Ana Sayfa » Kıbrıs » Kıbrıs Türk Basın Tarihi Kitabı CumhurBaşkanlığı'nda Resepsiyonla Tanıtıldı

Kıbrıs Türk Basın Tarihi Kitabı CumhurBaşkanlığı'nda Resepsiyonla Tanıtıldı

Cumhurbaşkanı Eroğlu Resepsiyonda Konuştu Ve İç Siyaset Ve Kıbrıs Konusuyla İlgili Değerlendirmelerde Bulundu.

 
 
Kıbrıs Türk Basın Tarihi Kitabı CumhurBaşkanlığı'nda Resepsiyonla Tanıtıldı

CUMHURBAŞKANI, GÜNEY KIBRIS'TA BAŞKANLIK SEÇİMİNDE ADAYLARININ AÇIKLAMALARININ ÇÖZÜM SÜRECİNE İLİŞKİN SORU İŞARETLERİ VE ENDİŞE YARATTIĞINI VURGULADI

EROĞLU: "ÜZÜCÜ OLAN (UBP) KURULTAY SÜRECİNİN KAMUOYUNDA PARTİ İÇİ DEMOKRATİK BİR YARIŞ OLARAK DEĞİL KİMİ OLUMSUZ OLAY VE İDDİALARLA YER ALMASI"

"BU KURULTAY BİR VATANDAŞ OLARAK BENİ İLGİLENDİRİYOR, 35 YILINI UBP'YE VAKFETMİŞ BİR İNSAN OLARAK DA İLGİLENDİRİYOR. HERŞEYDEN ÖNCE BU KURULTAY BENİ BİR CUMHURBAŞKANI OLARAK İLGİLENDİRİYOR"

"KAMU HİZMETİ KOMİSYONU'NDA ŞU AN GÖREVDE OLAN 5 ÜYEDEN SADECE BİRİ BENİM TARAFIMDAN TAYİN EDİLDİ. DİĞERLERİNİ TALAT TAYİN ETTİ" Lefkoşa, 16 Ekim 12 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı'nın katkılarıyla Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği tarafından hazırlanan Kıbrıs Türk Basın Tarihi adlı kitabın tanıtımı için Cumhurbaşkanlığı'nda resepsiyon düzenlendi. Eroğlu, resepsiyonda konuştu ve iç siyaset ve Kıbrıs konusuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği tarafından yayımlanan Kıbrıs Türk Basın Tarihi kitabı, 1800'lü yılların sonundan günümüze kadar Kıbrıs Türk basınında yer alan gazeteleri, dergileri, radyo ve televizyonları kapsıyor.

Cumhurbaşkanlığında gerçekleştirilen tanıtımda ilk olarak Kıbrıs Türk Basın Tarihi kitabının hazırlandığı dönemde Gazeteciler Birliği Başkanı olan Cenk Mutluyakalı, ardından yeni birlik Başkanı Hüseyin Güven ve son olarak da Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu konuşma yaptı. Konuşmaların ardından kitabın hazırlanmasında ve yayımlanmasında emeği geçenlere plaket takdim edildi.

MUTLUYAKALI

Gazeteciler Birliği Eski Başkanı Cenk Mutluyakalı, Kıbrıs Türk basın tarihinin son derece köklü bir geçmişi olduğunu belirterek, "Böylesi üretimler Kıbrıs'taki varlığımızın göstergesidirler" dedi.

Siyasi ve kültürel tarihi yazma ve müzeler açma başarılırsa ülkeye daha fazla sahip çıkılmış olacağını dile getiren Mutluyakalı, Cumhurbaşkanlığı'na kitabın yayımlanmasına destek olduğu için teşekkür etti.

Mutluyakalı, kitap için bir yıldan uzun zaman çalıştıklarını ve bir sürü insanın emek verdiğini anlatarak, böyle çalışmaların her zaman eksikleri olduğunu ancak bütün kitapları yayınladıkça eksikleri görerek düzeltme şansı bulacaklarını kaydetti.

"Bu ülkeye demokrasisine varlığımıza yarınlarımıza sahip çıkmak bu ülkenin değerlerine sahip çıkmakla mümkündür" diyen Mutluyakalı, Kıbrıs Türk Basın Tarihi kitabına katkı koyan herkese teşekkür etti.

GÜVEN

Gazeteciler Birliği Başkanı Hüseyin Güven ise,  Kıbrıs Türk Basın Tarihi kitabını, kendisi başkanlığa başladığında hazır bulduğunu ifade ederek, ortaya çıkmasına katkı koyan herkese teşekkür etti.

Bu kitabın birliğin çıtasını yükselttiğini ve bundan sonra kendilerine düşenin kitabı geliştirerek eksiklerini tamamlamak olduğunu kaydeden Güven, yeni yönetim kurulunun hedefleri arasına Kıbrıs Türk Basın Tarihi belgeseli çekme hedefi koyduklarını ve bunun için çalışacaklarını söyledi.

Gerçekten çok sıkıntılı günlerden geçildiğine, ülkenin siyasi sürecinin çalkantılı bir döneme girdiğini belirten Güven, doğal olarak bu süreçten medya mensuplarının da etkilendiğini ifade etti.

Güven, ülkede ekonomik sıkıntı olduğunu medya sektöründe de hem çalışanların hem de çalıştıranların çeşitli zorluklar yaşadığına işaret ederek, medyanın, diğer sektörlerin ve kurumların sıkıntılarını duyururken kendi sıkıntılarını anlatamadığını söyledi.

Siyasette yaşanan olayların herkesin bilgisinde olduğunu ve etik konusunda gelinen durumun kendilerini rahatsız edecek noktaya geldiğini dile getiren Güven, "Biz öncelikle kendi sektörümüzün etik sorunlarına bakmak ve neler yapabileceğimizi değerlendirmeliyiz. Üzerine gitmeliyiz" dedi.

Güven, birliğin geçmiş döneminde Basın Etik Kurulu Yasa Taslağı hazırlandığını ve hükümete iletildiğini hatırlatarak, bu taslağın hükümetten de destek gördüğünü, şu an ne aşamada olduğunu bilmediklerini ancak takipçisi olacaklarını belirtti.

Medya etik kurulu oluşturma kararı aldıklarını da dile getiren Güven, etik olmayan yayınlar yapan, yazılar yazan meslektaşlarını uyararak, teşhir edilmeleri konusunda adım atacaklarını ve bu konuda destek beklediklerini söyledi.

CUMHURBAŞKANI EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu gecede yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk Basın Tarihi kitabında da belirttiği üzere Kıbrıs Türk basınını, tüm dünya basınından ayıran çok önemli bir özellik olduğunu belirterek, "Kıbrıs Türk basınının başlangıçtan günümüze ele aldığı konular, yayınladığı araştırmalar, köşe yazıları ve demeçler bir anlamda Kıbrıs tarihinin son 120-130 yılıdır" dedi.

Kıbrıs Türk basınının, mücadelenin her döneminde gazetecilikle sınırlı kalmayan bir misyon üstlendiğini dile getiren Eroğlu, özellikle, Kıbrıs Türkü'nün yaşama, var olma, özgürlüğünü ve egemenliğini koruma, Anavatanı ile bağlarını güçlendirmesi, demokratikleşmesi ve kurumsallaşması anlamında basının hep mücadelenin içerisinde olduğunu vurguladı.

Eroğlu, 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekâtı'na kadar uzanan süreçte halkın aynı zamanda moral kaynağı da olan basının, sonrasında da KKTC'nin kurumsallaşma ve demokratikleşme sürecinde, çok sesliliğiyle devletin en önemli unsurlarından biri haline geldiğini belirtti.

Bu kitabın yayımlanmasına destek olurken medyaya bugüne kadar verilen emeğin ortaya çıkarılarak derli toplu biçimde halkın, araştırmacıların bilgisine getirilmesini ve bundan sonraki çalışmalara bir temel oluşturulmasını hedeflediklerini dile getiren Eroğlu, "İnşallah yeni çalışmalar yapılarak bu kitapta ortaya konulan çok değerli bilgiler, belgeler daha ileri götürülecek. Biz Cumhurbaşkanlığı olarak tüm medya örgütlerine sıcak bir yaklaşım içindeyiz ve bize sunulacak benzer projeleri değerlendirmeye hazırız" dedi.

Eroğlu, Cumhurbaşkanlığı olarak medyada her kesimden farklı görüşün ortaya konularak tartışılmasından, haber ve bilgilerin insanlara ulaştırılmasından ve aynı zamanda medyanın halkın eğitim-kültür ve kaliteli eğlence ihtiyacını karşılama görevlerini yerine getirme gayretlerinden, demokrasiye katkılarından dolayı müteşekkir olduklarını belirtti.

Eroğlu, "İnşallah yapılacak çalışmalar, alınacak tedbirlerle medyamızın daha da gelişmesi sağlanır ve özellikle öz denetimde başarılı olunarak kimi konularda yaşanan sıkıntılar geride kalır" temennisinde bulundu.

KIBRIS KONUSU

Kıbrıs Konusuna da değinen Eroğlu, Kıbrıs Rum tarafının katı yaklaşımı yüzünden Kıbrıs konusundaki öze yönelik görüşmelerin bir süreden beri tıkandığını vurguladı.

"Geçtiğimiz Ocak ayı içerisinde yapılan ikinci Greentree toplantısına Ulusal Konseyi'nden aldığı 4 'Hayır'la giden Hristofyas, Ada'ya döndükten sonra buna sadık kaldığını gururla açıkladı. 2013 yılının Şubat ayında yapılacak Rum başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını da açıklayan Rum lider, buna gerekçe olarak ilerleme veya anlaşma konusunda 'geçerli bir ümit görmemesini' göstermiştir" diyen Eroğlu, BM Genel Sekreteri'nin ise ilgili raporlarında, Kıbrıs Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı'nı devralması ve yaklaşan Rum seçimleri ışığında bu dönemin uzlaşı için elverişli bir dönem olmadığını ve 1 Temmuz'a kadar anlaşmaya varılmazsa sonrasında sonuç alınmasının mümkün olmadığını ortaya koyduğunu anlattı.

"Baştan beri 'Kıbrıslı süreç' olarak tanımlanan görüşmelerdeki mevcut tıkanıklığı aşmanın ve ilerlemenin yolu iki tarafın mutabakatıyla mümkündür" diyen Eroğlu, böyle bir mutabakat ihtimalinin doğması için öncelikle Kıbrıs Rum seçimlerinin sonuçlanması ve seçilecek yeni liderin politikasını belirlemesi gerektiğini, tabiatıyla Rum seçimlerinden sonra görüşmelerin otomatik olarak "bırakıldığı yerden devam etmesi" gibi bir durumun da söz konusu olmadığını belirtti.

Hiçbir şey olmamış gibi davranmanın, tıkanıklığı ve dolayısıyla statükoyu sürdürmekten başka bir amaca hizmet etmeyeceğini dile getiren Eroğlu, yeni bir sayfa açılması, yeni bir masa oluşturulması, sonuç alıcı müzakerelere geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Bunun için de bir zaman takviminin, bir al-ver sürecinin şart olduğuna işaret eden Eroğlu, "Biz böyle bir sürecin sonunda, garantörlerin de katılacağı dörtlü veya beşli bir toplantıya hazır olduğumuzu çeşitli vesilelerle açıkladık" dedi.."Karşı taraf ise ne yapıyor? Defaatle denenmiş ve başarısızlığa uğramış yöntemlerde ısrar ediyor... Ucu açık görüşmelerde ayak sürümeye devam etmek istiyor" şeklinde konuşan Eroğlu, halbuki Genel Sekreter'in Özel Danışmanı Downer'ın basın önünde "işlerin eskisi gibi gitmeyeceğini" bundan kısa bir süre önce açıkladığını anımsatarak, Güney'de yapılacak liderlik seçimlerinin Kıbrıs Rum tarafının bu konudaki katı tutumlarını yeniden gözden geçirmeleri ve bundan vazgeçmeleri için bir fırsat oluşturmasını umduğunu söyledi.

Eroğlu, kendilerinin Rum tarafında kimin seçilmesi gerektiği konusunda fikir beyan etmelerinin söz konusu olmadığını da belirterek, kendileri için izlenecek politikaların önemli olduğunu ifade etti.

Adaylar tarafından yapılan bazı açıklamaların soru işaretleri yaratarak, endişe kaynağı oluşturduğunu söyleyen Eroğlu, adaylar arasında önde gelen Anastasiades'in, mevcut lider Hristofyas'ın verdiği tavizleri geri alacağı, Ulusal Konsey'de seçmenlerin %75'ini temsil eden partilerin desteğini almadan öneri dahi yapmayacağı ve görüşmelerin seviyesini liderler düzeyinden görüşmeciler düzeyine düşüreceği şeklindeki beyanların bunlar arasında olduğunu kaydetti.

Eroğlu, son yaptığı açıklamada Anastasiades'in, partisi DİSİ'nin, DİKO ile imzaladığı protokolde söylenenlere "harfiyen uyacağını" belirttiğini hatırlatan Eroğlu, Anastasiades'in harfiyen uyacağını söylediği maddeleri şu şekilde örneklendirdi;

"Temel bir BM parametresi olan dönüşümlü başkanlığın geri çekilmesi; 'Yerleşik' dedikleri 50,000 TC kökenli vatandaşımızın çözüm sonrası adada kalmasına rıza gösterecekleri şeklindeki taahhüdün geri alınması; [Bu noktada, bizim KKTC vatandaşları arasında doğum yerine göre bir ayrımcılık yapılamasını kabul etmeyeceğimizi bir kez daha vurgulamak isterim. Olası bir çözüm anlaşmasında tüm GKRY vatandaşları gibi tüm KKTC vatandaşları da federal Kıbrıs'ın vatandaşları olacaklardır.] Federal Cumhuriyette, TC vatandaşlarına tanınması öngörülen 4 özgürlüğün geri alınması; Olası federasyona iki devlet noktasından değil, kendi tekellerinde olan sözde 'Kıbrıs Cumhuriyeti' noktasından gidilmesi; yani öncelikle kendi yasa ve icraatlarının geçerli olması; ve nihayet, mevcut garanti sisteminin kesinlikle kabul edilmemesi."

Bir an için bu yazılıp söylenenlerin seçim propagandası olduğu varsayılsa bile, kamuoyuna yönelik bu açıklamaların Kıbrıs Rum halkı tarafından bir taahhüt olarak algılandığını ve onlar arasında gerçekleşmesi mümkün olmayan beklentiler yarattığını unutmamak gerektiğine işaret eden Eroğlu, bu açıklamaların Rum halkını bir anlaşmaya hazırlamaktan uzak olduğunu vurguladı.

Eroğlu, kendilerinin, temasların tamamen kopmaması ve iki halk arasında eksik olan güvenin yaratılmasına yönelik Teknik Komite çalışmalarının canlandırılmasına ön ayak olduklarını ve bu çalışmaları halen sürdürdüklerini ifade ederek, Kıbrıs Rum tarafının tüm ayak sürümelerine karşın mevcut 7 teknik Komite ve 2 alt komitenin yaptıkları çalışmalarda bazı ilerlemeler kaydedildiğini açıkladı.

Güven yaratılmasına yönelik son New York ziyaretinde de BM Genel Sekreteri'ne yeni bir öneriyle gittiğini ifade eden Eroğlu, Kıbrıs'ın doğal kaynaklarının keşfedilip kullanılmasıyla ilgili bu önerinin de, geçen yıl aynı konuda yaptıkları önerinin geliştirilmiş şekli olduğunu kaydetti.

Özellikle, Güney'in tek yanlı olarak yürüttüğü Kıbrıs çevresindeki sualtı hidrokarbon yataklarının ortak kullanımıyla ilgili bu önerideki yeni unsurun çıkartılacak gaz ve petrolün Türkiye üzerinden dış pazarlara ulaştırılması olduğunu ifade eden Eroğlu, taraflar arasında bir işbirliği alanı yaratabilecek bu önerinin, gerek BM Sekreteryası gerekse diğer diplomatik çevreler ve yabancı basında yankı bulduğunu, Kıbrıs Rum tarafının da bu öneriye olumlu ve yapıcı bir ruh içerisinde bakmasını temenni ettiklerini söyledi.

İÇ KONULAR

Eroğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki gelişmelere de değinerek,"Ulusal Birlik Partisi'nin gerek iktidar partisi olması gerekse bu kurultaydan çıkacak sonuca göre kazananın Başbakanlık görevini üstlenecek olması konu üzerindeki kamuoyu ilgisini artırmaktadır" dedi.

Üzücü olanın kurultay sürecinin kamuoyunda parti içi demokratik bir yarış olarak değil kimi olumsuz olay ve iddialarla yer alması olduğunu ifade eden Eroğlu, bu olaylarla ilgili gelişmeleri kendisinin de New York'tan üzüntü içerisinde takip ettiğini söyledi.

Eroğlu, "35 yılını Ulusal Birlik Partisi içinde geçirmiş, 1985'den 2010 yılına dek kısa süreler dışında bu partinin Genel Başkanlığı'nı yapmış, birçok seçim başarısını UBP ile yaşamış, UBP çatısı altında halka çeşitli hizmetler verme şansını elde etmiş bir kişi olarak" değinmek istediği bazı noktalar olduğunu söyledi.

Eroğlu, halkın büyük bir teveccüh göstererek kendisini Cumhurbaşkanlığı makamına taşımasından sonra 6 Mayıs 2010 tarihinde gerçekleştirilen Ulusal Birlik partisi olağanüstü kurultayına davetli olarak çağrılıp bir konuşma yapması istendiğinde kürsüde yaptığı konuşmayı şu şekilde tekrarladı:

"Çok sevdiğim, zarar görmesin diye canım gibi sakındığım, birlikte bugünlere kadar taşıdığımız Ulusal Birlik Partisi'nin bundan sonrası için de birkaç söz söylemek istiyorum.

İnanıyorum ki Ulusal Birlik Partisi Devletimizle birlikte sonsuza dek yaşayacak ve Kıbrıs Türk Halkı'nın takdiri ile ülkemize hizmet etmeye devam edecektir.

Yeter ki  birçok şeyin temelinde olduğu gibi partinin de özünde sevgi ve saygı hiç bir zaman kaybolmasın.

Siyasal partilerin bir iç iktidar mücadelesi bir de ülke yönetimi için iktidar mücadelesi vardır.İç iktidar mücadelesi yapılırken bunun aynı yolu yürüyen, aynı idealleri paylaşan insanlar arasında bir yarış olduğu unutulmasın ve yarış bittiği gün herkes bir birini kucaklasın..."

Eroğlu, 26 ay önce söylediklerinin arkasında olduğunu vurgulayarak, sevginin ve saygının bittiği her yerde başarının da biteceğini, şu anda Ulusal Birlik Partisi içerisinde sevgi ve saygının var olup olmadığının yorumunu da halka bıraktığını söyledi.

Sürekli UBP Kurultayı'nın kendisini ilgilendirip ilgilendirmediğinin sorulduğunu dile getiren Eroğlu, "Bu kurultay bir vatandaş olarak beni ilgilendiriyor, 35 yılını UBP'ye vakfetmiş bir insan olarak da ilgilendiriyor. Her şeyden önce bu kurultay beni bir Cumhurbaşkanı olarak ilgilendiriyor" dedi.

Siyasete girdiği ilk günden bugüne sorumluluk taşıyan görevlerde bulunduğunu hangi şapkayı ne zaman giyeceğini bilen biri olarak, UBP kurultayıyla ölçülü anayasal görevlere zarar gelmeyecek şekilde ilgilendiğinden herkesin emin olabileceğini ifade eden Eroğlu, kurultay süreci başlamadan aylarca bakanların milletvekillerinin vatandaşların kötü giden hususları kendisine aktardığını ve sürece katkı koymasını istediklerini ve kendisine aktarılanlara kulak vermemesinin mümkün olmadığını belirtti.

Eroğlu konuşmasında şu ifadelere de yer verdi:

"Bana dolaylı ya da dolaysız hak etmediğim eleştiriler yöneltilmeye başlanmışsa, benim dışımda herkes bu partinin kurultayına parmağını sokup karıştırıyorsa, bana ve aileme tehditler savrulmaya, kellenizi alacağız sizi partiden kazıyacağız, her türlü komployu kurarak yalnızlaştıracağız lafları tartışılıyorsa UBP'nin iyiye gitmediği partide sevginin saygının kalmadığı partinin başkalaşma sürecine sokulduğu delegelerin görüşlerini söylemekten hangi adayı desteklediklerini açıklamaktan korktuğu yazılıp çiziliyorsa, ülkenin iyi yönetilmediğiyle ilgili ciddi iddialar ortaya atılıyorsa, bu yazılanlara ve söylenenlere bırakın bir Cumhurbaşkanı olarak bir insan olarak nasıl sessiz kalabilirim"

Her kötü sözün sahibine ait olduğunu kaydeden Eroğlu, "Ben geleceğim yerlere geldim bu noktadan sonra bir beklentim yok bunu herkesin bilmesi lazım. Geldiğim noktada kimsenin makamında da gözüm olamaz" dedi.

UBP'NİN "PARASI" 26 MİLLETVEKİLİ ÇIKARAN HALKIN BAŞARISIDIR

Partinin ilk kez parası olduğundan bahsedenlerin de aynı art niyetli yaklaşım içerisinde olduklarını ifade eden Eroğlu, hesapların ortada olduğunu, kendi başkanlığı döneminde tek başına iktidara geldikleri gün UBP'nin 26 milletvekili bulunduğunu sonrasında yapılan katılımlarla bu sayının 27'ye çıktığını bu sayıda milletvekiline sahip bir partinin devletten yılda ortalama 2.5 milyon para aldığını 4 yılda partinin parası olmasının değil, olmamasının hayret uyandıracak bir durum teşkil edeceğini kaydetti.

Eroğlu, devletten aldığı kaynaktan başka geliri olmayan bir partinin bu rakamlardan fazla parası varsa nedeninin de araştırılması gerektiğini söyleyerek, partinin parası varsa bunun 26 milletvekili seçilmesine sebep olan halkın başarısı olduğunu vurguladı.

"Bana göre UBP'de işler bu noktaya gelmemeliydi" diyen Eroğlu, ben UBP Genel Başkanına ve başbakanına karşı saygılı davrandım, açık sözlü olduğunu yardım etmek için elinden gelen gayreti gösterdiğini ancak aynı karşılığı gördüğünü söyleyemeyeceğini ifade etti.

Kurultaydan sonra kendisine teşekkür eden Başbakana, bundan sonra ne yaşının ne de makamının partiye geri dönmeye müsait olmadığını söyleyerek başarılar dilediğini anlatan Eroğlu, Başbakan'a UBP'nin başarısızlığının halkta tedirginlik ve güvensizlik yaratacağını tecrübelerinden yararlanmak istediği sürece de yanında olacağını vurguladığını anlattı.

Başbakana, kadrosunu güçlendirmesi, Bakanlar Kurulu'nda alınan kararların iyi tartışılması gibi bir dizi tavsiyede bulunduğunu ve bundan sonrası için kendisinin hiçbir beklentisi olamayacağını açık şekilde ifade ettiğini söyleyen Eroğlu, parti başkanlığı için de o gün için başka adayı olmadığını açıkladığını ancak işlerin beklendiği gibi gitmediğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığını ziyaret eden partililere zamanla hesap sorulmaya başlandığını bu tür ziyaretlerin engellenmeye çalışıldığını dile getiren Eroğlu, "Bunların herkesin aklından geçen şeyler olduğunu tahmin ettiğim için siz bana sormadan ben açıklamak istedim" dedi.

BAKANLAR KURULU'NA BAŞKANLIK ETME YETKİM VAR

Eroğlu, kendisinin Bakanlar Kurulu'na başkanlık yapma yetkisi olduğunu anımsatarak, bugüne kadar 3 kez Kıbrıs Konusunda bilgi verdiğini,  LTB'de yaşanan grevlerin görüşüldüğü dönemde de bir kez başkanlık ettiğini söyledi.

Bu yaşananları Denktaş ile bağlantılı şeylermiş gibi göstermeye çalışanlar bulunduğunu ifade eden Eroğlu, kendisinin Denktaş'a saygıda hiçbir zaman kusur etmediklerini,  partinin adayıyken de, birçok seçimde bağımsız adayken de kendisine destek olduklarını belirtti.

"DENKTAŞ'A KARŞI ADAYA KARŞI ÇIKTIM"

Eroğlu, hatta 84 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak, partiden bir kişinin Denktaş'ın karşısına partinin aday çıkarmasında ısrarlı olduğunu ancak kendisinin vefasızlık yapılmamasını gerektiğini belirtip buna karşı çıktığını, bunun üzerine partinin aday çıkarmasını öneren kişinin partiyi ter edip başka parti kurduğunu anlattı. Eroğlu, "Biz de vefasızlık yoktur biz kimlerle yola çıktığımızı biliyoruz" ifadelerini de kullandı.

Eroğlu, bugünkü olayların, sanki kendisi hükümete başbakana karşıymış gibi gösterilmeye çalışılmasının son derece yanlış olduğunu kaydetti.

Bugüne kadar hükümetin hiçbir icraatına karışmadığını hükümetin hiçbir kararına engel olmadığını kaydeden Eroğlu, hükümetin icraatlarını kendisinin de herkes gibi basından öğrendiğini dolayısıyla herhangi bir art niyeti olmadığı gibi hükümet icraatlarına da bir müdahalesi olmadığını herkesin böyle bilmesi gerektiğini vurguladı.

TECRÜBELERİMDEN YARARLANMAK İSTEYENLERE YARDIMA HAZIRIM

Tecrübelerinden faydalanmak isteyenlere yardımcı olmaya hazır olduğunu kaydeden Eroğlu, bunun sadece UBP için değil tüm partiler için geçerli olduğunu; Anayasa, Siyasal Partiler Yasası, Seçim ve Halk Oylaması Yasası değişecekse, kendisine de bu konularda başvurulursa tecrübeleriyle katkıda bulunmaya hazır olduğunu söyledi.

Kongreler yapılırken tüzük göz ardı edilse de yaşanan gerilimin düşürülmesi gerektiğini vurgulayan Eroğlu, sanki genel seçime gidilirmiş gibi baskı ve tehditler görüldüğünü kurultayın genel seçim olmadığını parti içi demokrasiyi gösteren bir organizasyon olduğunun unutulmaması gerektiğini belirtti.

Delegelerin her şekilde UBP'ye oy vereceğini ve bu tarz ayrımların parti içi demokrasiyi zedeleyeceğini dile getiren Eroğlu, başka parti de söz konusu olsa aynı şeyleri söyleyeceğini kurultayların sonunda kucaklaşmaların yaşanması gereken olaylar olduğunu kaydetti.

SINAVLARDA HATIR YAPILDIĞI İDDİASI HEP OLUR

Eroğlu, Kamu Hizmeti Komisyonu'nda şu an görevde olan 5 üyeden sadece 1'inin kendisi tarafından tayin edildiğini, diğerlerinin İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın tayin ettiği kişiler olduğunu anımsatarak, sınavlardan sonra hatır yapıldı iddialarının ilk kez ortaya atılmadığını hatırlattı.

165 öğretmen ihtiyacı varken Amme Hizmetine sadece 65 öğretmen izni verildiğini gerisinin sözleşmeli alınacağının bildirilmesinin de ayrı bir taktik olduğunu ifade eden Eroğlu, sınavı geçen kişilere haksızlık olduğunu ve yapılan konuşmaların ayıp kaçtığını bu nedenle bu konulara fazla girmek istemediğini söyledi.

Eroğlu, tüm siyasi partilerin devlete sahip çıkması ve güçlü bir parlamento ortaya koymalarını temenni etti.

(AK/HÖ) FOTOĞRAFLI

 
16 Ekim 2012 Salı 13:34
Okunma: 450
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)