum müzakereci Andreas Mavroyannis'in geçtiğimiz gün yaptıkları görüşmenin, bugüne kadar yapılan görüşmelerin en kötüsü olduğunu ileri sürdü.


Ertuğ'un oldukça negatif göründüğünü ve masaya konulan şeylerden hiçbirini kabul etmediğini iddia eden gazete, Ertuğ'un, tek egemenlik, tek uluslar arası temsiliyet ve tek vatandaşlıkla ilgili olan ve Rum kesimi tarafından ortaya konan temel konuları kabul etmesi için, Kıbrıs Türk tarafına kolaylıklar sağlanması için ortaya konulan meseleleri bile kabul etmediğini ileri sürdü.


Ertuğ'un uç noktadaki (aşırı) tavrının, BM'yi de şaşırttığını yazan gazete, BM'nin dün ayrı ayrı görüşmeler yapılmasını tercih ettiğini ve müzakerecilerin yapacağı yeni görüşmeyle ilgili bir tarih belirlenmediğini de ifade etti.


Yabancı diplomatik kaynakların, üçüncü şahıslar tarafından da bazı hareketler yapılacağını söylediklerini kaydeden gazete, nüfuza sahip ülkelerin, tavrını değiştirmesi için Türk tarafına yönelik müdahalelerde bulunmalarının beklendiğini ileri sürdü.


Bunun geçmişte de meydana geldiğini ve sonuçsuz kaldığını ifade eden gazete, Rum müzakereci Andreas Mavroyannis'in, Rum lider Anastasiadis'in direktifiyle, Kıbrıs sorunundaki gelişmeler konusunda Rum siyasi partileri bilgilendirmeye başladığını ekledi.


"GAYRİ RESMİ GÖRÜŞME"


Gazete yukarıdaki ara başlıkla yayımladığı haberinde ise, Rum Başkanlık Konutunun Pazartesi yapılacak görüşmeyle ilgili açıklamasının kısaca şöyle olduğunu belirtti;


"Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis, Sayın Eroğlu'na dün bir daveti mektubu gönderdi ve bu mektupta 'en nihayetinde bir çözüme varılması için kararlı bir ivme kazandırılması çabasında kritik bir zamandayız ve BM'nin iyi niyet misyonu çerçevesinde, iki toplum liderinin ilk görüşmesinde ortak açıklama benimsenmesi için çabalarımızı iki katına çıkarmalıyız' şeklindeki inancını dile getirdi."


Gazete Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun dün "Dünya Kıbrıslı Türkleri Kongresinde" yaptığı konuşmaya ise "İki Devletle İlgili Uzun Hava... Kıbrıslı Türklerin Hassasiyetleri de Kayda Geçirilmeli" başlıklarıyla yer ayırdı.


Politis gazetesi ise "Pazartesi Günü Gayri Resmi Baş Başa Görüşme... Anastasiadis'in İnisiyatifi ve Eroğlu'yla Görüşme- Ortak Açıklama Masada- BM Yok" başlıklarıyla ilk sayfadan yayımladığı haberinde, görüşmenin inisiyatifinin Anastasiadis'a ait olduğunu ve Anastasiadis'in bu öneriyi geçtiğimiz Pazar günü Rum Yönetimi eski Başkanı Glafkos Klerides'in vefatı nedeniyle yaptıkları telefon görüşmesinde Cumhurbaşkanı Eroğlu'na ilettiğini yazdı.


Anastasiadis'in Eroğlu'na gönderdiği mektupla konuyu resmi olarak da ortaya koyduğunu kaydeden gazete, Eroğlu'nun olumlu yanıtının iki saat içerisinde geldiğini ve Pazartesi günkü görüşmenin ayarlandığını belirtti.


Haberine iç sayfalardan "Pazartesi'ye Randevu Ayarlandı... Anastasiadis ile Eroğlu Ortak Açıklamadaki Çıkmazı Görüşüyor" başlıklarıyla devam eden gazete, Anastasiadis ile Eroğlu'nun önümüzdeki Pazartesi günü, ortak açıklamayla ilgili ortaya çıkan anlaşmazlıkların giderilmesi olasılıklarını inceleme fırsatına sahip olacaklarını yazdı.


Gazete, Anastasiadis'in, Türk tarafının dile getirmekte olduğu ve ortak açıklamada bir sonuca varılamaması sonucuna sahip olan endişelerini kapsamlı bir şekilde tartışmayı istediğini kaydetti.


Haberde, Anastasiadis'in görüşme inisiyatifiyle ilgili olarak dün sabah Rum siyasi parti başkanlarını telefonla bilgilendirdiği, öte yandan Rum Hükümeti Sözcüsü Hristos Stilyanidis'in dün akşam liderler görüşmesiyle ilgili anlaşmayı resmi olarak duyurduğu da ifade edildi.


Rum müzakereci Mavroyannis'in siyasi parti başkanlarını Kıbrıs sorunu hakkında bilgilendirmeye başladığını da anımsatan gazete, Ekologlar ve Çevreciler Hareketinin Mavroyannis'in bilgilendirmesinin hemen ardından, ortak açıklamanın bypass edilmesiyle ilgili baskıların yoğunlaştığı eleştirisinde bulunduğunu ve bu gelişmeyle ilgili endişesini belirttiğini ekledi.


Alithia gazetesi ise haberi "Anastasiadis'in Girişimiyle Anastasiadis-Eroğlu Görüşmesi... Amaç Ortak Açıklamada Anlaşmaya Varılması" başlıklarıyla manşete taşıdı.


Anastasiadis'in dün öğlenden hemen sonra, Rum müzakereci Mavroyannis aracılığıyla Cumhurbaşkanı Eroğlu'na mektup gönderdiğini belirten gazete, Anastasiadis'in Eroğlu'na ortak açıklamayı ele almak için görüşmelerini önerdiğini kaydetti.


Haberde, Anastasiadis'in önümüzdeki Salı günü Brüksel'e gidecek olmasından dolayı, görüşmenin Pazartesi yapılmasına karar verildiği de ifade edildi.


Gazete, Anastasiadis'in Rum siyasi parti başkanlarını, Cumhurbaşkanı Eroğlu'na mektup gönderme niyeti hakkında, Rum müzakerecinin kendileriyle yaptığı görüşmede bilgilendirdiğini de ekledi.


Rum müzakereci Mavroyannis'in, Anastasiadis'in direktifiyle dün siyasi parti başkanlarını, gün içerisinde Eroğlu'na göndereceği mektup hakkında bilgilendirdiğini anlatan gazete, konu hakkında bilgilendirilen bir parti başkanı/temsilcisinin, mektubun dün yollandığı ve mektupta Rum Yönetimi eski Başkanı Glafkos Klerides'in vatanın yeniden birleşmesine dair vizyonuyla ilgili ifadeler bulunduğunu söylediğini iletti.


Anastasiadis'in geçtiğimiz Pazar Eroğlu'yla yaptıkları telefon görüşmesinde, kendisine ortak açıklama konusunda bir şeyler yapmaları gerektiğini söylediğini ve kendisine görüşme davetini kabul edip etmeyeceğini sorduğunu yazan gazete, Eroğlu'nun buna olumlu yanıt vermesinin akabinde, ilgili mektubun dün akşamüzeri gönderildiğini kaydetti.


Anastasiadis'in girişiminin Klerides'in vefatının hemen ardından ve cenaze töreninde yaptığı konuşmada üstlendiği taahhütlerin hemen ardından gerçekleştiğine dikkati çeken gazete, Anastasiadis'in son günlerde Türkiye'nin müzakerelerin başlamasından yana olduğuna dair mesajlar almakta olduğunu da öne sürdü.


Gazete, ABD temaslarını tamamlayıp adaya dönen AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun, Amerikalıların, Türk tarafının Kıbrıs sorunuyla ilgili özlü müzakereler başladığı zaman, işbirliğinde bulunmaya hazır olduklarında ısrarcı olduğunu dile getirdiğini anımsattı.


Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Ankara'nın Kıbrıs müzakere sürecine önümüzdeki aylarda ivme kazandırmayı istediğine dair açıklamalarına da yer ayıran gazete, Rum Radyo Televizyon Kurumu RİK'in İstanbul muhabiri Anna Andreu'nun, Davutoğlu'nun Meclis Bütçe Komitesinde yaptığı konuşmada, Ankara'nın Kıbrıs sorununda izlediği politikanın iki kısımdan oluştuğunu söylediğini ilettiğini kaydetti.


Habere göre Davutoğlu, bunlardan birincinin KKTC'yi güçlendirdiğini, ikincisinin de Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili müzakereleri cesaretlendirmekte olduğunu söyledi.


Simerini gazetesi ise Eroğlu ile Anastasiadis'in Pazartesi yapacakları görüşmeyle ilgili haberi "Ortak Zemin Hedefiyle Kahve Randevusu" başlığıyla okuyucularına duyurdu.


Haberine iç sayfalardan yer vermeye devam eden gazete, müzakerelerin başlaması için ortak açıklama yayımlanması konusunda tarafların anlaşmaya varmasına ilişkin olarak gerçekleştirilmekte olan görüşmeleri; tam anlamıyla bir çıkmazın kapladığının görüldüğünü yazdı.


Tarafların tutumlarında ısrarcı olduklarını ve çıkmazın aşılması formülü olarak, konunun müzakereciler aşamasından liderler aşamasına taşınmasına karar verildiğini kaydeden gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, müzakerecilerin görüşmelerinde yaşanan ilerlemenin minimum olduğunu çünkü Kıbrıs Türk tarafının konfederal görüşlerine "sıkıca mevzilendiği" iddiasında bulundu.


BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in rolünün olumsuz olarak kalmaya devam ettiğini de kaydeden gazete, konu hakkında bilgi edinmiş bir kaynağın, Downer'in süreçteki ilerlemeye hiç katkıda bulunmadığını söylediğini aktardı.


Downer'in engelleyici bir etmen olarak faaliyet gösterdiğinden bahsedildiğini yazan gazete, bundan ötürü Downer'in arabuluculuğu ve rolünün bypass edilmesi yönünde çaba harcandığını ifade etti.


Öte yandan Downer'in, ortak açıklama yayımlanmasının bypass edilmesi ya da Türklerin isteklerini açıkta bırakacak olan daha zayıf bir açıklama yayımlanması için Rum tarafı üzerinde bir baskı hattı kurduğundan bahsedildiğini de kaydeden gazete, baş gösteren zorluklara rağmen, sürecin yarıda kesilmesinin olanaksız göründüğünü ekledi.


Gazete "güvenilir" bir kaynağa dayanarak, çabanın, Türklerin geciktirme taktiklerine rağmen, ortak açıklamanın yayımlanmasına ilişkin gerekli anlaşmaya varana kadar, herhangi bir yöntemle devam edeceğini de ekledi.


Haravgi gazetesi ise liderlerin Pazartesi yapacağı görüşmeyle ilgili habere "Anastasiadis ile Eroğlu Pazartesi Görüşüyor" başlıklarıyla yer verdi.


Gazete "Cezalı Ortak Açıklama" başlığıyla yer verdiği başka bir haberinde de, Kıbrıs Türk tarafının, daha önce hiç olmadığı kadar uzlaşmaz olduğunu iddia etti.


Rum tarafının, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in son BM kararından, Hristofyas ile Talat'ın 2008 yılındaki iki ortak açıklamasını çıkarması hatasıyla ilgili olarak, en nihayetinde bir ceza ödeyeceği yorumunda bulunan gazete, ortak açıklamanın söylemi konusunda uzlaşmaya varıldığına dair aksi söylemlere rağmen, tarafları bir uçurumun ayırmakta olduğunu kaydetti.


Elindeki bilgilere dayanarak, Kıbrıs Türk tarafının müzakerecisi Osman Ertuğ'un, son yapılan görüşmede hiç olmadığı kadar uzlaşmaz göründüğünü iddia eden gazete, Ertuğ'un Rum kesiminin önerilerine yanıt vermemekle kalmayıp, uzlaştırıcı öneriler sunmadığını da iddia etti.


Aslında bütün meselenin, ortak açıklamanın yayımlanmaması durumunda var olan seçeneklerle alakalı olduğunu yazan gazete, tarafların bu konudaki farklı tutumlarını anımsattı.


Siyasi gözlemcilere dayanarak, seçeneğin, zeminin mutlak olarak değilse bile, en azından Kıbrıslı Türklerin artık yetki ve (dahili/iç) vatandaşlığa dair endişelerini giderecek bir iki yapıcı belirsizlikle netleşmesi şeklinde olacağını kaydeden gazete, ortak açıklamayla ilgili anlaşmaya varılmasını yakından takip eden diplomatik kaynakların, bunun Rum kesiminin iki ortak açıklamanın BM kararından çıkarılmasıyla ilgili cezası olacağı değerlendirmesinde bulunduklarını ekledi.


Gazete "Ortak Açıklama Bypass Mı Ediliyor" ara başlıklı haberinde ise, Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis'in, Anastasiadis'in direktifiyle siyasi partileri bilgilendirmekte olduğunu belirtti.


Mavroyannis'in dün AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, EVRO.KO Başkanı ve Ekologlar ile Çevrecileri bilgilendirdiğini kaydeden gazete, Ekologların temsilcisinin, ortak açıklamanın bypass edilmesine dair baskıların arttığı yönündeki bilgilerden bahsettiğini ifade etti.


Gazete, elindeki bilgilere dayanarak, Mavroyannis'in BM ile irtibatta olmaya devam ettiğini ve önümüzdeki hafta başında durumun yeniden değerlendirileceğini ekledi.

 
21 Kasım 2013 Perşembe 19:53
Okunma: 1672
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu