Ana Sayfa » Kıbrıs » Kıbrıs Türk Sanayi Odası 28. Olağan Genel Kurulu bugün yapıldı

Kıbrıs Türk Sanayi Odası 28. Olağan Genel Kurulu bugün yapıldı

Genel Kurul toplantısı Kıbrıs Türk Sanayi Odası'nda saat 10:00'da başladı.Genel Kurul'da açılış ve saygı duruşunun ardından başkanlık divanı oluşturuldu. Daha sonra Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı ile Genel Kurul'a katılan konuklar birer konuşma yaptılar. Verilen aranın ardından Genel Kurula sunulan karar tasarıları görüşüldü, faaliyet raporu ile mali raporlar sunulup onaylandı. Dilek ve temennilerin ifade edilmesinin ardından genel kurul sona erdi.

 
 
Kıbrıs Türk Sanayi Odası 28. Olağan Genel Kurulu bugün yapıldı

 

 

Genel Kurul'da sırasıyla Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, Maliye Bakanı Zeren Mungan, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Başbakan Özkan Yorgancıoğlu   birer konuşma yaptı.

Genel Kurul'a katılan Başbakan Yardımcısı Ekonomi, Kültür, Turizm ve Spor Bakanı Serdar Denktaş ise geçirdiği diş operasyonu nedeniyle konuşma yapmadı.

ÇIRALI: "ÇÖZÜM BÜYÜK FIRSATLARI BERABERİNDE GETİRECEK ANCAK HAZIR DEĞİLİZ??

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı konuşmasında, Kıbrıs sorununa çözümün çok büyük fırsatları beraberinde getireceğine inandıklarını kaydetti. Bununla birlikte yasal altyapılar ve ekonomik anlamda çözüme hazır olunmadığını kaydeden Çıralı, yasal mevzuatın tamamlanması ve bu yasaların uygulanmasının denetlenmesinin etkin şekilde yapılması gerektiğini söyledi.

Sanayi sektörünün iyice köklenerek, güçlü bir yapıda çözüm sürecine girmesinin  sağlanması gerektiğini vurgulayan Çıralı, tüketimi teşvik eden politikalar yerine üretimi destekleyen politikalara zaman ve kaynak ayrılması gerektiğini dile getirdi.

"Sanayi Odası'nın  , hükümetin yerli üretimin desteklenmesi konusunda daha fazla kayıtsız kalmasına tahammülü kalmamıştır? diyen Çıralı,  kendi ayakları üzerinde duran, sürdürülebilir bir ekonomi isteniyorsa üretimin artırılması konusunda radikal önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.

"HÜKÜMET GİRDİ MALİYETLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİ KONUSUNDA NERDEYSE HİÇBİR  ADIM ATMADI?

Hükümeti, girdi maliyetlerinin  düşürülmesi konusunda neredeyse hiçbir adım atmamakla suçlayan Çıralı, aksine  girdi maliyetlerini artıran yığınla kararlar alındığını savundu.

Türkiye Cumhuriyeti'nden su temini projesiyle ilgili çalışmaların somutlaştırılmadığını, toplumlumla yeterince paylaşılmadığını ileri süren Çıralı, ayrıca Türkiye'den kablo ile elektrik projesinin elektrik üretiminde çeşitlilik ve Avrupa ile enterkonnekte sisteminin sağlanması konusunda  çok büyük önem arz ettiğini ifade etti.

Çıralı, ilgili yasanın  organize sanayi bölgeleri dışına sanayi yatırımı yapılmasına olanak tanıyacak şekilde düzenlenmesi, ihracatın en az 3 kat artırılması, sanayi sektörünün mevcut durumunun analiz edilerek ileriye dönük sanayi politikaları geliştirilmesi ve sanayi stratejisi çıkarılması  gerektiğini de kaydetti.

KKTC'de bir eksiklik olan metroloji ve kalibrasyon merkezi kurulması konusunda çalışmalar başlatıldığını belirten Çıralı, 2014 yılı içerisinde TSE ile birlikte akredite olacak ortak bir merkezin kurulması konusunda somut girişimler yapılmasının hedeflendiğini dile getirdi.

Çıralı, yerli ürünlerin kullanımını ve sürdürülebilirliğini artırmak amacıyla 2013 yılında Kuzey Kıbrıs Ürünü Projesi'nin  uygulanmaya başlandığını da kaydederek, üyelerin daha fazla sahip çıkmasıyla halkın desteğinin artarak devam edeceğine inandıklarını söyledi.

 

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, sanayideki sorunların aşılması için sektör temsilcileriyle hükümetin işbirliği yapması gerektiğini söyledi. Dile getirilen sorunların çözümüne yönelik bakışlarının pozitif olduğunu ancak sorunları çözmenin 3-5 ayda mümkün olmadığını belirten Yorgancıoğlu, sorun ve çözüm önerilerini doğru belirlemek gerektiğini vurguladı.

Kıbrıs Türk Sanayi Odası'nın bugün gerçekleştirilen 28. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Yorgancıoğlu, sektörün önünü açmak için bazı tedbirler aldıklarını ve adımlar attıklarını dile getirdi ve  sadece mal değil hizmet kalitesinin de önemli olduğunu söyledi.

Meclise yolladıkları yasa tasarılarının yarısının AB'ye uyum diğer yarısının da ekonomiyi canlandırma amaçlı olduğunu söyleyen Yorgancıoğlu, ancak bunların hemen sonuç vermesinin mümkün olmadığını, çalışmaların sürmesi gerektiğini vurguladı.

TALAT: "KIBRIS SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNÜN ZAMANI?

II. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da Kıbrıs sorununun belli bir noktada olduğunu, yarın olmasa da mutlaka bir gün çözüm olacağını kaydetti.

Çözüme hazırlıklı olmanın önemini vurgulayan Talat, şu sıralar Kıbrıs sorununun çözümünün zamanı olduğunu, Güney Kıbrıs'ın ekonomik koşullarının kötüleşmesi ile Türkiye'nin bulunan petrolün güzergahı oluşunun çözümü  tetikleyen dinamikler olduğunu kaydetti.

Şimdi var olan bu şartların yarın olmayabileceğini söyleyen Talat, Kıbrıs Türk tarafı olarak çözümü zorlamaları gerektiğini, doğru bir işi zamanında yapmanın çok önemli olduğunu vurguladı.

AKÇA: "ÜRÜN KALİTE GÜVENCESİ VE STANDARTLARI İLE GİRDİ MALİYETLERİ ÇOK  ÖNEMLİ?

TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da konuşmasında, sanayicileri, tanınmamış, ambargolar altındaki bir ülkede üretim yapmaya çalıştıkları için kutladı.

Sanayinin daha ileriyle gitmesi, gelişmesi için çeşitlendirilmesi gerektiğini dile getiren Büyükelçi Akça bunun için ise ürün kalite güvencesi ve standartları ile girdi maliyetlerinin önemli olduğunu belirtti.

Bir malın dünyanın her yerine ilişiğindeki belgelerle gidebilecek standartlara sahip olması gerektiğini kaydeden Akça, aksi halde bu malın Güney Kıbrıs ve Türkiye de dahil olmak üzere hiçbir yere gidemeyeceğini kaydetti.

Standartlar konusunda devlete önemli görevler düştüğünü kaydeden Akça, TC Elçiliği olarak kendilerinin de elerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Finansman maliyetleri başta olmak üzere girdi maliyetlerinin KKTC'de yüksek olduğunu, ancak indirelim deyince bunların indirilemediğini dile getiren Akça, girdi piyasasını düzenlemek gerektiğini, bunun için hükümetin kararlı adımlar atması gerektiğini ifade etti.

MUNGAN: "İSTİHDAM VE KREDİLENDİRME AÇISINDAN ÖNEMLİ AÇILIMLAR GETİRDİK?

Maliye Bakanı Zeren Mungan da konuşmasında, hükümetin üretim ve ülkedeki tüketici refahının artırılması üzerinde çaba harcadığını, Sanayi Odasıyla da üretimin nasıl artırılabileceğini sürekli ele aldıklarını kaydetti.

İstihdam ve kredilendirme açısından önemli açılımlar getirdiklerini belirten Mungan, TC Elçiliğiyle de bazı kredi ve hibe programları yürüttüklerini ifade etti. Bunlarla temel hedeflerinin  üretici refahını artırmak olduğunu söyleyen Mungan,  üreticinin de rekabet  edebilir ürünlere yoğunlaşma konusunda hassasiyet göstermesini beklediklerini dile getirdi.

GÜRPINAR: "SANAYİCİLERİN SORUNLARINA ÇÖZÜM ÜRETMEK GEREKİR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar da konuşmasında Sanayi Odası'nın kurumsallaşma, yerel üretim ve sanayiye sahip çıkma yönünde önemli adımlar attığını kaydetti.

Sanayicilerin ciddi sorunları olduğunu, bunları  masaya yatırarak çözüm üretmek gerektiğini dile getiren Gürpınar, nitelikli iş gücü temin edilmesinin bakanlığıyla bağlantılı sorunlardan biri olduğunu, bu konuda odanın ihtiyaçları doğrultusunda  ortak çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Gürpınar,  yerel iş gücü istihdamının artırılması hususunu destekleyen programları bulunduğunu, bunların geliştirilerek bazı kredi programlarıyla destekleneceğini de ifade etti.

 
3 Mayıs 2014 Cumartesi 07:00
Okunma: 1056
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu