Ana Sayfa » Kıbrıs » "Kıbrıs'ın Dünü Bugünü Yarını..."

"Kıbrıs'ın Dünü Bugünü Yarını..."

ÖZGÜRGÜN, KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ'NDE KONFERANS VERDİ

 
 
Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonun kaldırılması yönünde atılacak ciddi adımların, çözüm konusunda daha istekli olması yönünde Rum tarafını cesaretlendireceğini söyledi.

Özgürgün, Kastamonu Üniversitesi'nde "Kıbrıs'ın Dünü Bugünü ve Yarını" isimli konferans verdi.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, konferans vermnek ve temaslarda bulunmak için geldiği Kastamonu'da, il sınırında Sanayi ve Ticaret Odası yetkilileri ile gazilerden oluşan bir heyet tarafından bayrak ve çiçeklerle karşılandı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Dışişleri Bakanı Özgürgün konferansta, Kıbrıs konusunda gelinen son durum hakkında geniş bir katılımcı kitlesine bilgi verdi.

Özgürgün, 2004 yılında Rum tarafının BM kapsamlı çözüm planını reddetmesi sonrasında, başta BM Genel Sekreteri olmak üzere, Avrupa Birliği Konseyi, Avrupa Komisyonu, İslam Konferansı Örgütü ve birçok devlet yetkilisinin, Kıbrıslı Türkler üzerindeki izolasyonun artık kalkması gerektiğini ifade ettiğini anımsatarak, bu yönde kararlar alınmasına rağmen, aradan geçen 7 yılı aşkın zamandır Rum engellemeleri nedeniyle bu konuda önemli bir mesafe alınamadığını belirtti.

"Rum tarafının, Kıbrıslı Türkler üzerindeki hayatın her alanını kapsayan izolasyonu devam ettirmek, hatta ağırlaştırmak için göstermekte olduğu çabanın, Kıbrıs Türk halkının tarihte yaşanan acı olaylar nedeniyle Rum tarafına karşı halihazırda var olan güvensizliği körüklemekte ve müzakereler sürecini olumsuz bir şekilde etkilemektedir" diyen Bakan Özgürgün, Kıbrıs Tür halkının, Rum liderliğinin bir yandan Kıbrıslı Türkleri izolasyonlar altında yaşamaya mahkum etmeye çalışırken, diğer yandan Kıbrıslı Türklerin her anlamda kendilerine eş bir ortak olacağı bir çözümü arzuladıkları yönündeki söylemlerini samimi bulmadığını ifade etti.Dışişleri Bakanı Özgürgün konferansta şunları aktardı.

"Müzakereler devam ediyor bahanesiyle uluslararası camia tarafından izolasyonun kaldırılması yönündeki çabaların ağırdan alınması da hakkaniyetli bir yaklaşım değildir. Ayrıca, 'Kıbrıs sorunu çözüldüğü zaman izolasyon zaten kalkacak' yönündeki bir yaklaşım da Kıbrıs Türk halkının 2004 yılında ortaya koyduğu iradeye karşı yapılmış büyük bir haksızlıktır. İzolasyonun kaldırılması çözümden bağımsız olarak Kıbrıslı Türklere verilmiş bir sözdür ve bunun müzakerelerin olumlu sonuçlanmasına bağlanması konuyu tamamen Rum tarafının insafına bırakmak anlamı taşımaktadır.

Ayrıca unutulmamalıdır ki, izolasyonun kaldırılması yönünde atılacak ciddi adımlar çözüm konusunda daha istekli olması yönünde Rum tarafını cesaretlendirecektir.

Çözümün Rum tarafınca bir kez daha engellemesi durumunda statüko, yani Rum tarafının gayrı yasal Kıbrıs Cumhuriyeti olarak kabul görmeye devam ederken, Kıbrıs Türk halkının izolasyon altında yaşamaya devam edeceği düşüncesi ile hareket eden bir Rum tarafının, çözüm çabalarına yapıcı katkı koymasını beklemek iyimserlik olacaktır. Bu nedenle, hem hakkaniyetin gereği olarak, hem de çözümün önünü açmak amacıyla Kıbrıslı Türkler üzerinde var olan insanlık dışı izolasyon bir an önce kaldırılmalıdır".

KASTAMONU TEMASLARI

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, konferansı öncesi Kastamonu il sınırında Sanayi ve Ticaret Odası yetkilileri ile gazilerden oluşan bir heyet tarafından bayrak ve çiçeklerle karşılandı.

Daha sonra Ticaret ve Sanayi Odası'na giden Bakan Özgürgün, burada oda başkanı Halil Öztosun'dan şehrin ticari faaliyetleri ile ilgili bilgi aldı.Kastamonu Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Halil Öztosun ziyarette yaptığı konuşmada, milli dava olarak gördükleri Kıbrıs meselesini her platformda dile getirdiklerini belirterek, bu konuda üyelerinin de büyük bir hassasiyet gösterdiklerini vurguladı.

Bakan Özgürgün de, kendisine gösterilen ilgiden dolayı çok duygulandığını dile getirerek odanın tüm üyelerine teşekkür etti.

Daha sonra aralarında Kastamonu Belediye Başkanı Turan Topçuoğlu'nun da bulunduğu davetliler ile birlikte Ticaret ve Sanayi Odası'nın tarihi Kurşunlu Han'da onuruna verilen yemeğe katılan Özgürgün, burada Ulusal Ajansların Kastamonu temsilcilerine mülakatlar da verdi.

Özgürgün'ün bir sonraki durağı ise Kastamonu Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği oldu. Derneğe gelişinde Kıbrıs'ta savaşan gaziler tarafından karşılanan Bakan Özgürgün, dernek binası içerisinde bulunan şehit fotoğraflarını inceledi.

Ziyarette bir konuşma yapan Kastamonu Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şadıman Doduoğlu, Bakan Özgürgün'ü Kastamonu'da görmekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, Kıbrıs davasının kendileri ve tüm Türk ulusu için kutsal bir dava olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Özgürgün de yaptığı açıklamada, Rum tarafı ile, bir anlaşma için masaya oturduklarını, ama yapılacak olan anlaşmanın herhangi bir anlaşma olamayacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün'e Kastamonu temaslarında, KKTC Ankara Büyükelçisi Mustafa Lakadamyalı, Bakanlık Müdürü Ulaş Kıvılcım, Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Hüsnü Duba ve Bakanlık ikinci sekreterlerinden Aysan Mullahasan ile Cem Topçu eşlik ediyor.

Kaynak TAK

 
26 Mayıs 2011 Perşembe 20:20
Okunma: 658
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu