Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Kıbrıslı Türk Gözlemciler Konusunda Sosyalistler Arasında Anlaşmazlık

Kıbrıslı Türk Gözlemciler Konusunda Sosyalistler Arasında Anlaşmazlık

Antigoni Papadopulu Sosyalistlerin İlk Değişiklik Önerisine Tepki Gösterdi.

 
 
Kıbrıslı Türk Gözlemciler Konusunda Sosyalistler Arasında Anlaşmazlık
KIBRISLI TÜRK GÖZLEMCİLERİN AP'A KATILIMI KONUSUNDA İKİ FARKLI DEĞİŞİKLİK ÖNERİSİ


ANDROS KİPRİANU AP'TAKİ TEMASLARINDA EKONOMİNİN YANI SIRA KIBRISLI TÜRK GÖZLEMCİLER KONUSUNA DA DEĞİNDİ


Lefkoşa, 17 Nisan 13 (T.A.K): Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) Sosyalist grup arasında, Kıbrıslı Türk milletvekillerinin, gözlemci statüsü altında, AP Genel Kurulu'na katılmaları konusunda "aile içi anlaşmazlık" yaşanmakta olduğu haber verildi.


Fileleftheros gazetesi "Kıbrıslı Türk Gözlemciler Konusunda Avrupa-Anlaşmazlığı... Avrupa Parlamentosu: Kıbrıslı Türklerin Genel Kurula Katılımı 'Sosyalist Terazisinde'... Türkiye'yle İlgili Raporun Görüşülmesi Bugün" başlıklarıyla verdiği haberinde, Sosyalistlerin üst düzey yetkililerinden Ana Gomez, Raiman Obiols ve Libor Roucek'in, Sosyalist grubu adına, AP'ın Türkiye'yle ilgili hazırlanmakta olan raporuna değişiklik önerisi sunduğunu kaydetti. 


Değişiklik önerisinde, "Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nin kararıyla ilgili örnek takip edilerek, Kıbrıs Türk toplumundan iki Kıbrıslı vatandaşın, gözlemci olarak AP'a çağrılmasını" istediğini aktaran gazete, ancak, elde ettiği bilgilere göre, bu değişiklik önerisinin DİKO'nun AP'taki Milletvekili ve Sosyalist grup üyesi Antigoni Papadopulu'nun tepkisine neden olduğunu belirtti.


Papadopulu'nun, Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda ile görüştüğünü ve Sosyalistlerin tutumunun değişmesini istediğini yazan gazete, bu görüşmenin neticesinde ve Papadopulos'un girişimiyle, Sosyalistlerin, Avrupa Milletvekili Véronique De Keyser aracılığıyla, Kıbrıslı Türklerin AP'taki çalışmalara katılmasıyla ilgili aynı konuda ikinci bir değişiklik önerisi sunduğunu yazdı.


İkinci değişiklik önerisinin, ilk değişiklik önerisinden tamamen farklı bir felsefeye sahip olduğuna dikkat çeken gazete, (ikinci değişiklik önerisinde) "Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıslı Cumhuriyeti şemsiyesi altında, seçmen ve aday olarak, 2014 yılındaki Avrupa (Parlamentosu)  seçimlerine katılmaya çağrıldığını" aktardı.


Kıbrıslı Türklerin AP'a katılımı konusunda taban tabana zıt iki değişiklik önerisinin var olmasının, Sosyalistler ailesi arasında gerginlik yarattığını belirten gazete, Sosyalistlerin bu akşamki grup toplantısında konuya netlik kazandırmaya çağrılacağını yazdı.


Yani Sosyalistlerin, Genel Kurul'da "özgür oy" kullanılması da dahil tüm ihtimallerin açık olmasıyla, Kıbrıslı Türk gözlemciler lehindeki değişiklik önerisini mi, yoksa Papadopulu'nun girişiminin ardından sunulan değişiklik önerisini mi destekleyeceklerine karar vermeye çağrılacağını kaydetti.


Haberde, Sosyalistlerin takınacağı tavrın, hassas dengeler nedeniyle, Kıbrıslı Türk gözlemcilerin AP çalışmalarına çağrılması meselesine büyük oranda netlik kazandıracağı yönünde değerlendirmelerin yapıldığı aktarıldı.


Bir yandan AP'taki Avrupa Halk Partisi ve Birleşik Sol'un gözlemcilerin çağrılmasına karşı olduğunu, diğer taraftan Yeşiller (kendi değişiklik önerileriyle), Liberaller ve Muhafazakar ve Reformcular grubunun bir kısmının Türk tezlerini desteklediğini belirten gazete, Kıbrıslı Türk Milletvekillerinin gözlemci statüsü altında AP Genel Kuruluna çağrılıp çağrılmayacağı meselesi de dahil Türkiye'yle ilgili raporun bugün akşam üzeri Strazburg'da görüşüleceği ve yarın öğlen saatlerinde oylamaya sunulacağı bilgisini verdi.


Gazete aynı haberinde, "Başlıklar-Doğrudan Ticaret İçin Baskılar" başlığı altında ise, Lefkoşa Rum kesimine yönelik baskılar lobisinin, sadece Kıbrıslı Türk Milletvekillerinin gözlemci statüsünde AP'a çağrılması konusuyla sınırlı kalmadığını ileri sürdü.


Avrupa Halk Partisi Milletvekili Ria Oomen-Ruijten'in kaleme aldığı raporda, Güney Kıbrıs'ın 2009 yılında bloke ettiği üç müzakere başlığının ("Enerji", "Adalet, Güvenlik ve Özgürlük" ve "Yargı ve Temel Haklar") tekrar açılmasının istendiğini aktaran gazete, Oomen'in, Türkiye'nin Kapalı Maraş'ı geri vermesi yükümlülüğünü, KKTC'den doğrudan ticaretin yasal bir şekilde gerçekleştirilmesine bağlamaya özen gösterdiğini belirtti.


KİPRİANU DUFF İLE KIBRISLI TÜRK GÖZLEMCİLER KONUSUNU GÖRÜŞTÜ


Öte yandan Fileleftheros gazetesine göre AP'ta temaslarda bulunmakta olan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, görüşmelerinde ekonomi konularının yanı sıra, Kıbrıslı Türklerin gözlemci statüsü altında AP Genel Kurul'una katılması konusunu da gündeme getirdi.


Haberi "AKEL AB'nin Doğrudan ve Kararlı Desteğini İstiyor... Andros Kiprianu'nun Avrupa Parlamentosu'nda Temasları... Duff Kıbrıslı Türk Gözlemciler Konusunda Israr Ediyor" başlık ve spotlarıyla veren gazete, Kiprianu'nun Liberaller grubundan Andrew Duff ile görüştüğünü yazdı.


Habere göre AP'ta görüşülen ilgili rapora değinen Kiprianu, Duff'a, Kıbrıslı Türk gözlemcilerle ilgili tezinin çözüme yönelik çabaları daha çok zorlaştıracağı vurguladı.


AB, Türk tarafının, AP çalışmalarına Kıbrıslı Türk gözlemcilerin (katılması), doğrudan ticaret ve doğalgazın yönetimi ve değerlendirilmesiyle ilgili taleplerini memnun ederse, Türk tarafının, çözüm için işbirliği yapmaya isteksiz olacağını ileri süren Kiprianu, ekonomiye de ivme kazandırabilmesi için adil işlevsel ve kalıcı olması gereken bütünlüklü çözümünün arzulanması gerektiği üzerinde durdu.


Duff'ın, Türkiye'nin "Kıbrıs Cumhuriyeti" ile doğrudan temaslarının olması gerektiği belirterek, tezlerinde ısrar ettiğini yazan gazete, Kiprianu'nun, bu tezi yorumlayarak, Kıbrıs Rum tarafının da arzusunun bu olduğunu, ancak Türk tarafının böyle bir şeyi kabul etmediğini dile getirdiğini aktardı.


Ekonomiyle ilgili konulara ve Euro Grubu'nun Güney Kıbrıs'la ilgili kararına da değinen Kiprianu, Güney Kıbrıs ekonomisini yıkıma götürdüğünü söylediği kararlara ilişkin memnuniyetsizliğini dile getirerek, AB'nin doğrudan ve kararlı desteğinin gerekliliğine işret etti. 


Habere göre, Yunan AP Milletvekilleri Silvana Rapti, Marietta Yannaku ile de görüşen Kiprianu, temaslarını AP üst yetkilileriyle devam ettirecek.


(HC/KAR)


 
17 Nisan 2013 Çarşamba 10:51
Okunma: 697
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu