Ana Sayfa » Kıbrıs » Kıbrıs Vakıflar İdaresi Ve Din İşleri Dairesi'nden 17 Müslüman Ülkenin Mütfü Ve Din Adamlarına Kardeşlik İftarı

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Ve Din İşleri Dairesi'nden 17 Müslüman Ülkenin Mütfü Ve Din Adamlarına Kardeşlik İftarı

Girne, 28 Ağustos 11 (T.a.k): Kıbrıs vakıflar İdaresi Ve Din İşleri Dairesi, 17 Müslüman Ülkenin Vakıf Ve Din İşlerinden Sorumlu Üst Düzey Yetkililerine Kardeşlik İftarı Verdi..

 
 
Kıbrıs Vakıflar İdaresi Ve Din İşleri Dairesi'nden 17 Müslüman Ülkenin Mütfü Ve Din Adamlarına Kardeşlik İftarı

"Din Kardeşleri Kuzey Kıbrıs'ta Buluşuyor'" adı altında yapılan iftar, dün akşam Girne'deki Cratos Premium Otel'de gerçekleşti.

Yenişehir Camii İmam Hatibi İsa Aydın'ın akşam ezanını okumasıyla başlayan iftar etkinliğinde, birlikte okunan dualarla kardeş Müslüman ülkeler arasında dayanışma olması dileğinde bulunuldu.

Gecede, Başbakan İrsen Küçük, TC Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez ve Kıbrıs Vakıflar İdaresi ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Başkanı Işılay Arkan birer konuşma yaptı.

Etkinlik, yapılan konuşmaların ardından Kıbrıs Vakıflar İdaresi ve Din İşleri Dairesi İlahi Grubu'nun seslendirdiği ilahiler ve Konya Mevlana Eğitim ve Kültür Derneği semazenlerinin Sema gösterileri ile sona erdi.

Etkinliğe, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, İslam Konferansı Örgütü Parlamentolar Birliği Türk Grubu Başkanı AK Parti Ankara Milletvekili Prof. Emrullah İşler, Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kıbrıs Vakıflar İdaresi ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Başkanı Işılay Arkan, Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Kemal Kaymakamzade, KKTC Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay, İran'ın Güney Kıbrıs Büyükelçisi Ali Abbar Rezaei, bazı belediye başkanları, işadamları, akademisyen, kurum ve kuruluşların başkan ve temsilcileriyle KKTC, Türkiye, Dubai, Kosova, Umman, Bosna - Hersek, Fas, Rodos, Yunanistan, Bulgaristan, Medine, Sırbistan, Makedonya, İran, Pakistan, Kuveyt, Filistin ve Gazze'den vakıf ve din işlerinden sorumlu üst düzey yetkililer katıldı.

KÜÇÜK: "KKTC İLE MÜSLÜMAN ÜLKELER ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ BÜYÜMELİ"

Başbakanı İrsen Küçük gecede yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ilk kez böyle uluslararası bir iftar sofrası düzenlendiğini ve bunun bir başlangıç olduğunu belirterek, 17 ülkeyle başlayan bu güzel etkinliğin ilerleyen yıllarda daha çok İslam ülkesinin katılımıyla genişlemesini diledi.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi'nin, Kıbrıs Türk tarihinde önemli yeri olduğuna işaret eden Küçük, Vakıfların, İngiliz Sömürge İdaresi döneminde baskıya maruz kalan, bazı imkan ve toprak varlıklarını kaybettiğini, ancak vakıf mallarının, Kıbrıs Türkü Halkı'nın Varoluş ve Mücadele Lideri Dr. Fazıl Küçük'ün büyük çabaları sonucu yeniden Kıbrıs Türk halkına devredildiğin anımsattı.

"VAKIFLAR ÖRGÜTÜ DAHA GÜÇLÜ BİR YAPIYA KAVUŞTURULACAK"

Vakıflar İdaresi'nin yeniden güçlenmesi ve kendine yeterli olabilmesi için hükümet olarak aldıkları tedbirlerin sonuç verdiğini ve bu yıl Vakıfların yatırım yapmaya başladığını kaydeden Başbakan İrsen Küçük, "Ancak bizim özlemimiz, Vakıfların dar bir çerçevede değil gerçek işlevini yapabilecek güçlü bir yapıya kavuşmasıdır. Bu konuda hükümet olarak üzerimize düşen her türlü desteği vermeye hazırız" dedi.

Başbakan İrsen Küçük, Müslüman ülkelerle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkı arasındaki sportif, kültürel ve turizm alanındaki işbirliğinin artarak büyümesi gerektiğini vurgulayarak, turizm alanında Güney Kıbrıs'ın baskılarına rağmen İran ve Azerbaycan'dan Kuzey Kıbrıs'a gün geçtikçe artan sayıda charter seferleri başladığını belirtti.

"MİLLİ DAVAYA BÜYÜK KATKI YAPACAK"

Bu gibi temasların devam etmesinin Kıbrıs Türk halkının milli davasına büyük katkı yapacağını kaydeden Küçük, "ülkemizdeki demokratik yaşam, parlamenter rejim ve demokratik yapıyı gördükten sonra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkındaki kararları daha da geliştirmek ve dünyaya yaymak, birçok platformda desteklerini sağlamak bizim için gereklidir" dedi.

GÖRMEZ

TC Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez ise, 17 ülkeden gelen üst düzey din adamı ve vakıf yöneticisinin katılımıyla gerçekleşen etkinliği "güzel bir tablo" olarak nitelendirdi.

"HALA SULTAN'IN RUHU ARAMIZDA"

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı iken 2007'de KKTC'ye geldiğini ve Kutlu Doğum Haftası nedeniyle bir konuşma yaptığını anımsatan Görmez, o konuşmasından alıntı yaparak, şunları aktardı:

"Yeryüzünde, Sevgili Peygamberimizin 'annemden sonra annem' dediği bir hanımefendi tarafından İslam'ın mesajını alan vatan coğrafyası dünyada neresidir dedim. Üçüncü defa sorduktan sonra salonun tamamı tarafından 'Kıbrıs' diye bir haykırış geldi...''

Mehmet Görmez, Kıbrıs denince; "İslam tarihinin bu tablosunu hatırlamamak mümkün değil. Bugün Hala Sultan'ın kabri başka yerde kalmış olabilir, ama inanıyoruz ki onun ruhu buradadır, Hala Sultan'ın ruhu burada, aramızdadır" dedi.

"MİLLETLERİ TARİHTE SÜREKLİ KILAN DEĞERLERİN BAŞI KİMLİK"

Milletleri millet yapan ve tarih sahnesinde sürekli kılan yüksek değerler olduğuna, kimlik denen bu değerlerin başında dil, kültür, coğrafya ve en önemlisi inancın geldiğini kaydeden Görmez, "Tarih bize şunu gösteriyor; inancını kaybeden milletler dilini, tarihini, kültürünü yani kısaca kimliğini oluşturun bütün unsurları da kaybediyor" dedi.

Kıbrıs'ın kendine özgü yüksek kültür ve inanç değerlerine sahip bir vatan coğrafyası olduğuna işaret eden Mehmet Görmez, Kıbrıs Türkü'nü dinlerken iki şeyin öne çıktığını gözlemlediğini ifade ederek öne çıkan bu değerleri şöyle açıkladı:

"Bunlardan birisi özgürlük, bağımsızlık ve hürriyetin bütün insanlarda bir karakter haline gelmesi, bir diğeri ise tabii bir dindarlık. Bu iki büyük güzel özelliğin mutlaka yüksek bir eğitimle daha kalıcı hale getirilmesi için çaba gösterilmesi gerekiyor."

Mehmet Görmez, son 8 yılda KKTC'deki dostlarıyla yakın ilişkileri olduğunu, çok sohbet ettiğini anlattı.

Her sözünde, imasında ve işaretinde, her Kıbrıslının özellikle bağımsızlık ve özgürlük konusunda çok hassas olduğunu gördüğünü aktaran Görmez, "Ancak bu özgürlük karakterinin daima manevi zengin bir dünya ile taçlandırılması gerekiyor. Bu iki büyük, güzel hasletin, hem bağımsızlık ve özgürlük düşüncesinin, hem de o dindarlık düşüncesinin mutlaka yüksek bir eğitimle daha kalıcı hale getirilmesi için çaba gösterilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Görmez, Diyanet İşleri Başkanı olarak, hem Kıbrıs Vakıflar İdaresi hem KKTC Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay ile daima yakın ilişkiler içinde olacağını, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bütün imkan ve hizmetleriyle Kıbrıslı kardeşlerin emrinde ve hizmetinde olduğunu söyledi.

ARKAN

Kıbrıs Vakıflar İdaresi ve Din İşleri Dairesi Yönetim Kurulu Başkanı Işılay Arkan da konuşmasında, 17 ülkeden gelen konukların katılımıyla gerçekleştirdikleri iftar etkinliğinin; Balkanlar, Ortadoğu ve Kafkasya'daki Müslümanlarla Kıbrıs Türk halkı arasındaki kardeşlik, sevgi ve birlikteliği güçlendirmek amacıyla düzenlendiğini belirterek, katılan ve katkı koyan herkese teşekkür etti.

Mübarek Ramazan ayında gerçekleşen bu etkinliğin, içtimai, kültürel ve kardeşlik duygularını pekiştiren bir toplantı olduğunu ve bunun eserlerinin yakın bir gelecekte görüleceğini belirten Arkan, bu tür etkinliklerin sadece Ramazan'da değil tüm yıl boyunca tekrarlanması gerektiğini kaydetti.

(UĞ/SEL) FOTOĞRAFLI

 
28 Ağustos 2011 Pazar 14:37
Okunma: 1820
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu