Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "Kıbrıs Sorununda Yeni Dönemeç... Anastasiadis 5 Bakanıyla Birlikte Brüksel'e Gidiyor"

"Kıbrıs Sorununda Yeni Dönemeç... Anastasiadis 5 Bakanıyla Birlikte Brüksel'e Gidiyor"

Yarınki Görüşmeyle İlgili 3+1 Senaryo.

 
 

Lefkoşa, 24 Kasım 13 (T.A.K): Rum basını,  Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasında yarın gerçekleşecek görüşmede, bütün olasılıkların açık olduğunu yazdı.

Anastasiadis'in Cumhurbaşkanı Eroğlu'na net bir ortak açıklamanın önemini izah etmeyi istediğini yazan haftalık Kathimerini gazetesi, tek egemenlik ve artık yetki ifadelerindeki rahatsızlıkların devam etmekte olduğunu, öte yandan resmi ortak açıklamanın 1 Aralık tarihinden önce yayımlanmasının beklenmemesine rağmen, BM olmadan gerçekleşecek yarınki görüşmenin, katalizör olması ve görüşmede ilerleme yaşanmasının olanaksız olmadığını kaydetti.

Öte yandan, Brüksel'de de bazı gelişmeler yaşanmasının beklendiğini kaydeden gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in beraberindeki 5 bakanla birlikte AB "Komiserler Kolejiyle" görüşmelerde bulunmak için Salı günü Brüksel'e gideceğini bildirdi.

Haberde, Anastasiadis ile Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso'nun ortak bir basın toplantısı düzenleyecekleri de belirtildi.

Gazete iç sayfalardan "Başkanlık Kıbrıs Sorununda Vites Değiştiriyor... Herkesin Gözü Anastasiadis ile Eroğlu'nun Pazartesi Gerçekleştireceği Görüşmede" başlıklarıyla yayımlaya devam ettiği haberinde ise, Anastasiadis'in bir adım önde olmayı istediğini ve bunun Kıbrıs sorununda sürpriz bir harekette bulunmasıyla sonuçlandığını yazdı.

Anastasiadis'in bu hareketle, her istikamete, her daim önde olmak için elinden geleni yapacağı mesajını göndermek istediğini kaydeden gazete, Anastasiadis'in aynı zamanda Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin iradesini de sergilemekte olduğunu ifade etti.

Anastasiadis'in birçokları için beklenmedik olan bir hareketle, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakerelerdeki beklentileri anımsatmayı başardığını kaydeden gazete, Anastasiadis'in buna paralel olarak, kendisinin, meydana getirilmekte olan siyasi koşullarla ilgili esnek ve buna adapte olabilir olduğunu, özellikle de taraflar arasında ortak bir açıklamaya varılmaması konusunda, elleri bağlı bir şekilde oturması ve hayıflanmasının söz konusu olmadığını anımsattığı yorumunu yaptı.

Anastasiadis'in Eroğlu'na görüşme davetinde bulunmasının, politik ve diplomatik çevrelerde olumlu yorumlara neden olduğunu yazan gazete, artık herkesin gözünün yarın yapılacak görüşmede olduğunu yineledi.

Yarınki görüşmede hiçbir şeyin imkânsız olarak addedilmediğini ve liderlerin ortak açıklamada anlaşmaya varabileceklerini ifade eden gazete, Anastasiadis'in yakın bir çalışma arkadaşının gazeteye, Rum liderin yarınki görüşmeye fikirler, alternatif öneriler ve bir sonuca varılmasına dair iradeyle gideceğini söylediğini aktardı.

Gazeteye göre, haberde adı belirtilmeyen aynı yetkili kısaca şunları da söyledi:

"Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis, oluşan olumsuz havanın devam etmesini istemiyor. Diğer bir taraftan da sırf müzakere olsun ya da olumsuz bir ortam oluşmasın diye müzakerelere gitmek istemiyor. Öte yandan Kıbrıs sorununun temel çözümünün açık bir şekilde kayda geçirileceği net bir ortak açıklamayı da çok önemli olarak addediyor. Başkan bütün bunları Sayın Eroğlu ile görüşecek ve kendisine bütün konuya nasıl baktığını ve böyle bir açıklamada neden ısrarcı olduğunu açıklayacak".

Liderler yarın bir prensip anlaşması üzerinde anlaşmaya varsa bile, ortak açıklamanın 1 Aralık tarihinden önce yayımlanmasının beklenmediğini yineleyen gazete, Anastasiadis'in önce Brüksel'e, ardından da Litvanya'ya gideceğini kaydetti.

Olumsuz olan ortamın değişmesine rağmen, var olan zorlukların da unutulmaması gerektiğini kaydeden gazete, ortada iki ana engel bulunmakta olduğunu dile getirdi.

Bunlardan ilkinin, üç şeye ilişkin ifadeyle alakalı olduğunu kaydeden gazete, bunların tek uluslar arası temsiliyet, tek vatandaşlık ve tek egemenlik olduklarını anımsattı.

Kıbrıs Türk tarafının, gerek BM, gerek de diplomatik çevrelerin çabalarına rağmen, bunlara yönelik yoğun çekinceleri olduğunu izah eden gazete, ikinci meselenin de "artık yetkiyle" alakalı olduğunu belirtti.

Bu konuyu Kıbrıs Türk tarafının gündeme getirmekte olduğunu yazan gazete, Kıbrıs Türk tarafının bunun ortak açıklamaya girmesinde ısrarcı olduğunu öne sürdü.

ANASTASİADİS VE BAKANLARI BRÜKSEL'E GİDİYOR

Gazete, "Komisyonla Mini Bakanlar Toplantısı" başlıklı haberinde ise, Anastasiadis'in ülke yönetiminin ilk aylarındaki zorluklardan kurtulmakta olduğunun günden güne belirginleştiğini ve Anastasiadis'in artık bütün meselelerde bir adım önde olmayı istediği yorumunda bulundu.

Anastasiadis'in beraberindeki 5 bakanla birlikte önümüzdeki Salı günü AB'nin "Komiserler Kolejiyle" görüşmelerde bulunmak için Brüksel'e gideceğini yineleyen gazete, elindeki bilgilere dayanarak, bu bakanların tesadüfen seçilmediklerini ve bakanların portföyleriyle ilgili özlü bir diyalog gerçekleştirileceğini ifade etti.

Ülkeyi ilgilendiren somut meseleler üzerinde fikir teatisinde bulunulmasının beklendiğini de kaydeden gazete, Anastasiadis'e Brüksel temaslarında Dışişleri, Maliye, Çalışma, Tarım ve Ticaret bakanlarının aynı zamanda Hükümet Sözcüsü ve Diplomatik Büro şefinin de eşlik edeceğini ekledi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso'nun önümüzdeki Çarşamba günü, ortak bir basın toplantısı düzenlemesi ve önemli kararlar açıklamalarının beklendiğini de kaydeden gazete, AB tarafından, Kıbrıs sorununa daha aktif katılımda bulunacaklarına dair önemli bir açıklama yapılmasının da olanaksız olmadığına dikkati çekti.

Gazete, bakanların Anastasiadis'in huzurunda Komiserler Kolejiyle yapacakları görüşmenin haricinde, yetkili AB Komiserleriyle ayrı ayrı ve baş başa görüşmeler gerçekleştireceklerini de ekledi.

"GAYRİ RESMİ GÖRÜŞMEYLE İLGİLİ 3+1 SENARYO"

Fileleftheros gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, Anastasiadis ile Eroğlu'nun yarınki görüşmeye farklı bir gündemle gideceklerini yazdı.

Yarınki görüşmenin düşük beklentili bir görüşme olduğunu, bu durumun da Anastasiadis ile Eroğlu'nu görüşmeye farklı gündemlerle gitmeye sevk ettiği yorumunda bulunan gazete, her iki taraftan da bir taktik oyunu oynanmasının beklendiğini; özellikle de dikkatlerin bir sonraki günün kotarılmasına çevrilmiş olacağını yazdı.

Anastasiadis ile Eroğlu'nun yarınki görüşmeye farklı gündem ve önceliklerle gideceklerini, bu durumun ise bugüne kadar yapılan görüşmelerde ortaya çıktığını kaydeden gazete, yarınki görüşmeyle ilgili olası dört senaryo bulunduğuna dikkati çekti.

İlk senaryonun, liderlerin görüşmesi, sonuca varamamaları ve devam etmeleri için sorumluluğu müzakerecilere bırakmaları olduğunu kaydeden gazete, bunun süreci hayatta tutabilecek bir olasılık olduğuna dikkati çekti.

İkinci senaryonun ise, ortak açıklama üzerinde prensip olarak anlaşılması ve detaylar üzerinde çalışılması olduğunu yazan gazete, bunun şu an Türk tarafının ileri sürülen görüşlerinden ötürü, uzak bir ihtimal olarak göründüğünü ifade etti.

Üçüncü senaryonun, hiçbir konuda anlaşılamaması ve görüşmeden sonra farklı açıklamalar yapılması olduğunu kaydeden gazete, dördüncü senaryonun da küçük dahi olsa bir ilerleme yaşanması ve bunun Türk tarafı ve muhtemel arabulucular tarafından yüceltilmesi olduğunu anlattı.

Haberinde BM'nin görüşmede yer almayacak olmasının kime hizmet ettiği sorusunu da soran ve bu durumun BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı ve Genel Sekreter ile çalışma arkadaşlarına bir "tokat" olabileceği yorumunda bulunan gazete, öte yandan BM'nin süreçteki varlığına, Rum kesiminin daha fazla ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Bunun var olan şikâyetlere ve Uluslar arası örgütün muhafaza ettiği dengesiz tavra rağmen böyle olduğunu yazan gazete, BM'nin görüşülen bütün şeylerin şahidi olduğunu ve mesafeli olsa da bunları teyit edeceğini ifade etti.

Rum kesiminin BM'yi süreç dışında bırakmayı istemediğini ancak kendisine bir hoşnutsuzluk mesajı göndermeyi istediğini belirten gazete, öte yandan, resmiyet kazandırılmak istenmeyen gayri resmi bir görüşmede, karşılıklı heyetlerin bileşiminin, resmi bir temasa gönderme yapmakta olduğunu yazdı.

Türkiye unsurunun, sonucu büyük ölçüde belirlemekte olduğunu, öte yandan Ankara'nın kamuoyunda yer alan açıklamalarının manzarayı daha fazla bulandırdığını ileri süren gazete, Ankara'nın ilgilendiği şeyin doğal gaz olduğunun apaçık ortada olduğunu ekledi.

Gazete "Downer, Lisa ve Genel Sekreterlik" ara başlığıyla yayımladığı haberinde de, Anastasiadis'in BM'nin arabuluculuğu olmadan, Cumhurbaşkanı Eroğlu'yla doğrudan görüşme ayarlama inisiyatifinin, New York'a yönelik bir mesaj teşkil ettiğine dikkati çekti.

Haberde, bunun Aleksander Downer'in faaliyetleri, aynı zamanda Downer'i destekleyen Genel Sekreterliğe yönelik bir hoşnutsuzluk mesajı olduğu belirtildi.

"SAMARAS VE KIBRIS"

Gazete "Samaras ve Kıbrıs" başlıklı başka bir yorum haberinde ise, Yunanistan'ın, adada bir Türk barışı empoze edilmesine ilişkin yeni çabayı engelleyebileceğini yazdı.

Gazete, özellikle Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras'ın Rum Yönetimi eski Başkanı Glafkos Klerides'in cenazesinde bulunması ve "Kıbrıs'ın Yunanistan için bir görev ve sorumluluk teşkil ettiğini söylemesinin", demokratik bir Yunanistan'ın oynadığı rolü ve özellikle de Rum halkının gelecekte mutlu olması için oynayabileceği rolü gündeme taşıdığını yazdı.

Gazete "Türk Barışına Siyasi Veto" ara başlıklı haberinde ise, Yunanistan'ın bir Türk barışı empoze edilmeye çabalanması durumunda, 2004 yılında olduğu gibi siyasi veto kullanabileceğini yazdı.

Gazete, Yunanistan'ın görev ve sorumluluğunun, "Kıbrıs'ta" sonsuza kadar, yabancı garantörler ve yabancı askerler olmadan, demokrasiye sahip iyi yönetilen bir devlet var olması ve bunun işlev göstermesi olduğunu ekledi.

(İY/HA)                    

 
24 Kasım 2013 Pazar 12:11
Okunma: 893
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu