Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kıbrıs Sorunuyla İlgili Haberler...

Kıbrıs Sorunuyla İlgili Haberler...

"Kıbrıs Sorununun Aktörleri Geri Dönüyor".

 
 
Kıbrıs Sorunuyla İlgili Haberler...
Lefkoşa, 1 Nisan 13 (T.A.K): Uluslar arası aktörlerin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e ekonomi konuları halledilene kadar kendisine süre vereceklerini teyit etmelerine rağmen, Kıbrıs sorununun perde arkasından geri dönmekte olduğu haber verildi.


"Kıbrıs Sorununun Aktörleri Geri Dönüyor"  başlığıyla yayımladığı haberinde, Amerikalılar ve Almanlarla iletişim içerisinde olan başroldeki İngilizlerin, Kıbrıs sorununu yazdan önce yeniden gündeme getirmeye çalıştıklarını yazan Fileleftheros, İngilizlerin, Amerikalılar ve BM ile atılacak bir sonraki adımları görüşmek için inisiyatif üstlendiğini kaydetti.


İngilizler tarafından geliştirilen mantığın, ekonomideki krizin Kıbrıs sorunuyla ilişkilendirilmesi olduğunu belirten gazete, İngilizlerin, ekonomik krizin Kıbrıs sorununun ileriye gitmesi için fırsat teşkil etmesi düşüncesinde olduklarını ifade etti.


Bu planlamanın, ekonomik sorunların ağırlığı ve baskısı altında, Kıbrıs sorununda yeni bir sürecin ileriye götürülmesini amaçladığını öne süren gazete, diplomatik bir kaynağa dayanarak,  şu sıralar Kıbrıs sorunuyla ilgili yeni bir çabaya müdahil olmanın oldukça tehlikeli olacağını, çünkü Rum kesiminin baskılara karşı dayanıksız olacağını ekledi.


Yakın zamanlarda Kıbrıs ve New York'u ziyaret etmiş olan BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'in, Nisan ayı sonu veya Mayıs ayı başında yeniden adaya gelmesinin beklendiğini anımsatan gazete, Downer'in Rum kesiminin ekonomi meselelerinde karşı karşıya bulunduğu zorlukların farkında olduğuna işaret etti.


Gazete, bununla birlikte, Downer'in adaya geldiği zaman, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasında (akşam yemeği olması muhtemel) sosyal bir etkinlik çerçevesinde, ortak bir görüşme yapılmasını deneyeceğini ekledi.


"KIBRIS SORUNUNDA DA TIRAŞLAMA"


Politis gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, Kıbrıs'ın  yeniden birleşmesinin ekonomik motivasyonun da, önemli ölçüde azalmakta olduğunun görüldüğünü yazdı.


Rum kesiminde, bankalardaki mevduatların tıraşlanmasına karar verilmesinin, Güney Kıbrıs açısından Kıbrıs sorununda da ciddi anlamda olumsuz etkilere yol açtığını kaydeden gazete, Kıbrıs sorunundaki yeni faaliyetlere ilişkin gecikmeler gibi pratik sonuçların da ötesinde, başka olumsuz gelişmeler oluştuğunu ekledi.


Başlıca olasılığın, bazı güç ve ittifakların istikrarsızlık  dengesinin, şu veya bu şekilde daha da ağırlaştırılması olduğunu yazan gazete, Rum kesiminin AB içerisindeki geleneksel müttefiklerini kaybetmekle karşı karşıya kalabileceğini belirtti.


Diplomatik kaynakların söylediklerine dayanarak, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in gerek Berlin, gerekse Moskova ile ilişkilerinde açılan yaraların iyileştirilmesi için en kısa zamanda yöntemler düşünmesi gerektiğini kaydeden gazete, aynı kaynakların, Troyka ile yapılan görüşmelerin Anastasiadis'i, Almanya Başbakanı Merkel ve Maliye Bakanı Wolfgang Schauble ile anlaşmazlığa düşürdüğünü anlattıklarını belirtti.


Kıbrıs sorununun yeniden gündeme gelmesinin, er yada geç Anastasiadis'in yoluna çıkacağını da kaydeden gazete, Anastasiadis'in Türklerin düzenlemelerini engellemek, ya da Rumların tutumunu ileriye götürmek için Moskova ile Berlin'in desteğine ihtiyacı olacağını ifade etti.


Anastasiadis'in AB'nin müzakerelere aktif katılımını istemekte olduğunu da anımsatan gazete, Anastasiadis'in, Kıbrıs sorununu Türkiye'nin katılım başlıkları ya da Barış İçin Ortaklığa katılım başvurusuyla bağdaştırarak dinamikler yaratmaya çalıştığını anlattı.


"ANKARA YÜKSELİYOR"


Rum kesiminin diplomatik anlamda iyileşme yöntemleri bulması gereken bir zamanda, Ankara'nın ise, Rum kesimi ve Yunanistan'ın ekonomik güçsüzlüğünden faydalanmaya niyetli olduğunun görüldüğünü öne süren gazete, Ankara'nın, Rum Yönetiminin, MEB'deki enerji rezervlerinin meydana getirmekte olduğu perspektiflere karşılık, sermaye toplama çabasıyla oluşturduğu dayanışma fonu aleyhinde çıkardığı seslerin; bu çerçeveye dahil olduğunu ileri sürdü.


Ankara'nın, Kıbrıslı Türklerin sahip olduğu haklara ilişkin bilindik söylemini tekrarlayarak, böyle bir fonun kurulmasını yasadışı olarak nitelediğini kaydeden gazete, Ankara'nın, Rum kesiminin doğal gazı tek taraflı olarak kullanmakta ısrar etmesi halinde, KKTC'nin de devlet varlığı olarak tanınmasına ilişkin alternatif önerisini dile getirmekte olduğunu ifade etti.


Türkiye'nin baskının, yabancı sermayenin bu fona iştirak etmesi açısından oldukça caydırıcı olduğunu yazan gazete, fona yönelik desteğin, beklenmedik bir şey gerçekleşmemesi durumunda, yalnızca yurt dışındaki Rumların sermayesiyle sınırlı kalacağını ekledi.


Ankara'nın Tel Aviv ile ilişkilerinin yeniden yakınlaşmasıyla "jeo stratejik satranç tahtasında" hali hazırda puan kazandığı yorumunda bulunan gazete, bunun Suriye'deki durum yüzünden gerçekleştiğini, öte yandan Doğu Akdeniz'deki enerji oyununu da etkileyeceğini belirtti.


"KIBRISLI TÜRKLER ÇIPLAK"


Memorandumun bazı yönlerinin, Kıbrıslı Türkler açısından da oldukça olumsuz olduğunu öne süren gazete, çözüm yanlısı Kıbrıslı Türk güçlerinin kararsızlık içerisinde bulunduklarını, çünkü Rum ekonomik modeliyle ilgili argümanlarını kaybettiklerini ifade etti.


Kıbrıslı Türk araştırmacı Mete Hatay'ın gazeteye açıklamasında, (sağlam bir Rum kesimi ile birlikte) adanın yeniden birleşmesinin sözünü verdiği daha iyi bir ekonomik geleceğin, yıllardır merkezi sol partiler için temel argüman teşkil ettiğini söylediğini ifade eden gazete, Hatay'ın, şu an Rum modelinin yitirildiğini söylediğini ekledi.


Euro bölgesinde kalmanın, Türk lirası perspektifinden daha çok etkilemesine rağmen; çözümün ekonomik koşullara dayalı motivasyonunun da önemli ölçüde azalmakta olduğunu kaydeden gazete, Rum kesiminin ekonomisinin zorda olmasının, Erdoğan hükümetinin KKTC'de ileriye götürmekte olduğu ekonomik modelle ilgili propagandaya zemin kazandırmakta olduğunu savundu.


Bu model ile özdeşleşmiş olan Kıbrıs Türk güçlerinin ise, aynı şeylerden daha güçlü ve haklı çıktıklarını ileri süren gazete, KKTC'nin "Türk Troykası" aracılığıyla düze çıkmasının, mevduatlardan kesinti yapılması ya da bankaların çökmesiyle değil, bazı kesintiler ve ekonomik toparlanmayla gerçekleştiğini iddia etti.


Gazete haberinde "Kıbrıslı Türkler İçin Rum Prototipi Sarsıldı- Anastasiadis'in Yalnızlığı, Ankara Güçlü- Çözüm Güçleri Türk Troykası Karşısında Artık Rum Ekonomik Modelinden Bahsedemez" başlıklarını da kullandı.


(İY/KAR) 


 
1 Nisan 2013 Pazartesi 10:53
Okunma: 739
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu