Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kıbrıslı Rumların, Kıbrıslı Türklere Ve Kktc Ziyaretlerine Yönelik Bakışları

Kıbrıslı Rumların, Kıbrıslı Türklere Ve Kktc Ziyaretlerine Yönelik Bakışları

Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türklere Güvenmiyor, Ancak Birlikte Yaşayabilmenin Mümkün Olduğunu Düşünüyor.

 
 
Kıbrıslı Rumların, Kıbrıslı Türklere Ve Kktc Ziyaretlerine Yönelik Bakışları

YÜZDE 63'Ü KKTC'Yİ ZİYARET ETTİ

SOSYAL İLİŞKİLER PEK YOK, KIBRISLI TÜRKLERLE EVLEMEYE "HAYIR"

Lefkoşa, 15 Kasım 12 (T.A.K): Güney Kıbrıs'ta Kıbrıslı Rumların, Kıbrıslı Türkler ve KKTC'yi ziyaret etmeye yönelik bakış açılarının sorgulandığı bir anketten, Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklere pek fazla güvenmediği, fazla samimim ilişkilere sıcak bakılmadığı, ancak birlikte yaşayabilmenin mümkün olduğu görüşü çıktı.

Simerini gazetesi "Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıslı Türklerle Resmi İlişkiler İstiyor... Onlara Güvenmiyorlar, Ancak Onlarla Birlikte Yaşamanın Mümkün Olduğunu Düşünüyorlar... Timbu'dan Seyahatlere Hayır" başlıklarıyla verdiği haberinde, dün Sigma televizyon kanalarında yayımlanan, "Lefkoşa Üniversitesi"nin 2-7 Kasım tarihlerinde 18 yaş ve üstü 600 kişiyle yaptığı anketin sonuçlarını aktardı.

Ankete, Kıbrıslı Rumların, Kıbrıslı Türkler için "hem birlikte, ancak daha çok ayrı" dediklerini yazan gazete, Kıbrıslı Rumların, Kıbrıslı Türklerle ilişkilerine yönelik anketten çıkan manzaranın, "daha fazla al-ver olmadan birlikte yaşama, resmi ilişkiler, özlü kabul" manzarası olduğunu kaydetti.

YÜZDE 70'LERE VARAN GÜVENSİZLİĞE KARŞIN, YÜZDE 65 BİRLİKTE YAŞANABİLECEĞİ İNANCI

Gazete, anket sonuçlarına göre Kıbrıslı Rumların, Kıbrıslı Türklere yönelik güvenleri az olmasına karşın, onlarla birlikte yaşayabileceklerini dile getirdiklerini aktardı.

Ankete göre Kıbrıslı Türklere ne kadar güveniyorsunuz sorusuna, Kıbrıslı Rumların yüzde 27'si "hiç", yüzde 42'si "az" yanıtını verirken, yüzde 22'si "oldukça", yüzde 5'i de "çok" yanıtını verdi.

Öte yandan "Kıbrıslı Rumların, Kıbrıslı Türklerle barış içerisinde birlikte yaşayabileceğine inanıyor musunuz?" sorusu karşısında ise Kıbrıslı Rumların yüzde 25'i "kesinlikle evet", yüzde 40'ı "galiba evet", yüzde 21'i "galiba hayır", yüzde 13'ü de "kesinlikle hayır" yanıtını verdi.

YÜZDE 63'Ü KKTC'E GİTTİ

ERCAN HAVAALANINDAN SEYAHATLERE "HAYIR"

Anket verilerine göre 10 Kıbrıslı Rum'dan 6'sının (yüzde 63) sınır kapıları açıldıktan sonra KKTC'yi ziyaret ettiğini aktaran gazete, bunlardan çoğunun göçmen olduğuna dikkat çekti.

Gazete, bugüne kadar KKTC'yi kaç kez ziyaret ettiniz? sorusuna ise ankete katılan Kıbrıslı Rumların yüzde 38'inin "bir kez", yüzde 36'sının "2-3 kez", yüzde 9'unun "4-5 kez" yüzde 7'sinin "6-9 kez" ve yüzde 10'unun da "10 ve daha çok" yanıtını verdiğini aktardı.

KKTC'yi neden ziyaret ediyorsunuz/ettiniz? sorusuna ise verilen yanıtlar şu şekildedir: Yüzde 60'ı "ev ve mülklerimizi ziyaret", yüzde 23'ü "ibadet", yüzde 14 "gezi", yüzde 7 "merak" yüzde 2'si "arkadaşlarla görüşme" ve yüzde 2 "diğer".

Gazete, Kıbrıslı Rumların binlerce kez Ercan Havaalanını kullandığı yönünde genel bir izlenim olmasın a karşın, Ercan Havaalanını kullanarak seyahat etmenin doğru olup olmadığı yönündeki görüşler sorgulandığında ise, ankete katılanların yüzde 97'sinin bunu doğru bulmadıkları yanıtını verdiğini aktardı.

KIBRISLI TÜRKLERLE İLİŞKİLER...

SINIR KAPILARININ AÇILMASININ ARDINDAN KIBRISLI TÜRKLERLE KURULAN TEMAS AZ

SAMİMİ İLİŞKİLERE "HAYIR"

Gazete, anket verileri temelinde, KKTC'ye yapılan ziyaretlere karşın, yaklaşık 10 Kıbrıslı Rum'dan birinin (67), sınır kapılarının açılmasının ardından Kıbrıslı Türklerle bir temasının olmadığını beyan ettiğine dikkat çekti.

Sınır kapılarının açılmasının ardından (Kıbrıslı Türklerle temas kuran Kıbrıslı Rumların) Kıbrıslı Türklerle hangi sebeplerden ötürü temas kurulduğu sorgulandığında ise yüzde 41'i "rastgele", yüzde 40'ı "kişisel/dostane sebepler, 17'si "mesleki sebepler", yüzde 4'ü "işgal bölgelerindeki evlerimizde kalıyor", yüzde 4'ü de "diğer" yanıtını verdi.

Ankete göre Kıbrıslı Türklerle temas kuran Kıbrıslı Rumların, Kıbrıslı Türklerle pek fazla özel sosyal ilişkiler kurmadığına vurgu yapan gazete, sınır kapılarının açılmasının ardından Kıbrıslı Türklerle temasa geçen Kıbrıslı Rumların yüzde 82'sinin Kıbrıslı Türklerle birlikte dışarıya çıkıp çıkmadıkları sorusuna "hayır" yanıtını verdiğini aktardı.

Kıbrıslı Türklerle arkadaşlık kurulması, ilişkilerin olması, evlenilmesi veya okulda birlikte okunması gibi ankette yer alan sorulara verilen yanıtlar da ilgi çekicidir.

Buna göre; Kıbrıslı Rumların yüzde 66'sının, kendileri, çocukları veya aile çevresinden bir kişinin Kıbrıslı Türlerle arkadaşlık kurmasında bir sakınca görmediğini kaydeden gazete, sınırın buraya kadar olduğunu, çünkü Kıbrıslı Rumların ezici çoğunluğunun bir Kıbrıslı Türk'le ilişkinin olmasını kabul etmediğini; bir Kıbrıslı Türk'le evlenilmesinin sözünü dahi etmediğini belirtti.

Bu çerçevedeki sorular ve yanıtlar şu şekildedir:

"Kendinizin, çocuklarınızın veya aile çevrenizden birisinin bir Kıbrıslı Türk'le arkadaşlık kurmasını ne derece kabul ederdiniz?": Yüzde 19 "asla kabul etmezdim", yüzde 14 "kabul etmezdim", 32 yüzde "şöyle böyle kabul ederdim", yüzde 34 "tamamıyla kabul ederdim".

"Kendiniz, çocuklarınız veya aile çevrenizden birisinin bir Kıbrıslı Türk'le ilişkisinin olmasını ne derece kabul ederdiniz?": Yüzde 59 "asla kabul etmezdim", yüzde 15 "kabul etmezdim", yüzde 13 "şöyle böyle kabul ederdim", yüzde 12 "tamamıyla kabul ederdim".

"Kendinizin, çocuklanırınız veya aile çevrenizden birisinin bir Kıbrıslı Türk'le evlenmesini ne derece kabul ederdiniz?": Yüzde 69 "asla kabul etmezdim" yüzde 13 "kabul etmezdim", yüzde 10  "şöyle böyle kabul ederdim", yüzde 8 "tamamıyla kabul ederdim".

"Kendinizin, çocuklarınızın veya aile çevrenizden birisinin Kıbrıslı Türk çocuklarla aynı okula gitmesini ne derece kabul ederdiniz?": Yüzde 13 "asla kabul etmezdim", yüzde 18 "kabul etmezdim", yüzde 33 "şöyle böyle kabul ederdim", yüzde 36 "tamamıyla kabul ederdim".

(HC/KAR)

 
15 Kasım 2012 Perşembe 11:18
Okunma: 827
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu