Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kıbrıs Sorununun Çözülmemesi İngilizlerin İşine Geliyor

Kıbrıs Sorununun Çözülmemesi İngilizlerin İşine Geliyor

Üsler İngiltere İçin Yüksek Öncelikli.

 
 
Kıbrıs Sorununun Çözülmemesi İngilizlerin İşine Geliyor

TÜRKİYE-İNGİLTERE STRATEJİK ORTAKLIK METNİNE KARŞI RUM B PLANI

GÜNEY KIBRIS-İNGİLTERE KARŞILIKLI ANLAYIŞ MEMORANDUMU

ÜSLERDE TATBİKAT RMMO HAVA SAVUNMA SİSTEMİNDE ALARM

Lefkoşa, 26 Ağustos 12 (T.A.K.): İngiltere'nin jeostratejik projeleri konusunda son dönemlerde Londra'da yapılan bütün tartışma ve değerlendirmelerin Kıbrıs'taki üslerin İngiltere için birinci öncelik olduğunu gösterdiği, Kıbrıs sorununun çözülmemesinin, Ada'daki üslerinin idamesi açısından İngiltere'nin işine geldiği bildirildi.

Fileleftheros "Üsler Yüksek Öncelik... Bölgedeki Stratejik Oyun İçin Yükseltilmiş Teknoloji... Çözümsüzlük İşlerine Geliyor" başlıklı haberinde, İngiltere'nin ne üsler ne de Kıbrıs ve Kıbrıs sorunundaki tavrını değiştirmesinin söz konusu olmadığını yazdı.

Gazete İngiltere'nin, bölgedeki gelişmelere müdahale etmek maksadıyla Ada'daki üsleri kullanmasının Rum yönetimine sorun yarattığını, Sunday Times'ın son haberi üzerine İngiltere'den izahat istenmesinin ana nedeninin de bu olduğunu yazdı.

Sunday Times'ın İngiliz üslerinin Esad rejimi aleyhtarlarına istihbarat sağlamak için kullanıldığı yolundaki haberini hatırlatan gazete, istihbarat toplama işinin üslerde var olan yüksek teknolojiden yararlanıldığını ve bu durumun Ada'yı saldırılara hedef haline getirdiği izahında bulundu; özetle şunları yazdı:

"İngilizlerin ezelden beridir yegâne istekleri bölgeyi kontrol edebilmektir. Bunu da bu amaç için ellerinde bulundurdukları üsler aracılığıyla, uydu sistemleri, veri ağları, telefon görüşmeleri, v.b. dinleyerek yapıyorlar. Bu sürecin ikinci ve ana adımı, radarlar,  kıyı izleme sistemleri, algılama sistemleri, GPS, v.b. ile hava ve deniz araştırmalarının tamamlanmasıdır.

Kıbrıs Cumhuriyeti'ne haber vermeksizin sürekli yükseltilen teknolojik olanakların değerlendirilmesi, bölge denetimine (mevzu bahis bölgedeki uçak-gemi faaliyetleriyle ilgili bilgi toplama, hava saldırılarını engellemek için hava savunma, anti-balistik şemsiye oluşturulmasına katkı) olanak tanıyor.

İngilizlerin üsler üzerinden faaliyetleri Kuruluş Anlaşmaları'nı ihlal ediyor çünkü bunlar hem savunma nitelikli değildir hem de yapması gerektiği gibi Kıbrıs Cumhuriyeti'ni bilgilendirmiyor. Bugünkü şartlar altında bu tavrın değişmesi ihtimali de yoktur. Lefkoşa'daki tepkiler açıkça rahatsızlık yaratmıyor. İngilizler hükümet tarafından dile getirilenlerden çok kamuoyunun tepkisinden rahatsızlık duyuyor.

KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜLMEMESİ İNGİLİZLERİN İŞİNE GELİYOR

Kıbrıs sorununun çözülmemesi İngilizlerin işine geliyor. İngiliz arşivlerinden tam da bu, yani Kıbrıs sorununun çözülmemesinin Londra'nın stratejik çıkarlarına uygun olduğu ortaya çıktı. Şöyle ki: 'Tam bağımsız ve birleşmiş bir Kıbrıs dış meseleler açısından en kötü çözüm olurdu... Böyle bir devlet üsler tamamen tasfiye etmese dahi işlemesini imkânsız hale getirirdi.' Bu ifadeler İngiliz Arşivlerinde C1015/1361 sayılı 4 Nisan 1964 tarihli belgede yer alıyor.

İngiltere ile Türkiye arasında 23 Ekim 2007'de Stratejik Ortaklık Metni imzalanmasının ardından Lefkoşa bir B planı yaptı. Bakanlar Kurulu'nun 7 Kasım 2007 tarihli toplantısının tutanaklarına göre Başkan Tasos Papadopulos Türkiye'yle ilgili belgenin imzalanmasını 'işgal bölgelerindeki yasadışı rejimin sistemli şekilde devlet yapısına yükseltilmesi ve başka ülkelerle ayrı ilişkiler kurması maksadını taşıdığı için' çok olumsuz gelişme olarak niteledi.

TÜRKİYE-İNGİLTERE STRATEJİK ORTAKLIK METNİNE KARŞI RUM B PLANI

Hükümet, İngiltere ile ilişkilerimizi,  karşılıklı egemen eşitliğe ve eşitliğe, AB üyesi ülkeler arasında dayanışma ve mütekabiliyet (karşılıklılık) ilkesine saygı zeminine oturtulması için gözden geçirilmesi için taahhütlerimizin top yükün yeniden değerlendirilmesi gereğine hükmetti.

Yeni bir karara kadar gerek Başkan'ın (Tasos Papadopulos) gerek Bakanlar Kurulu üyelerinin ve diğer devlet yetkililerinin Yüksek Komiserlik tarafından düzenlenecek davet ve diğer sosyal etkinliklere katılmamasına karar verildi.

Başkan özellikle İngiliz Üsleri ve İngiltere'nin; Kıbrıs Cumhuriyeti ve İngiltere arasında yapılan Kuruluş Anlaşmaları tahtında Kıbrıs'ta talep ettiği kolaylıkları konusunda bu ülkeyle olan ilişkilerini gözden geçirme maksadıyla işleyecek iki komisyon kurulmasını faydalı buldu. Ancak birkaç ay sonra başkanlık seçimleri yapıldı ve Kıbrıs-İngiltere ilişkileri 'yeni bir aşamaya' girdi."

GÜNEY KIBRIS-İNGİLTERE KARŞILIKLI ANLAYIŞ MEMORANDUMU

Simerini "Brown-Hristofyas Anlaşması ve Müteveffa Tasos'un Faaliyetleri" başlıklı haberinde Hristofyas'ın zamanın İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile 5/6/2008'de 'Karşılıklı Anlayış Memorandumu' imzalamış olması nedeniyle Kıbrıs'taki İngiliz üslerinin Suriyeli muhaliflere istihbarat yardımı sağlamasına AKEL ve Hristofyas Hükümeti tarafından gösterilen tepkinin "en azından riyakâr bulunduğunu yazdı.

Hristofyas'ın bu memorandum ile üslerin Ada'daki varlığını sabitleştirdiğini çünkü Güney Kıbrıs ile İngiltere'nin  (Kuruluş) Anlaşmalar uyarınca sahip oldukları yükümlülükleri yinelediklerini yazan gazete Hristofyas'ın da İngiltere ile 'ikinci bir cephe' açmak istemediğini açıklayarak meseleyi torunlara havale ettiği değerlendirmesinde bulundu.

ÜSLERDE TATBİKAT RMMO HAVA SAVUNMA SİSTEMİNDE ALARM

Öte yandan haftalık Mahi "Hava Savunması Yeni Alarmda" başlıklı haberinde, Rum Milli Muhafız Ordusu'nun hava savunma biriminin geçen Perşembe gecesi, İngiliz savaş uçakları saptadığını ve alarma geçtiğini yazdı.

Habere göre, RMMO radarı geçen Perşembe saat 00.20 Kıbrıs adası ile Suriye arasında kimliği meçhul bir savaş uçağı saptadı, derhal alarm durumuna geçildi ancak nihayetinde savaş uçağının Kıbrıs'taki üslerden kalktığı anlaşılınca alarm durumuna son verildi.

Gazete Perşembe sabahı ise Ağrotur üssünden şiddetli patlama sesleri duyulduğunu, daha sonra Üs Basın Sözcüsü Connie Pierce'in patlama seslerinin kaynağının tatbikat olduğunu, patlamaların kontrollü ve rutin olarak icra edilen tatbikatlar çerçevesinde gerçekleştiğini açıkladığını yazdı.

(ŞA/HY)

 
26 Ağustos 2012 Pazar 10:07
Okunma: 856
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu